ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1479/15
25 листопада 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі судового засідання Цимбал А.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрополіс" до Чортківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.02.2015 року №0000371501, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрополіс» (далі по тексту - позивач, Товариство або ТОВ «Агрополіс») звернулося в суд з адміністративним позовом до Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі - Чортківська ОДПІ або відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2015 року №0000371501.
Представник позивача в обґрунтування позовних вимог, суду пояснив, що, ТОВ «Агрополіс» є сільськогосподарським підприємством, а тому, при вивезенні сільськогосподарських товарів власного виробництва (супутніх послуг) у митному режимі експорту має право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість (далі - ПДВ), сплаченого (нарахованого) постачальником товарів/послуг, вартість яких включається до складу виробничих факторів.
В податкових деклараціях з податку на додану вартість за квітень, травень, червень, липень, серпень 2013 року Товариством заявлялись суми ПДВ, що підлягали бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобовязань з податку на додану вартість у наступних звітних (податкових) періодах (рядок 23.2 податкової декларації).
В подальшому, 28.11.2014 року ТОВ «Агрополіс» подало до Чортківської ОДПІ уточнені розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень, травень, червень, липень, серпень 2013 року, в яких змінено напрямок повернення бюджетного відшкодування з напрямку «у зменшення податкових зобовязань з податку на додану вартість у наступних звітних (податкових) періодах» на «суми , що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» (рядок 23.1 податкової декларації).
Однак, Чортківською ОДПІ під час проведення перевірки правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень, травень, червень, липень, серпень 2013 року, Товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника в банку за вказані періоди на 5 999 335 грн., а також застосовано штрафні санкції в розмірі 50% на суму 2999668 грн. за податковим повідомленням-рішенням №0000371501 від 03.02.2015 року, з тих підстав, що задекларовані в поданих уточнюючих розрахунках відповідні суми податкового кредиту та бюджетного відшкодування попередніми перевірками податкового органу за ті ж податкові періоди не підтверджено.
Позивач не погоджується з позицією контролюючого органу, оскільки згідно з пунктом 200.6 статті 200 Податкового кодексу України у майбутніх звітних (податкових) періодах він має право змінити такий напрямок на напрямок "на рахунок платника у банку". Внесення змін здійснюється шляхом подання уточнюючого розрахунку відповідно до статті 50 Податкового кодексу України. Єдиним обмеженням для подання уточнюючого розрахунку є встановлення строків давності визначених ст. 102 ПК України. Інших, будь-яких обмежень, щодо виправлення та подання уточнюючих декларацій, законодавець не встановив.
На підставі наведеного ТОВ «Агрополіс» вважає свої дії, щодо подання уточнюючого розрахунку із зміни напрямку відшкодування ПДВ « у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів» (рядок 23.2) на напрямок «на рахунок платника у банку» (рядок 23.1) законними та проведеними у відповідності до діючого податкового законодавства України.
З врахуванням викладеного, представник позивача просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Чортківської ОДПІ від 03 лютого 2015 року №0000371501.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, проти позову заперечив, просив у його задоволенні відмовити.
Щодо оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2015 року №0000371501 представник відповідача зазначив, що воно повністю відповідає вимогам діючого податкового законодавства, є обґрунтованим та законним, оскільки перевіркою правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень, травень, червень, липень, серпень 2013 року встановлено, що ТОВ "Агрополіс", без врахування висновків попередніх актів перевірок, подано уточнюючі розрахунки, в яких змінено напрямок бюджетного відшкодування і задекларовано суми в рядку 23.1 декларації з податку на додану вартість "суми що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку". Враховуючи, що задекларовані в поданих уточнюючих розрахунках відповідні суми податкового кредиту та бюджетного відшкодування попередніми перевірками не підтверджено, актом перевірки зменшено суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на розрахунковий рахунок відповідно до уточнюючих розрахунків на суму 5999335 грн.
Таким чином, у ТОВ «Агрополіс» взагалі відсутнє право на бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за перевірені періоди, незалежно від напрямку його повернення.
Заслухавши в судовому засіданні позивача, розглянувши матеріали справи, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ТОВ «Агрополіс» 28 листопада 2014 року подано до Чортківської ОДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень, травень, червень, липень, серпень 2013 року, якими змінено напрямок повернення бюджетного відшкодування податку на додану вартість з напрямку «у зменшення податкових зобовязань з податку на додану вартість у наступних звітних (податкових) періодах» (рядок 23.2 податкової декларації) на напрямок «суми , що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» (рядок 23.1 податкової декларації), зокрема:
уточнюючий розрахунок №9069464253 до декларації з ПДВ № НОМЕР_1 від 18.04.2013 за квітень 2013 року, яким змінено напрямок бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок у банку на суму 385 319 грн.;
уточнюючий розрахунок №9069474499 до декларації з ПДВ № НОМЕР_2 від 19.06.2013 за травень 2013 року, яким змінено напрямок бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок у банку на суму 885 546 грн.;
уточнюючий розрахунок №9069466798 до декларації з ПДВ № НОМЕР_3 від 18.07.2013 за червень 2013 року, яким змінено напрямок бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок у банку на суму 634 229 грн.;
уточнюючий розрахунок №9069466862 до декларації з ПДВ № НОМЕР_4 від 19.08.2013 за липень 2013 року, яким змінено напрямок бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок у банку на суму 1 957 334 грн.;
уточнюючий розрахунок №9069476075 до декларації з ПДВ № НОМЕР_5 від 20.09.2013 за серпень 2013 року, яким змінено напрямок бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок у банку на суму 2 136 907 грн.
Судом також встановлено, що працівниками Чортківської ОДПІ проведено позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Агрополіс» з питань правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень, травень, червень, липень, серпень 2013 року, результати перевірки знайшли своє відображення в акті №41/15/30834410 від 23 січня 2015 року (далі акт перевірки).
В акті перевірки зафіксовано, що Товариством при поданні уточнюючих розрахунків від 28.11.2014 року до податкових декларації з податку на додану вартість, зокрема, за квітень 2013 року завищено суму бюджетного відшкодування на 385 319 грн., оскільки не враховано висновки попередньої перевірки податкового органу за період з 01.03.2013 року по 30.04.2013 рік, оформленої актом перевірки від 17.06.2013 року №385/22-30834410, яким встановлено порушення Товариством п. 201.15 ст.201 Податкового кодексу України та п.п.2.4 розділу IV Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №1340 від 17.12.2012 року "Про затвердження форми Реєстру видаткових та отриманих податкових накладних та порядку його ведення", зокрема, під час перевірки платником податку до Реєстру виданих та отриманих податкових накладних за березень 2013 року та квітень 2013 року не надано документи бухгалтерського обліку (БО), в т.ч. бухгалтерські довідки, які складаються у випадку коригування із постачання сільськогосподарської продукції або продукції власного виробництва переробного підприємства у митному режимі експорту (переноситься з декларації з позначкою 0121/0122/0123, або декларації з позначкою 0140). Внаслідок цього Товариством безпідставно завищено податковий кредит в податковій декларації (загальній) з ПДВ за березень 2013 року - в сумі 387 657 грн., за квітень 2013 року - в сумі 896 985 грн. та занижено податок на додану вартість в сумі 13 777 грн., в тому числі за березень 2013 року на 2338 грн., за квітень 2013 року на 11439 грн.
Аналогічно, в акті перевірки зафіксовано порушення Товариством п. 201.15 ст.201 Податкового кодексу України та п.п.2.4 розділу IV Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №1340 від 17.12.2012 року "Про затвердження форми Реєстру видаткових та отриманих податкових накладних та порядку його ведення" внаслідок не надання належним чином заповнених документів бухгалтерського обліку (БО), в т.ч. бухгалтерських довідок, які складаються у випадку коригування із постачання сільськогосподарської продукції або продукції власного виробництва переробного підприємства у митному режимі експорту (переноситься з декларації з позначкою 0121/0122/0123, або декларації з позначкою 0140) та невірного заповнення Реєстру видаткових та отриманих податкових накладних, внаслідок чого Товариством завищено суму бюджетного відшкодування за :
травень 2013 року на 885 546 грн., при цьому не враховано висновки попередньої перевірки податкового органу за період травень-липень 2013 року, оформленої актом перевірки від 29.11.2013 року №264/22-30834410;
червень 2013 року на 634 229грн., при цьому не враховано висновки попередньої перевірки податкового органу за період червень, липень, серпень, листопад, грудень 2013 року, оформленої актом перевірки від 13.03.2014 року №237/22-30834410;
липень 2013 на 1 957 334 грн., при цьому не враховано висновки попередньої перевірки податкового органу за період червень, липень, серпень, листопад, грудень 2013 року, оформленої актом перевірки від 13.03.2014 року №237/22-30834410;
серпень 2013 року на 2136907 грн., при цьому не враховано висновки попередньої перевірки податкового органу за період червень, липень, серпень, листопад, грудень 2013 року, оформленої актом перевірки від 13.03.2014 року №237/22-30834410.
Відповідно до акту перевірки податковим органом встановлено порушення ТОВ «Агрополіс» п.200.1 ст.200, п.201.15 ст.201, п.209.4 ст.209 Податкового кодексу України та п.п.2.4 розділу IV Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №1340 від 17.12.2012 року "Про затвердження форми Реєстру видаткових та отриманих податкових накладних та порядку його ведення", в результаті чого товариством, зокрема, завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку на загальну суму 5 999 335 грн. в тому числі: квітень 2013 року на суму 385 319 грн.; травень 2013 року на суму 885 546 грн.; червень 2013 року на суму 634 229 грн.; липень 2013 року на суму 1 957 334 грн.; серпень 2013 року на суму 2 136 907 грн.
За результатами акту перевірки Чортківською ОДПІ винесено податкове повідомлення рішення від 03.02.2015 № НОМЕР_6, яким зменшено суму бюджетного відшкодування за квітень-серпень 2013 року на 5 999 335, 00 грн. та застосовано 2 999 668, 00 грн. штрафних санкцій (50 %) з посиланням на абз. 4 п.123.1 ст. 123 Податкового кодексу України.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Агрополіс» 28 листопада 2014 року подало уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкових декларацій, поданих за податкові періоди, що вже перевірялись податковим органом та, за результатами перевірок яких, вже були винесені податкові повідомлення-рішення про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, які в подальшому були оскаржені ТОВ «Агрополіс» в адміністративному та в судовому порядку.
Суд зазначає, що ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 липня 2015 року в даній адміністративній справі було зупинено провадження у справі до набрання законної сили постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.12.2013 року по справі №819/2323/13-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агрополіс" до Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 17.07.2013 року №0000182200 та №0000192200. Враховуючи, що відємне значення суми податку на додану вартість за березень 2013 року в сумі 385 319грн. та за квітень 2013 року в сумі 885 546 грн. беруть участь в розрахунку бюджетного відшкодування за квітень та травень 2013 року та, що правомірність нарахування суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в рахунок податкових зобов'язань наступних звітних періодів ТОВ "Агрополіс", безпосередньо стосується розміру суми що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку вказаному в оскарженому податковому повідомленні рішенні від 03.02.2015 року №0000371501, то справа №819/2323/13-а про скасування податкових повідомлень-рішень від 17.07.2013 року №0000182200 та №0000192200 має преюдиціальне значення для вирішення даної справи.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2015 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Агрополіс" залишено без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.12.2013 року у справі №819/2323/13-a без змін, Таким чином, відповідно до ст..254 КАС України, вказана постанова Тернопільського окружного адміністративного суду по справі №819/2323/13-а від 11.12.2013 року набрала законної сили.
Враховуючи, що судове рішення по справі №819/2323/13-a набрало законної сили та відповідно відпали обставини, які були підставою для зупинення даної адміністративної справи, ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року поновлено провадження в даній справі.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.12.2013 року у справі №819/2323/13-а, яка набрала законної сили, відмовлено у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Агрополіс" до Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 17.07.2013 року №0000182200 та №0000192200, якими зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 1270865 грн., в тому числі за березень 2013 року на 385 319грн., за квітень 2013 року на 885 546 грн.
В мотивувальній частині постанови суд зазначив, що вважає податкові повідомлення-рішення від 17 липня 2013 року №0000182200 та №0000192200 винесеними правомірно виходячи з наступного.
Згідно з п. 201.15 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами і доповненнями, зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних (далі - Реєстр) в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення Реєстру встановлюються відповідно до вимог р. II ПКУ. Платники податку щомісяця в терміни, що передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у тому числі для яких цим розділом встановлено звітний податковий період - квартал, подають контролюючому органу копії записів у Реєстрах за такий період в електронному вигляді.
Форма та Порядок ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 17.12.2012 N 1340, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.02.2013 за N 201/22733 (далі - Порядок N 1340).
В адміністративному позові позивач стверджує, що жодним нормативним документом не визначено ані форми даної довідки, ані порядку її надання органам ДПІ у випадку коригування до Реєстру, а працівниками ДПІ, під час проведення перевірки, ці довідки не вимагалися, крім того бухгалтерські довідки були додані до заперечення ТОВ «Агрополіс» на акт перевірки, однак контролюючим органом не враховані.
Суд не погодився з вищенаведеними твердженнями позивача про невизначення законодавством форми довідки та порядку її надання для перевірки враховуючи наступне:
Пунктом 2.4 розділу IV Порядку №1340 визначено, що БО - документ бухгалтерського обліку, в тому числі бухгалтерська довідка, яка складається у випадку коригування із постачання сільськогосподарської продукції або продукції власного виробництва переробного підприємства у митному режимі експорту (переноситься з декларації з позначкою 0121/0122/0123 або декларації з позначкою 0140). Бухгалтерська довідка має бути складена згідно із податковими накладними, митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 Податкового кодексу України, які є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, з урахуванням норм пункту 198.6 статті 196 Податкового кодексу, та містити вичерпний їх перелік;
У Реєстрі бухгалтерська довідка записується таким чином: у графі 2 - дата складання бухгалтерської довідки, у графах 3, 4, 6, 7 - відповідно дата складання, порядковий номер податкової накладної (розрахунку корегування до податкової накладної), найменування та індивідуальний податковий номер постачальника, який її складав, у графі 5 - зазначається вид документа БО, до якого додаються позначення виду документа, яким підтверджується операція з постачання (БОПНП - у разі віднесення до податкового кредиту сум податку на підставі паперової податкової накладної, БОПНЕ - на підставі електронної податкової накладної тощо). При цьому суми у графах 9,10 зазначаються із знаком «+», а в графах 11, 12, 13, 14, 15, 16 - із знаком «-».
Відповідно п.п. 4.5.3 п. 4.5 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, у рядку 16.3 відображаються суми податку на додану вартість, включенні до податкового кредиту за операціями сільськогосподарських або переробних підприємств із вивезення сільськогосподарської продукції або продукції власного виробництва переробних підприємств у митному режимі експорту. Зазначення цього рядка переноситься з рядка 16.3 декларації 0121-0123/0140 до рядка 16.3 декларації 0110.
Також, чинне податкове законодавство не містить обов'язку посадових осіб податкового органу звертатися під час перевірки із запитами з метою надання документів, натомість, відповідно до п.85.2 ст. 85 ПК України, платник податків зобов'язаний надати посадовим особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки, однак Товариством не був виконаний.
Суд також не погодився з тим, що бухгалтерські довідки, надані Товариством до заперечення мали бути враховані податковим органом і оспорювані податкові повідомлення-рішення не мали бути прийняті, оскільки бухгалтерські довідки, надані Товариством до заперечення, не відповідають вимогам чинного законодавства, які встановлені до первинних документів та не містять всієї інформації про господарські операції, які вплинули на рішення, що прийняті на їх основі.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до переконання, що відсутні підстави для скасування податкових повідомлень-рішень від 17 липня 2013 року №0000182200 та №0000192200, а відтак в задоволенні позову слід відмовити.
Звільнення від доказування з підстав встановлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, передбачене частиною першою статті 72 КАС України, яка передбачає, що преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і визначається його суб'єктивними і об'єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішення у такій справі правовідносини.
Таким чином, суд вважає, що не підлягає додатковому доказуванню та обставина, що ТОВ «Агрополіс» завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2013 року на суму 385 319 грн. та за травень 2013 року на суму 885 546 грн.
Враховуючи, що проведеними контролюючим органом перевірками достовірності бюджетного відшкодування ТОВ «Агрополіс» (акти перевірок від 29.11.2013 року №264/22-30834410 та від 13.03.2014 року №237/22-30834410) встановлено його завищення за червень 2013 року на суму 634 229 грн.; липень 2013 року на суму 1 957 334 грн.; серпень 2013 року на суму 2 136 907 грн. з тих самих підстав, за якими встановлено завищення бюджетного відшкодування в квітні-травні 2013 року, правомірність якого встановлена судовим рішенням в адміністративній справі № 819/2323/13-а, яке набрало законної сили та має преюдиціальне значення для вирішення даної справи, суд приходить до переконання, що податковий орган правомірно прийшов до висновку про порушення ТОВ «Агрополіс» п.200.1 ст.200, п.201.15 ст.201, п.209.4 ст.209 Податкового кодексу України та п.п.2.4 розділу IV Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №1340 від 17.12.2012 року "Про затвердження форми Реєстру видаткових та отриманих податкових накладних та порядку його ведення", в результаті чого товариством, зокрема, завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку на загальну суму 5 999 335 грн. в тому числі: квітень 2013 року на суму 385 319 грн.; травень 2013 року на суму 885 546 грн.; червень 2013 року на суму 634 229 грн.; липень 2013 року на суму 1 957 334 грн.; серпень 2013 року на суму 2 136 907 грн. та, як наслідок, Чортківською ОДПІ правомірно прийняте податкове повідомлення рішення від 03.02.2015 № НОМЕР_6, а відтак відсутні підстави для задоволення позову ТОВ «Агрополіс»
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 30.11.2015р.
Головуючий суддяХодачкевич Н.І.
копія вірна
СуддяХодачкевич Н.І.