Рішення № 54071796, 01.12.2015, Апеляційний суд Черкаської області

Дата ухвалення
01.12.2015
Номер справи
712/6862/15-ц
Номер документу
54071796
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-ц/793/2794/15Головуючий по 1 інстанціїКатегорія : 59 ОСОБА_1 Доповідач в апеляційній інстанції ОСОБА_2

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2015 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

головуючогоОСОБА_2суддівОСОБА_3 , ОСОБА_4 при секретаріОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу заступника прокурора Черкаської області Мироненка О.В. на рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 02 жовтня 2015 року у справі за позовом Першого заступника прокурора міста Черкаси в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 до ОСОБА_7 комітету Черкаської міської ради, треті особи: Служба у справах дітей Черкаської міської ради, ОСОБА_8 про визнання рішення незаконним та його скасування, зобовязання вчинити певні дії ,-

в с т а н о в и л а :

17 червня 2015 року перший заступник прокурора міста Черкаси в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_7 комітету Черкаської міської ради, треті особи: Служба у справах дітей Черкаської міської ради, ОСОБА_8 про визнання рішення незаконним та його скасування, зобовязання вчинити певні дії посилаючись на те, що прокуратурою міста Черкаси вивчено стан дотримання прав дітей, позбавлених батьківського піклування, на постановку на позачерговий квартирний облік.

Встановлено, що на первинному обліку служби у справах дітей Черкаської міської ради, як дитина, позбавлена батьківського піклування, перебуває неповнолітня ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, батьки якої, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14 липня 2005 року позбавлені батьківських прав.

Рішенням виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси № 226 від 20 липня 2005 року встановлено опіку над ОСОБА_6 та призначено опікуна ОСОБА_8

13 червня 2013 року ОСОБА_6 подано до виконавчого комітету Черкаської міської ради заяву про взяття її на квартирний облік та включення до пільгового списку як дитини, позбавленої батьківського піклування.

Пунктом 1 рішення Черкаської міської ради № 809 від 03 вересня 2014 року «Про розгляд питань про здійснення квартирного обліку громадян» відмовлено особі з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, самітній, у взятті на квартирний облік, у звязку із наявністю права користування 1/4 частиною будинку № 95 по вул. Ватутіна м.Черкаси (14,43 кв. м жилої площі).

Перший заступник прокурора міста Черкаси вважає, що дане рішення є незаконним, суперечить вимогам чинного законодавства та потребує скасування, оскільки закріплене на праві власності майно в ОСОБА_6 відсутнє, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23 травня 2014 року.

З 09 січня 2008 року неповнолітня зареєстрована та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, співвласником якого, згідно даних інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно є опікун неповнолітньої ОСОБА_8, згідно договору дарування 1/2 частини будинку від 24 жовтня 2007 року, зареєстрованому в реєстрі прав власності на нерухоме майно 20 листопада 2007 року.

Права власності на дану квартиру (її частку) ОСОБА_6 не має, а зареєстрована в вищевказаному будинку опікуна після встановлення опіки.

До набуття ОСОБА_6 статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, остання разом з батьками проживала в ІНФОРМАЦІЯ_3, який в подальшому був проданий, та згідно інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно на даний час належить ОСОБА_11

Таким чином, ОСОБА_6 є дитиною, позбавленою батьківського піклування, будь - якого житла на праві власності не має, як і помешкання, до якого могла б повернутися після досягнення повноліття, а отже, є всі наявні правові підстави для взяття її на квартирний облік. Тому перший заступник прокурора міста Черкаси звернувся до суду з даним позовом в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 та просив визнати незаконним та скасувати п. 1 рішення Черкаської міської ради № 809 від 03 вересня 2014 «Про розгляд питань про здійснення квартирного обліку громадян»; зобовязати виконавчий комітет Черкаської міської ради взяти на квартирний облік ОСОБА_6 та занести до пільгового списку як дитини, позбавленої батьківського піклування. Судові витрати у справі покласти на відповідача.

Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 02 жовтня 2015 року в позові Першого заступника прокурора міста Черкаси в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 до ОСОБА_7 комітету Черкаської міської ради, треті особи: Служба у справах дітей Черкаської міської ради, ОСОБА_8 про визнання рішення незаконним та його скасування, зобовязання вчинити певні дії відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, заступник прокурора Черкаської області Мироненко О.В. подав на нього апеляційну скаргу. Апелянт посилається на те, що оскаржуване рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права. Просить рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 02 жовтня 2015 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги прокурора м. Черкаси задовольнити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, які зявилися в судове засідання, перевіривши законність і обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги, та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції скасуванню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є неповне зясування обставин справи, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Норми матеріального права вважаються порушеними або неправильно застосованими, якщо застосовано закон, який не поширюється на ці правовідносини, або не застосовано закон, який підлягає застосуванню.

