ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3236/15
30 листопада 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Білоус І.О.
при секретарі судового засідання Габрилецькій С. Є.
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області ОСОБА_3 про скасування рішень та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 23561790 № 23558465 від 11.08.2015 р.
- визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №23758534 та №23758047 від 18.08.2015р.
- зобовязати Реєстраційну службу Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дій щодо державної реєстрації права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
- зобовязати Реєстраційну службу Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дій щодо державної реєстрації права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 у березні 2010 року купила приміщення площею 108,3 кв.м., а саме 5/100 частини адміністративного будинку. Отримавши відповідні дозволи, позивач в 2014 році провела реконструкцію даного приміщення адмін.будинку під житло а саме під дві квартири. В 2015 році позивач звернулась до державного реєстратора для реєстрації вищевказаних квартир. Реєстратор відмовив їй в реєстрації з підстав не надання всіх документів для реєстрації та ненадання дозволу співвласників будинку. Позивач вважає дії реєстратора протиправними з підстав того що нею не проводились добудови і документи надала всі, тому просить суд скасувати рішення реєстратора та зобовязати реєстратора провести реєстрацію двох квартир.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення та просили позов задовольнити.
Представник відповідача, відповідач, проти позову заперечували. Посилалися на те, що позивачем не було додано згоду співвласників на проведення реконструкції приміщення позивача та заяви співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований обєкт нерухомого майна, що є недотриманням п. 49 Порядку № 868. У звязку з недотримання позивачем вимог законодавства при реєстрації, відповідач відмовив у проведенні даної реєстрації двох квартир.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові та надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином, а тому підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 25 березня 2010 року ОСОБА_1 купила приміщення площею 108,3 кв.м., що знаходиться по вул. У.Самчука, 19, м. Збаражі, Тернопільської області, а саме 5/100 частин адміністративного будинку, що підтверджується договором купівлі-продажу приміщення (а. с. 8-9). Даний договір зареєстрований в Збаразькому районному бюро технічної інвентаризації, про що є витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 13.04.2010 р. (а. с. 10).
У 2014 році позивач провела реконструкцію даного приміщення адміністративного будинку під житлові, а саме під дві квартири за вищевказаною адресою.
Відповідно до експертного звіту № 14/10-14 від 02.10.2014 р. про розгляд проектної документації в частині міцності, надійності та довговічності обєкта будівництва (а. с. 26-27) було встановлено, що реконструкція першого поверху двоповерхового адміністративного будинку під житлові приміщення (2 квартири) проведена з дотриманням вимог міцності, надійності та довговічності обєктів будівництва.
21.10.2014 р. позивач отримала дозвіл на початок виконання будівельних робіт, що підтверджується декларацією про початок виконання будівельних робіт реконструкції першого поверху адмін.будинку під житлові приміщення (а. с. 14-15).
18.11.2014 р. будівельні роботи щодо реконструкції першого поверху адмін.будинку під житлові приміщення - дві квартири закінчені будівництвом. Дані обєкти готові до експлуатації, що підтверджується декларацією про готовність обєкта до експлуатації зареєстрованої Управлінням ДАБІ у Тернопільській області (а. с. 16-18).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Збаразької міської ради Тернопільської області від 25.12.2014 р. № 208 (а. с. 25), присвоєно адресу частині будівлі, яка належить ОСОБА_1 що переобладнана під дві квартири по вул. Уласа Самчука, 19, що в м. Збараж, а саме: вул. Уласа Самчука,19/1, м. Збараж та вул. Уласа Самчука,19/4, м. Збараж.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових правна нерухоме майно від 30.05.2014 р. за ОСОБА_1 як орендарем, зареєстровано на 25 років договір оренди земельної ділянки площею 0,2312 га за адресою м. Збараж вул. У.Самчука, 19, кадастровий номер земельної ділянки де розташовані вищевказані квартири 6122410100:02:0050140 (а. с. 11-12).
11.08.2015 р. ОСОБА_1 звернулась до державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області із заявою про державну реєстрацію прав (щодо права власності) на нерухоме майно, а саме на вищевказані житлові квартири № 1 і № 4, які знаходяться по вул. У.Самчука,19 в м. Збаражі Тернопільської області.
11.08.2015 р. Державним реєстратором прав на нерухоме майно винесено рішення про зупинення розгляду заяви позивача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за № 23558465 та № 23561790 (а. с. 31-32). Згідно даних рішень причиною зупинення слугувало відсутність у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 (далі Порядок № 868), а саме відповідно до п. 49 цього порядку Позивачем не надано письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування).
18.08.2015 р. відповідачем прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 23758534 та № 23758047 (а. с. 30, 33), відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 20, 28 Порядку № 868.
Не погодившись із прийнятими рішеннями, позивачем оскаржено їх до суду.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07. 2004 р. № 1952-IV (з змінами і доповненнями) (далі - Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 331 Цивільного кодексу України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Відповідно до ст. 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно.
Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав приймає державний реєстратор, який також встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав (пункти 1, 2 частини другої статті 9 Закону № 1952-IV).
Судом встановлено з матеріалів справи, що ОСОБА_1, при зверненні до державного реєстратора прав на нерухоме майно, представлено документи, відповідно до Порядку № 868, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, а саме: договір купівлі-продажу від 25.03.2010 р. та витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 13.04.2010 р., договір оренди землі від 10.04.2012 року, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно оренди землі від 30.05.2014 року, декларація про початок виконання будівельних робіт від 21.10.2014 року, декларація про готовність обєкта до експлуатації від 18.11.2014 р., технічний паспорт на квартиру № 1, технічний паспорт на квартиру № 4, рішення виконавчого комітету Збаразької міської ради від 25.12.2014 р. № 208 про присвоєння адреси, експертний звіт № 14/10-14.
Відповідно до п. 49 Порядку № 868, у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані чи реконструйовані обєкти нерухомого майна заінтересованою особою є замовник будівництва, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований обєкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення обєкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає:
-документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції обєктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
-документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта;
-технічний паспорт на обєкт нерухомого майна;
-письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування);
-документ, що підтверджує присвоєння обєкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції обєкта нерухомого майна змінилася його адреса).
Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на обєкт нерухомого майна до проведення його реконструкції, заявникові не повертаються.
Як вбачається з п. 49 Порядку № 868 письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку подається в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування. Судом досліджено матеріали справи і встановлено, що позивач під час реконструкції приміщення адмін.будинку під дві житлові квартири в м. Збаражі, вул. У.Самчука 19/4, та вул. У.Самчука 19/1, добудов мансардних надбудов та приєднання місць загального користування не проводилось, частки приміщень не змінювались, що підтверджується довідкою від 09.11.2015 р. № 250 Збаразького районного бюро технічної інвентаризації.
Згідно п. 20 Порядку № 868, за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
У разі проведення державної реєстрації прав на житловий будинок, будівлю або споруду одночасно з державною реєстрацією прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, державний реєстратор приймає одне рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації щодо таких обєктів.
Відповідно до п. 28 Порядку № 868, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав, виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Як було встановлено вище, позивач не проводила добудову аттикових і мансардних поверхів та не приєднувала місця загального користування, нею не змінювались частки приміщень, відтак, суд приходить до висновку, що відсутність письмової згоди співвласників багатоквартирного будинку застосована відповідачем як фактична підстава відмови у реєстрації із посиланням на п. 49 Порядку № 868, у даному випадку є необгрунтованою та непідтвердженою.
Аналізуючи вищенаведені положення чинного законодавства та співставляючи їх із встановленими у справі обставинами, суд приходить до висновку про відсутність законодавчо визначених та фактичних підстав для відмови у державній реєстрацію прав та їх обтяжень на дві квартири в. м. Збаражі, вул. У. Самчука 19/4, та вул. У. Самчука 19/1 за субєктом ОСОБА_1.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи та наведені положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що рішення від 11.08.2015р. № 23561790 та № 23558465 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та рішення від 18.08.2015р. № 23758534 та № 23758047 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень є протиправними та підлягають до скасування. З метою реалізації позивачем права власності на майно (дві квартири), що їй належить суд вважає за необхідне зобовязати державного реєстратора РС Збаразького РУЮ вчинити дій щодо державної реєстрації права власності на дві квартири, за адресою: АДРЕСА_3 та кв.4 за ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №23561790 №23558465 від 11.08.2015 р.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №23758534 та №23758047 від 18.08.2015р.
4. Зобовязати Реєстраційну службу Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дій щодо державної реєстрації права власності на квартиру, розташовану за адресою: Тернопільська область, Збаразький район м. Збараж вул. У.Самчука буд.19 кв.№1 за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
5. Зобовязати Реєстраційну службу Збаразького районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дій щодо державної реєстрації права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_4 за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
В повному обсязі постанова складена 04.12.2015р.
Головуючий суддяБілоус І.О.
копія вірна
СуддяБілоус І.О.