Копія
Справа № 822/5966/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:позивача, представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до ОСОБА_4 комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_4 комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у якому просить суд зобов'язати ОСОБА_4 комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановити для фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 коефіціент "зеленого" тарифу з урахуванням введення в експлуатацію Кунівської ГЕС - 3 квітня 2013 року.
В судовому засіданні позивач надав суду детальні пояснення та просив задоволити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, у задоволенні адміністративного позову просив відмовити із підстав, викладених у запереченні.
Заслухавши доводи позивача та заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративного позову та додані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 13.08.2007 року ОСОБА_3 є власником Кунівської гідроелектростанції.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Хмельницькій області проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах, на підставі якого складено акт №06/21-03-4-А від 23.01.2012 року про здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю). Згідно акту реконструйована Кунівська ГЕС (електроустановки Кунівської ГЕС) призначені для подальшого постачання електричної енергії в мережу ПАТ "Хмельницькобленерго". Технічний стан електрообладнання Кунівської ГЕС в повній мірі відповідає вимогам проекту та чинної нормативно-технічної документації.
Порушень вимог законодавства, під час заходу державного нагляду (контролю) не виявлено та дозволено підключення електроустановок ФОП ОСОБА_3 (Кунівської ГЕС) до мережі електропередавальної організації.
13.03.2012 року позивач звернувся до ОСОБА_4 комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики із заявою, в якій просив видати йому ліцензію на провадження діяльності з виробництва електроенергії.
Згідно Постанови ОСОБА_4 комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 22.03.2012 року №264 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 видано ліцензію на право провадження діяльності з виробництва електричної енергії на території України строком дії десять років.
Позивачем 03.04.2013 року до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області подано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації (реєстраційний номер ХМ142130940435).
Постановою ОСОБА_4 комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 23.05.2013 року №618 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 встановлено "зелений" тариф на електричну енергію, вироблену на об'єктах енергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, до 01.01.2030.
Листом інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області №7/22-258 від 04.02.2014 ФОП ОСОБА_3 повідомлено, що датою прийняття об'єкта в експлуатацію є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.
Позивач 12.02.2014 року та 03.03.2014 року звертався до голови НКРЕ з листами в яких просив переглянути "зелений тариф" на Кунівській мікроГЕС, вказуючи, що електростанція знаходиться на грані зупинки.
ОСОБА_4 комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 10.07.2015 року позивачу було надано роз'яснення, згідно якого Комісія зробила висновок, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 03.04.2013 року вважається введеними в експлуатацію такі об'єкти електроенергетики, як електрична підстанція та електрична мережа, що необхідні для приєднання Кунівської ГЕС до мереж ПАТ "Хмельницькобленерго". Сама ж Кунівська ГЕС, як об'єкт електроенергетики електрична станція, була готова до експлуатації 23.01.2012 року згідно з актом Держенергонагляду. Таким чином, при розрахунку "зеленого" тарифу для Кунівської ГЕС застосовується коефіцієнт "зеленого" тарифу 1,2.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" (далі Закон) виробництво електричної енергії - господарська діяльність, пов'язана з перетворенням енергетичних ресурсів будь-якого походження, у тому числі альтернативних джерел енергії, на електричну енергію за допомогою технічних засобів з метою її продажу на підставі договору. Поняття "зелений" тариф - спеціальний тариф, за яким закуповується електрична енергія, вироблена на об'єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблена лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями)
Стаття 17 Закону (редакція чинна на час встановлення "зеленого" тарифу) вказує, що "зелений" тариф встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах) з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями). "Зелений" тариф встановлюється для кожного суб'єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії, за кожним видом альтернативної енергії та для кожного об'єкта електроенергетики (або для кожної черги будівництва електростанції (пускового комплексу).
"Зелений" тариф для суб'єктів господарювання, які експлуатують мікро-, міні- або малі гідроелектростанції, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої відповідно мікро-, міні- або малими гідроелектростанціями
Коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії, встановлюється для електроенергії, виробленої мікрогідроелектростанціями , введених в експлуатацію з 01.04.2013 по 31.12.2014 коефіцієнт "зеленого" тарифу становить 2,00.
Нормою вказаної статті передбачено, що "зелений" тариф не може бути менший за фіксований мінімальний розмір "зеленого" тарифу, який на кожну дату встановлення роздрібних тарифів для споживачів перераховується у національну валюту за офіційним валютним курсом ОСОБА_4 банку України на таку дату.
Згідно ст. 18 Закон вкзує, що проектування та будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення) об'єктів електроенергетики здійснюються відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності. Оснащення об'єктів електроенергетики ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідні послуги (товари) яких встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, здійснюється на конкурентних засадах.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до IV і V категорій складності, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 86 КАС України вказано що, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що при встановлені "зеленого" тарифу, відповідачем не було враховано дати реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Натомість відповідач прийняв до уваги дату згідно акту Держенергонагляду від 23 січня 2012 року.
Оскільки позивачем зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації №ХМ142130940435 в Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю 03 квітня 2013 року, отже датою введення в експлуатацію Кунівської ГЕС слід вважати дату реєстрації декларації, а саме 03 квітня 2013 року.
Крім цього, відповідно до листа ПАТ "Хмельницькобленерго" №04-71 від 04.02.2014 року, підтверджено факт, що Кунівська ГЕС, Ізяславського району зареєстрована, як виробник електроенергії (мікроГЕС) після надання всіх документів, у тому числі декларації про ввід в експлуатацію та інструкції про взаємовідносини. Зазначено, що паралельна робота з ПАТ "Хмельницькобленерго" розпочата з 02 грудня 2013 року.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги необхідно задоволити.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно п. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до п. 2 ст. 267 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат.
В пункті 4 ст. 267 КАС України зазначено, що половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задоволити.
Зобов'язати ОСОБА_4 комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановити для фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 коефіцієнт "зеленого" тарифу з урахуванням введення в експлуатацію Кунівської ГЕС з 3 квітня 2013 року.
Присудити на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 40 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Зобов'язати ОСОБА_4 комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг подати звіт про виконання судового рішення протягом тридцяти днів з моменту набрання рішенням законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 23 листопада 2015 року
Суддя