Порушення норм процесуального права можуть бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно зясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Рішення суду першої інстанції зазначеним вимогам закону не відповідає.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог першого заступника прокурора міста Черкаси, який звернувся до суду з позовом в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 про визнання рішення незаконним та його скасування, зобовязання вчинити певні дії, виходив з того, що приймаючи спірне рішення, Черкаська міська рада діяла відповідно до вимог чинного законодавства.

Колегія суддів вважає, що з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна, оскільки він не відповідає вимогам чинного законодавства так як, порушує законні права неповнолітньої, яка позбавлена батьківського піклування, не відповідає обставинам справи.

Розподіл і надання житлових приміщень здійснюється згідно з Житловим Кодексом України та правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради міністрів УРСР та Української республіканської ради професійний спілок від 11 грудня 1984 року № 470 і належить виключно до компетенції органів місцевої влади, на які відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» покладено повноваження щодо обліку громадян, які згідно з чинним законодавством потребують поліпшення житлових умов, розподілу на надання відповідно до чинного законодавства житла, що належить до комунальної власності.

Відповідно до ст. 36 ЖК України облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Згідно ч. 2 ст. 39 ЖК України передбачено, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сімї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Статтею 10 Закону України від 12 січня 2006 року № 3334-IV «Про житловий фонд соціального призначення» визначено підстави виникнення у громадянина права взяття на соціальний квартирний облік, зокрема, соціальний квартирний облік здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за місцем походження або проживання дітей такої категорії до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сімї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні батьки неповнолітньої ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 на підставі рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14 липня 2005 року позбавлені батьківських прав. До набуття ОСОБА_6 статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, вона разом з батьками проживала в ІНФОРМАЦІЯ_4, який в подальшому був ними проданий, та згідно даних інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно на даний час належить ОСОБА_11

Рішенням виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси № 226 від 20 липня 2005 року встановлено опіку над ОСОБА_6 та призначено опікуна ОСОБА_8

З 09 січня 2008 року неповнолітня ОСОБА_6 зареєстрована та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_5, співвласником якого, згідно даних інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно є її опікун ОСОБА_8 згідно договору дарування 1/2 частини будинку від 24 жовтня 2007 року, зареєстрованому в реєстрі прав власності на нерухоме майно 20 листопада 2007 року.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_6 перебуває на первинному обліку Служби у справах дітей Черкаської міської ради як дитина, позбавлена батьківського піклування.

13 червня 2013 року неповнолітньою ОСОБА_6 було подано до виконавчого комітету Черкаської міської ради заяву про взяття її на квартирний облік та включення до пільгового списку як дитини, позбавленої батьківського піклування.

Пунктом 1 рішення Черкаської міської ради № 809 від 03 вересня 2014 року «Про розгляд питань про здійснення квартирного обліку громадян» відмовлено особі з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6, самітній, у взятті на квартирний облік, у звязку із наявністю права користування 1/4 частиною будинку № 95 по вул. Ватутіна м. Черкаси (14,43 кв. м жилої площі).

Відповідно до ст. 33 Закону України від 13 січня 2005 року № 2342-IV «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування.

Також частиною 2 ст. 11 Закону України від 02 червня 2005 року № 2623-IV «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» передбачено, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла, мають право зараховуватися на квартирний та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки чи піклування. Після досягнення 18 років такі діти, а також особи з їх числа після завершення строкової військової служби в Збройних Силах України або після повернення з місць позбавлення волі протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного жилого приміщення для постійного проживання.

Згідно ст. 42 ЖК України жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтею 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першою статті 90, частиною шостою статті 101, статтями 102, 110, частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Згідно абзацу 4 частини 1 статті 46 ЖК України поза чергою жиле приміщення надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сімї опікуна чи піклувальника, прийомній сімї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради міністрів УРСР та Української республіканської ради професійний спілок від 11 грудня 1984 року № 470 на квартирний облік беруться, потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, відмовивши прокурору у задоволенні даного позову та не приймає до уваги посилання представника відповідача, на ті обставини, що ОСОБА_6 забезпечена житловою площею, бо зареєстрована та мешкає у будинку № 95 по вул. Ватутіна м. Черкаси, який належить на праві приватної власності її опікуну ОСОБА_8, а тому її не може бути визнано такою, що потребує поліпшення житлових умов і включення до списку на одержання житла поза чергою, оскільки реєстрація місця проживання особи є адміністративною дією, яка встановлює додатковий звязок особи з державою, і не є обставиною, яка підтверджує чи спростовує право особи на користування житлом.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відповідно п. 64 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, повязаної із захистом прав дитини» від 24 вересня 2008 року № 866 у разі коли у дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутнє житло, яке належить їй на праві власності (користування), або якщо повернення до нього неможливе, після досягнення дитиною 16-річного віку служба у справах дітей за місцем походження або проживання дитини з урахуванням її бажання подає районній, районній у м. Києві та м. Севастополі держадміністрації, виконавчому органові міської, районної у місті, сільської, селищної ради документи дитини, необхідні для взяття її на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Районна, районна у містах Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті, сільської, селищної ради за місцем походження або проживання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, у разі відсутності у неї житла після закінчення (припинення) її перебування під опікою, піклуванням, у прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, медичному, навчальному, виховному закладі, іншому закладі або установі, в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, позачергово забезпечує її житловим приміщенням.

