Постанова № 54005366, 11.11.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2015
Номер справи
808/4180/15
Номер документу
54005366
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2015 року о/об 12 год. 35 хв.Справа № 808/4180/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Білоуса А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Пологівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,

за участю представників:

від позивача не прибув;

від відповідача не прибув;

ВСТАНОВИВ:

29 липня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) надійшов адміністративний позов від Пологівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі з фізичних осіб у сумі 4843,31 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі ПК України) та зазначено, що за відповідачем обліковується податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 4843,31 грн., який виник в результаті несплати відповідачем суми податкових зобовязань, нарахованих податковим органом у податкових повідомленнях-рішеннях, та суми пені, нарахованої податковим органом за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобовязань.

Представник позивача у судове засідання не зявився, 11 листопада 2015 року від нього до суду надійшло клопотання, в якому просить суд розглянути адміністративну справу за відсутності представника податкового органу. На позовних вимогах наполягає.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно з частиною 1 статті 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 29 квітня 2003 року зареєстрований як фізична особа-підприємець.

ОСОБА_1 24 січня 2007 року уклав договір оренди землі з Гуляйпільською міською радою.

Позивачем 30 травня 2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0002591500, яким відповідачу нараховано штраф з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 477,48 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем 30 травня 2014 року особисто, про що свідчить підпис на корінці такого рішення, копія якого міститься в матеріалах адміністративної справи.

30 вересня 2014 року фахівцями Пологівської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питання своєчасності сплати орендної плати за землю у серпні 2014 року, за результатами якої складено Акт перевірки від 30 вересня 2014 року №1768/152-2642309251.

На підставі Акту перевірки від 30 вересня 2014 року №1768/152-2642309251 позивачем 30 вересня 2014 року винесено податкове повідомлення-рішення №0008341500, яким відповідачу нараховано штраф у розмірі 215,53 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем 30 вересня 2014 року особисто, про що свідчить підпис на корінці такого рішення, копія якого міститься в матеріалах адміністративної справи.

Також судом встановлено, що позивачем 16 грудня 2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0014191500, яким відповідачу нараховано штраф з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 146,71 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем 16 грудня 2014 року особисто, про що свідчить підпис на корінці такого рішення, копія якого міститься в матеріалах адміністративної справи.

Крім того, 19 травня 2015 року фахівцями Пологівської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питання своєчасності сплати орендної плати за землю у березні 2015 року, за результатами якої складено Акт перевірки від 19 травня 2015 року №373/152-08-07-2642309251.

На підставі Акту перевірки від 19 травня 2015 року №373/152-08-07-2642309251 позивачем 19 травня 2015 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000731500, яким відповідачу нараховано штраф у розмірі 29,88 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем 19 травня 2015 року особисто, про що свідчить підпис на корінці такого рішення, копія якого міститься в матеріалах адміністративної справи.

Оскільки вказані податкові повідомлення-рішення відповідачем в адміністративному та судовому порядку не оскаржені, вони вважаються узгодженими.

Загальна сума податкових зобовязань за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями складає 869,60 грн.

Вказана сума, відповідачем у встановлені законодавством строки сплачена не була, у звязку з чим набула статусу податкового боргу.

Крім того, за несвоєчасну сплату податкових зобовязань з орендної плати з фізичних осіб відповідачу була нарахована пеня у розмірі 3973,71 грн.

Отже, загальна сума податкового боргу відповідача з орендної плати з фізичних осіб склала 4843,31 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме відповідно до положень Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III (у редакції чинній на час формування податкових вимог, далі - Закон України №2181-ІІІ) були сформовані та надіслані податкові вимоги:

- №1\5 від 13 січня 2009 року, яка отримана відповідачем особисто 13 січня 2009 року, про що свідчить його підпис на корінці такої вимоги, копія якої міститься в матеріалах адміністративної справи;

-№2/35 від 16 лютого 2009 року, яка отримана відповідачем особисто 16 лютого 2009 року, про що свідчить його підпис на корінці такої вимоги, копія якої міститься в матеріалах адміністративної справи.

Отже, з огляду на вищевикладене та відповідно до інтегрованої картки платника орендної плати з фізичних осіб ФОП ОСОБА_1 за відповідачем обліковується податковий борг з вказаного податку, який до теперішнього часу не погашений.

Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Згідно зі статтею 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено обовязок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

За приписами підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Пунктом 54.5 статті 54 ПК України встановлено, що якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до пункту 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з пунктом 288.4 статті 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (пункт 288.7 статті 288 ПК України).

За правилами пункту 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Згідно пункту 287.5 статті 287 ПУ України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

У пункті 57.3 статті 57 ПК України зазначено, що у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Судом встановлено, що відповідачем податкові повідомлення-рішення позивача не оскаржувались ні в адміністративному, ні в судовому порядку, доказів протилежного сторонами у справі не надано, суми податкових зобовязань, нарахованих податковим органом у податкових повідомленнях-рішеннях - не були сплачені у встановлені законом строки і набули статусу податкового боргу.

В підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

За правилами підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;

Згідно з підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;

Пунктом 129.4 статті 129 ПК України передбачено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Судом встановлено, що за несвоєчасну сплату податкових зобовязань з орендної плати з фізичних осіб відповідачу була нарахована пеня у розмірі 3973,71 грн.

Пунктом 59.1. статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як зазначено у підпункті 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова вимога це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Відповідно до пункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Відповідно до пункту 59.4 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобовязання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обовязок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Вищенаведеним нормативним актом не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.

Аналогічні положення мітив Закон України №2181-ІІІ, який діяв на момент винесення податкових вимог.

Механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України (далі - Міндоходів) оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів визначається пунктом 2 Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів (далі Порядок № 765 від 05 грудня 2013 року).

Облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі - Міжрегіональне ГУ), спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників (далі - СДПІ), державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, обєднаних державних податкових інспекцій (далі - ДПІ) відповідно до функціональних повноважень (пункт 4 Розділу I Порядку № 765 від 05 грудня 2013 року).

Відповідно до пункту 7 Розділу I Порядку № 765 від 05 грудня 2013 року контроль за достовірністю відображення в інформаційній системі показників стану розрахунків платників, механізму виявлення, усунення та упередження випадків неповного, неправильного або несвоєчасного відображення облікових показників та некоректного формування зведених і звітних показників центральної бази даних забезпечується структурними підрозділами за закріпленими напрямами роботи.

Згідно з пунктом 1 Розділу ІІ Порядку № 765 від 05 грудня 2013 року з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.

Відповідно до пункту 1 Розділу ІІІ Порядку № 765 від 05 грудня 2013 року нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають:

-зобовязання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником;

-суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником;

-зобовязання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, визначені територіальним органом Міндоходів та узгоджені відповідно до чинного законодавства;

-пеня за порушення встановлених строків погашення узгоджених сум зобовязань за податками, зборами, митними платежами, єдиним внеском;

-пеня на суму заниження податкового зобовязання, нарахованого територіальним органом Міндоходів або платником;

-проценти за користування розстроченням (відстроченням).

Зобовязання, штрафні санкції, пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником у звітності, відображаються територіальним органом Міндоходів в інтегрованій картці платника (пункт 2 Розділу ІІІ Порядку № 765 від 05 грудня 2013 року).

Пункт чотири Розділу ІІІ Порядку № 765 від 05 грудня 2013 року визначає, що нарахування податків, зборів та сум єдиного внеску в інтегрованій картці платника здійснюються відповідно до звітності, що подається платником до територіального органу Міндоходів, а також митних та інших платежів - на підставі оформленої митної декларації.

Пологівською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області на підтвердження податкового боргу відповідача з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 4843,31 грн. надано інтегровані картки ФОП ОСОБА_1 із зазначеного податку, довідки про заборгованість, податкові декларації, податкову вимогу, податкові повідомлення-рішення.

Проте, суд звертає увагу, що відповідно до інтегрованої картки ФОП ОСОБА_1 з орендної плати з фізичних осіб за 2015 рік, розмір суми заборгованості по пені, станом на час розгляду справи у суді складає 3829,89 грн., отже сума податкового боргу відповідача підтверджена та доведена позивачем у сумі 4699,49 грн. (869,60 грн.(загальна сума боргу за ППР)+ 3829,89 грн.(підтверджена сума пені).

На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкових зобовязань відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право зокрема звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем податкової заборгованості Пологівська ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області у Запорізькій області звернулась до суду із позовом про стягнення з відповідача зазначеного податкового боргу.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.

Отже, з огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов Пологівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в частині 4699,49 грн.

Відповідно до приписів частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 11,71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Пологівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області задовольнити частково.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), який мешкає за адресою: 70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул.. Набережна, 93, - заборгованість по орендній платі з фізичних осіб у сумі 4699,49 грн. (чотири тисячі шістсот девяносто девять гривень 49 копійок) на бюджетний рахунок №33214815700102 Управління казначейства у Гуляйпільському районі (Гуляйпільський район), код ЄДРПОУ 37963916, МФО 813015, код платежу 18010900.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д.В. Татаринов