Постанова № 53947659, 25.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
815/1468/15
Номер документу
53947659
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/1468/15

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1судді ОСОБА_2судді ОСОБА_3

за участю секретаря ОСОБА_4розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Клінічний санаторій Лермонтовський Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2015 року по справі за адміністративним позовом Дочірнього підприємства Клінічний санаторій Лермонтовський Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця (код ЄДРПОУ 32432486) до Міністерства юстиції України, державного реєстратора Реєстраційної служби України ОСОБА_5, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області ОСОБА_6, за участю третьої особи на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державного підприємства Санаторій Лермонтовський, про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень, зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

05.03.2015 р. Дочірнє підприємство Клінічний санаторій Лермонтовський Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця звернулося до суду із позовом до Міністерства юстиції України, державного реєстратора Реєстраційної служби України ОСОБА_5, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області ОСОБА_6 та просив визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби України ОСОБА_5 стосовно прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 19351779 від 14.02.2015 року 14:56:35 год., що стало підставою для внесення до державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності № 8737146 від 14.02.2015 року о 09:58:37 год. щодо реєстрації за державою в особі Міністерства юстиції України, код СДРПОУ 00015622, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розміщені за адресою: Одеська обл., м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2; визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 стосовно видання Свідоцтва про право власності № 33658051від 16.02.2015року, що стало підставою виникнення у держави в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 00015622, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розміщені за адресою: Одеська обл., м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2; визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 стосовно внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності № 8737146від 14.02.2015року о 09:58:37год. про реєстрацію за державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 00015622, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розміщені за адресою: Одеська обл., м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2; визнати незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 19351779від 14.02.2015року 14:56:35год., прийняте державним реєстратором Реєстраційної служби України ОСОБА_5, що стало підставою для внесення до державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності № 8737146від 14.02.2015року о 09:58:37год. щодо реєстрації за державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 00015622, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розміщені за адресою: Одеська обл., м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2; скасувати запис про право власності № 8737146від 14.02.2015року о 09:58:37 год., що міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, щодо реєстрації за державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 00015622, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розміщені за адресою: Одеська обл., м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2; зобовязати Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування запису про право власності № 8737146від 14.02.2015року о 09:58:37год. щодо реєстрації за державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 00015622, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розміщені за адресою: Одеська обл., м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2015 року у задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просив її скасувати та прийняти нову , якою задовольнити позов.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.

Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних обставин:

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі ,в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією й законами України

Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень № 1952-IV від 01.07.2004 року (надалі закон України № 1952-IV від 01.07.2004 року) та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868(надалі- Порядок № 868) та Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ,затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1141(надалі Порядок № 1141) .

Згідно ч.4 ст.9 Закону № 1952-IV державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Згідно п.8 Порядку № 868 для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 11 цього Порядку, заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Заява подається окремо щодо кожного об'єкта нерухомого майна. У разі коли право власності на житловий будинок, будівлю або споруду набувається одночасно з набуттям у відповідної заінтересованої особи речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 11 цього Порядку, одну заяву щодо таких об'єктів.У разі проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 11 цього Порядку, заяву про державну реєстрацію права власності на таке майно та заяву про державну реєстрацію речового права, що є похідним від права власності.

Згідно п. 15 Порядку № 868 під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:

1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);

2) повноважень заявника;

3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;

4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;

5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Згідно п.4 Порядок № 1141ведення Державного реєстру прав передбачає:

1) реєстрацію заяв (запитів) у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру прав (далі - база даних про реєстрацію заяв і запитів);

2) пошук відомостей у Державному реєстрі прав;

3) оформлення рішень, свідоцтв про право власності на нерухоме майно;

4) відкриття розділів Державного реєстру прав та/або внесення записів до нього;

5) внесення змін до записів Державного реєстру прав, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), скасування записів Державного реєстру прав;

Судом першої інстанції встановлено,що на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 151 від 04.07.2002 року, виконавчим комітетом Одеської міської ради було видано свідоцтво про право власності на нежитлові будівлі № 021961 від 17.07.2002 року, згідно з яким Закрите акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця було власником нежитлових будівель, загальною площею 12 663 кв.м., відображених у технічному паспорті від 14.12.2001 року.

