ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2015 року м.Київ К/800/16837/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Голяшкіна О.В., Зайця В.С.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Іллічівської міської ради Одеської області
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року
у справі №501/6076/14-п
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім"
до Іллічівської міської ради Одеської області
про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
В липні 2014 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" звернулось до суду з позовом до Іллічівської міської ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії та просило суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 24.01.2014 року за №454/39-VІ «Про відмову Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Наш Дім» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки у власність площею 0,8528 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та будівель, споруд та прибудинкової території, що відносяться до нього, за адресою: Одеська область, м.Іллічівськ, вул.1-го Травня, буд. 19, яка знаходиться у віданні Іллічівської міської ради Одеської області.
- зобов'язати Іллічівську міську раду Одеської області розглянути на найближчому пленарному засіданні заяву від 30 грудня 2013 року щодо дозволу на розробку документації з землеустрою на земельну ділянку площею 0,8528 га за адресою: Одеська область, м.Іллічівськ, вул.1-го Травня, буд. 19, у власність для обслуговування багатоквартирного житлового будинку «Наш Дім» його будівель і споруд.
- зобов`язати Іллічівського міського голову надати звіт про виконання постанови суду по адміністративній справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" до Іллічівської міської ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, згідно до статті 267 КАС України.
Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 25 вересня 2014 року позовну заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" до Іллічівської міської ради в частині вимог зобов`язати Іллічівського міського голову надати звіт про виконання постанови суду по адміністративній справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" до Іллічівської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, згідно до статті 267 КАС України залишено без розгляду.
Постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 01 грудня 2014 року в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року Апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" - задоволено.
Постанову Іллічівського міського суду Одеської області від 01 грудня 2014 року - скасовано.
Ухвалено по справі нову постанову, якою позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 24.01.2014 року №454/39-VI «Про відмову об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: Одеська область, м.Іллічівськ, вул.1 Травня, 19».
Зобов`язано Іллічівську міську раду Одеської області розглянути на найближчому пленарному засіданні заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" від 30 грудня 2013 року щодо надання дозволу на розробку документації з землеустрою на земельну ділянку площею 0,8528 га за адресою: вулиця 1 Травня, 19, м.Іллічівськ, Одеська область, у власність для обслуговування багатоквартирного житлового будинку «Наш Дім» його, будівель і споруд.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що в справі немає доказів прийняття на баланс ОСББ "НАШ ДІМ" житлового комплексу, а саме, будинку 19 по вулиці 1-го Травня в м.Іллічівську Одеської області (не наданий акт прийому-передачі на баланс), у зв`язку з чим відсутня підстава для передачі безоплатно у власність земельної ділянки. Тому рішення, прийняте Іллічівською міською радою в порядку статті123 Земельного Кодексу України, є обґрунтованим.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що передумовою виникнення права на користування земельною ділянкою, здійснення інших дій щодо оформлення цього права, згідно з чинним земельним законодавством України, є рішення органу місцевого самоврядування, як суб'єкта владних повноважень. Таким чином, виникла наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Іллічівської міської ради Одеської області про відмову у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та зобов'язання розглянути на найближчій сесії заяву щодо надання дозволу на розробку документації з землеустрою на земельну ділянку з прийняттям рішення відповідно до вимог закону.
Не погоджуючись з постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року, Іллічівська міська рада Одеської області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить вищезазначену постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" подало до Вищого адміністративного суду України заперечення на касаційну скаргу, в якому наголошувало на відповідності судових рішень обставинам справи та вимогам законодавства України, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, судове рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Крім того, Головою Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" Ткаченко Т.А. на адресу суду надіслано заяву про закриття касаційного провадження.
Свою заяву мотивує тим, що рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 09.04.2015 року вдруге відмовлено Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" у наданні на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за адресою: Одеська область, м.Іллічівськ, вулиця 1 Травня, 19, в зв»язку з чим недоцільно розглядати касаційну скаргу відповідача.
Згідно частині четвертій статті 218 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка подала касаційну скаргу, має право відмовитися від неї до закінчення касаційного провадження. Про прийняття відмови від касаційної скарги та закриття касаційного провадження суд постановляє ухвалу у судовому засіданні за участі сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Оскільки Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" не є касатором по даній справі, тому у закритті касаційного провадження слід відмовити.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.
