ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2015 року Житомир справа № 806/2914/15
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шимоновича Р.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор-Граніт" до Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання видати дозвіл,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фактор-Граніт" звернулось до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправним рішення Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області від 16.07.2015 №01/1040 щодо відмови у видачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Фактор-Граніт" дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, які розташовані на території Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області;
- зобов’язати Державну інспекцію сільського господарства в Житомирській області видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Фактор-Граніт" дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, які розташовані на території Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що зазначена у листі відповідачем підстава для відмови у видачі відповідного дозволу не ґрунтується на вимогах статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив справу розглядати в порядку письмового провадження.
Представник відповідача подав клопотання про перенесення розгляду справи, у зв’язку з перебуванням уповноваженого представника у відпустці. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі уповноваженого представника відповідача, з огляду на наступне.
Відповідно до положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Зважаючи на неявку в судове засідання представника відповідача, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, на підставі статті 3 та частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Встановлено, що з 2014 року позивач звертався до відповідача із заявами на отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару гранту) земельних ділянок, які розташовані на території Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
Листом за вих. № 01/965 від 02.07.2015 Державна інспекція сільського господарства в Житомирській області відмовила позивачу у видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, які розташовані на території Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
Формулюючи мотивацію відмови відповідач зазначив, що у зв’язку із малопридатністю за фізичними властивостями ґрунту, обумовлених технічним звітом чітко передбачено його використання для озеленення прилягаючої території. В даному випадку, в зв’язку з малопридатністю за фізичними властивостями ґрунтів рекультивацію відповідно до представленого робочого проекту із землеустрою щодо рекультивації порушених земель після проведення робіт з видобування блочного каменю ділянки-гранітів "Кам’яна Гірка" на землях запасу Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області, який розроблений приватним підприємством "СПЕКТР HXЛ" - проводити не є можливим.
Усунувши недоліки, 10.07.2015 ТОВ "Фактор-Граніт" звернулось до відповідача із повторною заявою про видачу дозволу, зазначивши, що у проектній документації вказано про використання родючого шару ґрунту для озеленення прилягаючої території, відповідно до технічного звіту про обстеження земельної ділянки (на предмет встановлення ґрунтового покриву), розробленого ДП "Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".
Відповідач листом від 16.07.2015 № 01/1040 відмовив у видачі дозволу з підстав, що у зв’язку з малопридатністю за фізичними властивостями ґрунтів приведення земельної ділянки до сільськогосподарського стану відповідно до представленого робочого проекту із землеустрою щодо зняття, зберігання та використання родючого мару ґрунту для озеленення прилягаючої території земель порушених гірничими роботами з пробного видобування блочного каменю ділянки гранітів "Кам’яна гірка" на землях запасу Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області, який розроблений приватним підприємством "СПЕКТР НХЛ" не є можливим.
Не погодившись із правовою позицією відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про охорону земель", ґрунт - природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості.
Відповідно до статті 168 Земельного кодексу України, ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони.
Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
Згідно пункту 4.8. Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 № 770, Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань обстежує земельні ділянки, які підлягають рекультивації, та видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених у встановленому порядку, а також обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Згідно пункту 2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 № 1, спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.
Пунктом 3.1 указаного Порядку встановлено, що власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Відповідно до пункту 4 Порядку, для отримання дозволу власник земельної ділянки, землекористувач або їх представник (далі - заявник) звертається із письмовою заявою до відповідного органу Держкомзему (далі - інспекційного органу Держкомзему).
Згідно пунктів 4.2, 4.3, 4.5 Порядку, до заяви (додаток 1) додаються такі документи: копія документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою; копія паспорта громадянина (для військових - посвідчення офіцера; юридичних осіб - копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, копія статуту (положення), інформація щодо прізвища, ім'я та по батькові керівника (заступника), а також особи, відповідальної за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, їх номери телефонів; представників - копія паспорта громадянина /посвідчення офіцера/, довіреність на отримання дозволу, інформація щодо прізвища, ім'я та по батькові особи, відповідальної за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, її номер телефону); проект землеустрою із зазначенням його розробника, копія ліцензії на проведення робіт із землеустрою; копія агрохімічного паспорта земельної ділянки; копія договору на виконання земляних робіт (у разі, якщо заявник уклав договір на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки з іншою фізичною чи юридичною особою), прізвище, ім'я та по батькові особи, відповідальної за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, її номер телефону; копія документа, що підтверджує сплату коштів за відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва (у разі їх наявності).
