ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2015 року м. Київ К/800/5221/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів Зайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська фінансова компанія» до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Харківської міської ради Харківської області Кравченко Наталії Володимирівни, третя особа Державна реєстраційна служба України про визнання дій неправомірними, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська фінансова компанія» (далі - ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія») пред'явило позов до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Харківської міської ради Харківської області Кравченко Н.В., третя особа Державна реєстраційна служба України про
визнання неправомірними дій державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Н.В. реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції щодо прийняття 17 вересня 2014 року рішення про залишення документів без розгляду, що подані для проведення Державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія»;
визнання незаконним та скасування рішення від 17 вересня 2014 року № 04-13-10/12166 про залишення документів без розгляду державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Н.В. реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції;
зобов'язання державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Н.В. реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції провести Державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» на підставі поданих документів згідно опису.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2015 року апеляційну скаргу ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову, якою позов ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області, третя особа Державна реєстраційна служба України про визнання дій неправомірними задоволено.
Визнано неправомірними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Н.В. реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, що мали місце 17 вересня 2014 року при винесені повідомлення про залишення документів без розгляду, що подані для проведення Державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія».
Визнано незаконним та скасовано повідомлення державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Н.В. реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції № 04-13-10/12166 від 17 вересня 2014 року про залишення документів без розгляду.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції скаржник оскаржив його.
У касаційній скарзі Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Судами встановлено, що 12 вересня 2014 року юридичною особою ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» було подано державному реєстратору пакет документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія».
12 вересня 2014 року Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції було направлено на погодження до Реєстраційної служби України повідомлення про надходження документів від юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
17 вересня 2014 року Державна реєстраційна служба України повідомила Реєстраційну службу Харківського міського управління юстиції, що документи, подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія», подані не в повному обсязі, що є підставою для залишення документів без розгляду.
Рішення Реєстраційної служби України мотивовано тим, що в складі юридичної особи перебувають в якості засновників дві юридичні особи ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» та ТОВ «Азово-Чорноморська інвестиційна компанія». Таким чином, юридична особа ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів повинна подати державному реєстратору додатково протокол загальних зборів засновників юридичної особи - ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» та ТОВ «Азово-Чорноморська інвестиційна компанія».
17 вересня 2014 року державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Кравченко Н.В. було прийнято рішення про залишення документів, поданих для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія», без розгляду.
Позивачу було додатково роз'яснено, що згідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців» у разі якщо документи, що подавалися для проведення реєстраційної дії, залишилися без розгляду, заявник може повторно звернутися до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення зазначених документів без розгляду.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, послався на положення Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців», наказ Міністерства юстиції України від 12 лютого 2014 року № 326/5 «Про внесення змін до Положення про здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та зазначив, що оскільки позивачем для проведення державної реєстрації змін до установчих документів документи подані не в повному обсязі, зокрема без протоколу загальних зборів засновників юридичної особи - ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» та ТОВ «Азово-Чорноморська інвестиційна компанія», державний реєстратор діяв на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції послався на статтю 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців» та вказав, що залишаючи 17 вересня 2014 року без розгляду заяву позивача про внесення змін до установчих документів, державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Н.В. реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції не обґрунтувала, які саме документи відсутні, що позбавило позивача права повторного подання документів до державного реєстратора в загальному порядку у зв'язку з тим, що причини, що стали підставою для відмови, не були наведені.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією суду апеляційної інстанції погоджується із огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору визначені статтею 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року.
Згідно частини 3 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Частиною 1 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Відповідно до частини 7 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Наказом Міністерства юстиції України від 12 лютого 2014 № 326/5 «Про внесення змін до Положення про здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» (далі - Наказ № 326/5) покладено на Державну реєстраційну службу України державний нагляд за дотриманням державними реєстраторами законодавства у сфері державної реєстрації шляхом перевірки розгляду документів, що надійшли до державних реєстраторів, щодо проведення державної реєстрації юридичних осіб, розмір статутного капіталу яких або їх засновників (учасників) становить понад 10 мільйонів гривень та перевірки розгляду судових рішень, якими визнано неправомірним/незаконним вчинення державним реєстратором дій, та судових рішень про визнання повністю або частково недійсними рішень загальних зборів засновників( учасників) юридичної особи, що набрали законної сили на предмет змін у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців шляхом внесення відповідних записів.
Частиною 11 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Матеріалами справи підтверджено, що на ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» поширюється дія Наказу № 326/5, в зв'язку із чим 12 вересня 2014 року Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції було направлено на погодження до Реєстраційної служби України повідомлення про надходження документів від юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
17 вересня 2014 року Державна реєстраційна служба України повідомила Реєстраційну службу Харківського міського управління юстиції, що документи, подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Азово-Чорноморська фінансова компанія», подані не в повному обсязі, зокрема не було подано протокол загальних зборів засновників юридичної особи - ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» та ТОВ «Азово-Чорноморська інвестиційна компанія», які є засновниками юридичної особи, а тому рекомендовано залишити документи без розгляду.
Однак, приймаючи 17 вересня 2014 року рішення про залишення документів без розгляду, державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Н.В. реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції не обґрунтувала, які саме документи відсутні, що позбавило позивача права повторного подання документів до державного реєстратора в загальному порядку у зв'язку з тим, що причини, що стали підставою для відмови, не були наведені.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із висновком суду апеляційної інстанції, що залишаючи 17 вересня 2014 року без розгляду заяву позивача про внесення змін до установчих документів, державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Н.В. реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції не обґрунтувала, які саме документи відсутні, що позбавило позивача права повторного подання документів до державного реєстратора в загальному порядку у зв'язку з тим, що причини, що стали підставою відмови, не були наведені.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків суду апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскільки суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій, підстав для задоволення касаційної скарги немає.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: