Ухвала суду № 54051995, 01.12.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2015
Номер справи
520/553/15-а
Номер документу
54051995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

01 грудня 2015 р.м.ОдесаСправа № 520/553/15-а

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Прохоров П.А.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Бітова А.І.,

суддів Милосердного М.М.,

ОСОБА_1

при секретарі Найденко О.І.

з участю: представників Громадської організації інвалідів "ЕЛКОН" ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представника Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_3 адміністративну справу за апеляційною скаргою Громадської організації інвалідів "ЕЛКОН" на ухвалу Київського районного суду м. Одеси від 30 вересня 2015 року (про закриття провадження у справі) за адміністративним позовом Громадської організації інвалідів "ЕЛКОН" до Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И Л А :

У січні 2015 року Громадська організація інвалідів (далі ГОІ) "ЕЛКОН" звернулося до суду з адміністративним позовом до Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області (далі Кароліно-Бугазька СР ) Одеської області) (з урахуванням уточнень) про:

- визнання протиправним та скасувати рішення 42-ої сесії VI скликання Кароліно-Бугазької СР від 20 листопада 2014 pоку № 2037-VI "Про розгляд листа громадської організації інвалідів "ЕЛКОН" про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,6286 га (піски) в постійне користування ГОІ "ЕЛКОН" для розміщення реабілітаційного центру інвалідів війни, учасників ліквідації наслідків аварії ЧАЕС - членів ГОІ "ЕЛКОН" на території Кароліно-Бугазької СР";

- зобовязання Кароліно-Бугазьку СР на найближчій сесії розглянути клопотання ГОІ "ЕЛКОН" про затвердження проекту землеустрою та передачу в постійне користування земельної ділянки площею 0,6286 га (піски) для розміщення реабілітаційного центру для інвалідів війни, учасників ліквідації наслідків аварії ЧАЕС - членів ГОІ "ЕЛКОН" на території Кароліно-Бугазької СР;

- стягнення з Кароліно-Бугазької СР моральну шкоду.

Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 30 вересня 2015 року провадження у справі №520/553/15-а за адміністративним позовом ГОІ "ЕЛКОН" до Кароліно-Бугазької СР про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди закрито.

В апеляційній скарзі ГОІ "ЕЛКОН" ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм процесуального права, а також у звязку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГОІ "ЕЛКОН", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що спір щодо захисту цивільних прав, що виникають із земельних відносин, має не публічний, а приватно-правовий характер, а тому, вирішення таких спорів, не належить до юрисдикції адміністративних судів.

Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Компетенція адміністративних судів, згідно ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Для вирішення питання за правилами якого судочинства слід розглядати певний спір, і чи володіє він ознаками справи адміністративної юрисдикції, яка повинна розглядатися за правилами передбаченими КАС України, слід виходити із суб'єктного складу та предмету заявленого позову.

Так, предмет позову - матеріально - правова вимога позивача до відповідача викладена у позовній заяві. У справі адміністративної юрисдикції вимога адміністративного позову повинна ґрунтуватися на публічно - правових відносинах позивача із відповідачем.

В означеному позові ГОІ "ЕЛКОН" звернулось з адміністративним позовом до Кароліно-Бугазької СР, як органу місцевого самоврядування - суб'єкта владних повноважень.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що предметом розгляду даної справи є визнання протиправним та скасування рішення сесії VI скликання Кароліно-Бугазької СР, зобовязання Кароліно-Бугазьку СР на найближчій сесії розглянути клопотання ГОІ "ЕЛКОН" та стягнення з Кароліно-Бугазької СР моральну шкоду в сумі 10 000 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 01 квітня 2010 року у справі № 1-6/2010 за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень ч.1 ст.143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" ст. 12 ЗК України, п.1 ч.1 ст. 17 КАС України, предметами відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення. Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зокрема, згідно з цим законом до питань місцевого значення належить регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин відповідно до закону.

Конституційний Суд України вважає, що системний аналіз положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ч.1 ст. 10, ст. 16, 17, 18, 25, 26 та інших) свідчить, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу. Як суб'єкти владних повноважень органи місцевого самоврядування вирішують в межах закону питання в галузі земельних відносин.

Отже, положення ч.1 ст. 143 Конституції України вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції та стосується вирішення органами місцевого самоврядування, як суб'єктами владних повноважень, питань, визначених законами, зокрема, у галузі земельних відносин.

Згідно з п.п. "а", "б", "в", "г" ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01 квітня 2010 року у справі №1-6/2010 ці повноваження охоплюються зазначеним у ст. 143 Конституції України поняттям "інші питання місцевого значення", а тому при їх здійсненні сільські, селищні, міські ради виступають як суб'єкти владних повноважень, які реалізують розпорядчі та інші функції.

Таким чином, судова колегія доходить до висновку, що апелянт оскаржує рішення субєкта владних повноважень з приводу реалізації своїх владних повноважень, а тому дана справа відноситься до юрисдикції адміністративного судочинства.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, у звязку з чим судове рішення, відповідно до ч.1 п.4 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з постановлянням нового судового рішення про направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.3 ч.1 ст. 199; ч.1 п.4 ст. 202; п.6 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.2 ст. 211, ч.6 ст. 254 КАС України, судова колегія,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Громадської організації інвалідів "ЕЛКОН" задовольнити.

Ухвалу Київського районного суду м. Одеси від 30 вересня 2015 року скасувати.

Справу за адміністративним позовом Громадської організації інвалідів "ЕЛКОН" до Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення направити до Київського районного суду м. Одеси для продовження розгляду.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст судового рішення виготовлений 02 грудня 2015 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Милосердний М.М.

Суддя: Ступакова І.Г.