Загальними зборами закритого акціонерного товариства Укрпрофоздоровниця було прийнято рішення від 22.01.2003 року Про зміни організаційно-правової структури ЗАТ Укрпрофоздоровниця, за яким Одеське дочірнє підприємство ЗАТ Укрпрофоздоровниця передає, а дочірнє підприємство Клінічний санаторій Лермонтовський приймає у володіння і користування майно, без права прийняття рішення про відчуження основних засобів, що належать на праві власності ЗАТ Укрпрофоздоровниця, інших активів, зобовязань, власного капіталу і складає цілісний майновий комплекс дочірнє підприємство Клінічний санаторій Лермонтовський за адресою: м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2 згідно з передаточним балансом станом на 31.03.2003 року та додатками №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, про що складено та затверджено акт прийому передачі майна цілісного майнового комплексу від 24.04.2003 року та акти прийому-передачі до рядку балансу .

Рішенням Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі № 9/17-4164-2011 за позовом прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави, в особі Фонду державного майна України до виконавчого комітету Одеської міської ради, Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Дочірнє підприємство Клінічний санаторій Лермонтовський Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.02.2012 року, позов прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави, в особі Фонду державного майна України задоволено повністю та зокрема, визнано недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) № 151 від 04.07.2002 року Про оформлення свідоцтва про право власності Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця на обєкти нерухомого майна санаторію Лермонтовський розташовані за адресами: провулок Лермонтовський, 2, вул. Белінського, 7; визнано недійсним свідоцтво про право власності на нежитлові будівлі № 021961 від 17.07.2002 року, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) на імя Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця; визнано за державою в особі Фонду Державного майна України (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) право власності на нежитлові будівлі майнового комплексу санаторію Лермонтовський: літера В - лікувальний корпус; літера Г - гуртожиток та пральня; літера Д - корпус № 2; літера Е, Е1, Е2 - корпус № 1, літера Ж - корпус № 5; літера З, М - грязелікарня; літера Н - котельня; літера О - майстерня; літера Л - сушка; літера И - клуб та поліклініка; літера Й - кінобудка; літера Ы - естрада; літера Х - бібліотека та перукарня; літера П - водонапірна башта; літера С - їдальня; літера Р, Ю - адмін.корпус; літера Я, Я1 - експериментально-монтажний цех; літера Т - дитячий садок та аптека; літера Ф, Э, Щ - житлові; літера Ш - радонова лабораторія; літера Ч - приймальне відділення; літера У - корпус № 4; № 1, 2, 26, 36 кіоски; № 10, 31, Ц - трансформаторні будки; № 24 газобалонна; № 11, 12, 13, 14, 15, 16 аеросолярій; № 25, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28 сараї; № 32 гараж; № 3, 17. 18, 21, 22 навіси; № 19 душова літня; № 20, 9 убиральні; № 35 танцювальний майданчик; № 37 спортивний майданчик; № 38 метео-майданчик; № ІІІ VIII оранжерея; № 1 мостіння; № 39 47 ворота; № 48 52 забори; № 29 резервні запаси води; № 11 бетонний борт; № ІХ фонтан; № Х-ХХІХ грязеві басейни, загальною площею 12 663 кв.м., що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовський, 2 .

Право власності за вказаним судовим рішенням за державою ,в особі Фонду державного майна України ,зареєстроване не було, що визнається сторонами та не потребує доказування в порядку ч.3 ст.72 КАС України.

Згідно ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Згідно п.5) ст.19 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі: рішень судів, що набрали законної сили , поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Згідно із ст.ст. 3 та 4 Закону № 1952-IV право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації.

Судом першої інстанції також було встановлено,що 21.01.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 52-р Про віднесення нерухомого майна санаторію Лермонтовський у м. Одесі до сфери управління Міністерства юстиції для забезпечення ефективного використання цього майна за цільовим призначенням, за яким будівлі та споруди санаторію Лермонтовський по провулку Лермонтовський, 2 у м. Одесі за переліком згідно з додатком віднесено до сфери управління Міністерства юстиції України .

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.05.2015 року у справі № 826/2514/15, за позовом Федерації професійних спілок України до Кабінету Міністрів України про визнання незаконним та скасування розпорядження від 21.01.2015 року № 52-р, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року № 52-р, Міністерством юстиції України прийнято наказ № 29/7 від 28.01.2015 року Щодо деяких питань управління майном Міністерства юстиції, згідно якого, до сфери управління Мінюсту прийнято нерухоме майно санаторію Лермонтовський за переліком згідно додатку № 1; утворено на базі нерухомого майна санаторію Лермонтовський, прийнятого до сфери управління Мінюсту відповідно до п. 1 цього Наказу, Державне підприємство Санаторій Лермонтовський, установлено статутний капітал ДП Санаторій Лермонтовський, майно та майнові права закріплено за ДП Санаторій Лермонтовський на праві господарського відання, затверджено Статут ДП Санаторій Лермонтовський, тощо .

