Постанова № 53964063, 17.11.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2015
Номер справи
808/7500/15
Номер документу
53964063
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2015 року (о 15 год. 50 хв.) Справа № 808/7500/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря Лялько Ю.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин»

до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області

про визнання протиправними дій та скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2015 року Публічне акціонерне товариство «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (далі ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області (далі УПФУ в Василівському районі Запорізької області, відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо складання Розрахунків від 10.07.2015 №4125/02, від 07.08.2015 №4815/02 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених відповідно до п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з липня, серпня 2015 року на суму 44 573,91 грн.;

скасувати Розрахунки від 10.07.2015 №4125/02, від 07.08.2015 №4815/02 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених відповідно до п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з липня, серпня 2015 року на суму 44 573,91 грн. складений відповідачем.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та надав пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові та доповнення до позовної заяви (вх. №48232). Зокрема, зазначає, що пенсії за віком на пільгових умовах можуть бути призначені особі як за статтею 13, так і за статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». При цьому, в обох випадках підставою для їх призначення є виконання робіт, що передбачені Списками №1 та №2, а також іншими нормативними актами та ключовим при визначенні відповідної статті для призначення пільгової пенсій є визначення наявності/відсутності пільгового стажу станом на 01.01.1992. Вважає, що всі особи, які перелічені у оскаржуваних розрахунках, окрім ОСОБА_3, ОСОБА_4, мають відповідний стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці станом на 01.01.1992, а саме до введення в дію зазначеного закону, що підтверджується наданими Довідками уточнюючими особливий характер роботи та умови праці, що необхідні при призначенні пільгової пенсії на кожного пенсіонера. Крім того, вказує, що відповідачем неправомірно включено до зазначеного розрахунку надбавки, суми доплат та підвищень до пенсій, оскільки будь-які доплати, надбавки та підвищення повинні виплачуватись пенсіонеру за рахунок коштів Державного бюджету України, однак відповідач збільшує розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії щомісячно, що свідчить про включення до фактичних затрат на виплату та доставку пенсій, додаткових пенсій, доплат, надбавок, підвищення, індексації в порушення п.6.6 Інструкції №21-1. Вважає, що розмір пенсії, виходячи з якого відповідач повинен здійснювати розрахунки для визначення розміру відшкодування з боку позивача, визначений в протоколі про призначення пенсії, що складається під час виходу особи на пенсію. На підставі вищезазначеного просить позов задовольнити та скасувати рішення відповідача.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив із підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов від 30.09.2015 №5798/11 (вх. № 43914). Вказує, що різниця між підставами призначення пенсій за статтею 13 і за статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» полягає у моменті виникнення права на пільгову пенсію, набуття права на пільгову пенсію особою, можливе за певних умов, а саме досягнення певного віку та наявність пільгового стажу. Зазначає, що особи по справі набули право на пенсію за пільговими умовами після введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» та отримують пенсію призначену у відповідності до ст. 13 зазначеного Закону. Відмінність розмірів пенсій, що виплачуються в поточному році від розмірів, які зазначені в протоколах про призначення пенсій полягає у їх збільшенні внаслідок перерахунку. Окрім цього, збільшення пенсій пенсіонерам по справі в порядку норм Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ. З урахуванням викладеного вважає, що оскаржуваний розрахунок в повній мірі відповідає нормам чинного законодавства, а суми фактичних витрат, зазначені в ньому підлягають відшкодуванню в повному обсязі, а тому просить суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.

ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (ідентифікаційний код 04689323) є юридичною особою, яка зареєстрована 04.08.1995, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Позивач відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до Розрахунків від 10.07.2015 №4125/02, від 07.08.2015 №4815/02 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір з липня, серпня 2015 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли: ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_4, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17.

Громадянин ОСОБА_3 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці № 234. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 0,8 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 5,31%. На підставі протоколу від 12.07.2011 № 161472 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 153,54 грн.

Громадянка ОСОБА_18 працювала на підприємстві позивача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 08.10.2008 № 672. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 10 р. 0,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. На підставі протоколу від 14.11.2008 № 511 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 2 126,98 грн.

Громадянин ОСОБА_6 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 5 р. 11,67 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 47,78%. На підставі протоколу від 13.12.2010 № 3 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 1 609,34 грн.

Громадянин ОСОБА_7 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 04.2010 № 09/229. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 5 р. 11,77 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 59,35%. На підставі протоколу від 23.11.2011 № 63 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 644,31 грн.

Громадянин ОСОБА_8 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 11.01.2012. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 1 р. 5,90 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 11,93%. На підставі протоколу від 09.02.2012 № 55 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 390,82 грн.

Громадянин ОСОБА_19 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 09.04.2012 № 09/105. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 9 р. 7,80 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 77,20%. На підставі протоколу від 04.04.2012 № 38 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 2 533,62 грн.

Громадянка ОСОБА_20 працювала на підприємстві позивача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 15.06.2011 № 09/356. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 6 р. 0,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. На підставі протоколу від 17.05.2012 № 333 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 2 194,06 грн.

Громадянин ОСОБА_11 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 10.2012. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 10 р. 0,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. На підставі протоколу від 24.10.2012 № 3443 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 2 770,52 грн.

Громадянин ОСОБА_12 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 02.2013 № 09/49. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 10 р. 0,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. На підставі протоколу від 06.03.2013 № 74 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 11 997,56 грн.

Громадянин ОСОБА_13 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 04.02.2013 № 09/36. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 7 р. 6,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. На підставі протоколу від 01.10.2013 № 295 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 1 796,02 грн.

Громадянин ОСОБА_4 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що саме представником позивача не заперечено. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 10 р. 8,37 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 85,58%. На підставі протоколу від 01.04.2014 № 1959 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 2 632,54 грн.

Громадянин ОСОБА_14 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 26.03.2014 № 09/105. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 7 р. 6,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. На підставі протоколу від 16.04.2014 № 136 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 6 039,44 грн.

Громадянка ОСОБА_15 працювала на підприємстві позивача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці від 23.07.2012 № 09/328. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 7 р. 8,07 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 95,90%. На підставі протоколу від 13.06.2014 № 356 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 1 440,98 грн.

Громадянин ОСОБА_16 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що саме представником позивача не заперечено. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 10 р. 0,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. На підставі протоколу від 27.08.2014 № 1562 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 3 739,42 грн.

Громадянин ОСОБА_17 працював на підприємстві позивача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, що саме представником позивача не заперечено. Стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 3 р. 2,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 25,33%. На підставі протоколу від 15.01.2015 № 46 вказаній особі призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком № 2. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по серпень 2015 року за оскаржуваними розрахунками становить 1 513,78 грн.

Вважаючи дії відповідача щодо складання вказаних розрахунків протиправними, ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин» звернулось до суду із даним позовом, у якому просить, зокрема, скасувати Розрахунки від 10.07.2015 №4125/02, від 07.08.2015 №4815/02.

Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000 № 1461-III, Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду від 19.12.2003 № 21-1.

Відповідно до п. 2. Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;

в)трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;

г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;

д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

До набрання чинності Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (до 01.01.2004) діяв наступний порядок покриття витрат ПФУ на виплату та доставку пільгової пенсії.

До 17.02.2000 обовязок підприємств відшкодовувати витрати ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за пунктами "б" - "з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було передбачено ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за якою підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до п. "б" - "з" цієї статті до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону в розмірі 50 процентів по пенсіях, призначених у 1991 році, 60 процентів у 1992 році, 70 процентів у 1993 році, 80 процентів у 1994 році, 90 процентів у 1995 році і 100 процентів - з 1996 року.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000 № 1461-III ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було виключено та одночасно цим же законом доповнено п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» абзацом 4 такого змісту: «Для платників збору, визначених п.1 та 2 ст. 1 цього Закону, обєктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Також Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000 № 1461-III абз.3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» викладено в такій редакції: встановлено ставку збору на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від обєкту оподаткування, визначеного абз.4 п. 1 ст. 2 цього Закону для платників збору, зазначених у пунктах 1 та 2 ст. 1 цього Закону.

Статтею 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Статтями 2, 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначені об'єкти оподаткування та ставки збору.

Відповідно до ст. 3 вищезазначеного Закону збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.

Так, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності як платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування мають сплачувати збір у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення».

Отже, згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» кожен роботодавець зобов'язаний відшкодовувати державі, в особі Пенсійного фонду України, фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, що зумовлюється шкодою, заподіяною здоров'ю працівників шкідливими та важкими умовами праці.

При цьому, абзацом 4 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що ст. 100 даного Закону визначається порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 06.12.1991 № 1931-ХІІ, Закон України «Про пенсійне забезпечення» введений в дію з 1 січня 1992 року в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 1 квітня 1992 року в повному обсязі.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до виданих відповідачем довідок про уточнення особливого характеру роботи та умов праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії та на підставі пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_18, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_4, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17. призначена та виплачується пільгова пенсія , що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями протоколів та розпоряджень стосовно кожного пенсіонера та копіями довідок, уточнюючих особливий характер роботи та умови праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, та які були надані представником позивача.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону № 1788-ХІІ).

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами

Пунктом 20 зазначеного Порядку встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Суд зауважує, що видаючи довідку про підтвердження пільгового стажу вищевказаним громадянам ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин» підтвердив наявність у останніх пільгового стажу.

Зазначені громадяни на час прийняття Закону України «Про пенсійне забезпечення» не мали відповідного повного стажу на зазначених роботах для призначення пенсії та віку (в 1992 році вищезазначені пенсіонери не досягли віку з якого можливе призначення пенсії), а призначення пенсії відбулося не раніше 2008 року.

