Справа № 569/15166/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2015 року Рівненський міський суд Рівненської області
в особі судді Крижової О.Г.,
при секретарi ОСОБА_1,
розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в мiстi Рiвному адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Рівнепро визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання протиправними дії УПФ України щодо перерахунку та виплату пенсії на виконання постанови Рівненського міського суду від 09.02.2015 року та постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015 року у справі №569/1157/15-а із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця на виконання постанови Рівненського міського суду від 09.02.2015 року та постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015 року по справі №569/1157/15-а, без перевизначення базового місяця із виплатою заборгованості по такому перерахунку.
У позовній заяві вказується, що ОСОБА_2перебуває на обліку в УПФ України в м. Рівне та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Рівненський міський суд Рівненської області 09.02.2015 ухвалив постанову по адміністративній справі №569/1157/15-а за її позовом про зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, якою зобовязано УПФ України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2 починаючи із 01.01.2015 року, із врахуванням одержаних сум виплачено матеріально допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки від 05.01.2015 року №24/09, виходячи із розрахунку 89% заробітної плати. Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Рівне було задоволено частково, постанову Рівненського міського суду від 09.02.2015 року змінено в частині визначення дати, з якої слід здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме з «15 січня 2015 року». Проте, всупереч вищевикладеному, станом на сьогодні постанова Відповідачем виконана з порушенням норм чинного пенсійного законодавства із зміною базового місяця індексації пенсійної виплати. На письмову заяву ОСОБА_2 з проханням надати інформацію про результат виконання рішення суду, управління Пенсійного фонду України в м. Рівне надало лист-відповідь від 29.10.2015 року за №348/10, в якому зазначає, що перерахунок пенсії позивачки згідно рішення суду здійснено із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати. Позивач вважає дії УПФ України в м. Рівне, які полягають у перерахуванні її пенсії із перевизначенням базового місяця індексації протиправними та такими, що ґрунтуються лише на припущеннях, а не на нормах чинного законодавства.
Відповідач подав заперечення проти позову, де вказує, що підстав длязадоволення позовних вимог немає. Зазначив, що на виконання рішення суду, ухваленого на користь Позивача управлінням змінюється базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсійної виплати, оскільки в такому місяці відбулося підвищення грошових доходів населення, в т.ч. за рахунок виплат, передбачених п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Позовні вимоги в частині зобовязання управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплатити пенсію без визначення точного періоду (із зазначенням кінцевої дати) є нечіткими. На підставі наведеного просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В судовому засіданні позивач повністю підтримала позовні вимоги в суді, вважає їх доведеними, обґрунтованими відповідно чинного законодавства, просить їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав з підстав викладених у запереченнях.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволенняз наступних підстав.
Судом встановлено, що Рівненський міський суд Рівненської області 09.02.2015 ухвалив постанову по адміністративній справі №569/1157/15-а за її позовом про зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, якою зобовязано УПФ України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2 починаючи із 01.01.2015 року, із врахуванням одержаних сум виплачено матеріально допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки від 05.01.2015 року №24/09, виходячи із розрахунку 89% заробітної плати.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Рівне було задоволено частково, постанову Рівненського міського суду від 09.02.2015 року змінено в частині визначення дати, з якої слід здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме з «15 січня 2015 року».
29.10.2015 року на письмову заяву ОСОБА_2 з проханням надати інформацію про результат виконання рішення суду, управління Пенсійного фонду України в м. Рівне надало лист-відповідь №348/10, в якому зазначає, що перерахунок пенсії позивачки згідно рішення суду здійснено із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати.
Громадяни, згідно зіст. 46 Конституції України, мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Статтею 8 Конституції Українипроголошено,щовУкраїні визнається і діє принцип верховенства права.Конституція України має найвищу юридичну силу. В силуст. ст.22,64 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бутиобмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.
Відповідно до вимогстатті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу»на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних груп.
Згідно ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року.
Згідно з п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється.
Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобовязано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до Розділу 11 Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообовязковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Таким чином, порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дії УПФ України щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 починаючи із 15.01.2015 року.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-61, 71, 99, 100,158-163, 167, 186, 254 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови Рівненського міського суду від 09.02.2015 року та постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015 року по справі №569/1157/15-а із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 на виконання постанови Рівненського міського суду від 09.02.2015 року та постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015 року по справі №569/1157/15-а, без перевизначення базового місяця із виплатою заборгованості по такому перерахунку.
Стягнути на користь ОСОБА_2 з Джержавного бюджету України сплачений судовий збір в сумі 487 грн. 20 коп. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).
Постанову суду звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення.У разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до частини 3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строкуподання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо була подана апеляційна скарга судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідкамиапеляційного провадження.
Суддя підпис
З оригіналом згідно
Суддя Рівненського міського судуО.Г. Крижова