ОКРЕМА ДУМКА
Справа № 127/15035/15-а
24 листопада 2015 року м. Вінниця
У справі за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року скасовано постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 30 вересня 2015 року, а провадження у справі закрито.
Вважаю за необхідне висловити окрему думку щодо прийнятого рішення та обставин справи.
Так, апеляційним судом закрито провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, оскільки, на думку, суду, даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно зі ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
П. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, юрисдикція адміністративних судів визначається за: суб'єктом правовідносин (обов'язковим їх учасником є суб'єкт владних повноважень); змістом правовідносин (це відносини, що виникають у зв'язку із здійсненням владних управлінських функцій, а також у зв'язку з формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України субєкт владних повноважень орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивачем в даній справі є Департамент соціальної політики Вінницької міської ради.
Згідно з п. 1 Положення про Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (додаток до рішення міської ради від 26.04.2013 № 1246) Департамент соціальної політики Вінницької міської ради є виконавчим органом Вінницької міської ради, який створений відповідно до рішення 31 сесії 6 скликання Вінницької міської ради від 26 квітня 2013 року № 1246.
Таким чином, позивач у даній справі - Департамент соціальної політики Вінницької міської ради є виконавчим органом органу місцевого самоврядування, тобто є суб'єктом владних повноважень.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250.
Згідно з п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Таким чином, правовідносини щодо повернення надміру виплаченої соціальної допомоги, у тому числі в судовому порядку, регулюються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, тобто регулюються нормами адміністративного права.
У правовідносинах, що виникли між сторонами, позивач здійснює адміністрування цільових виплат коштів Державного бюджету України, що надаються у вигляді допомоги малозабезпеченим сім'ям в порядку та на умовах, визначених Законом. У випадках встановлення зловживання особами своїм правом держава вправі повернути виплачені кошти шляхом звернення суб'єкта владних повноважень з позовом на підставі Закону.
Під час розгляду адміністративних справ за позовами суб'єктів владних повноважень до фізичних та юридичних осіб адміністративний суд надає оцінку рішенням таких суб'єктів владних повноважень, на підставі яких ними заявлено позов, та перевіряє їх на предмет дотримання усіх критеріїв, що визначені ч. 3 ст. 2 КАС України, що є гарантією захисту прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб у публічно-правових відносинах.
З урахуванням викладеного, предмету спірних правовідносин та встановлених у справі обставин спору, вважаю, що заявлені позовні вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суддя Сапальова Т.В.