——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2015 р.
м.Одеса
Справа № 821/509/13-а
Категорія: 7.1
Головуючий в 1 інстанції: Горшков В.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів – Романішина В.Л., Єщенка О.В.
за участю секретаря – Жукової Г.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року за адміністративним позовом Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» до Державної екологічної інспекції у Херсонській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Південно-Українська гідрологічна експедиція про скасування припису,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом та вказав, що згідно журналів обліку водоспоживання непрямим методами за формою ПОД-12 середньодобовий видобуток води з кожної свердловини № 20-130, 20-138, 20-106, 20-108, 20-387, що знаходяться за межами Херсонського родовища, не перевищує 300 кубічних метрів на добу. Згідно ж вимог Кодексу України про надра землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб. Виходячи з цього, міське комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (надалі - Комунальне підприємство) просило суд: скасувати припис від 27.12.2012 року в частині зобов'язання позивача:
- надати до державної екологічної інспекції у Херсонській області завірені копії журналів первинного обліку кількості забраної води за формою ПОД-11 по свердловинам № 20-130, 20-138, 20-106, 20-108, 20-387, 20-100;
- отримати спеціальний дозвіл на користування надрами на свердловини № 20-130, 20-138, 20-106, 20-108, 20-387, 20-100;
- надати до державної екологічної інспекції у Херсонській області проект нормативів граничнодопустимих скидів та документи на підставі яких було видано дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 7905-ХРС та тимчасово погоджено скиди забруднюючих речовин із зворотними водами після очисних споруд МКП "ВУВКГ м. Херсона" із двох водовипусків до р. Вірьовчина.
25 червня 2013 року Херсонський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про залишення без розгляду позовної заяви Комунального підприємства про скасування припису від 27.12.2012 року щодо зобов'язання позивача надати до державної екологічної інспекції у Херсонській області завірені копії журналів первинного обліку кількості забраної води за формою ПОД-11 по свердловинам № 20-130, 20-138, 20-106, 20-108, 20-387, 20-100.
Того ж дня (25 листопада 2013 року) суд першої інстанції залишив без розгляду і позовні вимоги про скасування припису Державної екологічної інспекції у Херсонській області (надалі – Інспекції) від 27.12.2012 року стосовно вимог про зобов’язання отримати спеціальний дозвіл на користування надрами на свердловину № 20-100.
За наслідками розгляду адміністративного позову Херсонським окружним адміністративним судом 25 листопада 2013 року ухвалено постанову про часткове задоволення адміністративного позову.
Суд попередньої інстанції скасував припис Інспекції від 27 грудня 2012 року винесений відповідачем, в частині зобов'язання Комунального підприємства надати до Інспекції проект нормативів граничнодопустимих скидів та документи на підставі яких було видано дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 7905-ХРС та тимчасово погоджено скиди забруднюючих речовин із зворотними водами після очищення споруд МКП «ВУВКГ» м. Херсона із двох водовипусків до р. Вірьовчина. У задоволенні решти позовних вимог – відмовлено.
Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що положення Кодексу про надра, Закону України «Про охорону навколишнього середовища», Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачають, що для видобування підземних вод необхідно отримати спеціальний дозвіл на користування надрами.
В апеляційній скарзі Комунальне підприємство, посилаючись на, неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог стосовно зобов'язання відповідача та постановити нове – про задоволення позову у повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач вказав, що суд порушив положення ст. 23 Кодексу України про надра, де зазначено, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови, що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 куб. м. на добу та використовувати надра для господарських і побутових потреб. Оскільки Комунальне підприємство здійснює господарську діяльність з централізованого постачання води у місті Херсоні і середньодобовий видобуток води з кожної свердловини що знаходиться за межами Херсонського родовища не перевищує 300 куб. м. на добу, спеціального дозволу на користування надрами на свердловини не потрібно.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що в період з 10 грудня 2012 року по 12 грудня 2012 року, на підставі наказу від 10 грудня 2012 року № 870 та направлення на перевірку від 10 грудня 2012 року за № 946, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Херсонській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона".
За наслідками планової перевірки складено акт де зафіксований ряд порушень вимог чинного природоохоронного законодавства, в тому числі порушень статей 16, 19, 23 Кодексу України "Про надра", ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідачем внесено припис б/н від 27 грудня 2012 року відповідно до п.5 якого, позивача зобов'язано отримати спеціальний дозвіл на користування надрами на свердловини, розташовані за територією Херсонського родовища №20-130, 20-138, 20-106, 20-108, 20-387, 20-100.
