Постанова № 54051209, 30.11.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
814/3636/15
Номер документу
54051209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

30 листопада 2015 року Справа № 814/3636/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження

за позовомПублічного акціонерного товариства "Чорноморський суднобудівний завод", вул. Індустріальна, 1, Миколаїв, 54011

доДержавної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Державної фіскальної служби Миколаївської області, вул. Г. Петрової, 2-а, Миколаїв, 54029 провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.04.2015р.: № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, НОМЕР_3,ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Чорноморський суднобудівний завод» (далі також - позивач, ПАТ «ЧСЗ») звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Миколаєва Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (далі також відповідач, ДПІ), в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 16.04.2015р.: №0003921501 про відмову в наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 16511,00 грн., №0003931501 про зменшення відємного значення податку на додану вартість на суму 36452,00 грн., №0003941501 про зменшення бюджетного відшкодування на суму 336578,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 84144,50 грн.

В обґрунтування вимог позивач вказав, що оспорювані рішення прийняті з порушенням вимог Податкового кодексу України, оскільки Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014р. (далі також - Закон) продовжено дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість для операцій з постачання, в тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних та кольорових металів, визначеного п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу, до 01.01.2017р., в звязку з чим підприємством у січні 2015 року задекларовані операції з постачання металобрухту від ліквідації основних фондів без оподаткування податком на додану вартість. При цьому, прийняття Кабінетом Міністрів України (на виконання приписів Закону) Постанови №136, якою внесено зміни до Постанови Кабміну від 12.01.2011 р. №15 «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість» тільки 25.03.2915р. (Постанова набрала чинності 31.03.2015 р.), не має значення оскільки норми Закону мають вищу юридичну силу за норми Постанови №136.

Відповідач позов не визнав, зазначивши про правомірність оспорюваних податкових повідомлень-рішень.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, судом встановлено наступне.

ДПІ в Заводському районі м.Миколаєва ГУ ДФС в Миколаївській області проведено позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ПАТ «ЧСЗ» відємного значення різниці з податку на додану вартість суми бюджетного відшкодування і зменшення податкових зобовязань з податку на додану вартість наступних звітних періодів за січень 2015 року.

За результатами перевірки контролюючим органом складений відповідний акт від 26.03.2015 р. №30/14-04-15-01-19/14312980, яким встановлено порушення позивачем п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.198.4 ст.198, п.200.1, п.200.3, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2015 року на 336578,00 грн. та 16511,00 грн.; та п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.200.1, п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого субєктом господарювання завищено відємне значення податку на додану вартість за січень 2015 року на суму 36452,00 грн.

На підставі вказаного Акта перевірки контролюючим органом винесені податкові повідомлення-рішення від 16.04.2015 р.: №0003921501 про відмову в наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 16511,00 грн., №0003931501 про зменшення відємного значення податку на додану вартість на суму 36452,00 грн., №0003941501 про зменшення бюджетного відшкодування на суму 336578,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 84144,50 грн.

Судом встановлено, що контролюючим органом під час проведення перевірки виявлено, що ПАТ «ЧСЗ» у січні 2015 року задекларовано операції з постачання металобрухту від ліквідації основних фондів ТОВ ВКФ «МЕГА-МЕТ» та ТОВ «Метінвест-Ресурс» на загальну суму 752503 грн. зі звільненням від оподаткування податком на додану вартість.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. продовжено дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість для операцій з постачання, в тому числі операцій з імпорту відходів та брухту чорних та кольорових металів, визначеного п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу, до 01.01.2017 р.

Пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, яким первісно було встановлено тимчасове (до 31.12.2014 р.) звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання відходів та брухту кольорових і чорних металів є бланкетною нормою, що відсилає до іншого (підзаконного) нормативно-правового акта, в якому мають визначатись конкретні умови набрання нормою чинності, перелік відходів і брухту кольорових та чорних металів, операції з постачання яких тимчасово звільняють від оподаткування податком на додану вартість (далі також перелік відходів), які встановлюються та затверджується постановою Кабінету Міністрів України.

Тобто, Законом встановлено право на застосування пільг, однак механізм реалізації такого права (встановлення відповідного переліку відходів ……) визначається Постановою Кабінету Міністрів України, а тому застосовувати право встановлене Законом без прийняття (набрання законної сили) відповідної Постанови Кабінетом Міністрів України неможливо.

Перелік вищезазначених операції з відходами та брухтом кольорових та чорних металів, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, був первісно затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 р. №15, зі змінами, внесеними Постановою Кабміну від 05.02.2014 р. №43, що обмежувалось періодом до 01.01.2015 р.

Таким чином, строк дії пільги, встановленої п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, закінчувався 31.12.2014 р.

Після чого Законом України від 28.12.2014 р. №71-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015 р., до абзацу 1 п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України внесено зміни, відповідно до яких цифри « 2015» замінено на « 2017».

На виконання п.9 розділу ІІ Прикінцевих положень вищезазначеного Закону від 28.12.2014 р. №71-VІІ Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 25.03.2015 р. №136, якою внесено зміни до Постанови Кабміну від 12.01.2011 р. №15 «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість». Вказана постанова набрала чинності 31.03.2015 р..

