Постанова № 54022635, 03.12.2015, Радомишльський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
03.12.2015
Номер справи
289/1395/15-а
Номер документу
54022635
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Радомишльський районний суд Житомирської області

2-а/289/46/15

Справа № 289/1395/15-а

ПОСТАНОВА

іменем України

03.12.2015

Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Невмержицького І.М.

при секретарі Шуба В.М.

за участю:

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2

представників відповідача ОСОБА_3,ОСОБА_4, ОСОБА_5

представників третіх осіб:

відділу освіти РДА - ОСОБА_6

Меньківської с/ради - ОСОБА_7

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Радомишлі справу за адміністративним позовом Меньківської ЗОШ 1-11 до Радомишльської районної ради про визнання протиправним та скасування рішення суб»єкта владних повноважень,з участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору відділу освіти Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області,Меньківської с/ради Радомишльського району Житомирської області, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2015 року представники Меньківської ЗОШ 1-11 ступенів,з метою захисту прав та інтересів громади,своїх та неповнолітніх дітей-учнів, звернулися до суду із зазначеним адміністративним позовом до відповідача, в якому просили визнати протиправним та скасувати рішення 32 сесії 6-го скликання Радомишльської районної ради № 475 від 12.06.2015 року «Про припинення(ліквідацію) Меньківської загальноосвітньої школи 1-11 ступенів(ЗОШ 1-11 ст.) Радомишльського району Житомирської області,що належать до спільної власності територіальних громад сіл,селищ,міста району»,директором якої являлась ОСОБА_1 В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що при прийнятті оскаржуваного рішення районною радою грубо порушено норми матеріального та процесуального права. Так при прийнятті такого рішення районна рада вийшла за межі своєї компетенції, встановленої Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України «про загальну середню освіту», Закону "Про освіту". Ухваливши рішення про припинення шляхом ліквідації Меньківської загальноосвітньої школи І-11 ступенів відповідач тим самим створив перешкоди для неї та учнів, що навчались у Меньківській ЗОШ,перевівши їх до Краснобірської ЗОШ І-111 ступенів, в реалізації конституційних прав і свобод громадян насамперед у контексті забезпечення належного доступу до загальної середньої освіти .При вирішенні питання про ліквідацію школи територіальну громаду села та її орган місцевого самоврядування Меньківську сільську раду позбавлено можливості виконати власні та делеговані повноваження у сфері освіти. Ліквідація школи призведе до порушення конституційних прав дітей на освіту, до скорочення робочих місць та вивільнення учителів, та інших працівників школи,а тому враховуючи вищевикладене, просили суд визнати незаконним та скасувати рішення 32 сесії 6-го скликання Радомишльської районної ради № 475 від 12.06.2015 року «Про припинення (ліквідацію) Меньківської загальноосвітньої школи 1-11 ступенів(ЗОШ 1-11 ст.) Радомишльського району Житомирської області,що належать до спільної власності територіальних громад сіл,селищ,міста району», судові витрати покласти на відповідача.

В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали вимоги позовної заяви та просили їх задовольнити.

Представники відповідача позов не визнали, посилаючись на письмові заперечення наданих суду, пояснили, що районна рада при прийняті оскаржуваного рішення діяла відповідно до вимог чинного законодавства.

Представник відділу освіти РДА, заперечила щодо задоволення даного позову та пояснила, що при прийнятті оскаржуваного рішення, працівники районного відділу освіти зустрічалися з батьками учнів Меньківської ЗОШ 1-11 ст. та з"ясовували у них думку щодо ліквідації школи та переведення для подальшого навчання учнів 1-11 класів до Краснобірської загальноосвітньої школи І-ІІ1 ступенів, при цьому районним відділом освіти в першу чергу приймалося до уваги забезпечення учнів автобусами для підвезення до нової школи,створених там належних умов для отримання дітьми повноцінної середньої освіти.

Представник Меньківської с/ради в судовому засіданні позовні вимоги підтримав,вважає їх правомірними,а тому просив суд їх задовольнити.

