ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4457/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соколенка Ф.Ф.,
за участю:
секретаря судового засідання Шулик Н.І.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2І,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
23 жовтня 2015 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Говтва" (надалі - позивач, СТОВ "Говтва") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач, Полтавська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 28.07.2015 №0002321500.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилались на помилковість висновків податкового органу щодо завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2014 року та січень 2015 року, що є наслідком порушення позивачем п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.4 статті 200, п. 209.4 ст. 209 Податкового кодексу України на 485016,00 грн., які набрали форму акту від 20.07.2015 № 39/22/13952156. Зазначали, що підприємством не було допущено порушень податкового законодавства, зафіксованих вищевказаним актом, розрахунок податкового кредиту, що підлягає бюджетному відшкодуванню розраховувався на підставі Методики визначення суми податкового кредиту, що підлягає бюджетному відшкодуванню при експорті сільськогосподарської продукції власного виробництва, затвердженої наказом СТОВ "Говтва" №530 від 01.10.2014. Пояснювали, що у перевіряємому періоді формували свій податковий кредит у відповідності із вимогами чинного на час вчинення господарських правовідносин законодавства про податок на додану вартість.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали вимоги позовної заяви та просили її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на висновки акту перевірки.
Заслухавши представників позивача та відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Говтва" (ідентифікаційний код 13952156) зареєстровано юридичною особою 22.04.1992, номер запису про державну реєстрацію 1 578 120 0000 000084 та перебуває на податковому обліку в Полтавській ОДПІ (Решетилівське відділення) з 22.04.1992 за № 353.
СТОВ "Говтва" зареєстроване платником податку на додану вартість згідно свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість № 200065187 НБ № 045294, дата початку дії свідоцтва 28.08.2012.
В період з 18.03.2015 по 07.04.2015 посадовими особами Полтавської ОДПІ проведено позапланову документальну перевірку правомірності нарахування СТОВ "Говтва" (код ЄДРПОУ 13952156) бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період грудень 2014 року - січень 2015 року, за результатами якої складено акт від 15.04.2015 № 116/15/13952156 (а.с. 13-27).
Перевіркою встановлено порушення п.198.6 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.4 ст. 200, п.209.4, ст.209 ПК України (в редакції, яка діяла станом на 31.12.2014), пп.5 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів №678 від 13.11.2013 року, пп.5 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів №966 від 23.09.2014 року, в результаті чого:
- завищено суму податкового кредиту всього на суму 693038,00 грн., в т.ч. за листопад 2014 року на 510031,00 грн., за грудень 2014 року на суму 183007,00 гн.;
- завищено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку на суму 576062,00 грн., в т.ч. за грудень 2014 року на 427573,00 грн., за січень 2015 року на суму 148489,00 гн.;
- занижено ПДВ, який підлягає сплаті до бюджету на 107368,00 грн., в т.ч. за листопад 2014 року на 82458,00 грн., за грудень 2014 року на суму 24910,00 гн.
На підставі акту перевірки Полтавською ОДПІ прийнято податкові повідомлення - рішення: форми "В1" від 12.05.2015 №0002321500 про зменшення суми бюджетного відшкодування за грудень 2014 року на 576062,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 144015 грн.; форми "Р" від 12.05.2015 №0002331500, яким визначено суму грошового зобовязання з ПДВ в сумі 107368 грн. та застосовано штрафних санкцій на суму 26843 грн.
Із даними податковими повідомленнями - рішеннями позивач не погодився та оскаржив їх в адміністративному порядку до ГУ ДФС у Полтавській області.
В ході розгляду даної скарги, у період з 09.07.2015 по 14.07.2015 на підставі направлень від 08.07.2015 №000047, №000048 та наказу Полтавської ОДПІ від 08.07.2015 №70, проведено позапланову документальну перевірку СТОВ "Говтва" з питань, що не досліджувались під час попередньої перевірки, а саме: розробленої методики визначення суми податкового кредиту, що підлягає бюджетному відшкодуванню за грудень 2014 року та січень 2015 року при експорті сільськогосподарської продукції власного виробництва, яка набула форми акта від 20.07.2015 №39/22/13952156 (а.с. 28-39).
