Справа № 562/2445/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.11.2015 року Здолбунівський районний суд
Рівненської області
в складі: головуючого судді Шуляка А.С.
при секретарі Солдатовій О.Д.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про перерахунок розміру пенсії,
встановив:
У поданому до суду позові позивач просить визнати неправомірними дії управління ПФУ у Здолбунівському районі щодо не включення в заробіток для обчислення їй пенсії державного службовця індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку за попередні 24 місяці роботи, отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії 14.03.2013р.; зобовязати управління ПФУ у Здолбунівському районі з 07.09.2015р. здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80відсотків від сум заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку за попередні 24 місяці роботи, отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії 14.03.2013р. та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум; зобовязати управління ПФУ у Здолбунівському районі враховувати з 07.09.2015р. усі види оплати праці відповідно до довідки про складові заробітної плати від 19.08.2015р. за №3938/02-26/15, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховувалися внески на загальнообовязкове пенсійне страхування, включаючи суми індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, з якої проводиться нарахування їй пенсії державного службовця.
В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що 02 вересня 2015 року вона зверталася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії з врахуванням вказаних сум, оскільки при нарахуванні пенсії в 2013 році вони не були включені в довідку. Відповідач у здійснені перерахунку пенсії їй відмовив безпідставно, тому його дії є протиправними.
Позивачка в судове засідання не зявилася. В заяві поданій суду справу просить розглянути без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що виплати на які вказує позивач не є складовими частинами заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбаченому частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», а тому, не можуть бути включені до заробітку, який враховується при обчисленні пенсій позивачу, як державному службовцю. Крім того, з 01 червня 2015 року пенсії державним службовцям відповідно до Закону України «Про державну службу не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. Просить суд в задоволені позову позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Судом встановлено, що з 14 березня 2013 року позивачу призначено пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Заробітна плата державних службовців згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» входить як основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати.
З положень підпункту «г» п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» » вбачається, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.
Згідно довідки управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації від 19.08.2015р. № 3938/02-26/15 позивачу нараховувалися матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, проводилася індексація заробітної плати, з яких нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно положень ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
З огляду на викладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними.
Така позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11), яка відповідно приписів ч.2 ст.244-1 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи те, що матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку та інші виплати отримувалися позивачем під час проходження служби та на них нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, дії відповідача щодо не включення цих виплат при перерахунку пенсії є протиправними.
Крім того, оскільки на суми індексації були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони, відповідно до п.1 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 37 Закону України "Про державну службу", входять в склад заробітної плати і підлягають врахуванню при обчисленні пенсії.
Безпідставним є посилання відповідача на відсутність у позивачки права на перерахунок пенсії з огляду на положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015р.
Так, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213 від 02.03.2015р. з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
У звязку з викладеним з 1 червня 2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не переховуються.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України в своєму рішенні у справі № 1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст.58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99 роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Конституційний Суд України у мотивувальній частині свого рішення зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення ч.1 ст.58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Вказаний конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Відтак, оскільки пенсія позивачці ОСОБА_2 призначена у березні 2013 року, тобто, до набрання чинності зазначеною нормою права, а питання перерахунку пенсії повязане з неправильним обчисленням розміру пенсії при її призначенні, то дія Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213 від 02.03.2015р. на правовідносини, що виникли, не поширюється.
Керуючись ст.ст. 17, 94, 159, 160, 163, 167 КАС України, суд -
постанови:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2 в розмірі 80% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці роботи, у тому числі сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку, відповідно до довідки управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації від 19.08.2015р. № 3938/02-26/15, починаючи з 07 вересня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 /десяти/ днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 03 грудня 2015 року.
Суддя