ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2015 року о/об 14 год. 12 хв.Справа № 808/8308/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника Відповідача-1 ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-НЕРУДПРОМ»
до 1.Запорізького міського управління юстиції; 2.Державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_3,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4
про скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-НЕРУДПРОМ» (надалі позивач або ТОВ «СМАРТ-НЕРУДПРОМ») до Запорізького міського управління юстиції (надалі Відповідач-1), Державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_3 (надалі Відповідач-2), в якому позивач просить суд: 1) скасувати Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 31.07.2015 року № 23314815 державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_3; 2) зобов'язати Запорізьке міське управління юстиції Запорізької області зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-НЕРУДПРОМ», ідентифікаційний код 36282212, що знаходиться за адресою: 04070, м.Київ, вул.Ігорівська, буд.7 літ.«А», право власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Позивачем в адміністративному позові (а.с.19-21) зазначено, що ТОВ «СМАРТ-НЕРУДПРОМ» подало до Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області заяву від 27.07.2015 про проведення державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_2. До заяви були додані всі необхідні документи, передбачені «Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 17.10.2013 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №868 (надалі за текстом позову «Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень»), в тому числі договір купівлі-продажу квартири, посвідчений 16.07.2013 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 за №1725. Компетенція Відповідача-1 щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно, розташоване на території АР Крим та м.Севастополь визначена відповідно до положень ч.4 ст.11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та постанови Кабінету ОСОБА_5 України №226 від 02.07.2014 «Питання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, яке розташоване на тимчасово окупованій території». Рішенням №23314815 від 31.07.2015 державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_3 відмовив позивачу в реєстрації права власності на означену вище квартиру, оскільки заяву про державну реєстрацію прав власності під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном подано не до нотаріуса, яким вчинено таку дію, з посиланням на абз.7 п.2 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Позивач вважає Рішення №23314815 від 31.07.2015 державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_3 незаконним. Згідно з п.55 ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено в разі, якщо заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію. Згідно з абз.4 п.2 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 22.06.2011 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №703 (чинного на момент посвідчення договору купівлі-продажу квартири), нотаріус проводить державну реєстрацію прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном. Таким чином, державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_3, відмовляючи ТОВ «СМАРТ- НЕРУДПРОМ» у реєстрації права власності на квартиру, послався на нормативний акт, який ще не був прийнятий на момент вчинення нотаріальної дії з об'єктом нерухомості. Тобто, нотаріус, що вчиняє нотаріальну дію з нерухомим майном, тільки тоді вправі зареєструвати права на таке нерухоме майно, коли заяву про реєстрацію прав подано до нього під час вчинення самої нотаріальної дії. Відповідно, якщо заява про реєстрацію прав на нерухоме майно не була подана нотаріусу під час вчинення з цим майном нотаріальної дії, то в наступному реєстрація прав на таке майно повинна проводитись в загальному порядку органами державної реєстрації прав, утвореними Міністерством юстиції України. Під час вчинення приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 нотаріальної дії з означеною вище квартирою посвідчення договору купівлі-продажу від 16.07.2013 за №1725 позивач не подавав нотаріусу заяву про реєстрацію права власності, оскільки позивач, як покупець квартири, не сплачував ціну придбаної квартири одночасно з укладенням та посвідченням договору. Згідно з п.2.1 договору купівлі-продажу квартири оплата повинна була бути здійснена протягом 30 (тридцяти) днів від дати підписання договору. Згідно з вимогами п.28 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень» як нормативного акту, що діяв на момент прийняття оскаржуваного рішення, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Таким чином, Рішення №23314815 від 31.07.2015 державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_3 суперечить вимогам п.5-5 ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ч.2 ст.19 Конституції України. Інші підстави для відмови в реєстрації права власності позивача на квартиру АДРЕСА_2, в оскаржуваному Рішенні не зазначені, що свідчить, на думку позивача, про їх відсутність.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Відповідач-2 повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи у судове засідання не прибув. Причини суду не повідомив.
