Постанова № 54010973, 30.11.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
826/16673/15
Номер документу
54010973
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

30 листопада 2015 року 08:30 №826/16673/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

публічного акціонерного товариства «Укрнафта»

до

Державної податкової інспекції у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області

про

визнання протиправними та скасування податкової вимоги, наказів, рішення про опис майна у податкову заставу,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області (далі – відповідач), в якій просить:

1) визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Державної податкової інспекції у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області від 06.04.2015 №1721-25;

2) визнати протиправними та скасувати з дати їх прийняття накази Державної податкової інспекції у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області «Про призначення податкових керуючих» від 06.04.2015 №33 та від 23.07.2015 №64 в частині, що стосується призначення податкового керуючого щодо Нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз» публічного акціонерного товариства «Укрнафта»;

3) визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області «Про опис майна у податкову заставу» від 07.04.2015 №5566/10/16-01-25-02-30.

Позовні вимоги мотивовано тим, що публічне акціонерне товариство «Укрнафта» є консолідованим платником податку на прибуток, а тому відповідальність за своєчасне та повне внесення сум консолідованого податку на прибуток несе саме юридична особа, а не відокремлений підрозділ. Позивачем вказано, що контролюючим органом публічного акціонерного товариства «Укрнафта» є Міжрегіональне головне управління Міндоходів – Центральний офіс з обслуговування великих платників, а не Державна податкова інспекція у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області, тому податкова вимога від 06.04.2015 №1721-25 про стягнення податкового боргу, накази від 06.04.2015 №33 та від 23.07.2015 №64 про призначення податкового керуючого та рішення від 07.04.2015 №5566/10/16-01-25-02-30 про опис майна у податкову заставу є прийнятими за відсутності передбачених у законодавстві підстав, а тому підлягають скасуванню.

Відповідач проти позову заперечив з огляду на обґрунтованість та законність прийнятих Державною податковою інспекцією у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області оскаржуваних рішень та просив у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні 07.09.2015 суд, керуючись частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Нафтогазовидобувне управління «Полтаванафтогаз» є філією (відокремленим підрозділом) публічного акціонерного товариства «Укрнафта», яке взяте на облік у Державній податковій інспекції у місті Полтаві та згідно пункту 11 Статуту публічного акціонерного товариства «Укрнафта» не є юридичною особою.

Державна податкова інспекція у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області винесла Нафтогазовидобувному управлінню «Полтаванафтогаз» податкову вимогу форми «Ю» №1721-25 щодо наявності податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 21 467 947,81 грн.

Окрім того, Державною податковою інспекцією у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області прийнято наказ від 06.04.2015 №33 «Про призначення податкових керуючих», відповідно до якого за Нафтогазовидобувним управлінням «Полтаванафтогаз» закріпили головного державного інспектора Леоненко О.В. (наказом від 23.07.2015 №64 головного державного інспектора Леоненко О.В., на час лікарняного, замінено на головного державного інспектора Білай С.В.), а 07.04.2015 відповідачем прийнято рішення від 07.04.2015 №5566/10/16-01-25-02-30 про опис майна у податкову заставу, що перебуває у власності публічного акціонерного товариства «Укрнафта» по структурному підрозділу Нафтогазовидобувне управління «Полтаванафтогаз».

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» не погоджуючись з вказаними рішеннями звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до підпункту 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 Податкового кодексу України (в редакції станом на 2014 рік) платниками податку з числа резидентів є відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у підпункті 133.1.1 цього пункту, визначені відповідно до розділу I цього Кодексу, за винятком представництв.

Згідно пункту 152.4 статті 152 Податкового кодексу України (в редакції станом на 2014 рік) порядок нарахування податку в разі наявності відокремлених підрозділів у складі платника податку - юридичної особи.

Платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Сума податку на прибуток відокремлених підрозділів за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів такого платника податку в загальній сумі витрат цього платника податку.

Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються контролюючі органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів).

Відповідно до пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). Якщо відповідно до законодавства у платника податків, окрім обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов'язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.

У відповідності до п. 91.1 ст. 91 ПК України керівник контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.

З аналізу вищевказаних норм вбачається, що податковий керуючий призначається виключно за місцем реєстрації платника податків.

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) перебуває на обліку як платник податків у Міжрегіональному головному управлінні Міндоходів - Центральному офісі з обслуговування великих платників.

Зареєстроване місцезнаходження суб'єкта господарювання - юридичної особи публічного акціонерного товариства «Укрнафта» є: місто Київ, провулок Несторівський, 3-5.

За результатами діяльності у 2014 році публічне акціонерне товариство «Укрнафта» як платник податку подало консолідовану декларацію з податку на прибуток, а за місцезнаходженням Нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз» - розрахунок податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток.

Змістом поданого Нафтогазовидобувним управлінням «Полтаванафтогаз» розрахунку податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2014 рік підтверджується, що платником зазначеного податку є публічне акціонерне товариство «Укрнафта».

Окрім того, публічне акціонерне товариство «Укрнафта» у відповідності до приписів податкового законодавства повідомило як свій контролюючий орган, так і орган на території якого знаходиться відокремлений підрозділ про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 31-39).

Таким чином, Державна податкова інспекція у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області на порушення статей 20, 59 Податкового кодексу України, а саме не будучи контролюючим органом для позивача як платника податку на прибуток прийняла оспорюванні рішення: податкову вимогу від 06.04.2015 №1721-25, накази від 06.04.2015 №33 та від 23.07.2015 №64 в частині про призначення податкового керуючого щодо Нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз» публічного акціонерного товариства «Укрнафта», рішення від 07.04.2015 №5566/10/16-01-25-02-30 про опис майна у податкову заставу, за відсутності на те відповідних повноважень.

Суд наголошує, на тому що при консолідованій сплаті податку на прибуток обов'язок як з нарахування і сплати податку філією, так і відповідальність за несплату нею узгоджених сум податкових зобов'язань протягом граничних строків, покладається на головне підприємство.

Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство «Укрнафта» є головним підприємством та консолідованим платником податку на прибуток, а його структурний підрозділ - Нафтогазовидобувне управління «Полтаванафтогаз» - не є юридичною особою, згідно підпункту 11.3 пункту 11 Статуту публічного акціонерного товариства «Укрнафта».

Отже, з урахуванням положень податкового законодавства щодо відповідальності за своєчасне та повне внесення сум консолідованого податку на прибуток до бюджету платника податку, у складі якого знаходяться відокремлені підрозділи, податкову вимогу по податкової заборгованості зі сплати консолідованого податку на прибуток, яка виникла у філії Нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз», накази про призначення податкового керуючого та рішення про опис майна у податкову заставу мають бути прийнятими Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центральним офісом з обслуговування великих платників, а тому оспорюванні рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Зазначена позиція суду узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 17.09.2014 №К/9991/46466/12 (2а-6621/11/1470) та у постанові від 14.04.2015 №К/800/6122/15 (826/14102/14).

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Укрнафта» задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Державної податкової інспекції у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області від 06.04.2015 №1721-25.

Визнати протиправними та скасувати з дати їх прийняття накази Державної податкової інспекції у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області «Про призначення податкових керуючих» від 06.04.2015 №33 та від 23.07.2015 №64 в частині, що стосується призначення податкового керуючого щодо Нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз» публічного акціонерного товариства «Укрнафта».

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області «Про опис майна у податкову заставу» від 07.04.2015 №5566/10/16-01-25-02-30.

Стягнути з Державної податкової інспекції у місті Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) судові витрати в сумі 903 (дев’ятсот три) грн. 94 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський