ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2015 року справа № 823/5086/15
15 год. 10 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
при секретарі судового засідання - Педані О.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю, представників відповідача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Дізарт Плюс» до державної податкової інспекції у м. Черкасах головного управління ДФС у Черкаській області про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Дізарт Плюс» (далі - позивач) з позовною заявою до державної податкової інспекції у м. Черкасах головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення (далі - ППР) форми «Р» № 0028371705/37610015 від 11.09.2015 та № 0028341705/37610015 від 11.09.2015.
У обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ним, як податковим агентом, своєчасно та повністю нараховувався, утримувався та сплачувався до бюджету податок з доходу, що виплачувався на корись платника податку, у тому числі військовий збір. Позивач зазначав, що відповідачем під час перевірки не було враховано всіх наданих документів у повному обсязі. А тому оскаржувані ППР від 11.09.2015 № 0028371705/37610015 та № 0028341705/37610015 є протиправним та належить до скасування.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві, додатково зазначивши, що відповідно до платіжних доручень від 12.09.2014 № 777, від 29.09.2014 № 820, від 29.10.2014 №947, від 28.11.2014 №1067 та від 29.12.2014 №1191 позивачем було сплачено військовий збір відповідно за серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2014 року.
Представник відповідача позов не визнав, 28.10.2015 подав до суду письмові заперечення. У обґрунтування заперечень представником відповідача зазначено, що перевіркою дотримання встановленого порядку заповнення Податкового розрахунку, достовірності, повноти відображення в ньому відповідних відомостей встановлено, що в Податковому розрахунку за формою №1-ДФ інформація відображалась не в повному обсязі, а саме не відображено інформацію про повернені (виплачені) суми поворотної фінансової допомоги. Відповідно до п. 119.2 ст.119 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (надалі-Кодекс № 2755) - неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку , тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень. На підставі зазначеної норми позивачу було визначено штраф у сумі 1020 грн.
Підпунктом 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX Кодексу № 2755 визначено, що нарахування, утримання і сплата (перерахування) збору в бюджет здійснюються в порядку, установленому ст. 168 ПКУ за ставкою 1,5 відсотка, визначеною п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX Кодексу № 2755. Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподаткований дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку 1,5 відсотка (пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Кодексу № 2755).
Перевіркою повноти нарахування військового збору встановлено виплату заробітної плати працівникам TOB «Дізарт Плюс» впродовж серпня - грудня 2014 року, без утримання військового збору.
Представник відповідача зазначив, що військовий збір утримується з суми доходу, що є об'єктом оподаткування відповідно до ст. 163 Кодексу № 2755, нарахованого (виплаченого, наданого) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду, без будь-яких вирахувань.
Позивачем, як податковим агентом, порушено вимоги пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168, п. 176.2 «а» ст. 176 Кодексу № 2755, в частині нарахування (утримання) військового збору при виплаті на користь фізичної особи - платника податку сум доходів у вигляді заробітної плати, в результаті чого визначено суму грошового зобов'язання по військовому збору в розмірі 2072,00 грн.
На підставі викладеного представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши позицію сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд зазначає про таке.
ТОВ «Дізарт Плюс», ідентифікаційний код 37610015, зареєстровано як юридичну особу 22.03.2011.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Кодекс №2755. Відповідно до ст. 15 Кодексу №2755 платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно із ст. 75 Кодексу №2755 органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Кодексу №2755 документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків.
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Кодексу №2755 результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, що підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Згідно з п. 86.4 ст. 86 Кодексу №2755 заперечення до акту перевірки розглядаються у порядку і строки, передбачені п. 86.7 цієї статті. ППР приймається у порядку і строки, передбачені п. 86.8 цієї статті. Відповідно до п. 86.7 ст. 86 Кодексу №2755 визначено порядок розгляду заперечень платника податків. Рішення про визначення грошових зобов'язань приймається керівником контролюючого органу (або його заступником) з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (у разі їх наявності). Згідно з п. 86.8 ст. 86 Кодексу №2755 ППР приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки. Згідно із п. 58.3 ст. 58 Кодексу №2755 податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до пп. 14.1.180 п. 14.1 ст.14 Кодексу №2755 - податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно із п. 51.1 ст. 51 Кодексу №2755 податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.
