Постанова № 54015807, 26.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2015
Номер справи
511/1562/15-а
Номер документу
54015807
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2015 р. Справа № 511/1562/15-а

Категорія: 10.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Ільяшук А.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.,

за участю секретаря Скоріної Т.С., Худика С.А.

за участю представника апелянта ОСОБА_1,

за участю представника позивача ОСОБА_2,

за участю позивача ОСОБА_3,

за участю третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Роздільнянської районної державної адміністрації на постанову Роздільнянського районного суду Одеської області від 16 липня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Роздільнянської районної державної адміністрації, третя особа - Роздільнянська районна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_3, звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Роздільнянської районної державної адміністрації, третя особа - Роздільнянська районна державна адміністрація, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту Роздільнянської РДА про відмову у призначенні та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, відповідно до поданих заяв про надання державної соціальної допомоги її сімї від 08 серпня 2014 року та від 06 лютого 2015 року. Крім того позивач просила зобовязати відповідача призначити та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям, відповідно до поданих відповідачу заяв про надання державної соціальної допомоги сімї від 08 серпня 2014 року та від 06 лютого 2015 року.

Постановою Роздільнянського районного суду Одеської області від 16 липня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області від 08 серпня 2014 року, від 15 листопада 2014 року та рішення від 06 лютого 2015 року про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3.

Зобовязано Управління соціального захисту населення Роздільнянської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_3 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, згідно її заяв від 08 серпня 2014 року та від 06 лютого 2015 року.

В апеляційній скарзі Управління соціального захисту населення Роздільнянської районної державної адміністрації, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Роздільнянського районного суду Одеської області від 16 липня 2015 року та відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_3 перебуває у шлюбі із ОСОБА_5 Анатолієвичем, шлюб зареєстрований 11.04.1992 року Роздільнянським відділом ЗАГС міста Роздільна Одеської області, актовий запис № 29. Подружжя має четверо дітей, двоє з яких неповнолітні: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2. Син ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, навчається та потребує допомоги батьків, оскільки самостійного заробітку не має.

Чоловік позивача ОСОБА_5 є інвалідом 1 групи «А» безстроково у зв'язку з відсутністю кінцівок обох рук, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 2-18 ОД №083321 від 26.10.2011 року, та потребує стороннього догляду, який забезпечує позивач, отримуючи соціальну допомогу по догляду за інвалідом у розмірі 182,70 грн.. Пенсія ОСОБА_5 становить 1395,70 грн.

Сім'я отримувала соціальну допомогу, як малозабезпечена з 2013 року, за відповідними зверненнями позивача.

Для перевірки даних, зазначених ОСОБА_3 в декларації, управлінням соціального захисту населення районної державної адміністрації було здійснено запит до центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів.

В інформації Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів від 18.09.2014 р. № 1596 було вказано, що вартість придбаного ОСОБА_3 автомобіля становила 46720,00 грн.

Оскільки ОСОБА_3 були надані недостовірні дані відповідачем було припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2014 року. Право на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям позивач набувала з лютого 2015 року.

06.02.2015 року ОСОБА_3 звернулася до Управління соціального захисту населення Роздільнянської РДА за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, в декларації від 06.02.2015 року автомобіль КІА не вказала. 19 лютого надала пояснювальну, що зазначений автомобіль переоформлений на її матір ОСОБА_9.

15 січня 2015 року з Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів за № 45 надійшла інформація, що автомобіль КІА, який належав ОСОБА_3, знятий з обліку 05.11.2014 року для реалізації.

Згідно даних Роздільнянської державної податкової інспекції від 02.03.2015 року виявлено, що ОСОБА_3 отримала дохід від реалізації (обміну) рухомого майна на суму 60 247,00 грн., але зазначена сума в декларації вказана не була.

Оскільки ОСОБА_3 вдруге надала недостовірні дані, відповідач, відповідно до абз. 11 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», відмовив у призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.02.2015 р.

Не погоджуючись з такими діями Управління соціального захисту населення Роздільнянської РДА позивач звернулась до суду за захистом порушеного права на соціальний захист.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 за № 1768-III (далі по тексту - Закон №1768-III) соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Відповідно до статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Відповідно до п. 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 1768-III державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата у випадках, коли, серед іншого: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму);

Відповідно до ч. 2 цієї норми Закону за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім'ї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону № 1768-III, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Крім того, згідно з абз. 2 п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Як встановлено судом, за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям до управління соціального захисту населення Роздільнянської райдержадміністрації позивач звернулась 08.08.2014 року.

З урахуванням сукупного доходу сім`ї за попередні шість місяців (компенсації фізичним особам - 1096,2 грн., грошового еквіваленту пільг -1556,11 грн., стипендії сина - 2270,40 грн. та пенсії чоловіка - 9575,70 грн.) державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям родині ОСОБА_3 призначено на період з 01.08.2014 по 31.01.2015 у сумі 3205,38 грн.

Оскільки на підставі відповіді з центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, відповідачем було виявлено, що позивачем було подано недостовірні відомості щодо вартості придбаного автомобіля, виплата допомоги була припинена.

На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Повторно із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям позивач звернулась до управління соціального захисту населення Роздільнянської райдержадміністрації 06.02.2015.

У звязку з тим, що середньомісячний дохід сім'ї за попередні шість місяців тільки з урахуванням суми, отриманої від реалізації автомобіля (60247,0 грн. згідно з даними Роздільнянської державної податкової інспекції), перевищив рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї (4624,44 грн.), то права на призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям родина не набула.

Тобто, після перевірки, проведеної Роздільнянською РДА, було встановлено відсутність підстав для призначення ОСОБА_3 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Виходячи з викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що Роздільнянська РДА відмовляючи у призначенні допомоги ОСОБА_3 діяла в межах повноважень, наданих чинним законодавством, оскільки виплата соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї припиняється за умови встановлення обставини навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на тому, що надані в суді першої інстанції пояснення свідків щодо способу реалізації родиною автомобіля не є належними та допустимими доказами в адміністративному судочинстві, оскільки спростування факту придбання або реалізації транспортного засобу шляхом оформлення договору купівлі-продажу із встановленням факту дарування можливий лише в цивільному судочинстві шляхом визнання договору нікчемним.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Роздільнянської районної державної адміністрації задовольнити.

Постанову Роздільнянського районного суду Одеської області від 16 липня 2015 року скасувати, прийняти по справі нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.

Головуючий:

Судді: