Постанова № 53986122, 24.11.2015, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
235/8523/15-а
Номер документу
53986122
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №235/8523/15-а

Провадження №2-а/235/631/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И

24 листопада2015 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі головуючого судді Хмельової С.М.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

секретаря судового засідання Кучерявого М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 7 у м. Красноармійську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про оскарження розпорядження начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі № 158965 від 11.09.2015 року про перерахунок розміру пенсії із заробітку,

ВСТАНОВИВ:

До Красноармійського міськрайонного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про оскарження розпорядження начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі № 158965 від 11.09.2015 року про перерахунок розміру пенсії із заробітку. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району Донецької області призначено йому 05.03.2005 пенсію за вислугою років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків заробітної плати і з того часу він продовжував працювати в прокуратурі Донецької області.

З 01.07.2012 Управлінням Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району проведено перерахунок розміру його пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати із розрахунку 80 відсотків заробітної плати. І хоча він не був згоден з таким рішенням, він його не оскаржував за браком вільного для себе часу.

Таким чином, станом на 2015 рік розмір пенсії за матеріалами пенсійної справи складав 6820,38 грн. із розрахунку 80 відсотків заробітної плати, що підтверджується листом начальника Управлінням Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району Донецької області від 12.05.2015 за №11297/10/23.

31.03.2015 він звільнився за власним бажанням з прокуратури Донецької області і 02.04.2015 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району, де перебуває на обліку як пенсіонер, про проведення перерахунку розміру пенсії по заробітній платі у звязку із звільненням.

Згідно вимог ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої повинно бути проведено перерахунок пенсії, її перерахунок проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до вимог норми цього Закону позивач надав 02.04.2015 на розгляд до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району документи, які необхідні для проведення перерахунку пенсії, у тому числі відповідні довідки №18-57-172 від 31.03.2015 про суму його заробітної плати та інших виплат за останні 5 років служби.

За результатами розгляду його заяви рішенням начальника Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району від 07.04.2015 відмовлено в проведені перерахунку розміру пенсії, оскільки після проведеного перерахунку розмір пенсії виявився нижчим за той, який виплачувався досі. (Розрахунок пенсії проводився вже із розрахунку не «80», а «60» відсотків із заробітної плати).

Рішенням в.о. начальника Управління від 13.06.2015 відмовлено в перерахунку пенсії, цю відмову позивач оскаржив до Красноармійського міськрайонного суду, який постановою від 21.07.2015, законність якої підтверджено постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.08.2015, скасував рішення в.о. начальника Управління від 13.06.2015 про відмову в перерахунку пенсії і зобовязав провести її перерахунок за його заявою з 01.06.2015.

На виконання судового рішення ДВС Красноармійського міськрайуправління відкрито 08.09.2015 виконавче провадження ВП №48665334 і начальник Управління, ігноруючи заяви від 03.09.2015 та 09.09.2015р. про проведення перерахунок розміру пенсії позивача із розрахунку «80» відсотків із заробітної плати, винесла розпорядження №158965 від 11.09.2015р. про перерахунок розміру пенсії із застосуванням «60» відсотків із заробітної плати, внаслідок чого розмір пенсії склав 7105,74 грн, що лише на 285 грн. стало більше від отриманої раніше пенсії.

Вважає, що проведений Управлінням перерахунок пенсії проведено неправильно із застосуванням «60» відсотків із заробітної плати, оскільки потрібно було провести розрахунок з «80» відсотків з наступних підстав.

Станом на 04.06.2015, коли він вдруге звернувся до Управління із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-242 від 14.05.2015 та додатком до неї про суму заробітної плати і інших виплат, необхідних для перерахування пенсії, діяли норми Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-Х11 зі змінами станом на 02.03.2015 (надалі-Закон).

Відповідно до вимог ч.13 ст.50-1 цього Закону перерахунок призначених пенсій працівникам прокуратури проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком пенсії. А як зазначено вище, розмір пенсії востаннє проведено Управлінням у 2012 році виходячи з «80» відсотків від заробітної плати і цей розрахунок не мінявся до останнього часу.

Механізм призначення пенсій і її перерахунок різний.

Дійсно, згідно останніх вимог ч.2 ст.50-1 Закону пенсія призначається в розмірі «60» відсотків від суми заробітної плати і саме цей відсоток було застосовано Управлінням при проведенні перерахунку заробітної плати. Але ж це стосується тільки у випадку, коли пенсія призначається, а не перераховується. При проведенні перерахунку пенсії повинні діяти вимоги ч.13 ст.50-1 цього Закону з урахуванням тих норм права, що діяли на момент звільнення у зв'язку з виходом на пенсію у 2005 році за вислугою років, т.е , відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в старій редакції, тобто в розмірі, рівному 80% від місячної заробітної плати.

Своїм розпорядженням №158965 від 11.09.2015 начальник Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району незаконно провів перерахунок пенсії із застосуванням «60» відсотків від заробітної плати, шляхом безпідставного втручання в програму автоматичного перерахунку пенсії, де рукописними записами змінив у компютерному роздруку вказаного розпорядження ставку розрахунку пенсії з «80» відсотків на «60» і змінив суму призначеної програмою пенсії з 9474, 02 грн на 7105,74 грн., що на 2369 грн менше, як це передбачено Законом, а замість цього провів перерахунок пенсії, яка збільшилась лише на 285 грн.

Тлумачуючи на свій розсуд вимоги чинного законодавства, керівництво Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району безпідставно спочатку відмовила позивачу у проведені перерахунку пенсії і вимусила його звернутись за захистом своїх прав до суду і зараз, в такому порядку, безпідставно провело перерахунок пенсії у бік її значного заниження, чим змушує позивача відчувати моральні страждання.

На підставі вищевикладеного вважає, що дії начальника Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району, як субєкта владних повноважень, яким 11.09.2015 прийнято розпорядження №158965 про перерахунок пенсії виходячи із «60» відсотків від заробітної плати - є незаконним і порушують його конституційні права.

Позивач просить суд визнати розпорядження субєкта владних повноважень - начальника Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району №158965 від 11.09.2015 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням ставки у «60» відсотків від заробітної плати - протиправним та скасувати це рішення. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району провести перерахунок пенсії на підставі документів, наданих ним за заявою до Управління від 04.06.2015 та довідкою №18-57-242 від 14.05.2015 та додатком до цієї довідки №18-57-242 про нову суму заробітної плати та інших виплат із застосуванням ставки у «80» відсотків від заробітної плати та інших виплат.

Позивач в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечувала проти позовних вимог, просила відмовити у задоволенні у повному обсязі. Надали суду заперечення в яких зазначили, що Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області (далі - Управління) не погоджується з заявленими вимогами ОСОБА_1 до Управління з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Заявнику призначена пенсія відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789).

Згідно змін в законодавстві на підставі ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-УІІ з 01.04.2015 року пенсія за Законом № 1789 призначалася в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

В подальшому, з 01.01.2015 року, відбулися наступні зміни, згідно яких у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" пенсія призначається в розмірі 60 відсотків.

За рішенням Красноармійського міськрайонного суду від 21.07.2015 р. у справі № 235/4906/15-а за позовом ОСОБА_1 було зобовязано Управління провести перерахунок пенсії за його заявою від 04.06.2015 р. з урахуванням довідки про нову суму заробітної плати та інших виплат. З урахуванням змін в законодавстві, який діє на момент наступного перерахунку пенсії, Управління зобов'язано застосовувати чинні норми закону. Тому, 11.09.2015 року розпорядженням Управління № 158965 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, загальний процент розрахунку пенсії від заробітку склав 60 відсотків.

За попереднім перерахунком пенсії ОСОБА_1 звертався до Управління

02.04.2015 року, рішенням від 07.04.2015 було відмовлено в такому перерахунку (перерахунок пенсії через звільнення з роботи), так як розмір пенсії зменшено (обчислення в розмірі 60% заробітної плати), розмір пенсії залишився незмінним. Що передбачено п. 7«Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, ще втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-УІІІ від 28.12.2014: «у раз: якщо внаслідок перерахунку пенсій, відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі».

Обчислення (перерахунок) пенсії в розмірі 60 відсотків за рішенням Управління від 07.04.2015 р. та розпорядженням від 07.04.2015 р. ОСОБА_1 до суду не оскаржувались. Наступний перерахунок пенсії відбувся з урахуванням того ж відсотку від заробітку (60%) - 11.09.2015 року. Перерахунок пенсії провадився за документами пенсійне справи та документами, додатково поданими пенсіонером з урахуванням змін, внесеними Закону № 1789 Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втраті чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-УІІІ, 28.12.2014.

За таких обставин, перерахунок пенсії позивачу із застосуванням ставки 80 відсоткз від заробітної плати неможливо, так як на момент звернення відсутні законні на те підстав.

Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справ, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пенсійного посвідчення серії АГ № 945737 ОСОБА_1 є пенсіонером з 05.03.2005 року та по життєво (а.с.9).

Наказом № 431-к від 31.03.2015 року ОСОБА_1 звільнено за власним бажанням (а.с.10).

7 квітня 2015 року рішення про відмову в перерахунку пенсії відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії по заробітній платі (а.с.12).

ОСОБА_1 отримано нові довідки про заробітну плату (а.с.15-16).

13 червня 2015 року рішенням управління відмовлено в перерахунку пенсії у звязку з тим, що з 1 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.17).

Постановою Красноармійського міськрайонного суду від 21 липня 2015 року рішення рішення субєкта владних повноважень - в.о. начальника Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району від 13.06.2015 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 визнано протиправним та скасовано. Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі документів, наданих ним за заявою до Управління від 04.06.2015, а саме: довідкою №18-57-242 від 14.05.2015 та додатком до цієї довідки № 18-57-242 про нову суму заробітної плати ОСОБА_1 та інших виплат (а.с.18).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.08..2015 року постанову від 21.07.2015 року змінено. В абзаці третьому резолютивної частини постанови після слів «інших виплат» добавлено слова та цифри «з 01 червня 2015 року» (а.с.19-20). В іншій частині постанова залишена без змін.

3.09.2015 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до УПФУ про перерахунок пенсії (а.с.21).

Листом УПФУ від 24.09.2015 року ОСОБА_1 повідомлено, що згідно ст.. 2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці та рекомендовано отримати в суді виконавчий лист та предявити його до виконання (а.с.22).

Постановою від 08.09.2015 року відкрито виконавче провадження (а.с.24) за виконавчим листом № 235/4906/15-ц (а.с.23).

Листом УПФУ від 23.09.2015 р. ОСОБА_1 повідомлено, що перерахунок пенсії проведено за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 3668-VI від 28.12.2014) у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, а саме пенсія призначається в розмірі 60% від сум їх заробітної плати. Таким чином, розмір пенсії в новому розмірі разом з доплатою з 04.06.2015 року склав 7105,74 гривні (11842,90(заробітна плата) *60%). (а.с.26).

Розпорядженням №158965 від 11.09.2015 р. в електронному вигляді встановлено розрахунок пенсії: 80% в сумі 9474,32 гривні, з 04.06.2015 року 9474,32 грн. та інше (а.с.27). В даному розпорядженні рукописним текстом виправлено друковані цифри та змінено відсоток пенсії з «80» на «60», розмір пенсії з 9474,32 грн. на 7105,74 грн., дане виправлення засвідчено підписом начальника управління та печаткою (а.с.27).

Відповідно до ч. 1ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно дост. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Частиною 2ст. 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакціїЗакону України від 12 липня 2001 року №2663-III, чинній до 1 жовтня 2011 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).

Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Згідно з пунктом 2розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.

Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», підвищена заробітна плата працівників прокуратури.