Заява про видачу дозволу та додані до неї матеріали розглядаються в термін не більше 30 календарних днів з дня їх одержання.
За результатами розгляду матеріалів інспекційний орган Держкомзему видає дозвіл чи відмовляє у його видачі. У разі відмови у видачі дозволу інспекційний орган Держкомзему письмово повідомляє про це заявника із зазначенням причин відмови.
Згідно з положеннями пункту 3.3 Порядку, дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (Держкомзему України /далі - Держкомзему/) відмовляє у видачі дозволу.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем до заяви про видачу дозволу на зняття та перенесення родючого шару ґрунту було додано Робочий проект із землеустрою щодо зняття, зберігання та використання родючого шару ґрунту на озелененні прилягаючої території земель, порушених гірничими роботами, з пробного видобування блочного каменю ділянки гранітів "Кам’яна Гірка" на землях запасу Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області (а.с. 21-27), яким розглянуто варіант проведення озеленення прилягаючої території земель, порушених гірничими роботами.
Крім того, пунктом 1.3.3 Технічного звіту по обстеженню земельної ділянки (на предмет встановлення ґрунтового покриву), яка надається в оренду ТОВ "Фактор-Граніт" і розміщена на території Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області, розробленого ДП "Житомирським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою" у 2012 році, зняття гумусового горизонту на ґрунтах 2вк1+218(0-10%) агровиробничої групи ґрунтів передбачено на глибину до 10 см, та використовувати його для озеленення прилягаючої території.
Тобто, ґрунтовий покрив земельних ділянок на території Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області може використовуватись для озеленення прилягаючої території.
Згідно частини 1 статті 166 Земельного кодексу України, рекультивація порушених земель - це комплекс організаційних, технічних і біотехнологічних заходів, спрямованих на відновлення ґрунтового покриву, поліпшення стану та продуктивності порушених земель.
Із письмових заперечень та відмови відповідача вбачається, що неможливо провести рекультивацію ґрунтового покриву земельної ділянки, яка перебуває в оренді ТОВ "Фактор-Граніт", у зв’язку із малопридатністю за фізичними властивостями ґрунтів, і, відповідно, неможливо привести земельну ділянку до первісного стану згідно цільового призначення.
З даного приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.
Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
Судом встановлено, що вимога, визначена пунктом 3.3 Порядку №1, позивачем була виконана - до заяви про видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву додавався Робочий проект із землеустрою щодо зняття, зберігання та використання родючого шару ґрунту на озелененні прилягаючої території земель, порушених гірничими роботами, з пробного видобування блочного каменю ділянки гранітів "Кам’яна Гірка" на землях запасу Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області (а.с. 21-28).
Так, приведення орендованої земельної ділянки у первісний стан - сільськогосподарського призначення є неможливим, оскільки ґрунти є малопридатними, разом з тим, позивачем, з метою реалізації спеціального дозволу на користування надрами № 3567 від 10.04.2009, розроблено проект яким розглянуто варіант проведення озеленення прилягаючої території земель, порушених гірничими роботами.
На переконання суду проведення озеленення прилягаючої території земель є видом рекультивації малопридатних земель, а тому відмова відповідача суперечить приписам статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним нормам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятої ним відмови в наданні дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.
З огляду на вище викладене, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 86, 128, 157-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Державної інспекції сільського господарства в Житомирській області від 16.07.2015 №01/1040 щодо відмови у видачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Фактор-Граніт" дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, які розташовані на території Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
Зобов’язати Державну інспекцію сільського господарства в Житомирській області видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Фактор-Граніт" дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, які розташовані на території Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.М.Шимонович