На підставі викладеного, суд вважає твердження представника позивача про те, що пенсія вказаним у оскаржуваних розрахунках пенсіонерам мала бути призначена відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», необґрунтованими.

Що стосується різниці у розмірах пенсій встановлених під час призначення та поданих до відшкодування у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, суд зазначає наступне.

У відповідності до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт.

Крім того, у відповідності до ч. 4 ст. 42 вищезазначеного Закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону Про індексацію грошових доходів населення» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія підвищується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Отже, оскільки дане підвищення входить до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер і вона фінансується за рахунок коштів Пенсійного фонду, то відповідно до Інструкції № 21-1 вона підлягає відшкодуванню відповідачем на рахунки Пенсійного фонду України у повному обсязі.

Стосовно твердження позивача, що в протоколах про призначення пенсій розміри призначених пенсій суперечать даним про фактичні затрати на виплату та доставку пенсій, вказаних у розрахунках, суд зауважує, що розмір пенсії за віком постійно зростає у звязку з прийняттям Законів України про державний бюджет на кожний рік та інших нормативно-правових документів.

Порядок та процедуру відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду від 19.12.2003 № 21-1.

Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції передбачено, що платниками страхових внесків є: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання.

Згідно з п. 6.2. Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (п. 6.4. Інструкції).

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. (п. 6.8. Інструкції).

Посилання позивача стосовно того, що до розрахунків від 10.07.2015 №4125/02, від 07.08.2015 №4815/02 відповідачем включено до відшкодування пільгові пенсії з урахуванням надбавок, суми доплат та підвищень до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж, суд також вважає необґрунтованими.

Згідно з пунктом 6.6 Інструкції додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Як вбачається з оскаржуваних розрахунків, в графі «загальний місячний розмір пенсії» міститься інформація щодо загального місячного розміру пенсії та окремо графа «розмір пенсії» та «надбавки, доплати, підвищення з інших джерел» (графи № 7-9). В графі 12 «частка плати даного підприємства (%)» визначено у відсотковому значенні частку, яку повинно відшкодовувати відповідне підприємство, та в графі 16 визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, який повинен сплатити платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до розрахунків особам, яким нараховано надбавки, доплати, підвищення з інших джерел, є: ОСОБА_13, ОСОБА_15 Проте, зазначені надбавки не входять до остаточної суми відшкодувань підприємством розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсії (графа 16), оскільки в графі 10-11 зазначено саме розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, який не включає в себе надбавки, доплати, підвищення з інших джерел.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації (п. 6.9. Інструкції).

Матеріалами справи встановлено, що оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» складені з дотриманням всіх необхідних вимог Інструкції. Розмір сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій визначено УПФУ в Василівському районі Запорізької області з дотриманням вимог Закону №1058-IV та Інструкції.

Правомірність розрахунків сум, що підлягають відшкодуванню, підтверджено відповідачем документами з пенсійних справ осіб, яким призначено пільгові пенсії. Такими документами є довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, протоколи про призначення пенсій, розрахунки стажу, відомості про розподіл пільгового стажу, розпорядження про перерахунок розміру пенсії. Вказані документи свідчать про правильність визначення пільгового стажу пенсіонерів і відсотку відшкодування позивачем фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Аналізуючи вище викладені норми та матеріали справи, суд вважає, що Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з липня, серпня 2015 року на суму 44 573,91 грн. УПФУ у Василівському районі Запорізької області складено правомірно та у відповідності до приписів законодавства.

В зв'язку з вищенаведеним, суд дійшов висновку про правомірність прийнятих відповідачем оскаржуваних Розрахунків від 10.07.2015 №4125/02, від 07.08.2015 №4815/02, що доводами позовної заяви та матеріалами справи не спростовується.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як встановлено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вище викладене, суд вважає, що відповідачем доведена правомірність дій та оскаржуваних рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат за наслідками відмови у задоволенні позову, суд наголошує на наступному.

Згідно з ч. 1. ст. 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VІ (далі Закон № 3674-VІ) судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону № 3674-VІ ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати у сумі 1 218,00 грн.

Частиною 3 ст.6 Закону № 3674-VІ передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Оскільки у адміністративному позові Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» обєднано дві позовні вимоги немайнового характеру, розмір судового збору, який повинен сплачуватися позивачем при зверненні до адміністративного суду із даним позовом становить 2 436,00 грн.

До матеріалів адміністративного позову позивачем додано платіжне доручення №165 від 11.09.2015, з якого вбачається, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1 218,00 грн.

Враховуючи сплачену позивачем при зверненні до суду суму судового збору, з позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 1 218,00 грн.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 1218,00 грн., (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Батрак