ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2015 року м. Київ справа № 875/72/15
№ А/800/56/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді: Вербицької О.В.
суддів: Маринчак Н.Є.
Цвіркуна Ю.І.
за участю секретаря: Іванова Д.Ю.
представників:
позивача: Бунякіна М.М.
відповідача: Васильченко О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2015 року
у справі № 875/72/15
за позовом Територіальної громади Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області
до Центральної виборчої комісії
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області звернулась з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії, де просила визнати протиправними дії Черкаської міської виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі без врахування протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 710982, № 710990, № 711001, № 711005, № 711006, № 711008, № 711009, № 711010, № 711020, № 711021, № 711025; визнати протиправною та скасувати постанову Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 08.11.2015 року № 173 «Про дострокове припинення повноважень Придніпровської районної в місті Черкасах виборчої комісії»; зобов'язати Придніпровську районну в місті Черкаси виборчу комісію виконати постанову від 28.10.2015 року № 32 та провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 710982, № 710990, № 711001, № 711005, № 711006, № 71І008, № 711009, № 711010, № 711020, № 711021, № 711025, в зв'язку з чим внести відповідні зміни до протоколів про підсумки голосування на чергових місцевих виборах депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в розрізі територіальних виборчих округів 25.10.2015 року в Придніпровському районі міста Черкаси, шляхом складання протоколів про підсумки голосування з приміткою «Уточнені»; зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області на підставі протоколів про підсумки голосування на чергових місцевих виборах депутатів Черкаської міської ради 25.10.2015 року в Придніпровському районі міста Черкаси з приміткою «Уточнений» внести відповідні зміни до постанови Черкаської виборчої комісії від 04.11.2015 року № 171 «Про визначення черговостей кандидатів у депутати у виборчих списках від місцевих організацій партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів у багатомандатному виборчому окрузі» з додатками № 1-8, та до протоколу про результати виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі 25.10.2015 року, шляхом складання протоколу про результати голосування з приміткою «Уточнений».
Позовні вимоги, з урахуванням уточнень, обґрунтовані тим, що Центральною виборчою комісією в межах своїх повноважень не вжито заходів щодо забезпечення дотримання принципів і засад виборчого процесу, передбачених Конституцією України та Законами України, не проведено відповідачем перевірки на предмет наявності порушень та систематичної бездіяльності виборчих комісій нижчого рівня, що призвело до фальсифікації виборів, які були відомі Центральній виборчій комісії.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2015 року позовну заяву Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області залишено без розгляду.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, у якій просить суд скасувати ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2015 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає, що суд першої інстанції не надав належну оцінку обставинам справи, допустив порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до залишення позовної заяви без розгляду, а також неможливості відновити та захистити порушені виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу.
Заперечуючи на апеляційну скаргу відповідач, посилаючись на те, що суд першої інстанції не допустив порушень норм процесуального права, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку щодо наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 16.11.2015 року Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області звернулась зі скаргою до Центральної виборчої комісії на бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області.
19.11.2015 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову № 575, якою скаргу позивача залишено без розгляду по суті, відповідно до частин 6, 7 статті 94, частин 1, 2, 5, 6 статті 95, частини 1 статті 96, частини 11 статті 97 Закону України «Про місцеві вибори», Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії № 229 від 05.09.2015 року.
Не погоджуючись з прийнятим відповідачем рішенням та вважаючи протиправною таку бездіяльність Центральної виборчої комісії, що полягала у недотриманні вимог закону та порушенні виборчих прав громадян, прав та законних інтересів суб'єктів виборчого процесу, Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області звернулась до суду з відповідним позовом.
На думку колегії суду, суд першої інстанції вірно дійшов висновку (та не заперечувалось позивачем), що позивач пов'язує бездіяльність Центральної виборчої комісії з розглядом його скарги від 16.11.2015 року, що постановою від 19.11.2015 року була залишена без розгляду.
Відповідно до частин 6, 7 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Згідно з частиною 5 статті 179 КАС України строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Відповідно до підпункту 8.1.1 пункту 8.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 15 від 01.11.2013 року, важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовною заявою до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - 27.11.2015 року, тобто з порушенням строку, встановленого статтями 172-177 КАС України, що відповідно до вимог пункту 5 статті 179 КАС України є підставою для залишення позову без розгляду.
Доводи апеляційної скарги щодо порушення Київським апеляційним адміністративним судом процесуальних норм та винесення оскаржуваної ухвали одноособово, колегія суду вважає безпідставним, з огляду на положення статті 100 та частини 5 статті 107 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, з урахуванням відповідних правових норм та встановлених обставин, колегія суддів дійшла висновку щодо залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Оскільки апеляційна скарга не була оплачена судовим збором, то при відмові в її задоволенні суд відповідно до вимог статті 94, частини 9 статті 172 КАС України покладає обов'язок по його сплаті на позивача.
Згідно з статтею 4 Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу суду, ставка судового збору складає 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Законом України від 17.09.2015 року № 704-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» мінімальну заробітну плату встановлено на 2015 рік у розмірі 1 218, 00 грн.
Таким чином, розмір судового збору за подачу апеляційної скарги на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2015 року, що підлягає до стягнення з Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області складає 1 218,00 грн.
Керуючись статтями 172, 177, 179, 195, 196, 199, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області залишити без задоволення.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2015 року залишити без змін.
Стягнути з Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області на користь Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2015 року у розмірі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень) 00 коп. (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі, рахунок отримувача: 31210255700007, код отримувача (код за ЄДРПОУ: 38004897, код банку отримувача: 820019, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код класифікації доходу бюджету: 22030005 «Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075», символ звітності: 255).
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.В. Вербицька Судді Н.Є. Маринчак Ю.І. Цвіркун