ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/3470/15
02 грудня 2015 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання бездіяльності незаконною та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, в якому просить:
- визнати незаконною бездіяльність Кабінету Міністрів України у формі довготривалого (з січня 2015 року) ненадання дозволу на проведення перевірки по факту самочинного будівництва з порушеннями будівельних норм багатоповерхового будинку з вбудованими стоянками автомобілів за адресою: м. Тернопіль, вул. Квітова 13-15, що порушило право ОСОБА_1 на розгляд його звернення та на захист законних прав та інтересів при розгляді його звернення стосовно порушень законності при будівництві багатоповерхового будинку прямо під вікном квартири ОСОБА_1;
- визнати незаконною бездіяльність Державної архітектурно-будівельної інспекції України у формі довготривалого (з січня 2015 року) ненадання дозволу на проведення перевірки по факту самочинного будівництва з порушеннями будівельних норм багатоповерхового будинку з вбудованими стоянками автомобілів за адресою: м. Тернопіль, вул. Квітова 13-15, що порушило право ОСОБА_1 на розгляд його звернення та на захист законних прав та інтересів при розгляді його звернення стосовно порушень законності при будівництві багатоповерхового будинку прямо під вікном квартири ОСОБА_1;
- визнати незаконною бездіяльність управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Тернопільській області у формі не проведення перевірки з 01 липня 2015 року по зверненню ОСОБА_1 стосовно незаконного будівництва за адресою: м. Тернопіль, вул. Квітова 13-15;
- зобовязати Кабінет Міністрів України вжити заходів до проведення перевірки по зверненню ОСОБА_1 стосовно фактів самочинного будівництва за адресою: м. Тернопіль, вул. Квітова 13-15;
- зобовязати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України вжити заходів до проведення перевірки по зверненню ОСОБА_1 стосовно фактів самочинного будівництва за адресою: м. Тернопіль, вул. Квітова 13-15;
- зобовязати управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області вжити заходів до проведення перевірки по зверненню ОСОБА_1 стосовно фактів самочинного будівництва за адресою: м. Тернопіль, вул. Квітова 13-15.
Одночасно позивачем заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору на підставі частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір» через важкий майновий стан та відсутність майна і доходів.
Разом з тим, зі змісту позовної заяви та клопотання позивача вбачається, що заява містить ненормативну лексику, некоректні словосполучення та вирази на адресу органів державної влади, стосовно суддів (суду), що є неприпустимим і є проявом неповаги як до відповідачів, так і до суду.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах (пункт 6 частини першої статті 3 КАС України).
Частиною другою статті 49 цього ж Кодексу встановлено, що особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Частиною першою статті 12 КАС України передбачено, що звернення особи, яка бере участь у справі, не підлягає розгляду та не потребує відповіді, якщо містить вислови, що свідчать про неповагу до суду.
Таким чином, з вище перелічених положень КАС України слідує, що кожна особа має право звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, проте у випадку, якщо таке звернення містить вислови, що свідчать про неповагу до суду, як у даному разі, то воно не підлягає розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28 вересня 2012 року у справі № К/9991/39217/12, в якій одночасно зазначено, що листи, звернення, позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги, тощо, з якими звертаються громадяни до суду, повинні відповідати загальнолюдським правилам викладення фактів та обставин виниклих правовідносин.
Суд також вказує позивачеві на те, що до позовної заяви, крім визначених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України вимог, існують загальні вимоги оформлення та мови ділових паперів, які недотримані позивачем при оформленні позовної заяви та клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору.
Щодо дотримання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, то позивачем такі вимоги також недотримані, позовна заява містить такі недоліки.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Відповідно до частини другої статті 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Позивачем в адміністративному позові заявлено вимоги до Кабінету Міністрів України, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області проте у позовній заяві відсутнє обґрунтування кожної позовної вимоги до кожного з відповідачів.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають у спірні правовідносини. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову. Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв'язку із змістом позовних вимог (з предметом позову).
В даному випадку наведені вище обставини свідчить про недоліки позовної заяви, які можуть бути усунуті до вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Крім того, відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України Про судовий збір від 08 липня 2011 року № 3674-VI, з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 22 травня 2015 року № 484-VIII, чинних з 01 вересня 2015 року, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік від 28 грудня 2014 року № 80-VIII з 01 січня 2015 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1218 грн. 00 коп. Таким чином, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 487,20 грн.
Порядок сплати судового збору визначений статтею 6 Закону України Про судовий збір. Так, у разі, коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частина третя статті 6 Закону).
Позивачем в адміністративному позові заявлено шість позовних вимог немайнового характеру. Відтак, сума судового збору за подання позовної заяви в даному випадку складає 487,20 грн. х 6 = 2 923,20 грн.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
У даному випадку позивачем подане клопотання про звільнення його від сплати судового збору, проте відповідно до частини першої статті 12 КАС України таке клопотання не підлягає розгляду.
Третіми особами позивач зазначив Тернопільську міську раду та споживчий кооператив «Квітовий». Обґрунтування необхідності залучення до участі у справі третіх осіб у відповідності до вимог статті 53 КАС України відсутнє.
Стаття 53 КАС України передбачає процесуальне положення та порядок вступу в адміністративну справу третіх осіб. Третіми особами визнаються учасники адміністративного процесу, які вступають у справу для захисту особистих прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин. Виходячи з положень статті 53 КАС України, в адміністративному процесі беруть участь два види третіх осіб: треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, та треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Так, відповідно до частини першої статті 53 КАС України, треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу у будь-який час до закінчення судового розгляду, пред'явивши адміністративний позов до сторін. Як зазначено у частині другій статті 53 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Участь третіх осіб в адміністративній справі зумовлена тим, що судове рішення у цій справі може прямо (для третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги) або опосередковано (для третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги) вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обовязки.
Разом з тим, позивачем в адміністративному позові не визначено правового статусу третіх осіб у розумінні положень статті 53 КАС України, а також не обґрунтовано, яким саме чином судове рішення у даній справі може вплинути на права та обовязки таких третіх осіб.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення її недоліків. Такі недоліки необхідно усунути шляхом подання до суду належним чином оформленої позовної заяви, у відповідності до вимог статті 106 КАС України, та з дотриманням загальних вимоги оформлення та мови ділових паперів, з викладом обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги до кожного із відповідачів та із визначенням правового статусу третіх осіб, правового обґрунтування необхідності залучення таких третіх осіб до участі у справі, а також надання копій належно оформленої позовної заяви відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, а також сплати судового збору у розмірі встановленому законом та подання суду доказів такої сплати, або доказів звільнення від сплати судового збору.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання бездіяльності незаконною та зобовязання вчинити певні дії залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 грудня 2015 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяЧепенюк О.В.
Копія вірна
СуддяЧепенюк О.В.