Тобто в період з 01.01.2015 р. по 30.03.2015 р. жодний нормативно-правовий акт, який би визначав перелік відходів та брухту кольорових і чорних металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість або продовжував би дію Постанови Кабінету Міністрів України №15, не діяв та не був прийнятий, в звязку з чим не було встановлено конкретних норм, з якими повязує законодавець дію норми, визначеної п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України. Отже, всі операції з постачання та імпорту відходів та брухту кольорових та чорних металів, здійснені субєктами господарювання в період з 01.01.2015 р. по 31.03.2015 р. підлягали оподаткуванню податком на додану вартість, відповідно до встановленого порядку оподаткування. В звязку з чим, у позивача не було підстав для застосування у період з 01.01.2015 р. по 30.03.2015 р. пільги, визначеною вказаною нормою Податкового кодексу України, а нульова ставка податку на додану вартість та звільнення від оподаткування операцій з постачання металобрухту ТОВ ВКФ «Мега-Мет» та ТОВ «Метінвест-Ресурс» на загальну суму 752503 грн. застосовано субєктом господарювання невірно, внаслідок чого підприємством занижено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість на 150501 грн. (752503 грн.*20%), що призвело до завищення відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання і сумою податкового кредиту у січні 2015 року на 36452 грн., заниження податкового значення різниці між сумою податкового зобовязання і сумою податкового кредиту у січні 2015 року на 114049 грн., завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у січні 2015 року на 114049 грн.

Судження позивача про те, що оскільки Закони мають більшу юридичну силу ніж підзаконні нормативно-правові акти, прийняття в березні 2015 року Постанови №136 не впливає на визначені Законом пільги, в даному випадку не мають правового значення. Так, Законом визначено право на податкову пільгу тільки за умови прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного переліку відходів …, а тому застосування податкової пільги до прийняття підзаконного нормативно-правового акта з посиланням на нормативно-правовий акт, який втратив силу суперечить принципам застосування правових актів в часі. До того ж, встановлення податкової пільги є дискреційною функцією Держави (законодавця), а тому визначення порядку її застосування в часі не може трактуватися в інший спосіб, ніж визначено Законом (в даному випадку з моменту прийняття відповідного підзаконного нормативно-правового акта).

Крім того, судом встановлено, що під час проведення перевірки контролюючим органом встановлено, що ПАТ «ЧСЗ» включено до складу податкового кредиту з податку на додану вартість за грудень 2014 року операції з придбання у ТОВ «Смарт-Мерітайм Груп» послуг з порізки металобрухту у жовтні 2014 року на суму податок на додану вартість 71047,42 грн., у грудні 2014 року на суму податку на додану вартість 151481,58 грн.

Таким чином, встановлено, що в грудні 2014 року ПАТ «ЧСЗ» використовував металобрухт, отриманий від ліквідації основних фондів, виключно в операціях з постачання металобрухту, які звільнені від оподаткування, що підтверджується первинними бухгалтерськими документами, зокрема актами виконаних робіт, видатковими накладними, журналами-ордерів.

Відповідно до п.198.4 ст.198 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин), якщо платник податку придбає (виготовляє) товари/послуги та необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, що не є обєктом оподаткування або звільняються від оподаткування, то суми податку, сплачені (нараховані) у звязку з таким придбанням (виготовленням), не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника.

В звязку з зазначеним, оскільки послуги призначались для використання в операціях з постачання металобрухту від ліквідації основних фондів, які звільнялись від оподаткування, ПАТ «ЧСЗ» завищено суму податкового кредиту з податку на додану вартість за грудень 2014 року на 222529,00 грн., що призвело до завищення відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання і сумою податкового кредиту у грудні 2014 року на 222529 грн., та завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у січні 2015 року на 222529 грн.

Також встановлено, що ПАТ «ЧСЗ» включено до податкового кредиту з податку на додану вартість за грудень 2014 року та розрахунку бюджетного відшкодування за січень 2015 року операції з придбання послуг енерго-, газо-, водопостачання з Миколаївським комунальним підприємством «Миколаївводоканал», ПАТ «Миколаївгаз», ПАТ «Миколаївобленерго», розрахунки по яким здійснювалися на підставі договорів поруки, укладених з ТОВ «Смарт-Мерітайм Груп» (договір поруки від 31.10.2014 р. №А/П1294; від 03.11.2014 р. №0295; від 29.10.2014 р. б/н; від 03.02.2015 р. №2463).

Відповідно до ст.1000 Цивільного Кодексу України за договором доручення одна сторона (повірений) зобовязується вчиняти від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обовязки довірителя.

Пунктом 200.4 ст.200 Податкового кодексу України передбачено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг в попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або Державного бюджету України.

Таким чином, виконання ТОВ «Смарт-Мерітайм Груп» зобовязань по сплаті сум заборгованості ПАТ «ЧСЗ» перед кредиторами свідчить про припинення усіх прав та обовязків ПАТ «ЧСЗ» по зазначених операціях, що свідчить про те, що позивачем включено до розрахунку бюджетного відшкодування суму оплати послуг МКП «Миколаївводоканал», ПАТ «Миколаївгаз», ПАТ «Миколаївобленерго», яка фактично сплачена не ПАТ «ЧСЗ», а ТОВ «Смарт-Мерітайм Груп».

Вищенаведене в сукупності є підставою для відмови в задоволенні позову.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 70-71, 86, 122,138, 158-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І.В. Желєзний