Вислухавши пояснення сторін та свідка, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що відповідно до рішення виконкому обласної ради народних депутатів від 22.02.1992 року № 30 "Про розмежування майна комунальної власності між власністю обласної ради і власністю районних та міських міст обласного підпорядкування рад народних депутатів" затверджено перелік майна комунальної власності, яке передано районним радам.

Згідно рішення 3-ьої сесії 24 скликання Меньківської сільської ради від 21.11.2002 року, приміщення Меньківської школи та котельні до неї передано у комунальну власність району на баланс Радомишльської районної ради, що підтверджується актами приймання-передачі.

Відповідно до рішення 6-ої сесії 4 скликання Радомишльської районної ради від 25.12.2002 року № 68, районна рада прийняла у спільну власність територіальних громад сіл, селищ району загальноосвітні школи, у тому числі і Меньківську школу.

Цим же рішенням Радомишльської районної ради від 25.12.2002 року № 68, затверджено перелік підприємств, установ, закладів спільної власності територіальних громад сіл, м. Радомишля та району, повноваження по управлінню якими делегуються районній державній адміністрації. У зазначений перелік включена і Меньківська НСШ, балансоутримувачем якої являється відділ освіти РДА.

Положенням про порядок управління об"єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердженим рішенням Радомишльської районної ради № 341 від 21.03.2014 року, передбачено, що рішення про утворення, реорганізацію,припинення, ліквідацію комунальних підприємств, установ, закладів, організацій -об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердження статутів (положень), внесення змін та доповнень до статутів (положень) таких підприємств, установ, організацій приймається районною радою за поданням районної державної адміністрації (структурних підрозділів районної державної адміністрації, якщо таке передбачено чинним законодавством), після рекомендації відповідних профільних комісій районної ради.

Крім того п. 9.1. зазначеного положення, районна державна адміністрація (структурні підрозділи) за дорученням голови райдержадміністрації в межах делегованих районною радою повноважень,вносить пропозиції районній раді щодо вирішення питань створення, припинення (злиття, приєднання, поділ, перетворення, ліквідація) підприємств, установ, закладів і організацій, заснованих на спільній власності.

Згідно ч. 1 та ч. 6 ст. 11 Закону України "Про загальну середню освіту", державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників).

Відповідно до ч.4 ст. 18 Закону України "Про освіту", потреба в навчальних закладах, заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Порядок створення, реорганізації та ліквідації навчальних закладів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З пункту 8 Положення про порядок створення, реорганізацію, ліквідацію навчально-виховних закладів, затвердженого КМУ № 228 від 05.04.1994 року вбачається, що ліквідація навчально-виховних закладів провадиться засновниками або органами, за рішенням яких їх створено, в порядку, встановленому чинним законодавством.

Згідно п.п.1.3,1.4 Статуту Меньківської ЗОШ 1-11 ступенів, її засновником і власником являється Радомишльська районна рада, вона ж має право приймати рішення про реорганізацію або ліквідацію школи. Фінансування і матеріально-технічне забезпечення здійснює відділ освіти Радомишльської райдержадміністрації.

Відповідно до ст. ст. 87, 104 та 105 ЦК України засновник, що створив юридичну особу має право і її припинити (ліквідувати) .

Як пояснили представники сторін у справі питання необхідності реорганізації або ліквідації школи обговорювалась з мешканцями с. Меньківка Радомишльського району Житомрської області. Як пояснила начальник відділу освіти Радомишльської РДА ОСОБА_6 питання щодо ліквідації Меньківської ЗОШ 1-11 ст. вивчалося та обговорювалося з батькамми учнів с. Меньківка. При цьому бралось до уваги щорічне зменшення учнівського контингенту. У 2012 - 2013 роках в цій школі навчалося 25 учнів, з яких у молодших класах навчалося по 2-3 учні; у 2015 році- 22 учні. Кошторисні призначення на дану школу на 2015 рік (витрати на 1 учня становили 20 000 грн.). На даний час 18 дітей з с.Меньківка навчаються в Краснобірській ЗОШ 1-111 ст. і у батьків цих учнів будь-яких претензій відносно навчально-виховного процесу до адміністрації райВО немає. При вирішенні радою даного питання враховувалось, що учні ліквідованої школи будуть забезпечені кращими і більш якісними умовами для отримання освіти в Краснобірській ЗОШ І-ІІ1 ступенів, де на відміну від попередньої є спортивний зал, внутрішній туалет, обладнана майстерня, комп"ютерний клас, а діти будуть доставлятися до школи шкільним автобусом. В судовому засіданні позивачка пояснила, що ліквідація школи створює перешкоди у здобутті 22 учнями середньої освіти, призведе до скорочення робочих місць та вивільнення вчителів, в т.ч. і її,як директора школи і вчителя цієї ж школи.

