Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2015 р. Справа № 805/1035/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного Управління ДФС в Донецькій області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ Міндоходів в Донецькій області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги № 1424-25 від 03.03.2015 року, в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у зв’язку з проведенням антитерористичної операції у 2014 році підприємство змінило своє місцезнаходження з м. Донецька на м. Краматорськ, крім того, у зв’язку з масовим захопленням незаконним озброєним формуванням будівель у м. Донецьку, у тому числі будівлі та офісів позивача, вивезти всю документацію підприємства не виявлялося за можливе. 18.02.2015 року підприємство повідомило податковий орган про своє нове місцезнаходження. 20.02.2015 року за новим місцем розташування підприємством було подано податкову декларацію з податку на додану вартість з самостійно визначеним зобов’язанням з ПДВ у розмірі 7 328 032,00 грн. Однак, 03.03.2015 року податковим органом було сформовано податкову вимогу № 1424-25, у відповідності до якої сума податкового боргу станом на 02.03.2015 року складає 47 394 120,81 грн, у тому числі основний платіж у розмірі 40 750 148,28 грн, штрафні санкції 2 370 162,76 грн, пеня 4 273 809,77 грн. Підприємство грошове зобов’язання у розмірі 47 394 120,81 грн не узгоджувало та не підтверджує. Вважає, що податкова вимога від 03.03.2015 року № 1424-25 є необґрунтованою, оскільки у податкового органу відсутні докази податкового боргу визначеного у податковій вимозі, у зв’язку з чим просить суд визнати її протиправною та скасувати.
31.03.2015 року відповідачем через відділ діловодства та документообігу суду надано заперечення на адміністративний позов. За змістом наданих заперечень, в обґрунтування незгоди із позовом відповідач зазначив, що 17.02.2015 року підприємство змінило своє місцезнаходження, та 18.02.2015 року взято на облік ДПІ у м. Краматорську. Станом на 03.03.2015 року підприємство мало податковий борг у сумі 47 394 120,81 грн, який виник в результаті несплати податкового зобов’язання самостійно задекларованих сум з податку на додану вартість, уточнюючого розрахунку та рішень суду про розстрочення грошових зобов’язань(податкового боргу) та органів ОДПС, тобто всі зазначені платежі підприємство у встановлений законом строк не сплатило, чим порушило ст. 203 ПК України. Крім того, зазначають, що станом на 31.03.2015 року по особовому рахунку підприємства наявна заборгованість у розмірі 69 977 436, 29 грн. Отже, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, податкову вимогу залишити в силі та визнати податковий борг у розмірі 69 977 436,29 грн.
Ухвалою суду від 19.10.2015 року здійснено правонаступництво відповідача з Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ Міндоходів в Донецькій області на Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС в Донецькій області.
Представник позивача до судового засідання не з’явився, через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, не заперечував проти розгляду справи в порядку письмового провадження, про що свідчить його особистий підпис в заяві, також через відділ діловодства та документообігу надав клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ ДФС у Донецькій області, з метою надання оригіналів або копій документів, підтверджуючих податковий борг визначений у податковій вимозі. Суд не приймає до уваги зазначене клопотання та залишає без задоволення, оскільки спірні правовідносини виникли на час перебування позивача на обліку у відповідача, вирішення даної справи по суті не впливатимуть на права та обов’язки ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ ДФС у Донецькій області, крім того, судом під час розгляду справи надавався строк для надання додаткових доказів по справі, експертом для повного, всебічного та об'єктивного проведення експертизи витребувалися необхідні документи. З огляду на вимоги ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача.
З урахуванням вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу без участі сторін, на підставі наявних в матеріалах справи доказів в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази встановив наступне:
Позивач, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 03337119, пров. Земляний, 2, м. Краматорськ, Донецька область, 84307) пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації з 23.02.2001 року № 1 266 120 0000 002451, зазначене вбачається з копії Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців (а.с.24).
З 20.09.1993 року по 17.02.2015 року відповідач перебував як платник податків/зборів на обліку у державній податковій інспекції у Ворошилівському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області (а.с.11)
З 18.02.2015 року перебуває на податковому обліку у ДПІ у м. Краматорську.
Відповідач, Державна податкова інспекція у м. Краматорську ГУ ДФС в Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.
З матеріалів справи вбачається, що у зв’язку з захопленням незаконним озброєним формуванням будівлі ОКП «Донецьктеплокомуненерго» у м. Донецьку, 04.10.2014 року позивач звернувся до Слідчого СВ Ізюмського МВ МВС України в Харківській області з заявою про відкриття кримінального провадження та прийняття заходів щодо розшуку та повернення майна ОКП «Донецьктеплокомуненерго».(а.с.25-26)
Також, позивач звернувся до Управління Служби Безпеки України в Донецькій області з заявою про відкриття кримінального провадження за фактом захвата будівлі та документації, з метою присвоєння грошових коштів, матеріальних цінностей, що належать підприємству для фінансування незаконних озброєних формувань на території м. Донецька. (а.с.27-29)
Листом №56/13-4177нт від 16.10.2014 року Управління Служба Безпеки України в Донецькій області повідомило позивача про направлення заяви до ГУМВС України в Донецькій області для розгляду за належністю.(а.с.30)
20.02.2015 року за новим місцем розташування, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» до ДПІ у м. Краматорську подано податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року із самостійно визначеною сумою податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 7 328 032,00 грн.(а.с.12-15)
Платіжними дорученнями №310 від 24.02.2015 року, №329 від 25.02.2015 року, №351 від 26.02.2015 року, №417 від 02.03.2015 року підтверджено часткове погашення підприємством податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 1 500 000,00 грн.(а.с.18-21)
Однак, 03.03.2015 року Державною податковою інспекцією у м. Краматорську було виявлено, що підприємство має податковий борг у розмірі 47 394 120,81 грн, за наслідком чого сформовано податкову вимогу форми «Ю» № 1424-25, у відповідності до якої вбачається, що станом на 02.03.2015 року сума податкового боргу платника податків за узгодженим грошовим зобов’язанням становить 47 394 120,81 грн, у тому числі основний платіж 40 750 148,28 грн, штрафні санкції 2 370 162,76 грн, пеня 4 273 809,77 грн. (а.с.9)
Також, 04.03.2015 року Державною податковою інспекцією у м. Краматорську було винесено Рішення № 36/05-15-25-012 про опис майна у податкову заставу(а.с.10).
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Правовідносини що виникли між сторонами регулюються Податковим кодексом України (Далі - ПК України), який відповідно до пункту 1.1 статті 1 цього Кодексу регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Податковим зобов'язанням в розумінні Податкового кодексу України визначається сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
У відповідності до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Згідно з пунктом 129.1 статті 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
У зв'язку з порушенням платником податків вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, згідно п.п. 14.1.265 п. 14.1 статті 14 ПК України стягується штрафна санкція (фінансова санкція, штраф), плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків.
Пунктом 56.11 статті 56 ПК України встановлено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником.
Згідно п.54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно із пунктом 95.2 статті 95 ПК України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Аналіз зазначених правових норм вказує на те, що декларацією є документ, на підставі якого формується податкове зобов'язання. До обов'язків платника відноситься сплата податкового зобов'язання по декларації протягом 10 днів, що настають після граничного строку сплати. Якщо платник, не сплатив зобов'язання, то податкові органи надсилають податкову вимогу у якій зазначається сума податкового зобов'язання яка має бути сплачена протягом 60 днів. У випадку несплати такого податкового зобов'язання, податковий борг погашається шляхом стягнення коштів зокрема з рахунків платника податків.
Судом встановлено, що позивачем у зв’язку зі зміною місця розташування було повідомлено податковий орган, та 18.02.2015 року за заявою взято на облік за новим місцем розташування. Продовжуючи свою господарську діяльність, підприємство самостійно визначило суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість за січень 2015 року у поданій податковій декларації від 20.02.2015 року. Згідно заперечення відповідача, за позивачем станом на 03.03.2015 року існує податковий борг у сумі 47 394 120,81 грн, який виник в результаті несплати податкового зобов'язання самостійно задекларованих сум з податку на додану вартість, уточнюючого розрахунку та рішень суду про розстрочення грошових зобов'язань(податкового боргу) та органів ОДПС. У зв’язку з існуванням податкового боргу сформовано податкову вимогу № 1424-25 від 03.03.2015 року, якою визначено податковий борг у розмірі47 394 120,81 грн.
Спірним питанням даних правовідносин є існування суми податкового боргу визначеної податковим органом у податковій вимозі, що виник у підприємства станом на 02.03.2015 року.
Враховуючи факт невизнання позивачем податкового боргу, 28.04.2015 року для з’ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань, ухвалою суду призначено судово-економічну експертизу, якою, перед судовим експертом, поставлено питання: чи підтверджується документально податковий борг Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” з податку на додану вартість, станом на 02.03.2015 року, наведений у податковій вимозі від 03.03.2015 року № 1424-25 Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області у сумі 47 394 120,81 грн, в тому числі основний платіж 40 750 148,28 грн, штрафні (фінансові) санкції 2 370 162,76 грн.
Під час дослідження на вимогу експерта сторонами не в повному обсязі були додані документи, не надано: Державною податковою інспекцією у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області: облікову справу платника податку ОКП «Донецьктеплокомуненерго», реєстраційну частину та звітну частину (частково), в т.ч.: рішення суду, рішення ДПА України, рішення ОДПС України щодо розстрочення (відстрочення) податкового боргу з податку на додану вартість, з графіками погашення розстроченого податкового боргу, за період з грудня 2010 року по 02.03.2015 рік; акти перевірок з донарахування грошових зобов’язань з ПДВ, податкові-повідомлення рішення щодо застосування штрафних санкцій, в т.ч. за несвоєчасність сплати грошового зобов’язання з ПДВ; довідки про стан розрахунків з бюджетом з ПДВ станом на 02.03.2015 рік з наведенням розшифровки податкового боргу, в т.ч.: за основним платежем, у розрізі підстави, дати та суми виникнення узгодженого грошового зобов’язання з ПДВ; за штрафними санкціями, у розрізі підстави, дати та суми виникнення податкового боргу; за пенею, з наведенням дати виникнення, періоду нарахування, порядку розрахунку, суми; документи щодо заходів із забезпечення погашення податкового боргу з ПДВ, в т.ч. з безспірного списання коштів з розрахункових рахунків ОКП «Донецьктеплокомуненерго»; документи щодо адміністративного або судового оскарження сум податкового боргу з ПДВ; акти звіряння розрахунків з податкового боргу з ПДВ за 2014 рік, січень-березень 2015 року.
Обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго»: рішення суду, рішення ДПА України, рішення ОДПС України щодо розстрочення (відстрочення) податкового боргу з податку на додану вартість, з графіками погашення розстроченого податкового боргу, за період з грудня 2010 року по 02.03.2015 року; акти перевірок з донарахування грошового зобов’язань з ПДВ, податкові-повідомлення рішення щодо застосування штрафних санкцій, в т.ч. за несвоєчасність сплати грошового зобов’язання з ПДВ; документи щодо заходів із забезпечення погашення податкового боргу з ПДВ, в т.ч. з безспірного списання коштів з розрахункових рахунків ОКП «Донецьктеплокомуненерго»; документи щодо адміністративного або судового оскарження сум податкового боргу з ПДВ.
При досліджені податкових декларацій з податку на додану вартість, уточнюючих розрахунків за 2014 рік - січень-лютий 2015 року, платіжних доручень зі сплати ПДВ за 2014 рік, січень - 02.03.2015 року, витягу з головної книги по рахунку 6412 «Розрахунки з ПДВ», журналу - ордеру по рахунку 6412 «Розрахунки з ПДВ» за період з січня 2014 року. по березень 2015 рік. та співставленням даних з облікової картки платника податку на додану вартість ОКП «Донецьктеплокомуненерго» за період з 31.12.2012 року по 31.03.2015 рік, експертом встановлено:
- за даними облікової картки платника податку на додану вартість ОКП «Донецьк теплокомуненерго» за період з 31.12.2012 року по 31.03.2015 рік станом на 02.03.2015 року (без урахування до сплати грошового зобов’язання за декларацією за січень 2015 року від 20.02.2015 року в сумі 7 328 032,00 грн) загальна сума податкового боргу з податку на додану вартість складає 47 394 120,81 грн, у т.ч.: недоїмка – 43 120 311,04 грн, пеня - 4 273 809,77 грн, що відповідає даним податкової вимоги № 1424-25 від 03.03.2015 року ОКП «Донецьктеплокомуненерго» щодо суми податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов’язаннями з податку на додану вартість у загальній сумі 47 394 120,81 грн;
- за результатами дослідження облікової картки платника податку на додану вартість ОКП «Донецьктеплокомуненерго» за період з 31.12.2012 року по 31.03.2015 року щодо складу податкового боргу станом на 02.03.2015 рік, експертом встановлено що загальний податковий борг, відображений у картці, у сумі 47 394 120,81 грн складається із: основного платежу у сумі 40 748 489, 28 грн, штрафних (фінансових) санкції у сумі 2 371 821,76 грн, пені у сумі 4 273 809,77 грн.
Розбіжності даних дослідження облікової картки з даними податкової вимоги № 1424-25 від 03.03.2015 року щодо структури боргу, а саме до зменшення основного платежу на суму 1659,00 грн (40 748 489,28 - 40 750 148,28), та збільшення штрафних (фінансових) санкції на суму 1659,00 грн (2 371 821,76 - 2 370 162,76), виникли внаслідок включення експертом до складу штрафних (фінансових) санкцій суми штрафу нарахованого самостійно платником за уточнюючими розрахунками.
В результаті дослідження документального підтвердження суми податкового боргу ОКП «Донецьктеплокомуненерго» за основним платежем станом на 02.03.2015 року експертом встановлено, що наданими на дослідження первинними документами податкового та бухгалтерського обліку документально підтверджується податковий борг за основним платежем з ПДВ в сумі 5 525 088,00 грн.
Розбіжності даних дослідження документального підтвердження податкового боргу з даними облікової картки платника ПДВ (даними ДПІ) на суму до зменшення на 35 225 060,28 грн. (5 525 088,00 - 40 750 148,28) виникли внаслідок відображення у складі боргу за штрафними (фінансовими) санкціями суми штрафу 1659,00 грн., нарахованого самостійно платником за уточнюючими розрахунками, та внаслідок ненадання додаткових матеріалів за клопотанням експерта у повному обсязі, а саме у зв’язку з ненаданням на дослідження Державною податковою інспекцією у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області, ОКП «Донецьктеплокомуненерго»: облікової справи платника податку ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (частково), в т.ч.: рішень суду, рішень ДПА України, рішень ОДПС України щодо розстрочення і відстрочення податкового боргу з податку на додану вартість, з графіками погашення розстроченого податкового боргу, за період з грудня 2010 року по 02.03.2015 рік; актів перевірок з донарахування грошового зобов’язань з ПДВ, податкових повідомлень-рішень з ПДВ; документів щодо заходів із забезпечення погашення податкового боргу з ПДВ, в т.ч. з безспірного списання коштів з розрахункових рахунків ОКП «Донецьктеплокомуненерго»; документів щодо адміністративного або судового оскарження сум податкового боргу з ПДВ.