Відповідно до п. 127.1 ст. 127 Кодексу №2755 ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
За приписами пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу №2755 податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Положеннями п. 176.2 «а» ст. 176 Кодексу №2755 визначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідно до пп. 176.2 «б» ст. 176 Кодексу №2755 особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування.
Згідно додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 24.12.2010 № 1020 (далі-Порядок № 1020) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2011 за №46/18784, основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (підпункт 165.1.31 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Кодексу), відображається під ознакою « 153».
Згідно додатку до Порядку № 1020 дохід, виплачений самозайнятій особі (підпункт 165.1.36 пункту 165.1 статті 165 розділу IV, статей 177 та 178 розділу IV Кодексу), відображається під ознакою « 157».
Судом встановлено, що посадовими особами ДПІ у м. Черкасах проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Дізард Плюс», код ЄДРПОУ 37610015 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 до 13.12.2014 результати якої оформлено актом від 27.08.2015 №195/23-01-22-01/37610015. Відповідно до висновків акту встановлено порушення:
- п. 51.1 ст. 51 та п. 176 «б» ст. 176 Кодексу №2755 в результаті подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку інформації у Податковому розрахунку за формою 1-ДФ, в результаті чого застосовано штраф у сумі 1020 грн.;
- пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу №2755 в частині повноти нарахування військового збору при виплаті працівникам заробітної плати. В результаті чого позивачеві визначено суму грошового зобовязання по військовому збору у сумі 2072 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1267 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято ППР форми «Р» від 11.09.2015 №0028371705/37610015 відповідно до якого до позивача застосовано штраф у сумі 1020 грн.
Судом досліджено, що позивачем у 2012 2014 роках надавались суми поворотної фінансової допомоги своїм працівникам: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Зокрема у 2012 році загальна сума поворотної фінансової допомоги виплаченої працівникам: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 становить 1910000 грн., загальна сума поворотної фінансової допомоги нарахованої працівникам: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 становить 2083382 грн. 45 коп.
У 2013 році загальна сума поворотної фінансової допомоги виплаченої працівникам: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 становить 1330000 грн., загальна сума поворотної фінансової допомоги нарахованої працівникам: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 становить 1806800 грн.
У 2014 році загальна сума поворотної фінансової допомоги виплаченої працівникам: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 становить 2936779 грн., загальна сума поворотної фінансової допомоги нарахованої працівникам: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 становить 3062780 грн.
Натомість у Податковому розрахунку за формою №1-ДФ не відображено інформацію про повернені (виплачені) суми поворотної фінансової допомоги під ознакою « 153».
Судом також досліджено, що позивачем було виплачено доходи в розмірі більшому ніж 10 тисяч гривень на користь фізичних осіб - субєктів підприємницької діяльності за 2012 - 2014 роки, зокрема: ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12
Проте позивачем не відображено дохід, виплачений самозайнятим особам під ознакою « 157».
Враховуючи зазначене, судом встановлено, що позивачем в Податковому розрахунку за формою №1-ДФ інформація відображалась не в повному обсязі, а саме не відображено інформацію про повернені (виплачені) суми поворотної фінансової допомоги. Також судом встановлено, що позивачем не в повному обсязі відображено інформацію про виплачені доходи фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності. Зазначене підтверджується довідкою до акту перевірки, податковими розрахунками форми №1 ДФ сум доходу нарахованими (сплаченими) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку.
Відповідно до п. 119.2 ст.119 Кодексу № 2755 - неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку , тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень.
Також, на підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято ППР форми «Р» від 11.09.2015 №0028341705/37610015 яким визначено грошове зобовязання за платежем військовий збір у сумі 3339 грн. 13 коп., у тому числі за основним платежем - 2072 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1267 грн. 13 коп.
