Справа № 296/10085/15-а
2-а/296/344/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2015 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Адамович О.Й., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач 31.08.2015р. звернулася до суду з позовом до УПФУ в м. Житомирі Житомирської області, в якому просила: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови включити до складу розрахунку пенсії інші виплати, а саме суму нарахованої індексації на заробітну плату, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб та зобов'язати УПФ в м. Житомирі здійснити їй перерахунок пенсії з 21 грудня 2010 року та виплатити різницю між перерахованою та фактичною виплаченою пенсією, врахувавши, що пенсія призначена в розмірі 90 % від заробітної плати.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що 21.12.2010 року їй було призначено пенсію за віком при загальному стажі державної служби 20 років 1 місяць 28 днів.
Для розрахунку пенсії позивач звернулась до УПФУ в м. Житомирі Житомирської області та подала довідку про складові заробітної плати за останні 24 місяці перед виходом на пенсію. Однак, при нарахуванні пенсії не було враховано суми виплат зазначені в графі «Інші виплати».
25.08.2015 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та включення в розрахунок пенсії суми в графі «Інші виплати», додавши довідку про склад заробітної плати від 21.08.15р. №13-08/514-8307.
Листом відповідача за № 402/М-8 від 28.08.2015 року позивачу було повідомлено про прийняте рішення про відмову в перерахунку пенсії. Зокрема відмова обґрунтована тим, що норми закону, які були чинні на час нарахування пенсії у розмірі 90 % втратили чинність, на даний час чинні інші норми, тому раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, надана довідка була видана за 24 календарних місяців, що суперечить на даний час чинному законодавству. Ця відмова спонукала позивача звернутися до суду з вищевказаними вимогами.
17.11.2015 року позивач подала до суду заяву про уточнення позовної заяви, в якій просила зобов'язати УПФУ в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії з 21.12.2010 року в розмірі 90% включивши в складові заробітної плати індексацію на заробітну плату, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань за період з 01 грудня 2008 року до 30 листопада 2010 року (а.с.32).
17.11.2015 року позивач подала до суду заяву з проханням розгляд справи здійснювати без її участі. Позовні вимоги підтримує з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.
В судовому засіданні 08.10.2015 року представник відповідача заперечив щодо задоволення позову з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с. 25-28), при цьому пояснив, що довідка, яка подавалась позивачем для призначення пенсії не містила пункту «Інші виплати», тому відсутні підстави визнавати неправомірними дії управління з 21.12.2010року, також вказав, що на момент звернення позивача чинною є редакція постанови, яка передбачає необхідність врахування заробітку за 60 календарних місяців, а також згідно чинного законодавства позивач не має права на включення вказаних нею сум до загальної суми заробітку для перерахунку пенсії, оскільки дані виплати не входять до обсягу поняття «заробітна плата державного службовця». Також вказав, що надана позивачем довідка від 21.08.15р. містить загальну суму матеріальної допомоги.
В дане судове засідання представник відповідача не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Оскільки після оголошення перерви сторони в судове засідання не з'явились, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази у справі, оглянувши матеріали пенсійної справи, заслухавши позивача та відповідача суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати на яку нарахований внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Для призначення пенсії позивачем було надано довідку від 21.12.2010р. в якій були відсутні конкретні відомості про суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (а.с. 8).
25.08.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області з заявою про здійснення перерахунку пенсії та надала довідку про складові заробітної плати від 21.08.2015р., з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема до складу заробітної плати було включено суми в графі «інші виплати» (а.с.5, 9). В даній довідці була вказана загальна сума матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 4893,31 грн. (тобто не розділена на види), а також 4741,88грн. індексації.
Листом від 28.08.2015 року за № 402/М-8 відповідач повідомив позивача про прийняте рішення про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням цих сум, в розмірі 90 % від заробітної плати (а.с.6-7).
Під час розгляду справи, 17.11.2015 року позивач подала до суду довідку про складові заробітної плати від 27.10.2015 року № 13-08/661-10497, до складу якої було включено суми в графі «інші виплати», з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: індексація заробітної плати 4741,88 грн., матеріальна допомога на оздоровлення 2800,00 грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 2093,31 грн. (а.с.16-17). Отже, суми в графі «інші виплати» в даній довідці та в довідці від 21.08.2015 року є однаковими.
Згідно ст.37 Закону України Про державну службу (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України Про оплату праці заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України Про державну службу встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З положень ст. 2, ст. 4. ст. 5 Закону України Про індексацію грошових доходів населення індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата. Підстави для індексації наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється у розмірі 101 відсотка. Індексація проводиться за основним місцем роботи.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця, при цьому оплата підлягає індексації.
Відповідно до ч.1 ст.66 Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст.41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати. Такий висновок відповідає правовій позиції зазначеній у постанові Верховного суду України від 20.02.2012р. у справі №21-430а11.
Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки ним перевагу було надано нормам, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме ст.41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст. 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії здійснюється з 1-го числа місяця, якщо заява з усіма необхідними документами надана до 15-го числа цього місяця й з 1-го числа наступного місяця, якщо заява подана після 15-го числа. Оскільки позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області 25.08.2015 року, перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.09.2015 року. Отже, прохання позивача щодо перерахунку пенсії з 21.12.2010 року є не обґрунтованими, оскільки уточнюючу довідку із зазначенням «інших виплат» було подано разом з заявою 25.08.2015 року.
Заперечення відповідача, щодо неможливості перерахунку пенсії у зв'язку з втратою чинності норм Закону України «Про державну службу» судом до уваги не беруться, оскільки право на пенсію виникло та призначення пенсії відбулося під час дії чинної на той час редакції Закону.
Згідно ст. 94 КАС України, судові витрати позивача зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.
На підставі наведеного, керуючись вимогами Закону України «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про оплату праці» , ст.ст. 94, 159-163 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням сукупного доходу суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на які нараховувався страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням всіх складових (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян, на які нараховувався та сплачувався страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 90% від заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати за №13-08/514-8307 від 21.08.2015 року та з урахуванням довідки №13-08/661-10497 від 27.10.2015 року, виданих Головним управлінням державної казначейської служби України у Житомирській області, починаючи з 01.09.2015 року.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 73,08 грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О. Й. Адамович