Представником Відповідача-1 подано до суду письмові заперечення проти позову (а.с.38-43), в яких зазначено, що 27.07.2015 від ТОВ «СМАРТ-НЕРУДПРОМ», на підставі довіреності, виданої директором ОСОБА_6 від 15.07.2015 без номеру, громадянином ОСОБА_1 подано заяву про державну реєстрацію права власності відносно квартири АДРЕСА_3 та документи: договір купівлі-продажу квартири, посвідчений Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 від 16.07.2013 за р.№1725 та технічний паспорт на відповідний об'єкт нерухомого майна, виготовлений станом на 25.12.2012 Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської районної ради. Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» запроваджено з 01 січня 2013 року єдину по всій території України систему державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, яка відповідно до вказаного Закону здійснюється шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Вказаний реєстр діє на всій, без виключення, території України. Провести державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно у нашій державі у будь-який інший спосіб, ніж шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, є неможливим. З метою реалізації ч.4 ст.11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII, 02.07.2014 прийнято постанову Кабінету ОСОБА_5 України №226 «Питання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, яке розташоване на тимчасово окупованій території». Відповідно до положень вищезазначеної постанови, державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ведення реєстраційних та облікових справ, вчинення інших реєстраційних дій щодо нерухомого майна, яке розташоване в межах території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, здійснюють органи державної реєстрації прав Херсонської та Запорізької областей відповідно до законодавства України у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Під час розгляду відповідної заяви та поданих разом із нею документів, державним реєстратором встановлено, що відповідно до пункту 2.1 ОСОБА_7 за домовленістю сторін суму продажу квартири покупець зобов'язується оплатити в повному обсязі протягом 30 днів від дати підписання договору купівлі-продажу. Передача нерухомості здійснюється на протязі одного дня після повної оплати шляхом підписання сторонами акту приймання-передачі нерухомого майна. Проте, відповідно до п.5.1 ОСОБА_7 право власності на квартиру, що є предметом цього ОСОБА_7, виникає у покупця відповідно до чинного законодавства, зокрема ст.334 Цивільного кодексу України з моменту нотаріального посвідчення цього договору та з моменту державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Відповідач-1 з посиланням на приписи ч.4 ст.334 Цивільного кодексу України наполягає, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону. Тобто, зазначена норма пов'язує виникнення права власності у набувача саме із вказаними подіями. Разом з цим, ч.1 ст.694 Цивільного кодексу України встановлено, що договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу. Право власності у покупця на нерухоме майно виникає з моменту нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу та одночасної державної реєстрації цього права. Посилаючись на ч.1 ст.697 Цивільного кодексу України Відповідач-1 наполягає на тому, що договором може бути встановлено, що право власності на переданий покупцеві товар зберігається за продавцем до оплати товару або настання інших обставин. У цьому разі покупець не має права до переходу до нього права власності розпоряджатися товаром, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із призначення та властивостей товару. Відповідні відомості в поданому для проведення державної реєстрації права власності договорі відсутні. Також, Відповідач-1 посилаючись на ст.6 Цивільного кодексу України зазначає, що сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. Таким чином, реєстрація права власності за набувачем має відбуватись одночасно з посвідченням договору нотаріусом і не може бути повязана з моментом остаточного розрахунку за договором. Отже, при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна, умовами якого передбачено відстрочення (розстрочення) платежу, державна реєстрація в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно переходу права власності до покупця буде здійснена нотаріусом під час вчинення нотаріальної дії, тобто при посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна. Крім того, Відповідач-1 вважає, що адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.3 ст.2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Згідно Рекомендацій Комітету ОСОБА_5 Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_5 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Посилаючись на приписи ч.1 ст.2, ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Відповідач-1 вважає неможливим втручання або вплив на персоніфіковану особу, яка здійснює владні повноваження державного реєстратора, зобовязання його вчиняти протиправні дії або рішення.
