Справа №705/5833/15-а
2-а/705/212/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2015 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючої судді: Горячківської Л.В.
при секретарі: Шевченко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Умані справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Умані та Уманському районі про визнання неправомірними дій.
Просила визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі щодо проведення розрахунку пенсії без урахування сум матеріальних допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати незаконними та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі здійснити розрахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 07.10.2014 року довічно з урахуванням 80 % заробітної плати на підставі довідок №4788/01 від 11.09.2015року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Уманської міської ради та №684 від 11.09.2015року, виданої Фондом Державного майна України про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхуваннята сум індексації заробітної плати, на що 13.10.2015року отримала відмову за №10926/03 з посиланням на статтю 33 Закону №3723/XII та на Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», що вважає незаконним.
В обґрунтування позову посилалась на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі з 08.05.2009 р. та отримує пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати працюючого держслужбовця. 07.10.2015 р. вона звернулася із заявою про перерахунок пенсії з включенням до зарплати сум допомог та індексації, однак отримала відмову з посиланням на ст. 33 Закону України «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Вказані дії вважає незаконними.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала, посилаючись на обставини, зазначені в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову та надала суду письмові заперечення, в яких зазначила, що позов не визнає, вважає його безпідставним і необґрунтованим. Позивач не оскаржувала та не оскаржує дії управління щодо призначення їй зазначеної пенсії. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ст. 33 Закону України «Про державну службу», а врахування її при обрахунку пенсії державного службовця не передбачено чинним законодавством. При визначенні зарплати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові зарплати, передбаченими Законом України «Про державну службу» та постановою КМУ від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій». Позивачка звернулася до Управління здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» із заявою 07.10.2015року, відповідно до ч.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», тому норми, які передбачали можливість призначення/перерахунку пенсії державного службовця з 01.06.2015року втратили чинність.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі: копії довідок про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», трудової книжки ОСОБА_1, лист Управління Пенсійного фонду України у м. Умані та Уманському районі за № 10426/03 від 13.10.2015 р., копії пенсійного посвідчення ОСОБА_1 серії ААН № 632757 та інші письмові докази, суд вважає, що є всі підстави для задоволення позовних вимог частково.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі з 08.05.2009 р. та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати працюючого держслужбовця.
Позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача УПФУ в м. Умані та Уманському районі із заявою щодо перерахування пенсії. В свою чергу відповідач УПФУ в м. Умані та Уманському районі повідомив їй, що матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових умов та індексації заробітної плати не входять до складу заробітної плати державного службовця.
З даним висновком УПФУ в м. Умані та Уманському районі погодитись не можна виходячи з наступного.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно с.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадовіокладидержавнихслужбовцівустановлюютьсязалежновідскладності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата. це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудовіуспіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чиним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та іншігрошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені за зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється перерахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи вищезазначене та зважаючи на наявну в матеріалах справи довідку про заробітну плату, згідно якої єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування нараховувався на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, в тому числі й на спірні суми, УПФУ в м. Умані та Уманському районі дійшов хибного висновку про правомірність їх неврахування.
Пунктом 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ст. 72 КАС України, дані обставини не потребують доказування, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.
Суд вважає, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов, матеріальної допомоги на оздоровлення підлягають до задоволення.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна булла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених ч. 2 ст. 99 КАС України, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Оскільки позовні вимоги стосуються системних періодичних виплат, право на які у позивача виникло із встановленням відповідного статусу, то строк коли він мав дізнатись про порушення своїх прав наступав з моменту отриманням таких виплат. Право на необізнаність особи не може бути визнана поважною причиною для пропущення строку звернення до суду, як і підставою для його поновлення, оскільки закони і інші нормативно-правові акти друкуються в періодичних виданнях та є доступними не обмеженому колу осіб.
Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що оскільки позивач звернулась до суду лише 20.10.2015 р., то адміністративний позов в частині вимог за період з 07.10.2014 року по 19.04.2015 року включно необхідно залишити без розгляду. З огляду на зазначене, задоволенню підлягають тільки позовні вимоги за період з 20.04.2015 року.
Керуючись ст.ст.11, 17, 18,19, 70, 71, 86, 94,158 - 163 КАС України, ст.ст.80,81,82,83 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» суд,-
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Умані та Уманському районі про відмову щодо проведення розрахунку пенсії без урахування сум матеріальних допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати ОСОБА_1.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області нарахувати та сплатити ОСОБА_1 пенсію на підставах, визначених пенсійним законодавством з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, починаючи з дня її звернення, а саме з 20 квітня 2015року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч.3ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуюча: Л.В. Горячківська