ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2015 року м.Житомир справа № 806/4844/15
категорія 6.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шимоновича Р.М.,
секретар судового засідання Талько А.М., Бойко Т.О.,
за участю: представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Малинський Бекон" до Малинської районної ради Житомирської області про визнання незаконними та скасування пунктів 1, 2 рішення від 29.07.2015 №644,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Малинський Бекон" (далі - ТОВ "Малинський Бекон") звернулось до суду з позовом, у якому просить визнати незаконним та скасувати пункти 1 рішення Малинської районної ради Житомирської області від 29.07.2015 №644 щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,5800 га, що передається в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту), пункт 2 рішення Малинської районної ради Житомирської області від 29.07.2015 №644 щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 8,100 га, що передається в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при прийнятті спірного рішення Малинською районною радою не було враховано, що ТОВ "Малинський бекон" не підтримувало свою заяву про затвердження грошової оцінки, а заяви, подані уповноваженим представником, щодо залишення без розгляду заяви про затвердження грошової оцінки, не приймалися до уваги ні на засіданні постійної комісії з питань агропромислового комплексу, ні на сесії районної ради.
Представник позивача позовні вимог підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. У матеріалах справи містяться письмові заперечення проти позову, у яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, з огляду на наступне.
Встановлено, що 03.07.2015 ТОВ "Малинський Бекон" подало до Малинської районної ради Житомирської області заяву про затвердження технічної документації про нормативно грошову оцінку земельних ділянок площею 0,5800 га та площею 8,100 га, що передаються в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту). До заяви додано висновки державної експертизи землевпорядкової документації, згідно яких технічна документація відповідає вимогам чинного законодавства (а.с. 9).
24.07.2015 уповноваженим представником позивача до Малинської районної ради Житомирської області подано заяву №1343 з проханням повернути без розгляду заяву від 03.07.2015 щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (а.с. 10).
Аналогічні заяви були подані представником 29.07.2015 та 11.08.2015 (а.с. 12, 13).
Листом від 17.08.2015 відповідач повідомив ТОВ "Малинський Бекон" про те, що заяви останнього від 03.07.2015, 24.07.2015 були розглянуті на засіданні постійної комісії ради від 28.07.2015. Згідно рекомендації постійних комісій районної ради питання затвердження технічних документацій було винесено на розгляд сесії районної ради, про що прийнято відповідно рішення (а.с. 15).
Так, на сорок першій сесії шостого скликання Малинською районною радою прийнято рішення № 644 від 29.07.2015 "Про затвердження технічних документацій по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що передаються в оренду ТОВ "Малинський Бекон", пунктами 1, 2 якого:
- затверджено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,5800 га, що передається в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту);
- затверджено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 8,100 га, що передається в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту)
На переконання позивача, указане рішення відповідача є незаконним, що стало наслідком звернення до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.
За змістом статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 2, 4 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно пункту 21 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частин 1, 2 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Приписами частини 4 указаної статті Закону передбачено, що постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Із витягу з протоколу проведення спільного засідання постійних комісій районної ради з питань бюджету, планування і комунальної власності, з питань законності, правопорядку, прав людини, регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів, з питань агропромислового комплексу, переробної промисловості, земельних ресурсів та соціального розвитку села від 28.07.2015 вбачається, що на засідання постійних комісій виносились клопотання про затвердження технічної документації про нормативно грошові оцінки земельних ділянок площею 0,5800 га та площею 8,100 га, що передаються в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту), а також листи щодо повернення вищевказаного клопотання без розгляду (а.с.18-19).
За результатами розгляду указаних заяв, постійні комісії дійшли висновку про необґрунтованість підстав для не затвердження поданих технічних документацій та прийняли рекомендації про винесення на розгляд сесії Малинської районної ради питання затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площами – 0,5800 га та 8,100 га, що передаються в оренду ТОВ "Малинський Бекон" (а.с.17).
Встановлені обставини повністю спростовують доводи представника позивача про те, що і комісією, і радою залишено поза увагою його заяви про залишення без розгляду зави про затвердження технічної документації.
Крім того, про розгляд заяв від 03.07.2015 та 24.07.2015 відповідачем повідомлено ТОВ "Малинський Бекон".
При цьому, з’ясовуючи чи були підстави у відповідача повернути без розгляду позивачу технічну документацію, судом встановлено наступне.
Так, правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначено Законом України "Про оцінку земель".
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок — це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
За приписами статті 4 Закону України "Про оцінку земель", оцінка земель проводиться на основі принципів:
законності, додержання законів України, інших нормативно-правових актів у сфері оцінки земель;
єдності методологічного та інформаційного простору у сфері оцінки земель;
безперервності процесу оцінки земель;
доступності використання даних з оцінки земель;
рівності перед законом суб'єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель, за змістом статті 6 Закону України "Про оцінку земель", є:
органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок;
юридичні особи - суб'єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які зареєстровані у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;
фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які отримали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок та ліцензію на виконання землеоціночних робіт у встановленому законом порядку;
юридичні особи - суб'єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників.
Частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено обов’язкові випадки проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зокрема: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, діючим законодавством чітко визначено, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, тобто - є обов’язковою. Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України в постанові від 01.07.2015 №3-297гс15.
Зважаючи на те, що позивачем в обґрунтування заяви про залишення без розгляду заяви про затвердження технічної документації не зазначено підстав, наявність яких унеможливила б затвердження технічної документацією районною радою, суд дійшов висновку про відповідність оспорюваного рішення вимогам Конституції України та Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оцінку земель".
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів належними та допустимими доказами правомірність своїх дій при прийнятті оспорюваного рішення.
Водночас, докази подані позивачем, не підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог та були спростовані доводами відповідача.
З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86, 94, 158, 163-168, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Малинський Бекон".
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.М.Шимонович
Повний текст постанови виготовлено: 23 листопада 2015 р.