Так, відповідно до ст.2 Водного кодексу водні відносини в Україні регулюються цим кодексом, Законом України "Про охорону навколишнього середовища". Гірничі відносини, що виникають під час користування водними об’єктами, регулюються відповідним законодавством України.
В статті 1 Кодексу України Про надра вказано, що: "надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння».
Згідно до ст.1 Водного кодексу України використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.
Отже, для видобування підземних вод необхідне фізичне втручання в надра, тобто виникають правовідносини, які пов’язані з використанням та охороною надр.
Правовідносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством (стаття 2 Закону).
Статтею 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що використання природних ресурсів здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.
В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.
Наведена вище правова норма кореспондується зі статтею 21 Кодексу України Про надра де передбачено: «Надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення».
При цьому, стаття 23 Кодексу встановлює виключення з загального правила для землевласників і землекористувачів на видобування корисних копалин місцевого значення, торфу, прісних підземних вод та користування надрами для інших цілей - «Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови, що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб».
Таким чином, законодавець встановлює умови за яких можливе добування води без спеціального дозволу та гірничого відводу, це зокрема: використання води для власних господарсько-побутових потреб; продуктивність водозаборів підземних вод не повинна перевищувати 300 куб. м. на добу.
Статтею 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачено, що: «Підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність відповідно до порядку спеціального водокористування, пов'язаного із застосуванням водопровідних мереж, споруд, технічних пристроїв для забору води безпосередньо з водних об'єктів.
Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У дозволі на спеціальне водокористування визначаються ліміти та строки спеціального водокористування.
Строки спеціального водокористування встановлюються органом, який видає дозвіл на спеціальне водокористування.
У разі використання підземних вод для питного водопостачання з перевищенням ліміту у 300 куб. м. на добу, відповідне підприємство повинне одержати, згідно із законом, дозвіл на користування надрами»
З матеріалів справи вбачається, що основним видом діяльності Комунального підприємства є постачання питної води населенню міста Херсона, тобто вода використовується для централізованого забезпечення питною водою населення міста. При цьому, постачання води населенню є платним.
Відповідно до ст.16 Закону України"Про питну воду та питне водопостачання" підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність в т.ч. на підставі дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод). У разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержувати згідно з законом дозвіл на користування надрами (ч. 4 ст. 17 наведеного Закону).
Отже, положення Кодексу про надра, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачають, що для видобування підземних вод необхідно отримати спеціальний дозвіл на користування надрами тільки у разі, якщо продуктивність водозаборів підземних вод перевищує 300 кубічних метрів на добу.
Згідно ч. 3 ст. 24 Кодексу України про надра права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Суд апеляційної інстанції вважає, що позивач не порушив вимоги Закону, оскільки видобуває воду з підземних родовищ, для централізованого постачання питної води. При цьому, згідно до звітів 7-гр за 2011 рік та 2012 роки, збір води свердловинами № 20-130, 20-138, 20-106, 20-108, 20-387, що розташовані на окремих земельних ділянках не перевищував 300 кубічних метрів на добу.
Суд першої інстанції застосовуючи ст.16 Закону України"Про питну воду та питне водопостачання" не дав належної правової оцінки положенням ст.21 Кодексу України Про надра, якими передбачено виключення з загального правила щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Згідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України: «Підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання…».
Зважаючи на те, що при прийнятті постанови від 25 листопада 2013 року Херсонським окружним адміністративним судом допущено порушення норм матеріального права, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне скасувати це рішення та ухвалити нову постанову суду про задоволення адміністративного позову Підприємства.
Керуючись: ст.. ст..185, 195, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» - задовольнити повністю.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року – скасувати та прийняти нову постанову суду.
Адміністративний позовом Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» до Державної екологічної інспекції у Херсонській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Південно-Українська гідрологічна експедиція про скасування припису - задовольнити.
Скасувати припис Державної екологічної інспекції у Херсонській області від 27 грудня 2012 року, щодо зобов'язання Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства»: - надати до Державної екологічної інспекції у Херсонській області проект нормативів граничнодопустимих скидів та документи на підставі яких було видано дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 7905-ХРС та тимчасово погоджено скиди забруднюючих речовин із зворотними водами після очищення споруд Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» із двох водовипусків до р. Вірьовчина; - отримати спеціальний дозвіл на користування надрами на свердловини № 20-130, 20-138, 20-106, 20-108, 20-387.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач:
Судді: