Копія
Справа № 822/6009/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Октант-центр" до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції , третя особа на стороні відповідача ОСОБА_3 кооператив "Подільський край" про скасування запису державного реєстратора, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Октант-центр" звернулось до суду з позовом до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_3 кооператив "Подільський край" в якому просить скасувати запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_3 кооперативу "Подільський край" на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Подільська, 58.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що реєстрація права власності ЖБК "Подільський край" на об'єкт незавершеного будівництва у м. Хмельницький, вул. Подільська, 58 є незаконною та такою, що порушує права та законні інтереси ТОВ "Октант-центр". Вказує, що інвесторам зазначеного будівництва відповідно укладених із ЗАТ "Октант" та його правонаступником ТОВ "Октант-центр" інвестиційних договорів, які не є членами кооперативу реєстрацією права власності порушено безпосередньо і їх права та позбавлено позивача можливості виконати зобов'язання по інвестиційним угодам, тому ТОВ "Октант-центр" звернулось з позовом до суду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги, з підстав викладених в позовній заяві, просив позов задоволити в повному обсязі.
Представник Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції зазначила, що заперечує проти позову. Вважає, що вимоги до реєстраційної служби є необґрунтованими, просила відмовити у задоволенні позову.
Представник ЖБК "Подільський край" не визнає позов, детальніше позицію третьої особи викладено в письмових заперечення до адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити на підставі наведеного нижче.
Судом встановлено, що 06.06.2012 року між Хмельницькою міською радою та ЖБК "Подільський край" на підставі рішення шістнадцятої сесії Хмельницької міської ради №32 від 11.04.2012 року укладено договір оренди землі №681010004000596, відповідно до якого Орендодавець (Хмельницька міська рада) передала у строкове платне користування Орендарю (ЖБК "Подільський край") земельну ділянку площею 1905 кв. м. розташовану за адресою м. Хмельницький, вул. Подільська, 58 строком на 10 років.
Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у Хмельницькій області 11.02.2013 року зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт на обєкті будівництва житлового будинку з вбудовано - прибудованими магазинами, офісами і підземною автостоянкою по вул. Подільська, 58 у місті Хмельницькому подану ЖБК "Подільський край".
Хмельницьким бюро технічної інвентаризації на замовлення ЖБК "Подільський край" 13.04.2015 року виготовлено технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва житлового будинку з вбудовано - прибудованими магазинами, офісами і підземною автостоянкою готовністю 65%, розташованого за адресою вул. Подільська, 58 у місті Хмельницькому.
Представник ЖБК "Подільський край" 17.04.2015 року звернувся із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення реєстрації права власності на незавершене будівництво, що розташоване у м. Хмельницький, вул. Подільська, 58.
На підставі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а також доданих договору оренди землі, декларації про початок виконання будівельних робіт та технічного паспорту, Державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_4 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №20748438 від 17.04.2015 року, яким вирішено провести державну реєстрацію права приватної власності на незавершене будівництво що розташоване у м. Хмельницький, вул. Подільська, 58 за ОСОБА_3 кооперативом "Подільський край" , податковий номер 37920668 та відкрити розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна.
Досліджуючи правомірність рішення від 17.04.2015 року про державну реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва житлового будинку з вбудовано - прибудованими магазинами, офісами і підземною автостоянкою готовністю 65% за ЖБК "Подільський край", суд враховує наведене нижче.
Відповідно до ч. 1 ст. 2, п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 9, ч.ч. 1, 2 ст. 15, ч.ч. 1-4, 7. 11 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяження; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених ст. 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868.
Так, пунктом 83 вказаного Порядку зазначено, що для проведення державної реєстрації права власності на обєкт незавершеного будівництва заявник також подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку; документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт; технічний паспорт на обєкт незавершеного будівництва.
Якщо відповідно до законодавства право на виконання будівельних робіт виникає з моменту повідомлення уповноважених органів, заявник також подає копію документа, що відповідно до законодавства підтверджує факт повідомлення.
Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 24 Закону, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених ч. 9 ст. 15 цього Закону; 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених ст. 4-2 та ч. 9 ст. 15 цього Закону; 5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявникоіської ради №32 від 11.04.2012 року укладено договір оренди землі, відповідно до якого
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
З аналізу викладених норм вбачається, що за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державний реєстратор може прийняти одне із таких рішень: про державну реєстрацію прав та їх обтяжень; про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Відповідно до п.п. 36, 40 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868, для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, у свою чергу, приймається за умови подання заявником достатніх та належним чином оформлених документів, відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, а також підстав для відмови у державній реєстрації.
Отже, у межах спірних правовідносин необхідним є встановлення: наявності підстав для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна; подання необхідних документів; відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно.
В ході розгляду справи судом встановлено, що державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна проведено на підставі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.04.2015 року, а також доданих договору оренди землі №681010004000596 від 06.06.2015 року, декларації про початок виконання будівельних робіт зареєстрованою 11.02.2013 року та технічного паспорту виготовленого 13.04.2015 року.
Державний реєстратор отримавши заяву та вказані документи встановив відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства. Отже, підстав для відмови у державній реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна не було.
В ході судового розгляду судом встановлено, що усі поданні ЖБК "Подільський край" матеріали для реєстрації права власності є чинними, оскільки немає судових рішень про скасування жодного з вищевказаних документів.
В судовому засіданні після ознайомлення з матеріалами справи представник позивача вказав на невірно зазначений номер постанови Кабінету Міністрів України в картці реєстрації прийнятого державним реєстратором Рішення №20748438 від 17.04.2011 року, а саме №703 від 22.06.2015 року замість №868 від 17.10.2013 року проте, судом встановлено, що саме відповідно до Порядку №868 реєстратором прийнято документи для реєстрації. Суд критично оцінює вказану обставину, оскільки обов'язком державного реєстратора є внесення відомостей в шаблон картки реєстрації розроблену вищестоящим органом змінити данні шаблону реєстратор немає можливості, відтак вказана обставина не може ставити під сумнів правомірність прийнятого державним реєстратором рішення.
Позивач не надав належних та допустимих доказів протиправності дій Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції при прийнятті рішення про реєстрацію права власності ЖБК "Подільський край" на об'єкт будівництва житлового будинку з вбудовано - прибудованими магазинами, офісами і підземною автостоянкою по вул. Подільська, 58 у місті Хмельницькому при зверненні до суду за захистом своїх прав, а відтак не довів обґрунтованість та законність підстав для задоволення позовних вимог.
У контексті положень ч. 1 ст. 6 КАС України, яка передбачає право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2, ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, враховуючи викладені правові норми законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що Реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції та ЖБК "Подільський край" не допущено порушення приписів вищезазначених положень законодавства, а відтак, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
З урахуванням положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 160-163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Октант-центр" до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_3 кооператив "Подільський край" про скасування запису державного реєстратора відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 03 грудня 2015 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1