За висновками перевірки встановлено порушення СТОВ "Говтва" п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.4 статті 200, п. 209.4 ст. 209 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла станом на 31.12.2014 року), пп.5 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів №678 від 13.11.2013 року, пп.5 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів №966 від 23.09.2014 року, в результаті чого:
- завищено суму податкового кредиту з ПДВ на суму 485016,00 грн., у т.ч. за листопад 2014 року на суму 358758,00грн. та за грудень 2014року на суму 126258,00 грн., в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку на суму 485016,00 грн., в т.ч. за грудень 2014 року на суму 358758 грн. та за січень 2015року на суму 126258,00 грн.
На підставі вищевказаних висновків позапланової перевірки рішенням ГУ ДФС у Полтавській області про результати розгляду скарги №2726/10/16-31010-04-11 від 21.07.2015 скаргу позивача на вказані податкові повідомлення - рішення задоволено частково:
- скасовано податкове повідомлення - рішення від 12.05.2015 №0002331500, яким визначено суму грошового зобовязання з ПДВ в сумі 107368 грн. та застосовано штрафних санкцій на суму 26843 грн. та задоволено в цій частині скаргу позивача;
- скасовано податкове повідомлення - рішення від 12.05.2015 №0002321500 в частині визначеної до зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 91046 грн. та застосованої штрафної санкції в сумі 22761,00 грн., а в іншій частині залишено податкове повідомлення - рішення без змін, а скаргу позивача - без задоволення (а.с. 41-48).
Згідно вищевказаного рішення ГУ ДФС у Полтавській області про результати розгляду скарги та висновків акту позапланової перевірки від 20.07.2015 №39/22/13952156, Полтавською ОДПІ 28.07.2015 винесено податкове повідомлення - рішення №0002321500, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 485016,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 121254 грн. (а.с. 49).
Із даним податковим повідомленням - рішенням позивач не погодився та оскаржив його в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України.
Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги №20466/6/99-99-10-01-01-25 від 28.09.2015 скарга позивача на вказане податкове повідомлення - рішення залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Полтавської ОДПІ від 28.07.2015 №0002321500 - без змін.
Не погодившись із вказаним податковим повідомленням рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку податковому повідомленню - рішенню від 28.07.2015 №0002321500, суд виходить із наступного.
Як вбачається із акту перевірки від 20.07.2015 № 39/22/13952156, згідно з бухгалтерськими довідками, на підставі яких відкориговано податковий кредит, витрати діляться на прямі, загальновиробничі та витрати на збут.
В листопаді 2014 року платником відкориговано податковий кредит з рядка 16.3 декларації з ПДВ 0121 (скороченої) в рядок 16.3 декларації з ПДВ (загальної) на підставі бухгалтерської довідки №ГВ0000001Б від 10.11.2014 всього на суму 510030,83 грн., в т.ч. прямі витрати - 268116,10 грн., загальновиробничі витрати - 90641,81 грн, витрати на збут - 151272,92 грн.
В грудні 2014 року платником відкориговано податковий кредит з рядка 16.3 декларації з ПДВ 0121 (скороченої) в рядок 16.3 декларації з ПДВ (загальної) на підставі бухгалтерської довідки №ГВ0000002Б від 01.12.2014 всього на суму 183007,18 грн., вт.ч. прямі витрати - 92311,13 грн., загальновиробничі витрати - 33946,50 грн., витрати на збут - 56749,55 грн.
Проведеним аналізом методики визначення суми податкового кредиту, що підлягає бюджетному відшкодуванню при експорті сільськогосподарської продукції власного виробництва, затвердженої наказом підприємства від 01.10.2014 №530, встановлено, що СТОВ "Говтва" коригує податковий кредит по прямим та загальновиробничим витратам на підставі власної методики у відсотковому відношенні, що не передбачено чинним законодавством.
Окрім того, в ході перевірки встановлено, що у перевіреному періоді СТОВ "Говтва" здійснювало операції з експорту сільськогосподарської продукції, а саме: власно вирощеної кукурудзи (товарна позиція 1005 згідно з УКТ ЗЕД), отримувачем якої являється Іnеrсо Тrаdе SА, із застосуванням нульової ставки.
