Постанова № 53965439, 01.12.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2015
Номер справи
816/2937/15
Номер документу
53965439
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2015 року 12:19м. Полтава Справа № 816/2937/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ясиновського І.Г.,

за участю: секретаря судового засідання Петренко О.В.,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

04 серпня 2015 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 /надалі по тексту також позивач; ФОП ОСОБА_2О./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області /надалі по тексту також відповідач; ОСОБА_3 ОДПІ/ про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органам доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 08.06.2015 № 0039141701/9821 та податкових повідомлень-рішень від 08.06.2015 №0039171701/9818, №00391818701/9819 та № 00339191701/9820.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.07.2015 відкрито провадження у даній справі (суддя Ясиновський І.Г.).

Ухвалою суду від 29.07.2015 позовні вимоги ФОП ОСОБА_2 до ОСОБА_3 ОДПІ про визнання протиправними та скасування рішення та податкових повідомлень-рішень розєднано шляхом виділення в окреме провадження вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_3 ОДПІ про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органам доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 08.06.2015 № 0039141701/9821.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.08.2015 прийнято до провадження позовні вимоги ФОП ОСОБА_2 до ОСОБА_3 ОДПІ про скасування рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органам доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 08.06.2015 № 0039141701/9821.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що підставою для винесення оскаржуваного рішення є акт від 20.05.2015 № 647/16-03-17-01-10/НОМЕР_1 про результати документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування за період з 01.01.2013 по 31.12.2014, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 15.06.2011 по 31.12.2014, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014. Вважає помилковими висновки акту перевірки про порушення позивачем, зокрема, пункту 2 статті 7, пункту 11 статті 8, пункту 2 статті 9 розділу ІІІ Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про час та місце судового розгляду, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, відповідно до якого позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

Протокольною ухвалою на підставі статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України судом допущено заміну відповідача ОСОБА_3 об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Полтавській області його правонаступником ОСОБА_3 об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Полтавській області.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на висновки акту перевірки.

У письмових запереченнях просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення. Вказував, що перевіркою встановлено порушення платником податків вимог пункту 2 статті 7, пункту 11 статті 8, пункту 2 статті 9 розділу ІІІ Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", чим ФОП ОСОБА_2 занижено дохід на суму 358257 грн 60 коп., отриманий від здійснення діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб та на який нараховується єдиний внесок. Зазначив, що вимогою №Ф-037671701/736 від 20.05.2015 визначено суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в загальному розмірі 65229 грн 20 коп. З врахуванням пункту 3 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» контролюючим органом правомірно прийнято рішення про застосування штрафних санкцій на суму 6522 грн 92 коп. за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, що, в свою чергу, складає 10% від суми вимоги /а.с.33-35/.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на викладене, суд вважав за можливе розглядати справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши в ході судового розгляду представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 /ідентифікаційний номер 2767410573/ зареєстрований як фізична особа-підприємець ОСОБА_3 міським управлінням юстиції 14.06.2011, номер запису про реєстрацію 2 585 000 000 0018883 та перебуває на облік у податковому органі з 15.06.2011 за №48185.

В період з 27.04.2015 по 13.05.2015 працівниками ОСОБА_3 ОДПІ проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_2 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування за період з 01.01.2013 по 31.12.2014, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 15.06.2011 по 31.12.2014, виконання вимог валютного законодавства та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014.

За результатами проведеної перевірки складений акт від 20.05.2015 № 647/16-03-17-01-10/НОМЕР_1, в якому, крім іншого, зафіксовано порушення пункту 2 статті 7, пункту 11 статті 8, пункту 2 статті 9 розділ III Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", в результаті чого за перевіряємий період донараховано суму єдиного соціального внеску у розмірі 65229 грн 20 коп., в т.ч. по періодах: за 2013 рік у сумі 21186 грн 79 коп.; за 2014 рік у сумі 44042 грн 41 коп. /а.с.12-19/.

На підставі акту перевірки від 20.05.2015 №647/16-03-17-01-10/НОМЕР_1, ОСОБА_3 ОДПІ винесено вимогу № Ф-037671701/736 від 20.05.2015, якою ФОП ОСОБА_2 визначено суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в загальному розмірі 62 229 грн 20 коп.

08.06.2015 заступником начальника ОСОБА_3 ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області ОСОБА_4, на підставі п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", винесено рішення №0039141701/9821 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 6522 грн 92 грн /а.с.11/.

Із даним рішенням позивач не погодився та оскаржив його до суду.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Надаючи правову оцінку рішенню про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасного не нарахованого внеску №0039141701/9821 від 08.06.2015, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 платниками єдиного внеску фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

Ставка єдиного внеску для вказаної категорії платників складає 34,7 % від бази оподаткування, визначеної статтею 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (ч. 11 ст. 8 Закону).

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 4 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Згідно з пунктом 3 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Як вбачається з акту перевірки від 20.05.2015 № 647/16-03-17-01-10/НОМЕР_1, перевіркою достовірності відображення у звітності сум доходу, отриманого від здійснення діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб та на який нараховується єдиний внесок у розмірі 34,7 %, встановлено заниження суми цього доходу за період, що перевірявся з 15.06.2011 по 31.12.2014 у загальному розмірі 358257 грн 60 коп., в тому числі за періоди: за 2013 рік на суму 61057 грн та за 2014 рік на суму 297200 грн 60 коп.

Встановлене контролюючим органом завищення валових витрат і відповідно заниження чистого доходу вплинуло на правильність визначення бази для нарахування єдиного соціального внеску, в результаті чого в основу прийняття оскаржуваного рішення покладено висновки відповідача про порушення позивачем вимог пункту 3 статті 7, пункту 11 статті 8, пункту 3 статті 9 розділу ІІІ Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" внаслідок чого донараховано за 2013 рік суму єдиного соціального внеску у розмірі 21186 грн 79 коп., за 2014 рік суму єдиного соціального внеску у розмірі 44042 грн 41 коп.

Вказане донарахування здійснено відповідачем шляхом винесення вимоги від 20.05.2015 № Ф-037671701/736 про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 65229 грн 20 коп.

Не погоджуючись з донарахуванням єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, позивач оскаржив вимогу №Ф-037671701/736 від 20.05.2015 в судовому порядку.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.06.2015 року у справі № 816/2030/15, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2015, позовні вимоги ФОП ОСОБА_5 до ОСОБА_3 ОДПІ про визнання протиправними та скасування вимоги та податкових повідомлень-рішень задоволено. Визнано протиправною та скасовано вимогу ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 20.05.2015 №Ф-037671701/736. Постанова набрала законної сили 23.09.2015 /а.с.51-56/.

Вказаною постановою надано оцінку оскаржуваній вимозі ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 20.05.2015 №Ф-037671701/736 як протиправній.

Суд дійшов висновку про відсутність порушень ФОП ОСОБА_2 пункту 2 статті 7, пункту 11 статті 8, пункту 2 статті 9 розділу III Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", завищення документально підтверджених витрат та, відповідно, заниження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 65229 грн 20 коп.

Згідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи неправомірність висновку відповідача про заниження бази оподаткування єдиним внеском, рішення №0039141701/9821 від 08.06.2015 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 6522 грн 92 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, позовні вимоги ФОП ОСОБА_2 є обґрунтованими, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавської області №0039141701/9821 від 08.06.2015 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено 02 грудня 2015 року.

СуддяІ.Г. Ясиновський