Згідно із ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно дост. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійноїпридатності, фахових,фізичних,вольовихтаіншихякостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Тобто, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесеніЗаконом № 3668-VІзміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зіст. 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 50-1 ч. 13 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції Українита Закону.

Згідно статті 45 Закону УкраїниПро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі виникнення права на підвищення пенсії - її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Крім того, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії 09.09.2015 року (а.с.25), але рішенням суду, яке набрало законної сили, зобовязано Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі документів, наданих ним за заявою до Управління від 04.06.2015, а саме: довідкою №18-57-242 від 14.05.2015 та додатком до цієї довідки № 18-57-242 про нову суму заробітної плати ОСОБА_1 та інших виплат 01 червня 2015 року. Тому суд вважає, що перерахунок повинен бути проведений саме станом на 01.06.2015року, оскільки саме діями відповідача порушуються права позивача на соціальний захист. Оскільки ОСОБА_1 звернувся з заявою до пенсійного органу про перерахунок пенсії 04.06.2015 року, тому він має право на перерахунок пенсії з 01.06.2015 року. Оскільки не визначення дати перерахунку пенсії може мати наслідком невиконання судового рішення пенсійним органом у звязку з його незрозумілістю, тому для повного захисту порушених прав позивача необхідно вийти за межу позовних вимог відповідно до ч. 2 ст.11 КАС України та зазначити дати перерахунку пенсії з 01.06.2015 року.

Відповідно до статей105,162 КАС Україниадміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобовязання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.

Статтею 162 ч. 3 КАС Українизазначається, що суд при вирішенні справи може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

В судовому засіданні представник відповідача на зміг пояснити на підставі чого начальником управління проведено втручання в програму автоматичного роздруку розпорядження №158965 від 11.09.2015 р. та рукописним текстом виправив друковані цифри та змінив відсоток пенсії з «80» на «60», розмір пенсії з 9474,32 грн. на 7105,74 грн., дане виправлення засвідчено підписом начальника управління та печаткою. Тому у суду є підстави визнати таке втручання безпідставним та незаконним, оскільки жодним нормативним актом не передбачено перерахування в бік зменшення вже призначених пенсій.

З даного питання Верховний Суд України у своїй постанові від 17.12.2013 висловив позицію, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури повинна застосовуватися норма, яка встановлює розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, і тому колегія суддів прийшла до правового висновку: внесені Законом № З 668-УІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення і перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ.

Аналогічна позиція з цього приводу визначена Вищим Адміністративним Судом України у справі №К/800/36402/13 від 06.02.2014.

Згідно частині 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що раніше позивач не оскаржував саме відсоток нарахування пенсії, тому у нього на даний час не має підстав оскаржувати розмір пенсії, оскільки оскарження дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень є правом а не обовязком позивача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про визнання дії відповідача протиправними та про необхідність зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Красноармійську перерахувати пенсію ОСОБА_1 з дня встановленого рішенням суду, на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-242 від 14.05.2015р. та додатком до довідки про нову суму заробітної плати та інших виплат, із застосуванням ставки у «80» відсотків від заробітної плати та інших виплат.

Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС Україниякщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), проте в судовому засіданні позивач просив залишити на ньому понесені ним судові витрати.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.19,22,58 Конституції України, ст. 50-1 Законом України «Про прокуратуру», статтями2,6-11,14,158163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про оскарження розпорядження начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі № 158965 від 11.09.2015 року про перерахунок розміру пенсії із заробітку, задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі №158965 від 11.09.2015 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням ставки у «60» відсотків від заробітної плати.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі документів, наданих ним за заявою до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійського району від 04.06.2015 року та довідкою № 18-57-242 від 14.05.2015р. та додатком до довідки про нову суму заробітної плати та інших виплат, із застосуванням ставки у «80» відсотків від заробітної плати та інших виплат з 01 червня 2015 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 24 листопада 2015 року. Повний текст постанови виготовлено 29 листопада 2015 року.

Суддя