Судом встановлено, що позивачем здійснювалась виплата заробітної плати своїм працівникам впродовж серпня - грудня 2014 року без утримання військового збору. Зокрема, відповідно до узагальнених даних про результати перевірки правильності нарахування та утримання військового збору при виплаті доходів платникам податку загальна сума утриманого військового збору за даними платника становить 0 грн., а за даними перевірки повинна становити 2072 грн. Зазначене підтверджується довідкою до акту перевірки, податковими розрахунками форми 1 ДФ сум доходу нарахованими (сплаченими) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку.
Враховуючи, що позивачем здійснювалась виплата заробітної плати своїм працівникам впродовж серпня - грудня 2014 року без утримання військового збору, відповідачем на підставі п. 126.1 ст. 126 Кодексу №2755 було здійснено розрахунок штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату до бюджету ТОВ «Дізарт Плюс», як податковим агентом, сум військового збору, відповідно до якого визначено штрафні (фінансові) санкції у сумі 1267 грн. 13 коп.
Стосовно твердження позивача, що військовий збір було сплачено позивачем відповідно до платіжних доручень від 12.09.2014 № 777 на суму 382 грн. 50 коп. з призначенням платежу військовий збір за серпень 2014, від 29.09.2014 № 820 на суму 382 грн. 50 коп. з призначенням платежу військовий збір за вересень 2014, від 29.10.2014 №947 на суму 382 грн. 50 коп. з призначенням платежу військовий збір за жовтень 2014, від 28.11.2014 №1067 на суму 455 грн. 75 коп. з призначенням платежу військовий збір за листопад 2014, від 29.12.2014 №1191 на суму 438 грн. 75 коп. з призначенням платежу військовий збір за грудень 2014, суд зазначає, що відповідно до зазначених платіжних доручень військовий збір було сплачено позивачем не за фізичних осіб, платників податку що є працівниками позивача і стосовно яких позивач є податковим агентом, а за ТОВ «Дізарт Плюс», як юридичну особу платника податків. Окрім того, у акті перевірки у п. 3.5.1.6.2 зазначено, що перевіркою з питань щодо повноти сплати до бюджету військового зборц встановлено, що за ТОВ «Дізарт Плюс» на 31.12.2014 заборгованість перед бюджетом по сплаті військового збору відсутня.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір, суд враховує, що у силу вимог ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, що з огляду на запроваджений ст. 8 Конституції України принцип верховенства права та в кореспонденції з приписами ч. 1 ст. 71 КАС України означає обовязок кожної особи, яка бере участь в адміністративній справі довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 162 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Суд відповідно до ч. 5 ст. 11 КАС України запропонував позивачеві подати докази, яких на думку суду не вистачало для вирішення справи, зокрема зарплатні відомості та інші документи, із змісту яких можливо встановити, що позивачем, як податковим агентом при виплаті заробітної плати своїм працівникам впродовж серпня - грудня 2014 року нараховувався, утримувався та сплачувався до бюджету військовий збір за рахунок своїх працівників, проте зазначені докази позивачем надано не було.
Натомість відповідач заперечуючи проти позову за правилами ч. 2 ст. 71 КАС України, довів правомірність прийняття спірних ППР.
З огляду на викладене, на підставі наявних у справі доказів, дослідивши обставини адміністративної справи, застосувавши норми законодавства, враховуючи доводи сторін, суд дійшов висновку про те, що ППР від 11.09.2015 №0028341705/37610015 яким визначено грошове зобовязання за платежем військовий збір у сумі 3339 грн. 13 коп., у тому числі за основним платежем - 2072 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1267 грн. 13 коп. та від 11.09.2015 №0028371705/37610015 відповідно до якого до позивача застосовано штраф у сумі 1020 грн. є правомірними, прийнятими на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому у задоволенні позову про визнання протиправними та скасування ППР форми «Р» від 11.09.2015 № 0028371705/37610015 та № 0028341705/37610015 належить відмовити.
Керуючись статтями 14, 86, 94, 159-163, 167, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України .
Суддя О.А. Рідзель
Повний текст постанови виготовлений 02 грудня 2015 року.