Згідно до інформації від 10 червня 2015 року № 1839/30-02-03, наданої Службою у справах дітей Черкаської міської ради, 13 червня 2014 року за клопотанням служби у справах дітей були передані матеріали, щодо вирішення питання постановки на квартирний та соціальний квартирний облік неповнолітньої ОСОБА_6 до Відділу житлового обліку департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради, а 03 вересня 2014 року ВК Черкаської міської ради прийнято рішення, яке оскаржується.

Згідно даних інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23 травня 2014 року, щодо субєкта ОСОБА_6 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості відсутні.

Таким чином, враховуючи, що неповнолітня ОСОБА_6, в інтересах якої звернувся прокурор міста Черкаси, не має власного житла або житла, в якому вона проживала з батьками до настання обставин, за яких вона позбавлена батьківського піклування, колегія суддів дійшла висновку, що є всі підстави для постановки її на квартирний облік.

На підставі вищевикладеного, ОСОБА_6, як дитина, позбавлена батьківського піклування має право бути взятою на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем проживання та позачергово отримати жиле приміщення відповідно до ст. 46 ЖК України.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що є всі підстави для скасування рішення суду першої інстанції, оскільки районний суд ухвалив рішення без повного, всебічного та обєктивного зясування всіх обставин справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи, як вимагають того ст. ст.212, 213 ЦПК України та при його ухваленні судом допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 309 ЦПК України є обовязковою підставою для скасування рішення суду і ухвалення нового рішення або зміни рішення.

Колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги є обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення, а рішення суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог Першого заступника прокурора міста Черкаси в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 до ОСОБА_7 комітету Черкаської міської ради, треті особи: Служба у справах дітей Черкаської міської ради, ОСОБА_8 про визнання рішення незаконним та його скасування, зобовязання вчинити певні дії з визнанням незаконним та скасуванням п. 1 рішення Черкаської міської ради № 809 від 03 вересня 2014 «Про розгляд питань про здійснення квартирного обліку громадян» та зобовязанням ОСОБА_7 комітету Черкаської міської ради взяти на квартирний облік ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 та занести її до пільгового списку осіб, як дитину, позбавлену батьківського піклування, та яка користуються правом позачергового одержання жилого приміщення.

Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтвердженні судові витрати.

Враховуючи, що ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 11 листопада 2015 року задоволено клопотання заступника прокурора Черкаської області Мироненка О.В. про відстрочку сплати судового збору до ухвалення судового рішення та відстрочено його сплату до ухвалення рішення суду, з врахуванням того, що апеляційну скаргу задоволено, а рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення у справі, то судові витрати підлягають стягненню в дохід держави з відповідача ОСОБА_7 комітету Черкаської міської ради в розмірі 2679,60 грн.

Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів ,-

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу заступника прокурора Черкаської області Мироненка О.В. задовольнити.

Рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 02 жовтня 2015 року у справі за позовом Першого заступника прокурора міста Черкаси в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 до ОСОБА_7 комітету Черкаської міської ради, треті особи: Служба у справах дітей Черкаської міської ради, ОСОБА_8 про визнання рішення незаконним та його скасування, зобовязання вчинити певні дії скасувати та ухвалити нове рішення.

Позовні вимоги Першого заступника прокурора міста Черкаси в інтересах неповнолітньої ОСОБА_6 - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати п. 1 рішення Черкаської міської ради № 809 від 03 вересня 2014 року «Про розгляд питань про здійснення квартирного обліку громадян».

Зобовязати ОСОБА_7 комітет Черкаської міської ради взяти на квартирний облік ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 та занести її до пільгового списку осіб, як дитину, позбавлену батьківського піклування, яка користуються правом позачергового одержання жилих приміщень.

Стягнути з ОСОБА_7 комітету Черкаської міської ради в дохід держави судові витрати за сплату судового збору в розмірі 2679,60 грн.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий :

Судді :