У судовому засіданні представник Відповідача-1 проти задоволення позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача до суду надійшли письмові пояснення (а.с.36), в яких зазначено, що 16.07.2013 нею, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4, за реєстровим №1725 посвідчено договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_4. Посилаючись на приписи абз.4 п.2, п.7 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 22.06.2011 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №703, чинного на момент посвідчення вищевказаного договору купівлі-продажу квартири, третя особа наполягає, що нотаріус, який вчиняє нотаріальну дію з нерухомим майном, здійснює реєстрацію прав на це нерухоме майно після отримання від заявника заяви про державну реєстрацію прав під час вчинення нотаріальної дії. Під час вчинення приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 нотаріальної дії, а саме посвідчення вищевказаного договору купівлі-продажу квартири, позивач не подав відповідну заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, оскільки останній, як покупець квартири, не сплачував ціну придбаної квартири одночасно з укладенням та посвідченням цього договору. Згідно з п.2.1 ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири оплата повинна була бути здійснена протягом 30 (тридцяти) днів від дати підписання договору купівлі-продажу. Інші умови державної реєстрації права власності на вищевказану квартиру сторонами договору під час вчинення нотаріальної дії узгоджені не були. За таких підстав, у нотаріуса, як спеціального суб'єкта, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, не було правових підстав проведення державної реєстрації права власності за ТОВ «СМАРТ-НЕРУДПРОМ». Одночасно, третя особа у письмових поясненнях просить суд провести розгляд справи за її відсутності. Можливості прибути у судове засідання не має.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зясував наступне.
31.07.2015 державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 за результатами розгляду Заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 27.07.2015 10:16:29 за реєстраційним номером 12519859 винесено Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №23314815. У цьому Рішенні, зокрема, зазначено: «… державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_3 … розглянув заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 27.07.2015 10:16:29 за реєстраційним номером 12519859, яку подав ОСОБА_1, що діє на підставі довіреність, серія і номер: б/н, виданий 15.07.2015, видавник: ТОВ «Смарт-Нерудпром», ЄДРПОУ НОМЕР_1, для проведення державної реєстрації права власності на квартиру, що розташована АДРЕСА_5, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав, та встановив заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, яким вчинено таку дію. Пунктом 5.1 договору купівлі-продажу №1725 від 16.07.2013р. видавник: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_8 передбачено, що право власності на квартиру виникає у покупця з моменту нотаріального посвідчення цього договору та з моменту державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Абзацом 7 пункту 2 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що нотаріус, яким вчинено нотаріальну дію з нерухомим майном, проводить державну реєстрацію прав, набутих виключно у результаті вчинення такої дії, крім випадків визначених ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Таким чином заявник для реєстрації права власності на вищезазначену квартиру повинен звернутись з заявою про державну реєстрацію права власності до нотаріуса, яким вчинено нотаріальну дію. Ураховуючи викладене, керуючись статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктами 20 та 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_5 України від 17.10.2013 №868, ВИРІШИВ: Відмовити у державній реєстрації права власності форма власності: приватна на квартира, що розташований АДРЕСА_5, за суб'єктом: Товариство з обмеженою відповідальністю «Смарт-Нерудпром», податковий номер 36282212 …» (а.с.7, 73).
У ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири, укладеному 16.07.2013 Приватним підприємством «КРИМСПЕЦБУД ЗАВОДУ ІЛІЧА» (як Продавцем) з ТОВ «СМАРТ-НЕРУДПРОМ» (як Покупцем), зазначено наступне: «… 2.1. За домовленістю сторін загальна сума продажу вищевказаної квартири складає 2345422 (два мільйони триста сорок п'ять тисяч чотириста двадцять дві) гривні 00 копійок без ПДВ. Вказану суму покупець зобов'язується оплатити в повному обсязі протягом 30 (тридцяти) днів від дати підписання договору купівлі-продажу. Оплата здійснюється на банківський рахунок продавця №26003019543387 в ПАТ Всеукраїнський банк розвитку, МФО 380719. […] п.5.1. Договір набуває юридичної сили з моменту його нотаріального посвідчення та державної реєстрації. Право власності на квартиру, що є предметом цього договору, виникає у покупця відповідно до чинного законодавства, зокрема, статті 334 Цивільного кодексу України з моменту нотаріального посвідчення цього договору та з моменту державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. […] Цей договір посвідчено мною, ОСОБА_4, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу. Договір підписано сторонами у моїй присутності. […] Цей договір підлягає державній реєстрації. […] Зареєстровано в реєстрі за №1725 …» (а.с.8-9).
Судом досліджені Платіжні доручення №8493 від 26.07.2013 на суму 1000000 грн. 00 коп. та №8496 від 29.07.2013 на суму 1345422 грн. 00 коп., згідно яких позивачем перераховані ПП «КРИМСПЕЦБУД ЗАВОДУ ІЛІЧА» кошти за квартиру згідно ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири від 16.07.2013 (а.с.31-32).
Представником Відповідача-1 надано до суду документи, подані представником позивача для реєстрації квартири АДРЕСА_4: Заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень; Картку прийому заяви №32160620; Технічний паспорт на квартиру з реєстровим №4547 у Комунальному підприємстві «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської ради; Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна (а.с.55-75).
Позовні вимоги не підлягають задоволенню з урахуванням зазначеного вище та виходячи з наступного.
1.Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації (ч.1 ст.182 Цивільного кодексу України).
Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом (ч.2 ст.182 Цивільного кодексу України).
Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду (ч.3 ст.182 Цивільного кодексу України).
Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом (ч.4 ст.182 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч.4 ст.334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (ч.1 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Як зазначено у п.15 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 17.10.2013 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №868, під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обовязкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) повязує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
У п.20 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 17.10.2013 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №868, зазначено, що за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Згідно з п.28 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 17.10.2013 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №868, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». У рішенні про відмову в державній реєстрації прав зазначаються всі підстави прийняття такого рішення.
Відповідно до п.5-5 ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (у редакції, яка була чинною на 16.07.2013 день укладення позивачем ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири та на момент прийняття 31.07.2015 Відповідачем-2 Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №23314815) у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, обєктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію.
08.08.2012 набрав чинності Закон України №5037-VI від 04.07.2012 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно», пп.19 п.4 якого ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» доповнено пунктом 5-5 такого змісту: «заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, обєктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію».
Отже, на день укладення 16.07.2013 ПП «КРИМСПЕЦБУД ЗАВОДУ ІЛІЧА» з ТОВ «СМАРТ-НЕРУДПРОМ» ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири, п.5-5 ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вже діяв і був чинним.
Відповідно до ч.1 ст.46-1 Закону України «Про нотаріат» (у редакції, чинній на 16.07.2013 день укладення позивачем ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири) нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, обєктом незавершеного будівництва має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Нотаріус є спеціальним субєктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і який має печатку такого реєстратора.
Користування Державним реєстром речових прав на нерухоме майно здійснюється безпосередньо нотаріусом, який вчиняє відповідну нотаріальну дію (ч.2 ст.46-1 Закону України «Про нотаріат» (у редакції, чинній на 16.07.2013 день укладення позивачем ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири)).
Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, обєктом незавершеного будівництва здійснює пошук у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно, обєкт незавершеного будівництва, обтяження таких прав та за його результатами формує витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який залишається у справі державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса (ч.3 ст.46-1 Закону України «Про нотаріат» (у редакції, чинній на 16.07.2013 день укладення позивачем ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири)).
Звідси, ст.46-1 Закону України «Про нотаріат» передбачає здійснення функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і не повязує обовязки вчинення нотаріусом реєстраційних дій з умовами договору щодо оплати нерухомого майна («… протягом 30 (тридцяти) днів від дати підписання договору купівлі-продажу…» чи то з іншими строками).
Посвідчення правочинів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також правочинів щодо відчуження, застави транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину (ч.4 ст.55 Закону України «Про нотаріат»).
