ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2015 року № 813/5635/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кедик М.В.,
за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Фортем" до Управління Укртрансінспекції у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування довідки і припису,-
встановив:
приватне підприємство "Фортем" (далі позивач, ПП "Фортем") звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Управління Укртрансінспекції у Львівській області (далі відповідач, Управління Укртрансінспекції у Львівській області), у якому просить суд:
"- визнати дії працівників Управління Укртрансінспекції у Львівській області протиправними щодо здійснення перевірки;
- скасувати довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 23.07.2015 року;
- скасувати припис від 20.08.2015 року № 16/2/1/77-15 Управління Укртрансінспекції у Львівській області."
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 23.07.2015 року автомобіль НОМЕР_1 було зупинено працівниками Укртрансінспекції у Львівській області на автодорозі м. Львова 7+610 км для проходження габаритно-вагового контролю. Зазначає, що зважування проводилось приладом підкладною автомобільною вагою Cheklode Freeweight w008178. Стверджує, що процедура зважування відбулась з порушенням вимог чинного законодавства і технічних норм. Крім того, вважає дії працівників Укртрансінспекції у Львівській області щодо здійснення перевірки неправомірними з огляду на обмеження щодо проведення перевірок контролюючими органами, встановлені п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи".
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, подав додаткові докази в обґрунтування позовних вимог, просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у запереченні та додаткових поясненнях. Зазначив, що уповноважені особи Управління Укртрансінспекції у Львівській області під час перевірки діяли на підставі та в межах встановлених Законом. Вказує, що Закон України від 28.12.2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, отже контролюючими органами в розумінні цього Закону є Державна фіскальна служба України та її територіальні органи. Тому обмеження щодо проведення перевірок, встановлені Законом України від 28.12.2014 року № 71-VIII, на Управління Укртрансінспекції у Львівській області не поширюються. Крім того, стверджує, що зважування проведено вагами, які пройшли відповідну перевірку, що підтверджується долученим до матеріалів справи сертифікатом затвердження типу засобів вимірювальної техніки, свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки та свідоцтвом про державну метрологічну атестацію. Стверджує, що документи складені за результатами перевірки відповідають вимогам встановленим Законом, а тому просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, якими такі обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини справи.
На підставі наказу Міністерства інфраструктури України від 10.12.2013 № 1007/1207 "Про затвердження Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування", наказу Управління Укртрансінспекції у Львівській області від 20.07.2015 року № 54 "Про затвердження графіку проведення рейдових перевірок" та на основі направлення на перевірку від 20.07.2015 року № 001014 державними інспекторами Управління Укртрансінспекції у Львівській області 23.07.2015 року було проведено рейдову перевірку по контролю за дотриманням законодавства під час надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.
Так, на автодорозі Західний обхід м. Львова 7 км + 610 м за допомогою пересувного вагового пристрою було здійснено зважування автомобіля марки МАЗ-5516, реєстраційний номер НОМЕР_2, який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХХ 530 799 належить ПП "Фортем".
За результатами зважування встановлено, що позивач допустив перевищення навантаження на здвоєні осі автомобіля, а саме 21700 кг, при допустимих нормах 16000 кг згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху.
За результатами контролю 23.07.2015 року складено акт № 006550 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 23.07.2015 року та виписано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 55 від 24.07.2015 року.
ПП "Фортем" 23.07.2015 року сплачено 320,00 грн за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів.
На підставі зазначеного акту винесено припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт від 20.08.2015 року № 16/2/1/77-15.
Не погодившись із діями працівників Управління Укртрансінспекції у Львівській області щодо здійснення перевірки, а також із складеними довідкою про здійснення габаритно-вагового контролю та приписом, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд керувався наступними нормами законодавства.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2014 № 299 "Про затвердження Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті" (далі - Положення № 299) Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Згідно з п. 7 Положення № 299 Укртрансінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Підпунктом 36 п. 4 Положення № 299 передбачено, що Укртрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пп. 4 п. 2 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобу.
Згідно з п. 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Пунктом 4 Порядку № 879 передбачено, що робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пп. 6 пункту 2 Порядку № 879, під вимірювальним і зважувальним обладнанням розуміються технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики
Підпунктом 9 п. 2, пп. 12, 13 Порядку № 879, встановлено, що пересувний пункт габаритно-вагового контролю - це спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Як вбачається з матеріалів справи, зважування проводилося вагою пересувною автомобільною CHEKLODE FREEWEIGHT заводський номер 008178, фірми виробника CHEKLODE FREEWEIGHT.
Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики 21.11.2007 року виданий Сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки № UA-MI/1-2195-2007 Серія А № 004666, згідно з яким на підставі позитивних результатів державних приймальних випробувань Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики затверджено тип вимірювальної техніки "ОСОБА_2 пересувні автомобільні CHEKLODE FREEWEIGH. Дані ваги зареєстровано в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки за № У2570-07.
У вказаному Сертифікаті зазначено, що міжповірочний інтервал, встановлений під час затвердження типу ваг, - не більше одного року, рекомендований міжкалібрувальний інтервал - 1 рік.
Згідно з свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки від 08.07.2015 № 402 вага пересувна автомобільна типу CHEKLODE FREEWEIGHT, заводський номер № 008178 виготовлена CENTRAL WEIGHING, що належить Філії "Бродівське ДЕД" ДП "Львівський облавтодор" на підставі результатів перевірки визначається придатним і допускається до застосування згідно з вимогами ГОСТ 29329-92 та свідоцтва про ДМА від 09.08.2007 року № 34-1374. Вказане свідоцтво дійсне до 08.07.2016 року.
З огляду на наведене суд приходить до висновку, що відповідачем для здійснення габаритно-вагового контролю правомірно було використано дані, отримані внаслідок застосування вищезазначеного вимірювального і зважувального обладнання.
Підпунктом 3 п. 2 Порядку № 879, визначено, що великовагові транспортні засоби - транспортні засоби, вагові параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Згідно з п. 18 Порядку № 879, за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.
Відповідно до квитанції зважування від 23.07.2015 року № 00573 загальна вага транспортного засобу ПП «Фортем» складає 28950 кг, навантаження на ось 1 - 7250 кг, навантаження на ось 2 - 11250 кг, навантаження на ось 3 - 10450 кг.
Посадовою особою Укртрансінспекції, що проводила габаритно-ваговий контроль складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 23.07.2015 року, у якій відображено результати вагового та результати габаритного контролю транспортного засобу: навантаження на осі 1) 7250; 2) 11250; 3) 10450; повна маса транспортного засобу 28 950; довжина 7,4 м; ширина 2,5 м; висота 2,8 м.
Оскільки у транспортного засобу наявна здвоєна ось (відстань між суміжними осями 2 і 3 становить 1,4 м, що не перевищує 2,5 м), то в таких випадках осьові навантаження здвоєних (строєних) осей додаються, відтак навантаження на здвоєну ось транспортного засобу склало - 21 700 кг, при нормативно допустимих 16 000 кг.
Наведеним спростовуються твердження позивача про відсутність порушень вагових параметрів транспортного засобу ПП "Фортем" під час проведення рейдової перевірки.
Згідно з п. 21 Порядку № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Відповідно до п. 30 Порядку № 879, плата за проїзд великовагового транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі) та протяжності маршруту відповідно до "Ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших і самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879.
Оскільки зазначені ставки встановлені в євро, розрахунок плати за проїзд здійснюється саме в євро, а плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку (п. 27 Порядку № 879).
Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування здійснюється відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту 31-1 Порядку № 879.
Посадовою особою Укртрансінспекції у Львівській області, що проводила габаритно-ваговий контроль на підставі даних зважування, відображених у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 23.07.2015 року, складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 13,05 євро.
Суд звертає увагу, що довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 23.07.2015 року сама по собі не породжує для позивача настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права та обов'язки, оскільки лише фіксує результати вагового та габаритного контролю транспортного засобу, на підставі яких контролюючим органом складається розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, відтак, на думку суду позивачем невірно обрано спосіб захисту свого порушеного права.
За таких умов суд вважає, що позовна вимога щодо скасування довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 23.07.2015 року, задоволенню не підлягає.
Стосовно позовної вимоги про скасування припису суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на
підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Як встановлено у результаті рейдової перевірки в транспортного засобу марки МАЗ, р.н. НОМЕР_2, водій ОСОБА_3 відсутній дозвіл на перевищення вагових обмежень.
Управлінням Укртрансінспекції винесено припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт від 20.08.2015 № 16/2/1/77-15, у якому запропоновано ПП «Фортем» забезпечити оформлення та наявність у водіїв документів, передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»; вжити заходів до усунення виявлених порушень у строк до 15.09.2015.
З огляду на те, що в ході судового розгляду позивачем не спростовано висновки контролюючого органу про перевищення вагових обмежень транспортного засобу, а також не заперечується відсутність дозволу на перевищення вагових обмежень, отже відсутні правові підстави для скасування припису.
Щодо обмежень на проведення перевірок контролюючими органами, встановлених п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", суд зазначає наступне.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.122014 № 71- VIIІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", встановлено, що у 2015-2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюється виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Даний Закон спрямований на врегулювання відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, відтак стосується контролюючих органів у розумінні Податкового кодексу України, оскільки критеріями визначення переліку підприємств, на які обмеження не поширюються є, зокрема, обсяг доходу за попередній календарний рік, а також певний вид діяльності таких підприємств (виробництво чи імпорт підакцизних товарів).
Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, такими контролюючими органами є Державна фіскальна служба України та її територіальні органи.
Отже положення 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.122014 № 71- VIIІ до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії працівників Управління Укртрансінспекції у Львівській області під час проведення 23.07.2015 року перевірки є правомірними та такими, що вчинені в межах та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За результатами судового розгляду справи позивачем не доведено підставності позовних вимог, натомість відповідач належними та допустимими доказами підтвердив, що у спірних правовідносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, обґрунтовано, з урахуванням усіх необхідних обставин.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПП Фортем є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Щодо судового збору, то такий на підставі статті 94 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
постановив :
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.
Повний текст постанови складено 01.12.2015 р.