До складу бухгалтерських довідок, на підставі яких відкориговано суми податкового кредиту, що приймали участь у операціях з вивезення за межі митної території України, у звітних періодах листопаді 2014 року та грудені 2014 року, включено податкові накладні які виписані у звітних (податкових) періодах до моменту набрання чинності Закону України від 19 грудня 2013 року №713-УІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України що окремих податків", а саме до 01 січня 2014 року.
Нормами Податкового кодексу України визначено, що нарахування податкового кредиту здійснюється на підставі податкової накладної, яка сама по собі є єдиною і достатньою підставою для нарахування податкового кредиту за умови її відповідності вимогам законодавства.
Згідно п. 209.4 ст. 209 Податкового кодексу України при вивезенні сільськогосподарських товарів у митному режимі експорту сільськогосподарське підприємство - виробник таких товарів/послуг має право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, сплаченого (нарахованого) постачальникам товарів/послуг, вартість яких включається до складу виробничих факторів. Таке відшкодування здійснюється в загальному порядку.
Підпункт 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 Податкового кодексу України містить перелік виробничих факторів, за рахунок яких формується податковий кредит для цілей ст. 209 Податкового кодексу України:
а) товари/послуги, які придбаваються сільськогосподарським підприємством для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції;
б) послуги, супутні постачанню сільськогосподарського товару, який вирощується, відгодовується або здирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку.
Згідно Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 678 від 13 листопада 2013 року (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), у рядку 16.3 відображаються суми податку на додану вартість, включені до податкового кредиту за операціями сільськогосподарських або переробних підприємств із вивезення сільськогосподарської продукції або продукції власного виробництва переробних підприємств у митному режимі експорту. Значення цього рядка переноситься з рядка 16.3 декларації 0121-0123/0140 до рядка 16.3 декларації 0110.
Сума податку на додану вартість у рядку 16.3 декларацій - 0121-0123/0140 відображається згідно з бухгалтерською довідкою, в якій така сума розраховується, виходячи із фактично сплаченої (нарахованої):
- постачальникам товарів/послуг, вартість яких була включена до складу виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит по сільськогосподарських товарах (супутніх послугах), вивезених у митному режимі експорту (декларації 0121-0123);
- та включеної до податкового кредиту суми податку постачальникам товарів/послуг, визначених відповідно до пункту 1 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, вартість яких включена до вартості експортованої продукції власного виробництва (декларація 0140).
Бухгалтерська довідка має бути складена згідно з податковими накладними, митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 Податкового кодексу України, які є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, з урахуванням норм пункту 198.6 статті 198 Кодексу, та містити вичерпний їх перелік.
Таким чином, позивач мав право на бюджетне відшкодування ПДВ в загальному порядку.
Судом встановлено, що 01.10.2014 директором СТОВ "Говтва" прийнято наказ про внесення змін до наказу №1-ОП від 30.06.2011 "Про облікову політику підприємства та організацію бухгалтерського обліку" № 530 (т. 3 а.с. 92).
Згідно Додатку № 11 до Наказу № 530 від 01.10.2014 року при проведення експорту сільськогосподарської продукції власного виробництва розрахунок податкового кредиту, що підлягає бюджетному відшкодуванню проводиться згідно Методики визначення суми податкового кредиту, що підлягає бюджетному відшкодуванню при експорті сільськогосподарської продукції власного виробництва" (т.3 а.с.93-94).
Відповідно до вказаного розрахунку сума податкового кредиту визначена шляхом вирахування коефіцієнта, який застосовується до податкових накладних, згідно з якими визначено суму коригування ПДВ по кожній податковій накладній, на підставі яких проведено отримання робіт, послуг та вартість яких враховано в обліку підприємства у прямих, не прямих витратах та витратах на збут.
Такий метод визначення суми податку на додану вартість до перенесення по рядку 16.3 чинним законодавством України не передбачений.
Положеннями п. 209.4 ст. 209 Податкового кодексу та п.п. 5 п. 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість визначено, що формування податкового кредиту передбачено виключно на умовах безпосередньої участі сплаченого (нарахованого) ПДВ постачальникам за напрямами господарської діяльності такого платника ПДВ, тобто позивач для перенесення податкового кредиту зі скороченої до загальної декларації з ПДВ мав використати виключно ПДВ, сплачений (нарахований) для виробництва та продажу експортованої сільськогосподарської продукції (кукурудзи).
Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість визначено, що бухгалтерська довідка, у випадку коригування рядка 16.3 декларації, складається на підставі повного переліку податкових накладних, складених постачальниками на поставлені сільськогосподарські товари (супутні послуги), вартість яких була включена до складу виробничих факторів, пов'язаних із виробництвом експортованої кукурудзи.
Позивачем під час проведення перевірки, а також під час розгляду справи в суді, не надано доказів на підтвердження того, що бухгалтерські довідки сформовано на підставі податкових накладних, які містять фактично сплачену постачальникам товарів/послуг суму, що включена до складу виробничих факторів, пов'язаних із виробництвом виключно обсягів експортованої кукурудзи.
Згідно Закону України від 19 грудня 2013 року № 713-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків" з 01 січня 2014 року пільги при постачанні зернових і технічних культур одержали постійний статус і місце в ст. 197 Податкового кодексу України. З 01 січня 2014 року вони перенесені в п. 197.21 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 197.21 ст.197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання на митній території України та вивезення в митному режимі експорту нових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 згідно з УКТ ЗЕД, крім постачання та вивезення в митному режимі експорту таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників, а також крім постачання таких зернових та технічних культур Аграрним фондом у разі їх придбання з податком на додану вартість. Норми цього пункту не застосовуються до операцій з постачання зернових культур товарної позиції 1006 та товарної підкатегорії 1008 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД і такі операції оподатковуються податком на додану вартість у порядку, встановленому Кодексом.
Згідно з п. 209.14 ст. 209 Податкового кодексу України сільськогосподарське підприємство - суб'єкт спеціального режиму оподаткування здійснює оподаткування операцій з продажу (постачання) сільськогосподарської продукції за ставкою, визначеною підпунктом "а" 193.1 статті 193 цього Кодексу. У разі експорту сільськогосподарської продукції застосовується ставка податку, визначена підпунктом "б" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу.
Операції з експорту власно вироблених сільськогосподарським підприємством с/г товарів відображається у рядку 2.1 податкової декларації з ПДВ (скороченої). При цьому податковий кредит, сформований у разі придбання товарів/послуг, які приймали участь у виготовленні експортованої сільськогосподарської продукції, підлягає коригуванню за рядком 16.3 податкової декларації з ПДВ (скороченої) зі знаком "-" та переноситься зі знаком "+" до рядка 16.3 податкової декларації з ПДВ, якою здійснюються розрахунки з бюджетом. Такі суми податку, перенесені до рядка 16.3 податкової декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, можуть брати участь у бюджетному відшкодуванні у загальновстановленому порядку, визначеному статтею 200 ПК України.
Матеріалами справи підтверджено, що до складу бухгалтерських довідок, на підставі який складено розрахунки коригування сум податкового кредиту, що приймав участь у операціях з вивезення за межі митної території України у звітних періодах - листопаді 2014 року та грудні 2014 року, включено податкові накладні у сумі 485016 грн., які виписані у звітних (податкових) періодах до моменту набрання чинності України від 19 грудня 2013 року № 713-УІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України що окремих податків", а саме до 01 січня 2014 року.
Отже, з врахуванням викладеного, коригуванню підлягають суми податкового кредиту, сформованого на податкових накладних, виданих після 01 січня 2014 року.
Таким чином, згідно даних бухгалтерської довідки платника податків, СТОВ "Говтва" неправомірно віднесено до рядка 16.3 декларації за листопад 2014 року податок на додану вартість на суму 358758,00грн. та за грудень 2014року на суму 126258,00 грн., сформований на підставі накладних минулих періодів (до 01 січня 2014 року) та на підставі власної методики у відсотковому відношенні, що не передбачено чинним податковим законодавством, що у свою чергу свідчить про правильність висновків податкового органу про завищення заявленої суми бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку на суму 485016,00 грн., в т.ч. за грудень 2014 року на суму 358758 грн. та за січень 2015року на суму 126258,00 грн.
Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно з пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 28.07.2015 №0002321500, винесено Полтавською ОДПІ на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачені законодавством України, та з врахуванням всіх обставин, необхідних для прийняття рішень.
Відтак, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.07.2015 №0002321500, - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 04 грудня 2015 року.
СуддяФ.Ф. Соколенко