В результаті дослідження документального підтвердження суми податкового боргу за штрафними (фінансовими) санкціями станом на 02.03.2015 року експертом встановлено, що наданими на дослідження первинними документами податкового та бухгалтерського обліку підтверджується документально податковий борг за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 1659,00 грн.
Розбіжності даних дослідження документального підтвердження податкового боргу з даними облікової картки платника ПДВ (даними ДПІ) на суму до зменшення на 2 368 503,76 грн. (1659,00 - 2 370 162,76) виникли внаслідок відображення у складі боргу за штрафними (фінансовими) санкціями суми штрафу 1659,00 грн, нарахованого самостійно платником за уточнюючими розрахунками, та внаслідок надання додаткових матеріалів за клопотанням експерта не у повному обсязі.
В результаті дослідження документального підтвердження суми податкового боргу з податку на додану вартість за пенею станом на 02.03.2015 року експертом встановлено, що наданими на дослідження первинними документами податкового та бухгалтерського обліку підтверджується документально податковий борг за пенею в сумі 1 824 149,24 грн.
Розбіжності даних дослідження документального підтвердження податкового боргу за пенею з даними облікової картки платника ПДВ (даними ДПІ) на суму до зменшення на 2 449 660, 53 грн (1 824 149, 24 - 4 273 809, 77) виникли внаслідок ненадання додаткових матеріалів за клопотанням експерта в повному обсязі.
Згідно Висновку судової економічної експертизи №154/26 від 18.09.2015 року в обсязі наданих на дослідження документів документально обґрунтовується податковий борг ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з податку на додану вартість, станом на 02.03.2015 року, наведений у податковій вимозі від 03.03.2015 року № 1424-25 Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області, частково у сумі 7 350 896,24 грн, в тому числі: основний платіж у сумі 5 525 088,00 грн, штрафні(фінансові) санкції у сумі 1659,00 грн, пеня у сумі 1 824 149,24 грн.(а.с.127-135)
З огляду на надані експертом висновки, суд враховує наступне.
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013р. № 765 затверджений «Порядок ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших платежів які сплачуються під час митного оформлення товарів» (далі Порядок № 765), яким встановлюється механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів.
Розділом II Порядку № 765 визначено, що для обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.
Форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки.
Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою».
Розділом III Порядку № 765 визначено порядок обліку нарахованих сум платежів. Нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають: зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником; зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, визначені територіальним органом Міндоходів та узгоджені відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгоджених сум зобов'язань за податками, зборами; пеня на суму заниження податкового зобов'язання, нарахованого територіальним органом Міндоходів або платником; проценти за користування розстроченням (відстроченням).
Нарахування узгоджених сум грошових зобов'язань за податками, зборами, нарахованих до сплати, в інтегрованій картці платника здійснюється датою граничного строку сплати таких нарахувань.
При поданні уточнюючого розрахунку, що збільшує або зменшує грошові зобов'язання минулих податкових періодів платника та ліквідаційної звітності, нарахування в інтегрованій картці платника проводиться датою його подання.
Сума розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) за податками, зборами, проценти за користування розстроченням (відстроченням) відображаються в інтегрованій картці платника у порядку, визначеному чинним законодавством.
Згідно ст.100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.
Відповідно до «Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків», затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів № 574 від 10.10.2013р. (далі - Порядок № 574)
За п.1.4 Порядку № 574 розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу доходів і зборів та укладено договір про розстрочення (відстрочення).
Згідно п. 1.9 Порядку № 574 строк дії розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання починається з дати, визначеної законом для сплати податку, збору, платежу, які передбачено розстрочити (відстрочити), та закінчується датою, зазначеною у договорі, за винятком випадків дострокового погашення такого грошового зобов'язання. Строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття органом доходів і зборів рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу.
