Постанова № 53947669, 24.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
513/768/15-а
Номер документу
53947669
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 513/768/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Смірнова І.О.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Танасогло Т.М.,

суддів Бойка А.В.,

ОСОБА_1,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Саратського районного суду Одеської області від 14 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити дії,

В С Т А Н О В И Л А :

У червні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в Саратському районі Одеської області про:

- визнання неправомірною відмову відповідача, починаючи з 01 грудня 2012 року здійснити (провести) перерахунок призначеної позивачці пенсії у розмірі 83% суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу (начальник відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Саратської районної державної адміністрації в Одеській області, маючий 11 ранг державного службовця) на момент виникнення права на перерахунок пенсії, зазначеної у довідці про заробітну плату від 11 червня 2015 року №28, виданої Саратською районною державною адміністрацією Одеської області, - 2 601,90 грн. із збереженням після проведеного перерахунку суми індексації пенсії, нарахованої до здійснення перерахунку пенсії, та виплатити їй, починаючи з 01 грудня 2012 року недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії;

- зобов'язання відповідача, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», починаючи з 01 грудня 2012 року здійснити (провести) перерахунок призначеної позивачці пенсії у розмірі 83% суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу (начальник відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Саратської районної державної адміністрації в Одеській області, маючий 11 ранг державного службовця) на момент виникнення права на перерахунок пенсії, зазначеної у довідці про заробітну плату від 11 червня 2015 року №28, виданої Саратською районною державною адміністрацією Одеської області, - 2 601,90 грн. із збереженням після проведеного перерахунку суми індексації пенсії, нарахованої до здійснення перерахунку пенсії, та виплатити їй починаючи з 01 грудня 2012 року недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії;

- зобов'язання УПФ України в Саратському районі Одеської області провести нарахування та виплату позивачці компенсації втрати частини грошових доходів, зокрема суми недоплаченої з вини відповідача пенсії та суми індексації недоплаченої пенсії у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.

Ухвалою Саратського районного суду Одеської області від 14 вересня 2015 року позовні вимоги позивачки щодо зобов'язання УПФ України в Саратському районі Одеської області про здійснення перерахунку її пенсії з 01 грудня 2012 року, про виплату недорахованої суми пенсії з 01 грудня 2012 року - залишені без розгляду.

Постановою Саратського районного суду Одеської області від 14 вересня 2015 року позов - задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачці у перерахунку пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», починаючи з 12 червня 2015 року, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 червня 2015 року, із збереженням після проведеного перерахунку суми індексації пенсії, нарахованої до здійснення перерахунку пенсії. Зобовязано відповідача провести позивачці перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», починаючи з 12 січня 2015 року, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 червня 2015 року №28. В інший частині у задоволенні позову - відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування постанови в звязку з тим, що вона постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у звязку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційній скарзі ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

ОСОБА_2 06 липня 2009 року звільнена з посади начальника відділу фінансово-господарського забезпечення у звязку з виходом на пенсію державного службовця по інвалідності (ст. 38 КЗпП України). З цього часу вона перебуває на обліку в УПФ України в Саратському районі Одеської області та отримує пенсію як державний службовець, згідно Закону України «Про державну службу».

Згідно довідки Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 червня 2015 року №28, виданої позивачці, заробітна плата на посаді начальника відділу фінансово-господарського забезпечення станом на 01 грудня 2012 року становить 2 601,90 грн.

12 червня 2015 року позивачка звернулася до УПФ України в Саратському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеській області від 11 червня 2015 року. Однак, їй було відмовлено у перерахунку пенсії, на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що суду не надано доказів щодо правомірності відмови УПФ України у Саратському районі Одеської області у перерахунку пенсії позивачці.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про державну службу», закону України «Про оплату праці», закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування».

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 вказується, що рішення суду першої інстанції є неправильним, оскільки пенсійний фонд зобовязаний здійснити перерахунок та виплату пенсії саме з 01 грудня 2012 року, тому постанову суду першої інстанції необхідно скасувати, прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною 2 ст. 37-1 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, 08 вересня 2009 року відповідачем ОСОБА_2 було призначено пенсію по інвалідності в порядку та на умовах ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 83% суми її заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до положень ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру»,»Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня цього року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

Враховуючи, що позивачка звернулася 12 червня 2015 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, УПФ України у Саратському районі Одеської області повинно було керуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

Поряд з цим, колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами, у тому числі і Законом України «Про державну службу». У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 , від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року №20-рп/2004).

Таким чином, враховуючи протиправність відмови пенсійного фонду у перерахунку пенсії ОСОБА_2, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо зобовязання УПФ України у Саратському районі Одеської області провести позивачці перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 червня 2015 року №28.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що суд першої інстанції помилково вказав невірний період проведення вказаного перерахунку пенсії позивачки, а саме - 12 січня 2015 року, оскільки, з урахуванням ст. 99 КАС України, він має бути проведений з 25 січня 2015 року, так як позивачка звернулася до суду 25 червня 2015 року.

Разом з цим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні виплати перерахованої пенсії, що не у повному обсязі відновлює порушене позивачки право на соціальний захист, тому колегія суддів вважає за необхідне зобовязати УПФ України у Саратському районі Одеської області провести також виплату пенсії позивачки відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 червня 2015 року №28.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання УПФ України в Саратському районі Одеської області провести нарахування та виплату позивачці компенсації втрати частини грошових доходів, зокрема суми недоплаченої з вини відповідача пенсії та суми індексації недоплаченої пенсії у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, у звязку з її необґрунтованістю.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, судова колегія, керуючись ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія,

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Саратського районного суду Одеської області від 14 вересня 2015 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 червня 2015 року, починаючи з 25 січня 2015 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 червня 2015 року №28, починаючи з 25 січня 2015 року.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв