Постанова № 54034627, 30.11.2015, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
490/4855/15-а
Номер документу
54034627
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

н\п 2-а/490/140/2015 Справа № 490/4855/15-а

Центральний районний суд м. Миколаєва

_____________

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 листопада 2015 року Центральний районний суд м.Миколаєва у складі:

головуючого - судді Черенковій Н.П..,

при секретарі Ковальовій Я.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м.Миколаєва про визнання дій протиправними та зобов'язання виконати певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив визнати рішення Управління пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років протиправним та скасувати його; зобов*язати Управління пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІН «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №18/330 вих. №14 від 24.10.2014 року, виданої прокуратурою Херсонської області, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою сумою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 05.11.2014 року по теперішній час; попустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов*язання Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва здійснення перерахунку та виплатити пенсію за вислугою років у межах суми стягнення за один місяць.

Позивач до судового засідання не з*явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності та позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з*явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності та позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що в ході перевірки правильності призначення пенсії відповідно до Закону України №1789 пенсія позивачу була переглянута, в результаті чого з 01.09.2008 року спеціальний стаж роботи на прокурорських посадах був розрахований з 14 років 9 місяців 27 днів, що відповідає 88% суми місячного заробітку. Так стаж роботи позивача на посаді стажиста на вакантній посаді помічником прокурора Жовтневого району в період з 18.07.1991 року по 31.03.1992 року не був зарахований до спеціального стажу, згідно якого розраховується розмірі пенсії за вислугу років. Тобто частина вимог позивача, згідно якої він просить провести перерахунок його пенсії в розмірі 90% від суми місячного заробітку суперечить даним пенсійної справи, згідно якої пенсія позивачу виплачується в розмірі 88% суми місячного заробітку.

При цьому зазначив, що пенсія позивачу перерахована за законодавством, що діяло на дату звернення за перерахунком пенсії та матеріалами, наявними в пенсійній справі та доданими до останньої для проведення перерахунку. Оскільки позивач надав заяву про перерахунок пенсії 05.11.2014 року, за такого перераховано пенсію згідно ст. 50-1 Закону 1789-ХІІ в редакції згідно Закону України №1642-VІІ. Окрім того, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.201 року №3668-VІ змінено ст. 50-1 Закону 1789-ХІІ.

За приписами ч. 4 ст. 122 КАСУ країни особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи у її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть у участи у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.

ОСОБА_1 з 01.03.2007 року була призначена пенсія за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру від 01.11.1991 року №1789-ХІІ, в редакції від 01.01.2007 року в розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» підвищено посадові оклади працівників прокуратури.

Згідно довідки від 24.10.2014 року, виданою прокуратурою Херсонської області, сума заробітної плати для нарахування пенсії становить 17432,23 грн.

05 листопада 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення перерахунку пенсії згідно Закону України №1789-ХІІ..

Рішенням УПФ України в Корабельному районі м.Миколаєва №14/7 від 14.11.2014 року відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років в звязку із зменшенням виплатного розміру пенсії. Пенсію розраховано в розмірі 88% від заробітної плати.

Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 02.07.2015 року визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва щодо перерахунку стажу роботи ОСОБА_1 на посадах прокурорів та слідчих в сторону зменшення, виключення з нього періоду роботи на посаді стажиста на вакантній посаді помічника прокурора району з 18.07.1991 р. по 31.03.1992 р., та проведення на підставі цього перерахунку пенсії за вислугу років і зменшення розміру вказаної пенсії з 90 % до 88 % від заробітку протиправними. Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м.Миколаєва поновити розмір пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у відповідності до ч.1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 р., з урахуванням стажу роботи на посаді стажиста на вакантній посаді помічника прокурора Жовтневого району Миколаївської області за період з 18.07.1991 року по 31.03.1992 року як стажу на прокурорській посаді, в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою, провести перерахунок та виплатити заборгованість у вигляді різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 08.09.2009 року по час поновлення порушеного права.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду постанову Центрального районного суду м. Миколаєва залишено без змін.

Відповідно до вимог ч.3ст.2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вимогами ч.1ст.2 КАС Українипередбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з вимогами ч.2ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстомКонституції Україниможна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено вимогамист.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла на час призначення пенсії, передбачено, що прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а за кожний повний рік праці понад 10 років на таких посадах пенсія збільшується на 2 відсотка, але не більш 90 відсотків від суми місячного заробітку.

Частиною 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в тій же редакції передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактичноотримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно ч. 18 ст. 50-1 вказаного Закону положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Відповідно до п.п. 4 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», з 01.10.2014 року частину 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було змінено двома новими частинами. Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія прокурорам і слідчим призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місцем звернення за призначенням пенсії та вводиться обмеження максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

Згадані вище положення ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в попередній редакції про порядок перерахунку пенсій залишено без змін, лише частина 17 стала вважатись частиною 18.

Відповідно до п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року №3668- VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким раніше вже призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

31.05.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв*язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року. При цьому розмір пенсій, призначених після 08.07.2011 року, обчислюється нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 та з урахуванням п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року №3668- VІ, тобто пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України від 08.07.2011 року №3668- VІ, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин підлягають застосуванню норми ст. 50-1 Закону України ( в редакції, діючій до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 року №3668- VІ), оскільки редакція цього Закону, яка діє на теперішній час значно звужує обсяг прав пенсіонера при перерахунку його пенсії у порівнянні з обсягом прав, який існував на день призначення пенсії.

На підставі викладеного суд вважає, що рішення Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва №14/7 від 14.11.2014 року щодо перерахування позивачу пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру», не відповідає чинному законодавству.

При цьому позивач не пропустив строк звернення до суду, що підтверджується матеріалами справи, оскільки про зменшення розрахунку пенсійних виплат дізнався лише в травні 2015 року, тоді як представник відповідача підтвердив в судовому засіданні, що перерахунок пенсії здійснено в межах планової перевірки пенсійних справ, про що повідомлено пенсіонера не було.

Що стосується позовних вимог в частині негайного виконання постанови суду в частині зобовязання УПФ України в Корабельному районі м.Миколаєва здійснити перерахунок та виплатити позивачу різниці у пенсії за вислугою років у межах суми стягнення за один місяць, то у задоволенні цих вимог слід відмовити, оскільки ст.256 КАС України передбачено негайне виконання постанови суду лише у разі присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, а не у разі її перерахунку.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.11,14,100,159,160-161,163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м.Миколаєва про визнання дій протиправними та зобов'язання виконати певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м.Миколаєва №41/7 від 14.11.2014 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років у зв*язку із зменшенням виплатного розміру пенсії.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м.Миколаєва провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІН «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №18/330 вих. №14 від 24.10.2014 року, виданої прокуратурою Херсонської області, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою сумою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 05.11.2014 року по час поновлення порушеного права.

Апеляційну скаргу може бути подано до Одеського апеляційного адміністративного суду через Центральний районний суд м.Миколаєва протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

СУДДЯ ЧЕРЕНКОВА Н.П.