Справа № 576/1987/15-а
Провадження № 2-а/576/43/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.11.15 року місто Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Тимощенко І.О.,
при секретарі судового засідання Пугач В.Л.,
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глухів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі,
-про визнання дій управління Пенсійного фонду в м. Глухові та Глухівському районі неправомірними та зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
14 вересня 2015 року позивач звернулася до суду із вказаним позовом. Свій позов мотивує тим, що з 29 вересня 2012 року вона перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». З 01 жовтня 2012 року згідно власної заяви перейшла на іншій вид пенсії та з 01 жовтня 2012 року отримує пенсію за віком з урахуванням норм Закону «Про державну службу». 21 серпня 2015 року вона звернулася до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області з заявою про проведення обчислення пенсії з 01 жовтня 2012 року по 01 вересня 2015 року, включаючи усі види оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошових доходів та премій до державних професійних свят та ювілейних дат, як складові заробітної плати. В повідомленні ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області від 02 вересня 2015 року № 37/П-1, зазначено, що відсутні правові підстави зарахувати до заробітної плати, з якої обраховується пенсія державного службовця сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії разової, з посиланням на норму ст. 33 Закону «України «Про державну службу», а також надано розяснення, що перерахунок пенсії здійснюється за заявою встановленого зразка.
Відповідач свою відмову вмотивував тим, що при призначенні пенсії позивачу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області діяло в межах норм чинного законодавства.
За вказаних обставин позивач ОСОБА_1 просить суд поновити строк звернення до суду; визнати дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі, щодо нарахування та виплати пенсії державного службовця неправомірними, а також зобовязати відповідача провести нарахування та виплату пенсії державного службовця з 30 вересня 2012 року, з урахуванням всіх складових заробітної плати державного службовця, втому числі сум: індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії разової.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 в суді позову не визнав та суду пояснив, що дійсно позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області з 29 вересня 2012 року. Отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 липня 2003 року та з 01 жовтня 2012 року за власною заявою перейшла на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16 грудня 1993 року. Відповідно дост. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Обчислення пенсії відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу»здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі види виплат, як індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та разова премія, не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Таким чином, відповідач вважає, що при призначенні пенсії позивачу, діяв у межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Щодо поновлення пропущеного строку позивачем, представник відповідача також заперечував, оскільки згідно вимогам ст. 99 КАС України - для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тому просить суд відмовити у задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області з 29 вересня 2012 року і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». За власною заявою від 01 жовтня 2012 року позивач перейшла на іншій вид пенсії та з 01 жовтня 2012 року отримує пенсію за віком з урахуванням норм Закону «Про державну службу». 21 серпня 2015 року позивач звернулася до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області з заявою про проведення обчислення пенсії з 01 жовтня 2012 року по 01 вересня 2015 року, включаючи усі види оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошових доходів та премій до державних професійних свят та ювілейних дат, як складові заробітної плати, а відповідач своєю відповіддю від 02 вересня 2015 року № 37/П-1 зазначив, що відсутні правові підстави зарахувати до заробітної плати, з якої обраховується пенсія державного службовця сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії разової, з посиланням на норму ст. 33 Закону «України «Про державну службу», а також надано розяснення, що перерахунок пенсії здійснюється за заявою встановленого зразка (а.с.10).
За змістомстатті 37 Закону України «Про державну службу»пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першоюстатті 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другоюстатті 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та премія разова входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зістаттею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином суму виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та премія разова включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у Постановах від 20.02.2012 року по справі № 21-430а11, від 14.05.2013 року по справі № 21-125а13, від 28.05.2013 року по справі № 21-97а13, від 03.06.2014 року по справі № 21-134а/14.
Згідно ч.1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, премія разова, індексація заробітної плати, включаються в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Як вбачається з довідки від 14 серпня 2015 року № 8262/03-38 виданої ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2010 року до 30 вересня 2012 року нараховано та виплачено інші виплати, як складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, премії разової, індексації заробітної плати на загальну суму 15847 грн. 77 коп.. На всі виплати, включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с. 8).
Відповідач факту нарахування і сплату страхових внесків, зокрема, на суми отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, премії разової, індексації заробітної плати не спростував.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії разової та індексації заробітної плати.
Відсутність же нормативно-правового акту щодо перерахунку пенсії державних службовців не може позбавити громадянина його конституційного права на соціальний захист при вирішенні питань щодо надання пенсій.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів 02 вересня 2015 року.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтвердженими доказами та відповідно такими, що підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,6,17,18,71,94,158-163,167,186 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 33,37 Закону України «Про державну службу», ст. 12 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі, про визнання дій управління Пенсійного фонду в м. Глухові та Глухівському районі неправомірними та зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Глухові та Глухівському районі Сумської області щодо: неврахування при нарахуванні і виплаті пенсії державного службовця, ОСОБА_1, за період з 02 березня 2015 року таких складових заробітної плати, як індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та премії разової за період з 01 жовтня 2010 року до 30 вересня 2012 року.
Зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Глухові та Глухівському районі Сумської області провести нарахування та виплату пенсії державного службовця, ОСОБА_1, з 02 березня 2015 року, згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум складових заробітної плати, як індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та премії разової за період з 01 жовтня 2010 року до 30 вересня 2012 року.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені витрати на сплату судового збору в сумі 487 грн. 20 коп..
Постанова суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови суду виготовлений суддею на компютері 04 грудня 2015 року.
Суддя Глухівського міськрайонного суду І.О.Тимощенко