КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову в призначенні судово-економічної експертизи
"04" грудня 2015 р. Справа № 818/3159/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Осіпової О.О.,
за участю секретаря Мікулінцевої А.П.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представників відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представників позивача про призначення судово-економічної експертизи у справі за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" звернулося до суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000054801 від 31.03.2015 р. про збільшення суми грошового зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств на 6 400 018,50грн., в т.ч. на 4 026 679грн. за основним платежем та на 2 013 339,50грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- визнати протиправним та частково скасувати податкове повідомлення-рішення №0000064801 від 31.03.2015 р. про збільшення суми грошового зобовязання з податку на додану вартість на 5 879 823грн., в т.ч. на 3 919 884грн. за основним платежем та на 1 959 942грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Позивачем заявлене клопотання про призначення судово-економічної експертизи, в якому просить поставити на вирішення експерту питання: «Чи підтверджуються висновки акту №42/28-09-48-01-03/03352432 від 02 березня 2015 року про результати планової документальної перевірки ПАТ по газопостачанню та газифікації "Сумигаз", код ЄДРПОУ 03352432, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 року до 31.12.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року до 31.12.2013 року, які стали підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень від 31.03.2015 року №0000054801 та №0000064801 від 31.03.2015 р., що оскаржуються?» та «Чи правильними є суми донарахованого податку на прибуток приватних підприємств зі штрафними санкціями загальною сумою 6400018грн.50коп. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 31.03.2015 року №0000054801 та податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) зі штрафними санкціями загальною сумою 5887545грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення №0000064801 від 31.03.2015 р.?».
Клопотання обґрунтоване тим, що в акті перевірки зроблено висновок про заниження підприємством податку на прибуток на загальну суму 4026679грн. за 2013 рік, в той час як податкове повідомлення-рішення №0000054801 від 31.03.2015 р. визначає загальну суму податкового зобовязання у розмірі 6400018грн.50коп., яка складається із суми основного платежу та штрафних санкцій (50% від суми основного платежу), що в загальній сумі перевищує визначену в акті перевірки суму заниженого податку на прибуток на 360000грн. Тому виникає необхідність в призначенні судово-економічної експертизи.
В судовому засіданні представники позивача заявлене клопотання підтримали.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечили через його безпідставність.
Заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача про призначення у справі судово-економічної експертизи, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ч.1 ст.81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
Тобто в розумінні статті 81 КАС України експертиза - це дослідження на вимогу суду поданих ним об'єктів, яке провадиться експертами на базі спеціальних знань і на науковій основі з метою одержання даних про факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
З матеріалів справи вбачається, що під час проведення перевірки посадовими особами відповідача зроблено висновок про заниження підприємством податку на прибуток на загальну суму 4026679грн. за 2013 рік; в податковому повідомленні-рішенні №0000054801 від 31.03.2015 р. сума грошового зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств збільшена на 6 400 018,50грн., яка складається із 4 026 679грн. за основним платежем та 2 013 339,50грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, що в сукупності становить 6040018,50грн. (т.1,а.с.39).
Згідно з доданим до цього податкового повідомлення-рішення розрахунком (т.1, а.с.40) загальна сума донарахованого зобовязання становить 6040018,50грн., яка складається із 4 026 679грн. за основним платежем та 2 013 339,50грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Тобто в податковому повідомленні-рішенні №0000054801 від 31.03.2015 р. допущена технічна помилка щодо написання загальної суми збільшеного грошового зобовязання з податку на прибуток, а саме «6 400 018,50грн.» замість «6040018,50грн.».
Отже, ці дані можливо встановити без висновку експерта, а відтак, суд вважає, що відсутні підстави для призначення судово-економічної експертизи.
З приводу інших поставлених на вирішення експертам питань, вказаних у клопотанні, суд зазначає, що за своєю суттю вони є питаннями правового характеру, оцінку яких може надати суд без призначення експертизи на підставі наявних в матеріалах справи первинних документів за господарськими операціями.
З урахуванням вкладеного, у задоволенні клопотання про призначення експертизи слід відмовити.
Керуючись статтями 81, 160, 165 КАС , суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представників позивача про призначення у справі судово-економічної експертизи відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її постановлення.
Повний текст ухвали складено та підписано 04.12.2015 року.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова