Постанова № 5407410, 29.09.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2009
Номер справи
2а-9418/09/0470
Номер документу
5407410
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а-8991/09/0470 Категорія статобліку- 6.6

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2009 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юхно І.В.

при секретарі - Чупіній О.В.

за участі представника позивача Ткачової Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом В.о. прокурора м. Орджонікідзе в інтересах держави в особі Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області

до Міського комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне обєднання»

про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

В.о. прокурора м. Орджонікідзе в інтересах держави в особі Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області звернувся до Міського комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне обєднання» про стягнення заборгованості з податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість та боргу по адміністративним санкціям на загальну суму 1904931, 63 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Міське комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційне обєднання" має податковий борг перед бюджетом в сумі 1904931, 63 грн., який виник внаслідок несплати у встановлені строки самостійно визначених сум податкових зобовязань у відповідних податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках податкових зобовязань, сум податкових зобовязань, визначених у порядку Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року.. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі, виходячи з положень норм Конституції України, Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про державну податкову службу України», та з підстав, викладених в адміністративному позові.

Представник відповідача надіслав суду заяву про розгляд справи без його участі, розгляд справи залишив на розсуд суду..

За даних обставин та відповідно до вимог ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній доказами без участі відповідача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.

Міське комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне обєднання» перебуває на обліку в Орджонікідзевській обєднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області як платник окремих видів податків, в тому числі податку на додану вартість та податку на прибуток.

Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційне обєднання" в порушення вимог Закону України "Про систему оподаткування" №1251-ХІІ від 25.06.1991 року, Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 01.07.1997 року, Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року станом на 31.03.2009 року (за період з 15.01.2008 року по 31.03.2009 року) має податковий борг перед бюджетом в сумі 1904931,63 грн., у тому числі: несплачені у встановлений строк самостійно визначені та узгоджені у податкових деклараціях зобовязання з податку на додану вартість у сумі 1738769,38 грн.; з податку на прибуток у сумі 165823,45 грн.; борг по адміністративним штрафам та іншим санкціям у сумі 338,80 грн.

Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України. Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р., п.п.4.1.1, 4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р., платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Також, згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» №334/94-ВР від 28.12.1994 р. (з подальшими змінами), податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до п. 11.1 ст. 11 Закону, податковими періодами для сплати податку на прибуток підприємств є календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду.

Відповідно до п. 16.4. ст. 16 цього ж Закону, податок за звітній період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітній період. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року повну.

Згідно абз. «б» п.п. 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р., податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно до пп. 7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97 ВР від 03.04.1997 року, податковим періодом для сплати податку на додану вартість є один календарний місяць.

Відповідно до абз. „а" пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 - ІІІ від 21.12.2000 р. (далі - Закон України № 2181) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Підприємством відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року здійснювалось погашення податкового боргу, а податкові зобовязання, утворені в період з 15.01.2008 року по 31.03.2009 року не погашались.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації і в такому випадку обчислена сума податкового зобовязання вважається узгодженою та не може бути оскаржена в адміністративному порядку.

За несплату боргу з адміністративних санкцій відповідачу нарахована пеня у розмірі 338,80 грн.

Отже, загальна сума податкового боргу складає 1904931,63 грн.

Винесені Орджонікідзевською обєднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу поштою, та отримані відповідачем, про що свідчать наявні в матеріалах справи копії поштових повідомлень про вручення з підписом уповноваженої особи відповідача про отримання.

У строк, встановлений пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181 (протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення), відповідач не сплатив суму штрафних санкцій, визначених рішенням податкового органу, та не оскаржив ці рішення у встановленому порядку.

Згідно пп. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, суми штрафних санкцій, застосовані до Міського комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне обєднання» про стягнення заборгованості згідно податкових повідомлень рішень, є узгодженими, і набули статусу податкового боргу платника податків.

Відповідно до пункту «а» пп.. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 закону України № 2181, перша податкова вимога надсилається платнику податків контролюючим органом не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Друга податкова вимога, у відповідності до пункту "б" пп. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 Закону України № 2181, направляється платнику податків не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) йому першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкові вимоги Орджонікідзевською обєднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області на новоутворений податковий борг відповідача на суму 1904931,63 грн. не формувались, оскільки за Міськоим комунальноим підприємством «Житлово-експлуатаційне обєднання» рахується податковий борг з 2001 року, на який відповідачу формувалися та вручалися перша і друга податкові вимоги (від 01.11.2001 р. № 1/61 та від 01.01.2002 р. № 2/12) які не відкликані податковим органом. Діючим законодавством передбачено формування та вручення тільки першої та другої податкової вимоги. Проте, податковий борг відповідачем сплачений не був.

Згідно пункту 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 94, 122, 160-162, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов В.о. прокурора м. Орджонікідзе в інтересах держави в особі Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до Міського комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне обєднання» про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з Міського комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне обєднання» (53300, Дніпропетровська область, м. Орджонікідзе, вул. Чехова, 15, код 03341581) на користь Держави (розподільчий рахунок 33217861700031, банк відділення Державного казначейства України в м. Орджонікідзе УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24230963) податкову заборгованість з податку на прибуток підприємств в сумі 165823 (сто шістдесят пять тисяч) грн. 45 коп.; з податку на додану вартість (розподільчий рахунок 33217861700031, банк відділення Державного казначейства України в м. Орджонікідзе УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24230963) в сумі 1738769 (один мільйон сімсот тридцять вісім тисяч сімсот шістдесят девять) грн. 38 коп.; податковий борг по адміністративним штрафам та іншим санкціям (розподільчий рахунок 33217861700031, банк відділення Державного казначейства України в м. Орджонікідзе УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24230963) в сумі 338 (триста тридцять вісім) грн. 80 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Повний текс постанови складений 30.09.2009р.

Суддя І. В. Юхно