Суд вважає таку позицію позивача непереконливою,так як надання учням кращих умов для здобуття освіти не може рахуватися перешкодою в її здобутті, а питання скорочення робочих місць та вивільнення вчителів, не є предметом розгляду цієї справи.

Крім того, на думку позивачки районна рада при прийнятті оскаржуваного рішення вийшла за межі своїх повноважень, оскільки вирішення питання щодо утворення, реорганізації та ліквідації комунальних підприємств, організацій і установ до її компетенції не віднесено.

Як вбачається з ч.2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самовря-дування в Україні", місцеве самоврядування здійснюється територіаль-ними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Частиною 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Відповідно до ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується у встановленому законом порядку питання щодо управління об"єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районних у містах, що перебувають в управлінні районних та обласних рад. Районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.

З аналізу зазначених норм закону вбачається, що до місцевих рад віднесено також і районну раду, тому твердження позивачки, що рішення Радомишльської районної ради про ліквідацію Меньківської ЗОШ 1-11 ст. слід було приймати виключно сільською радою, відповідно до вимог п.30 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", являється безпідставним.

Суд приходить до висновку,що Радомишльська района рада,мала право на прийняття рішення № 475 від 12.06.2015 року про припинення діяльності Меньківської ЗОШ 1-11 ст. шляхом ліквідації, оскільки діяла на підставі, в межах своїх повноважень і в спосіб, встановлений чинним законодавством, взявши за основу частину 2 ст. 14 ЗУ "Про загальну середню освіту", що у загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість учнів у класах визначається демографічною ситуацією, але повинна становити не менше 5 осіб. При меншій кількості учнів у класі заняття проводяться за індивідуальною формою навчання.

Відповідно до п. 1" Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики", затвердженого Постановою КМУ № 996 від 03.11.2010 року та п.1 "Порядку проведення органами виконавчої влади антидискримінаційної експертизи проектів нормативно-правових актів", затвердженого Постановою КМУ № 61 від 30.01.2013 року, зазначені нормативно-правові акти в першому випадку визначають основні вимоги до організації і проведення органом виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, а в другому-процедуру проведення антидискримінаційної експертизи проектів Законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших проектів нормативно-правових актів, що розробляються органами виконавчої влади.

У затверджених Порядках іде мова про органи виконавчої влади, лише пункт 5 Постанови КМУ № 996 від 03.11.2010 року рекомендує, а не зобов"язує органи місцевого самоврядування, під час проведення консультацій з громадськістю та утворення громадських рад при органах місцевого самоврядування керуватися затвердженими цією Постановою Порядком і Типовим Положенням.

Приймаючи до уваги викладене,суд приходить до висновку про те,що прийнявши оскаржуване Рішення сесія районної ради не вийшла за межі своїх повноважень і діяла в межах Закону,а тому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного,керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 159-163, 167 КАС України, ст.ст. 2, 10, 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 11, 14, 18 Закону України "Про загальну середню освіту", ст. 18 Закону України "Про освіту", суд-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити Меньківській ЗОШ 1-11 в задоволенні позовних вимог до Радомишльської районної ради про визнання протиправним та скасування рішення суб»єкта владних повноважень,з участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору відділу освіти Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області, Меньківської с/ради Радомишльського району Житомирської області.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радомишльський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. .

Суддя Невмержицький І. М.