Пунктом 3.5 Порядку № 574 визначено, що не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття або отримання рішення орган доходів і зборів за місцем обліку платника податків (або за місцем обліку його грошового зобов'язання (податкового боргу)) укладає з цим платником договір про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) (додаток 4). Строк дії договору починається з дати його підписання.
Відповідно до Розділу V Порядку № 574 «Особливості дії розстрочення (відстрочення) при переведенні платника податків до іншого органу доходів і зборів та при його реорганізації»:
За п. 5.1 Порядку № 574 при переведенні платника до іншого органу доходів і зборів за платником зберігається право на розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), надане за попереднім місцем обліку.
Відповідно до п. 5.2 Порядку № 574 підставою для обліку розстрочення (відстрочення) є договір, укладений за попереднім місцем обліку, якщо строк дії такого договору на дату реєстрації за новім місцем обліку не закінчився. Орган доходів і зборів за місцем попереднього обліку платника податків надсилає органу доходів і зборів за новим місцем обліку платника податків засвідчені в установленому законодавством порядку копії рішень та договорів про розстрочення (відстрочення) та надає інформацію щодо виконання платником зобов'язань за цими договорами. Ці документи є підставою для відображення рішень, договорів та сум розстрочень (відстрочень) за новим місцем обліку платника податків.
Відомості про надані згідно із законодавством розстрочення (відстрочення), у тому числі на підставі рішень судів (п. 5.4 Порядку № 574),підлягають відображенню відповідно до цього Порядку.
Згідно п.1.6 Наказу Міністерства фінансів «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» № 1588 від 09.12.2011р. стосовно кожного платника податків, взятого на облік у контролюючому органі згідно з цим Порядком, формується облікова справа. Реєстраційна частина облікової справи платника податків формується із документів, які надходять до контролюючих органів для взяття на облік платника податків, та доповнюється документами, які подаються платником податків або надходять стосовно платника податків згідно із статтями 66-68 Податкового кодексу України. Звітна частина облікової справи платника податків формується із податкових декларацій (звітів, розрахунків) та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, які подаються платником у період його діяльності. Ведення облікових справ платників податків здійснюється з дотриманням правил діловодства. Комплектування документів проводиться у хронологічному чи тематичному порядку або у їх поєднанні.
При всебічному та безпосередньому дослідженні всіх обставин, у взаємозв’язку з іншими доказами, суд погоджується з висновком експерта, оскільки вони ґрунтуються на чинному законодавстві та є належним та допустимим доказом.
Разом з тим, суд враховуєте, що для проведення судової експертизи, для підтвердження суми визначеної у податковій вимозі ДПІ м. Краматорська № 1424-25 від 03.03.2015 року, сторонами не було надано значну кількість необхідних документів.
Зі змісту ч.1 ст.11 КАС України вбачається, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що правомірність прийняття спірної податкової вимоги на суму податкового боргу станом на 02.03.2015 року у розмірі 47 394 120,81 грн відповідачем не доведена, оскільки доведеним станом на 02.03.2015 року є податковий борг у розмірі 7 350 896,24 грн, у відповідності до чого позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати розподілити між сторонами у відповідності до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 71,94,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного Управління ДФС в Донецькій області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги задовольнити частково.
Скасувати частково податкову вимогу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного Управління Міндоходів в Донецькій області № 1424-25 від 03.03.2015 року в частині визначення податкового боргу станом на 02.03.2015 року на суму 40 043 224,57 грн, у тому числі: в частині визначення основного платежу у розмірі 35 225 060,28 грн в частині визначення штрафних санкцій у розмірі 2 368 503,76 грн, в частині визначення пені у розмірі 2 449 660,53 грн.
Стягнути з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 03337119, пров. Земляний, 2, м. Краматорськ, Донецька область, 84307) судовий збір на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 75 (сімдесят п’ять) грн. 52 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 – денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Христофоров А.Б.