У п.2 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 22.06.2011 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №703 (який діяв 16.07.2013 день укладення позивачем ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири), зазначено, що державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний субєкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно (далі - нотаріус). Орган державної реєстрації прав проводить: державну реєстрацію права власності та інших речових прав на нерухоме майно за місцем розташування такого майна; державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно незалежно від місця розташування такого майна; облік безхазяйного нерухомого майна. Якщо нерухоме майно розміщене в межах території, на якій діє два і більше органів державної реєстрації прав, державна реєстрація права власності та інших речових прав, облік безхазяйного нерухомого майна проводяться одним з таких органів, обраним заінтересованою особою або уповноваженою нею особою (далі - заявник). Нотаріус проводить державну реєстрацію прав: реєстрація яких проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, обєктом незавершеного будівництва (нотаріус, яким вчиняється така дія); у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, обєктом незавершеного будівництва (нотаріус, яким вчинено таку дію).
Як зазначено в абз.7 п.2 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 17.10.2013 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №868 (який був чинний на момент винесення державним реєстратором рішення, яке оскаржується), нотаріус, яким вчинено нотаріальну дію з нерухомим майном, проводить державну реєстрацію прав, набутих виключно у результаті вчинення такої дії, крім випадків, визначених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
З урахуванням наведених приписів ст.46-1 Закону України «Про нотаріат», п.2 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 22.06.2011 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №703, суд не погоджується з думкою позивача про те, що «… нотаріус, що вчиняє нотаріальну дію з нерухомим майном, тільки тоді вправі зареєструвати права на таке нерухоме майно, коли заяву про реєстрацію прав подано до нього під час вчинення самої нотаріальної дії …», як то зазначено у позові.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №23314815, прийняте 31.07.2015 державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3, не суперечить вимогам п.5-5 ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
2.Вирішуючи позовну вимогу щодо зобов'язання Запорізьке міське управління юстиції Запорізької області зареєструвати за ТОВ «СМАРТ-НЕРУДПРОМ» право власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобовязані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Як передбачено абз.1,2 п.3 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 17.10.2013 постановою Кабінету ОСОБА_5 України №868, рішення щодо державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, форму та вимоги до оформлення яких встановлює Мін'юст, приймає державний реєстратор прав на нерухоме майно (далі - державний реєстратор). У випадках, передбачених законодавством, рішення щодо державної реєстрації прав приймає державний реєстратор Мін'юсту.
Таким чином, нормативно передбачено, що здійснення реєстраційних дій покладено на персоніфіковану уповноважену особу державного реєстратора.
Отже, вимоги позивача щодо зобовязання саме Запорізьке міське управління юстиції зареєструвати за ТОВ «СМАРТ-НЕРУДПРОМ» право власності на квартиру АДРЕСА_2 не ґрунтуються на Законі і не можуть бути задоволені.
Відповідно до ч.4 ст.11 Закону України №1207-VII від 15.04.2014 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» набуття та припинення права власності на нерухоме майно, яке знаходиться на тимчасово окупованій території, здійснюється відповідно до законодавства України за межами тимчасово окупованої території. У разі неможливості здійснення державним реєстратором повноважень щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на тимчасово окупованій території орган державної реєстрації визначається Кабінетом ОСОБА_5 України.
Постановою Кабінету ОСОБА_5 України №226 від 02.07.2014 «Питання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, яке розташоване на тимчасово окупованій території» установлено, що державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ведення реєстраційних та облікових справ, вчинення інших реєстраційних дій щодо нерухомого майна, яке розташоване в межах території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, здійснюють органи державної реєстрації прав Херсонської та Запорізької областей відповідно до законодавства України у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Суд бере до уваги, що вимоги ст.11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (який набрав чинності 27.04.2014), постанови Кабінету ОСОБА_5 України №226 від 02.07.2014 (чинної з 09.07.2014) почали діяти вже після укладення 16.07.2013 позивачем ОСОБА_7 купівлі-продажу квартири.
Отже, посилання на вказані нормативно-правові акти позивачем в обґрунтування протиправності дій Відповідача-2, на думку суду, є необґрунтованим.
Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 03.12.2015.
Суддя О.О. Прасов