УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2015 року Справа № 876/8859/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,
з участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.07.2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Даноша» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
У червні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю «Даноша» звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі від 11.03.2015 року № НОМЕР_1 про нарахування ТОВ «Даноша» грошового зобовязання за основним платежем на суму 99255, 63 грн. та за штрафними санкціями 49627, 80 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.07.2015 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення ДПІ у Галицькому районі № НОМЕР_1 від 11.03.2015.
Постанову суду першої інстанції оскаржила ДПІ у Галицькому районі, подавши на неї апеляційну скаргу.
В обґрунтування апеляційних вимог посилається на те, що перевіркою ТОВ «Даноша» встановлено, що у поданих звітних та уточнюючих деклараціях з плати за землю за 2012-2014 роки нараховано та сплачено орендну плату за земельну ділянку під господарськими дворами площею 4,6368 га із застосуванням нормативної грошової оцінки, яка не відповідає відомостям державного земельного кадастру земельних ділянок Ланівської сільської ради, на підставі чого занижено суми податку на додану вартість, не сплачено штрафні санкції при поданні уточнюючого розрахунку. Враховуючи вказане, податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 11.03.2015 року прийнято податковим органом правомірно.
Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, яка апеляційну скаргу підтримала, представника позивача, який просить апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
У справі встановлено, що ДПІ у Галицькому районі було проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Даноша» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 30.09.2014 року про що складено акт № 274/09-06-22-01/32464900 від 17.02.2015 року.
Перевіркою встановлено порушення п. 286.1, п. 286.2 ст.286 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачем занижено плату за землю (оренда землі) по Ланівській сільській раді за 2012 рік в сумі 33085,21 грн., за 2013 рік в сумі 33085,21 грн. та за 2014 рік в сумі 33085,21 грн.
Висновок акта перевірки обґрунтовано тим, що при визначенні розміру плати за землю у податкових деклараціях за 2012-2014 роки, поданих позивачем до ДПІ у Галицькому районі, застосовано нормативно грошову оцінку, яка не відповідає даним Державного земельного кадастру земельних ділянок Ланівської сільської ради.
На підставі акта перевірки № 274/09-06-22-01/32464900 від 17.02.2015 року, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 11.03.2015 року, якими позивачу визначено суму грошового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 148883,43 грн., з яких за основним платежем 99255,63 грн., за штрафними санкціями 49627,80 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що викладені в акті перевірки обставини не знайшли свого підтвердження у процесі розгляду справи, тому спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та надаючи правову оцінку вказаним відносинам враховує наступне.
Згідно пп. 14.1.147 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.288.1 ст.288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
Згідно пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п. 286.2 ст.286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно п.287.3 ст. 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно матеріалів справи між Ланівською сільською радою Калуського району Івано-Франківської області (орендодавцем) та ТОВ «Даноша» (орендарем) укладено договір оренди землі від 15.12.2005 року (далі Договір), який зареєстрований у Галицькому районному відділі Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.12.2005 року № 0405301-00071.
Згідно умов Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,6368 га (п.1), цільове призначення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (п.15). Відповідно до п.4 Договору нормативна грошова оцінка становить 20 426,87 грн., розмір орендної плати складає 9 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить на момент укладення договору 1838,42 грн. в рік (п.8).
Згідно матеріалів справи з метою отримання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка надана в оренду ТОВ «Даноша» відповідно до договору оренди землі від 15.12.2005 року, та копій відповідних офіційно оприлюднених документів, якими затверджено нормативну грошову оцінку даної земельної ділянки, позивачем надіслано відділу Держземагенства у Галицькому районні запит № 624 від 25.03.2015 року (а.с.28).
На даний запит відділ Держземагенства у Галицькому районі надав довідку № 03-14/0486 від 30.03.2015 року, в якій вказав, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2012-2014 роки становила 8,50 грн., а документи офіційного оприлюднення щодо зміни нормативної грошової оцінки знаходяться у відповідних місцевих радах (а.с.29).
Однак, в технічній документації з грошової оцінки земель Ланівської сільської ради, що виготовлена в 2001 році і була чинною для розрахунку орендної плати за 2012-2014 роки, не зазначено вартості 1 м. кв. в розмірі 8,50 грн. за будь-які землі сільськогосподарського призначення (а.с.30-34).
Згідно довідки № 109 від 20.07.2015 року, з 2001 року грошова оцінка землі по Ланівській сільській раді не проводилась, зміни до Технічної документації з грошової оцінки земель від 15 грудня 2005 року не вносились.
Згідно довідки, виданої Галицьким районним відділом земельних ресурсів № 01-02-04/1168 від 20.12.2005 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4.6368 га ріллі, яка відведена ТОВ «Даноша» для будівництва спеціалізованої свиноферми на території Ланівської сільської ради в межах населеного пункту становить 20426.87 грн. в т.ч. 4405 грн. 38 коп. за 1 га. (а.с.26).
13.02.2012 року управління Держкомзему у Галицькому районі видано довідку № 05-16/0510, в якій зазначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, які знаходяться в оренді ТОВ «Даноша» станом на 01.02.2012 року по Ланівській сільській раді становить 11846,55грн./га рілля та 3709,06грн./га пасовище, з чого слідує, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4,6368 га, яку орендує позивач, станом на 01.02.2012 року складала 1,18 грн./м.кв, що спростовує інформацію, яка міститься у довідці відділу Держземагенства у Галицькому районі № 03-14/0486 від 30.03.2015 року.
У справі встановлено, що визначення суми орендної плати в розмірі 8,50 грн./м. кв. відділом Держземагенства у Галицькому районі здійснено з використанням таблиці про нормативну грошову оцінку різного функціонального використання з технічної документації з грошової оцінки земель с. Лани, що затверджена в 2001 році та знаходиться під №11. Вартість вказаної земельної ділянки становить 6,42 грн./м.кв. та з урахуванням застосованої індексації попередніх років складає 8,50 грн./м. кв. (а. с. 63).
Згідно таблиці про нормативну грошову оцінку різного функціонального використання з технічної документації з грошової оцінки земель с. Лани, що затверджена в 2001 році та знаходиться під №11, базова вартість 6,42 грн./м. кв. відповідає вартості земельних ділянок «Землі житлової забудови» (а.с. 32).
Відповідно до ст. 38 Земельного кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Земельна ділянка, яка орендується ТОВ «Даноша» та яка відведена для будівництва спеціалізованої свиноферми на території Ланівської сільської ради в межах населеного пункту, не відноситься до земель житлової забудови, а тому застосування, при визначенні податковим органом грошового зобовязання згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, вартості квадратного метра в розмірі 6,42 грн. є безпідставним.
Враховуючи наведене, позивачем правомірно самостійно обчислено суму податку з врахуванням нормативної оцінки, яка діяла в період виникнення спірних правовідносин та подано контролюючому органу відповідні податкові декларації, а суми нарахованого податку самостійно визначені платником податків сплачено, що не заперечується відповідачем.
Відповідно до ч.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не довів суду належними і допустимими доказами законність прийнятого податкового повідомлення-рішення.
Суд першої інстанції повно встановив обставини справи, дав належну оцінку доказів, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого прийняв законну та обґрунтовану постанову про задоволення позову, підстав для скасування якої не має.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.07.2015 року у справі № 809/2443/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
ОСОБА_3