В зв'язку з цим, касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСББ "НАШ ДІМ" включене до Єдиного державного реєстру 10.11.2011 року, ідентифікаційний №37913975, вид економічної діяльності: комплексне обслуговування об'єктів.
05 березня 2013року голова правління ОСББ "НАШ ДІМ" звернувся до Іллічівського міського голови з листом №85 та просило надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 8528,0 кв.м. для подальшої передачі у приватну власність співвласників будинку.
Вказаний лист мотивовано тим, що 21.07.2011 року власниками квартир та нежитлових приміщень у будинку (м.Іллічівськ, вул.1-го Травня,19), було створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та з 01.06.2012 року будинок прийнятий на баланс ОСББ "НАШ ДІМ".
Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області №454/39-VІ від 24.01.2014 року ОСББ «НАШ ДІМ» було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: Одеська область, м.Іллічівськ, вул.1 Травня, 19 під житловим будинком з подальшою передачею у власність, у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 123 Земельного кодексу України.
Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування змотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина десята статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно до статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно до статті 38 Земельного кодексу України, земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування, належать до земель житлової та громадської забудови.
Режим використання земельних ділянок багатоквартирних житлових будинків регулюється статті 42 Земельного кодексу України, відповідно до якої земельні ділянки прибудинкової території (залежно від суб'єктів, які набувають права на земельну ділянку багатоквартирного будинку) можуть перебувати у власності, у постійному або в тимчасовому користуванні.
Частиною 2 статті 42 Земельного кодексу України встановлено, що у разі приватизації громадянами багатоквартирного житлового будинку, відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність об'єднанню власників.
Згідно ст.116 Земельного кодексу України, громадяни набувають право власності й права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень.
Розглянувши заяву громадян про надання земельної ділянки відповідно до вимог частини 2 статті 118 Земельного кодексу України, орган виконавчої влади та орган місцевого самоврядування приймає рішення щодо приватизації земельних ділянок у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Скаржник у касаційній скарзі звертає увагу суду, що оскаржуване рішення Іллічівської міської ради Одеської області було прийнято 24.01.2014 року, тобто, у встановлений законодавством термін. На його думку, порушень строків розгляду заяви ОСББ міськрадою немає. Крім того, зазначає, що чинне законодавство не зобов»язує орган місцевого самоврядування розглядати звернення із земельних питань виключно на пленарних засіданнях.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з твердженням скаржника та приходить до висновку про залишення в силі постанови суду апеляційної інстанції з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, заява позивача була розглянута лише 24.01.2014 року і рішенням №454/39-VІ Іллічівської міської ради було відмовлено ОСББ "Наш Дім" у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки у власність для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та будівель, споруд та прибудинкової території площею 8528,0 кв.м., що відносяться до нього, за адресою: (м.Іллічівськ, вул.1-го Травня,19) у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 123 Земельного Кодексу України.
Сформульовані у спірному рішенні підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки у власність носять формальний характер, оскільки не містять будь-якої мотивації, посилань на конкретні документи.
Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, підставами для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Вказані відповідачем підстави для відмови у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою не відповідають вимогам наведеним у статті 118 Земельного кодексу України.
Крім вищезазначеного, необхідно звернути увагу на те, що спірне рішення №454/39-VІ, яким було відмовлено ОСББ "Наш Дім" у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки у власність, було прийнято відповідачем 24.01.2014 року, тобто з грубим порушенням строків, встановлених законодавством для розгляду зазначеного питання.
З урахуванням наведеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з правовою позицією суду апеляційної інстанції і наголошує, що задоволення позовних вимог є законним та обґрунтованим.
Судом апеляційної інстанції правозастосування відбулось із дотримання норм діючого законодавства та з повним, достовірним, неупередженим та об'єктивним з'ясуванням обставин справи.
Відповідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваному судовому рішенні, воно ґрунтується на вимогах норм матеріального та процесуального законодавства, підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Іллічівської міської ради Одеської області - залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року у справі №501/6076/14-п - залишити без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: