Рішення № 54001916, 23.11.2015, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
23.11.2015
Номер справи
910/23886/15
Номер документу
54001916
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.11.2015Справа №910/23886/15

За позовом Першого заступника прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Запорізької міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прімавера Плюс»

про визнання договору укладеним

Суддя Пригунова А.Б.

Представники:

від прокуратури: Колодчтина Р.В.

від позивача: Шеремет З.В.

від відповідача: Біцай А.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Перший заступник прокурора міста Запоріжжя звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прімавера Плюс» про визнання укладеним договору про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя між Виконавчим комітетом Запорізької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прімавера плюс» в редакції Виконавчого комітету Запорізької міської ради. Позовні вимоги обґрунтовані здійсненням відповідачем забудови земельної ділянки по пр. Перемоги, 24 у місті Запоріжжя, що має наслідком обов'язок пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.09.2015 р. порушено провадження у справі № 910/23886/15 та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 30.09.2015 р. за участю представників сторін та прокуратури, яких зобов'язано надати суду певні документи.

У процесі провадження у справі відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив, мотивуючи свої заперечення тим, що за правилами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь укладається не пізніше ніж через 15 днів після реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, в той час на даний час декларація про готовність або акт готовності об'єкту по пр. Перемоги, 24 у місті Запоріжжя до експлуатації відсутні.

Позивач подав заперечення на відзив, у яких відзначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Прімавера Плюс» не зверталось до Виконавчого комітету Запорізької міської ради про укладення договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.

Крім того, позивач зазначає, що у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» кошти пайової участі мають бути перераховані до місцевого бюджету до прийняття об'єкта в експлуатацію, а величина пайової участі визначається у відповідному договорі, а відтак - такий договір має бути укладений до прийняття об'єкта в експлуатацію.

Розгляд справи переносився в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

У даному судовому засіданні учасники процесу підтвердили свої правові позиції.

Відповідно до ст. 82 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих учасниками процесу, оригінали яких оглянуто у судовому засіданні.

У судовому засіданні 23.11.2015 р. на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників провадження у справі, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

27.11.2013 р. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Прімавера Плюс» про початок будівельних робіт - реконструкції нежитлової будівлі під багатофункціональний громадський центр по вул. Перемоги, 24 в місті Запоріжжя.

Листом № 18152/02-21/08 від 17.12.2013 р. Запорізька міська рада повідомила відповідача про необхідність пайової участі у розвитку інфраструктури міста Запоріжжя та укладення відповідного договору.

Рішенням Запорізької міської ради від 10.09.2014 р. № 40 затверджено Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя та договір про пайову участі замовника у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя.

У квітні 2015 року Запорізька міська рада звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прімавера Плюс» з пропозицією щодо укладення договору про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та інженерної інфраструктури міста Запоріжжя та примірником договором, підписаного головою Запорізької міської ради.

У листі № 20/04-2015 від 20.04.2015 р. відповідач зазначає, що з листа Запорізької міської ради № 18152/02-21/08 від 17.12.2013 вбачається, що укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури міста має відбутись після реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, у зв'язку з чим Товариство з обмеженою відповідальністю «Прімавера Плюс» має намір звернутись до Запорізької міської ради перед прийняттям об'єкта в експлуатацію.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначає, що всупереч Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Товариство з обмеженою відповідальністю «Прімавера Плюс» ухиляється від укладення договору про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та інженерної інфраструктури міста, що зумовлює неотримання бюджетом відповідних коштів та неможливість реалізації програми соціально-економічного розвитку міста Запоріжжя.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд відзначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Статтею 174 Господарського кодексу України передбачено, що господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

За загальним правилом Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Згідно зі ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.

Статтею 628 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Згідно зі ст. 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

Відповідно до п. п. 3.2. Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 10.09.2014 р. № 40 пропозиція про укладення та проект договору складаються та відправляється забудовнику після отримання виконавчим комітетом Запорізької міської ради інформації щодо наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт.

У відповідності до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Частинами 2, 3 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що змовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

За правилами ч. 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Згідно з ч.ч. 9, 10 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: розмір пайової участі; строк (графік) сплати пайової участі; відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором. Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.

Тож, виходячи з аналізу наведених норм укладення договору про пайову у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту є обов'язком для замовника та, при цьому, має бути укладений до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Доказів виконання відповідачем покладених на нього Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» зобов'язань щодо укладення договору про пайову участь матеріали справи не містять.

При цьому, як вбачається з наявних у справі документів та не спростовано Товариством з обмеженою відповідальністю «Прімавера Плюс», останнім не було підписано договір про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та інженерної інфраструктури міста Запоріжжя, проект якого запропонований Запоріжською міською радою та відповідає типовому договору, затвердженому рішенням Запорізької міської ради від 10.09.2014 р. № 40.

Згідно зі 14 Цивільного кодексу України Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

За приписами ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Нормами ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є установлення, зміни і припинення господарських правовідносин.

Тож, здійснивши оцінку наявних у справі доказів за правилами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, приймаючи до уваги, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Прімавера Плюс» не дотримано вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір щодо укладення договору, враховуючи ухилення відповідача від укладення договору, проект якого запропонований позивачем, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог та задоволення позву.

Витрати по сплаті судового збору відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідача в дохід державного бюджету.

Відповідно до п. 4.6. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 р. № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Першого заступника прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Запорізької міської ради задовольнити.

2. Визнати укладеним договір про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя між Виконавчим комітетом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, код ЄДРПОУ 02140892) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прімавера плюс» (03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 7, корп.. 1-А, код ЄДРПОУ 35839331) в редакції Виконавчого комітету Запорізької міської ради:

«ДОГОВІР

про пайову участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури

м. Запоріжжя

« » 20 рік м. Запоріжжя

Виконавчий комітет Запорізької міської ради, в особі міського голови Сіна Олександра Ченсановича, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Статуту територіальної громади м. Запоріжжя, (далі - Виконком), з одного боку, та ТОВ «Прімавера плюс» в особі директора Кравченко В.А., що діє на підставі Статуту (далі - Замовник) та на підставі власного волевиявлення, з другого боку, (далі за текстом Договору - Сторони), уклали цей Договір про наступне:

1. Предмет договору

1.1. Предметом даного Договору є пайова участь Замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста при здійсненні будівництва об'єкта містобудування на умовах, зазначених цим Договором.

1.2. Назва та місце розташування об'єкта містобудування: «Реконструкція нежитлової будівлі під багатофункціональний громадський центр; м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 24».

2. Сума договору та умови оплати

2.1. Замовник перераховує кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста у розмірі: 997 386, 88 грн. (дев'ятсот дев'яносто сім тисяч триста вісімдесят шість грн. вісімдесят вісім коп.) до бюджету розвитку міста відповідно до розрахунку (додаток додається) з моменту отримання підписаного Договору Замовником на протязі трьох місяців але до введення об'єкту в експлуатацію.

2.2. Розмір пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя розраховується на підставі кошторисної вартості будівництва.

2.3. У разі відсутності такої документації під час укладання та виконання цього Договору, пайова участь визначається на основі нормативів для одиниці створеної потужності, встановлених рішенням Запорізької міської ради від 10.09.2014 №40.

2.4. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури, розрахована на основі нормативів для одиниці створеної потужності може бути уточнена шляхом проведення розрахунку пайової участі з урахуванням фактичної загальної кошторисної вартості будівництва. Внесення змін до розрахунку величини пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста оформлюється шляхом укладання додаткової угоди.

2.5. Сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури (міста, села, селища) здійснюється у безготівковій формі на рахунок Виконкому.

Розрахунковий рахунок Виконкому:

- отримувач - УК м.Запоріжжя;

- код ЄДРПОУ - 38025409;

- банк отримувач - ГУДКСУ в Запорізькій області;

- код платежу - 24170000 «Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту»;

- рахунок - № 31512921700002;

-МФО- 813015.

3. Права та обов'язки сторін

3.1. Замовник зобов'язується перерахувати кошти в сумі, зазначеній у п.2.1. розділу 2 цього Договору з моменту отримання підписаного Договору Замовником на протязі трьох місяців але до введення об'єкту в експлуатацію.

3.2. У разі внесення змін до проектної документації, які спричиняють зміни техніко - економічних показників будівництва, Замовник зобов'язується звернутися із клопотанням до виконавчого комітету міської ради про внесення відповідних змін до Договору.

3.3. Виконком контролює виконання умов Договору та зобов'язується використовувати кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури міста, виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя.

4. Відповідальність Сторін

4.1.Сторони несуть відповідальність за виконання цього Договору в межах чинного законодавства.

4.2 У випадку несвоєчасного внесення коштів, як пайової участі в розвитку інфраструктури, Замовник сплачує пеню в розмірі 0,1 % від загальної суми пайової участі, визначеної п. 2.1 розділу 2 цього Договору, за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язання.

4.3. Сплата штрафних санкцій не звільняє Замовника від виконання своїх зобов'язань за Договором.

5. Вирішення спірних питань

5.1. Усі спори, що виникають між Сторонами, вирішуються шляхом переговорів.

5.2. У разі Неможливості вирішення спору шляхом переговорів, він вирішується судом у встановленому законодавством України порядку.

6. Інші умови

6.1. Зміни і доповнення до цього Договору вносяться за взаємною згодою Сторін шляхом укладення відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього Договору, або у судовому порядку.

6.2. Одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього Договору не допускається. Одностороннє розірвання Договору здійснюється у судовому порядку.

6.3. Цей Договір укладений Сторонами добровільно. При укладенні Договору майнових прав і претензій Сторони одна до іншої не мають.

6.4. Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін.

6.5. Договір укладений у трьох примірниках: перший - зберігається в загальному відділі виконавчого комітету міської ради, другий - видається Замовнику, третій - зберігається в департаменті архітектури та містобудування міської ради.

Копія договору протягом 5-ти робочих днів після його реєстрації в загальному відділі виконавчого комітету міської ради передається департаментом архітектури та містобудування міської ради до департаменту фінансової та бюджетної політики міської ради.

6.6. Договір діє до повного виконання Сторонами зобов'язань і вважається виконаним при проведенні Сторонами остаточних розрахунків, що підтверджується виданою департаментом фінансової та бюджетної політики міської ради довідки про надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м.З апоріжжя.

6.7. Питання, не врегульовані цим Договором, вирішуються Сторонами згідно з нормами чинного законодавства.

6.8. Додаток до Договору: розрахунок величини пайової участі

Замовника у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.

7. Реквізити Сторін:

ВИКОНКОМ:

Виконавчий комітет Запорізької міської ради

пр. Леніна, 206, м. Запоріжжя, 69105

код ЄДРПОУ 02140892

Міський голова:

___ О.Ч.Сін

ЗАМОВНИК

ТОВ «Прімавера плюс»

код ЄДРПОУ 35839331

т. (044) 285-82-50

Директор ТОВ «Прімавера плюс»

_______В.А. Кравченко»

3. Стягнути з Товариствва з обмеженою відповідальністю «Прімавера плюс» (03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 7, корп.. 1-А, код ЄДРПОУ 35839331), з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду, в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 218, 00 (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) грн..

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено: 30.11.2015 р.

Суддя Пригунова А.Б.