Постанова № 53987379, 26.10.2015, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
26.10.2015
Номер справи
333/7524/15-а
Номер документу
53987379
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 333/7524/15-а

Провадження № 2-а/333/161/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.10.2015 року м.Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Боровікова А.І., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про вчинення певних дій,-

В С Т А Н О В И В :

08.10.2015 р. позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеним позовом, вказавши, що перебуває на обліку і ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжю, де з 08.12.2009 року їй призначено пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року виходячи із 80% заробітної плати державного службовця. Пенсія позивачу була призначена згідно зі статтею 37 Закону № 3723-ХІІ на підставі довідок про складові заробітної плати, форми яких були затверджені Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008р. № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначенню (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", та які не передбачали графу «Інші виплати», що включає матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та компенсацію за невикористані відпустки, а тому при визначені пенсії ці виплати не були враховані. 22.09.2015 позивачем було надано нову уточнену довідку від 16.09.2015 № 84, видану Запорізьким обласним центром зайнятості, за формою, визначеною постановою правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670» за останні 24 календарні місяці роботи, ще містить графу «Інші виплати», до якої включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, всього у розмірі 11330 грн. 54 коп. 06.10.2015 за № 186/0-9 Відповідачем надано відповідь, в якій відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст.33 Закону № 3723-ХІІ, згідне з якою заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Позивачем з усіх здійснених виплат було сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується Довідкою ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» наданою Відповідачем. Позивач просить суд визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 усіх складових заробітної плати державного службовця, зокрема, матеріальної допомоги для оздоровлена матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя включити в розрахунок заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 матеріальні допомоги для оздоровлення, для вирішені соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення - 08.12.2009 виходячи з 80% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових, зазначених у довід від 16.09.2015р. №84. Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя, на користь позивача ОСОБА_1 судові витрати у сумі 487,20 грн., згідно квитанції від 07.10.2015р.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя надав до суду письмові заперечення посилаючись на те, що з 08.12.2009 року на обліку в управлінні перебуває відповідач ОСОБА_1, яка отримує пенсію відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Позивач звернувся 22.09.2015 року до управління із заявою про проведення перерахунку пенсії як державному службовцю з врахуванням розміру матеріальної допомогина оздоровлення та соціально - побутові питання та суми індексації заробітної плати в розмірі 90 %.

Згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, пенсії державним службовцям призначаються в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та ранг за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

З набранням чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 766-VII внесені зміни до ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІ, а саме встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата визначається як винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальні допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесенні матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.

Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України Про державну службу, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Також відповідач зазначив, що відповідно до п.п. 3.31 п. 3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.2004 року, матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, тобто матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, передбачена як така, що не належить до фонду оплати праці. Отже, такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення є одноразовими виплатами та не передбачені в ч.2 ст. 33 Закону України Про державну службу як складові заробітної плати державного службовця.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно- правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг.

Зазначене підвищення не передбачене в ст.33 Закону як складова заробітної плати державного службовця.

Оскільки позивач отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», заробітна плата для призначення пенсії відповідно до цього Закону визначається згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, якою визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб. При цьому цією постановою матеріальна допомога, допомога на вирішення соціально-побутових проблем, індексація заробітної плати, премія до ювілею та доплата за роботу у нічний час, як складова заробітку для обчислення пенсії державним службовцям, не передбачається.

Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про перерахунок пенсії державного службовця 22.09.2015 року.

Відповідно до частини 4 статті 45 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву подано пенсіонером до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

З огляду на викладене, вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії не підлягають задоволенню, а перерахунок пенсії ОСОБА_1 в даному випадку може бути здійснений лише з 01.04.2015 року. Зазначає, що відповідно до розрахунку до кошторису управління на 2015 рік, не передбачено грошових коштів на судові видатки та інші подібні послуги (копія додається). Більше того, механізм стягнення грошових коштів з рахунків Пенсійного фонду України на користь фізичних осіб як сплату судового збору, на законодавчому рівні відсутній. В таких випадках суду першої інстанції належить призначати стягнення судового збору на користь позивача-фізичної особи з Державного Бюджету України

З огляду на вищезазначене, обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України Пр державну службу здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових проблем, індексація заробітної плати, премія до ювілею і доплата за работу у нічний час до заробітної плати державного службовця при обчислені пенсії не включаються.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Згідно п.2 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності та оцінивши повідомлені сторонами обставини, суддя дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку скороченого провадження та вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено:

Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії ААЕ №411707. З 08.12.2009 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р.. При обрахунку розміру пенсії державного службовця у заробітку позивача відповідачем не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

22.09.2015 року позивач звернулась до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових, яких сплачено внесок на пенсійне страхування, зокрема з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Згідно довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», від 16.09.2015 року за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, позивач за час роботи отримувала інші виплати, до яких віднесені, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексація заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Однак, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку, мотивуючи тим, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат, як матеріальна допомога, індексація грошових доходів не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не можуть враховуватися для обчислення пенсії.

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2003 року, грошова винагорода є складовою заробітної плати. На зазначені суми нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідки форми 5-1.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так, відповідно до частини першої ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно абзацу четвертого п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, передбачені законодавством, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», №84 від 16.09.2015 року з матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначене сторонами не заперечувалось.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а-11, яка відповідно до частини першої ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Крім того, оскільки на такий вид «Інших виплат» як компенсація за невикористану відпустку не нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», тому врахування компенсації за невикористану відпустку при перерахунку пенсії неможливе.

Вирішуючи питання щодо строків поновлення порушених прав позивача, суд виходить з наступного.

Матеріалами справи підтверджено і сторонами не спростовано, що довідка про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», №84 від 16.09.2015 року надана позивачем до пенсійного органу лише 22 вересня 2015 року разом із заявою про перерахунок пенсії.

Зазначене свідчить про те, що до 22 вересня 2015 року у відповідача були відсутні будь-які правові підстави та можливості для врахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати.

Відповідно до частини четвертої ст.45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З огляду на вищенаведене та враховуючи дату звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення відповідного перерахунку, а саме 22 вересня 2015 року, суд прийшов до висновку, що порушені права позивача підлягають поновленню лише з 01 жовтня 2015 року.

Враховуючи дату звернення позивача до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії - 22 вересня 2015 року, такий перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» має бути здійснений саме з 01 жовтня 2015 року, із застосуванням при перерахунку розміру її пенсії 80 % від розміру її заробітку (доходу) державного службовця.

Суд вважає, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.19, 64, 124 Конституції України, ст.8, 71, п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2, ч.1 ст.244-2 КАС України, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про вчинення певних дій - задовольнити.

Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 усіх складових заробітної плати державного службовця, зокрема, матеріальної допомоги для оздоровлена матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, неправомірними.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя включити в розрахунок заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 матеріальні допомоги для оздоровлення, для вирішені соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення - 08.12.2009 виходячи з 80% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових, зазначених у довід від 16.09.2015р. №84.

Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя на користь ОСОБА_1 витрати повязані зі сплатою судового збору у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривні 20 копійок.

Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя А.І. Боровікова