Постанова № 54056861, 07.12.2015, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
07.12.2015
Номер справи
219/10673/15-а
Номер документу
54056861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/10673/15-а

2-а/219/102/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2015 року Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Дубовик Р.Є., розглянувши у скороченому провадженні в м. Артемівську справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання дій незаконними при нарахуванні пенсії за віком, зобовязання провести перерахунок пенсії та повернути недораховані виплати з урахуванням індексації, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить: визнати дії УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області при нарахуванні її пенсії незаконними; зобовязати відповідача виконати та надати розрахунок її пенсії в повному обсязі та у відповідності з Законами України та іншими нормативними актами, підтвердивши достовірність документально; зобовязати відповідача сплатити їй суму недоотриманої пенсії з 18 травня 2015 року по день винесення рішення з урахуванням індексу росту прожиткового рівня, інфляції та інших нормативно-правових актів; стягнути з відповідача на її користь суму судового збору в розмірі 551,12 грн. та понесені витрати за проїзд з м. Часів Яр до м. Артемівська, посилаючись на те, що з 01.01.2002 року вона отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення». Її трудовий стаж для нарахування пенсії складав 35 років 04 місця 12 днів. В порушення ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідач призначив їй пенсію в розмірі 129 грн., проте її пенсія відповідно до вимог вищезазначеної норми закону повинна була складати 222,55 грн. Крім того, відповідач в порушення вимог Законів України «Про індексацію грошових коштів населення», «Про індексацію пенсій» не проводив індексацію її пенсії, що призвело до заниження розміру її пенсії. За її власними розрахунками розмір її пенсії з 01.01.2004 року повинен був складати 284 грн., , з 01.01.2008 року 708,44 грн., з 01.02.2008 року 761,70 грн. З березня 2005 року відповідач не проводив розрахунок її доходів наростаючим підсумком, тобто не індексував. У 2014 році її пенсія повинна була збільшитися на 433,20 грн., станом на 01.01.2015 року її розмір повинен був складати 2192,58 грн., а станом на 01.11.2015 року 2565,42 грн. Вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать вимогам діючого законодавства.

Відповідач Управління ПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області надав письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні позову.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, вважаю, що предявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав:

Позивач ОСОБА_1 з 01.01.2002 року отримує пенсію в УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі за віком згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» при загальному стажі роботи 35 років 04 місяці 12 днів та середньому заробітку за період з 01.01.1987 року по 31.12.1991 року в розмірі 1259,73 грн. станом на 01.09.2015 року.

Відповідно ч. 1 до ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в ред. станом на 29.11.2001 року, тобто на момент призначення пенсії позивачу), пенсії за віком призначалися в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.12.2001 року № 1706, було збільшено в 1,10256 рази мінімальний розмір пенсії, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком, тому з 01.01.2002 року розмір пенсії ОСОБА_1 складав 129,00 грн., що було максимальним розміром пенсії за віком, призначеної на загальних підставах.

Відповідно до п. 4 постанови КМУ № 1783 від 20.11.2003 року, збільшено на 12 відсотків розмір трудових пенсій (з урахуванням цільової грошової допомоги), призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», (крім пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою

годувальника з цих же причин), особам, які не одержали право на підвищення розміру пенсій після їх перерахунку відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 01 січня 2004 року пенсію позивача було перераховано відповідно до ст. 25, 27, 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року № 1783, в залежності від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, що враховувалось і в наступному.

Станом на 01.09.2015 року пенсія позивача перерахована у звязку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та її розмір склав 1259,73 грн., зокрема:

- 737,09 грн. - розмір пенсії за віком;

- 336,09 грн. - доплата до прожиткового мінімуму -1074,00 грн.;

- 110,56 грн. - доплата за понаднормативний стаж -15 років;

- 75,17 грн. - доплата за постановою КМУ № 327 з 01.05.2012 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно дост. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія.

За змістом ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цьогоЗакону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», в разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. При цьому порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Визначення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення закріплено у «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затверджених по постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 з подальшими змінами та доповненнями (далі за текстом - Порядок).

Згідно п. 2 Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у п. 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Згідно п. 3 Порядку, до об'єктів індексації, визначених у п. 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Абзац 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Верховний Суд України у своїй постанові від 08 вересня 2015 року № 21-606а15, постановленій у порядку перегляду з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, зазначив, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2 Порядку, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України № 1058-IV); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.

У звязку з тим, що до основного розміру пенсії ОСОБА_1 встановлена доплата до прожиткового мінімуму та враховуючи норми п. 3 Порядку, розмір пенсії ОСОБА_1 не підлягає індексації.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач - Управління ПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області діяв в межах наданих йому повноважень, здійснив нарахування, перерахунки та провів розрахунок пенсії позивачу станом на 01.09.2015 року відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та вказаних Постанов Кабінету Міністрів України, які регулюють спірні правовідносини на даний час, тобто діяв належним чином і на законних підставах.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зобовязання відповідача виконати та надати розрахунок її пенсії в повному обсязі та у відповідності з Законами України та іншими нормативними актами, підтвердивши достовірність документально, суд враховує, що Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.10.2015 року зобовязано Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівського району Донецької області надати відповіді на звернення ОСОБА_1 від 12.05.2015 року та 12.06.2015 року, тобто повторне звернення до адміністративного суду з таких же підстав не допускається.

З огляду на зазначене, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити у повному обсязі

Керуючись ст. 183-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання дій незаконними при нарахуванні пенсії за віком, зобовязання провести перерахунок пенсії та повернути недораховані виплати з урахуванням індексації відмовити у повному обсязі.

На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Р