14.02.2015 року ОСОБА_7 звернулась до Реєстраційної служби ОМУЮ із заявою про державну реєстрацію права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що знаходиться за адресою: м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2, за державою в особі Міністерства юстиції України, яка була прийнята.

Відповідно до п.п. 3, 4 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 607/5 від 02.04.2013 року (із змінами та доповненнями), після виготовлення електронних копії документів, поданих разом із заявою про державну реєстрацію права власності, вищевказана заява була передана на розгляд до Укрдержреєстру.

14.02.2015 року, державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_5, Державної реєстраційної служби України, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 14.02.2015 09:58:37 за реєстраційним номером 10211000, подану ОСОБА_7, що діє на підставі посвідчення, серія та номер: 008, виданого 06.01.2015 року Міністерством юстиції України. Для проведення державної реєстрації права власності форма власності: державна на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розташований Одеська область, м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2 та документів, поданих для проведення державної реєстрації прав було прийнято рішення № 19351779 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень .

Згідно вказаного рішення було проведено державну реєстрацію права власності форма власності: державна на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розташований: Одеська область, м. Одеса, провулок Лермонтовський, будинок 2 за субєктом: Держава в особі Міністерство юстиції України, податковий номер 00015622; відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на обєкт нерухомого майна.

Згідно з ч.7.ст.15 Закону України, від 01.07.2004, № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" розгляд заяви про державну реєстрацію обтяжень і прийняття рішення про таку реєстрацію, відмову у державній реєстрації обтяжень або її зупинення проводиться в день надходження заяви та документів, необхідних для державної реєстрації обтяжень.

Згідно п.35 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1141 у випадках, установлених законодавством, державний реєстратор за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень оформляє свідоцтво про право власності на нерухоме майно, якому присвоюється індексний номер, фіксується дата та час його формування

Згідно п.5 ст.24 Закону України, № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону (державна реєстрація прав, їх обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії (надання відмови в ній) проводиться одночасно з вчиненням такої дії);

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пунктах 4, 52 - 56 частини першої цієї статті, не позбавляє заявника права повторно звернутися із заявою за умови усунення перешкод для державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, не може здійснюватися у разі, якщо об'єкт нерухомого майна розміщений у межах території, на якій діють два і більше органів державної реєстрації прав, одним з таких органів на вибір заявника, а також у разі проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пункті 4 частини першої цієї статті, не може здійснюватися у разі наявності помилки в Державному земельному кадастрі, яка виникла після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у результаті зміни методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів).

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Згідно ст.30 Закону України, № 1952-IV Державні реєстратори, державні кадастрові реєстратори, нотаріуси, державні виконавці за порушення законодавства у сфері державної реєстрації прав несуть дисциплінарну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом. Дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового реєстратора, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду. Шкода, завдана органом державної реєстрації прав, державним реєстратором, державним кадастровим реєстратором, нотаріусом, державним виконавцем фізичній чи юридичній особі під час виконання своїх обов'язків, підлягає відшкодуванню на підставі рішення суду, що набрало законної сили, у порядку, встановленому законом.

Судами 1-ої та апеляційної інстанції було встановлено ,що на момент прийняття 14.02.2015 року, державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_5, Державної реєстраційної служби України, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 18.02.2015 14:50:27 за реєстраційним номером 10211000, у спеціальному розділі інформації про обтяження була наявна інформація від 23.12.2014 10:15:59 про арешт на підставі ухвали Приморського районного суду м. Одеси від 10.12.2014 року у справі № 522/23682/14-ц, за №8737205,згідно з якою було накладено арешт та заборонено відчуження або обтяження будь-яким способом та будь-яким іншим особам нерухомого майна Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ідентифікаційний код: 32432486). що розташоване за адресою: 65014. Одеська область, місто Одеса, Приморський район, провулок Лермонтовський будинок 2, а також заборонено Дочірньому підприємству «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» ідентифікаційний код: 32432486) та будь-яким іншим особам, здійснювати будь-які заходи, направлені на відчуження нерухомого майна (проведення інвентаризації тощо), що розташоване за адресою: 65014. Одеська-область , місто ОСОБА_7. Приморський район, провулок Лермонтовський будинок 2.

Згідно п.12 Порядку № 1141 під час проведення державної реєстрації прав державний реєстратор додатково здійснює пошук інших заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на те саме майно та рішень судів про заборону вчинення дій, пов'язаних з державною реєстрацією таких прав, у базі даних про реєстрацію заяв і запитів.

Апеляційним судом було встановлено ,що Дочірнє підприємство Клінічний санаторій Лермонтовський Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця на момент здійснення дій та прийняття рішень державними реєстраторами було користувачем нерухомого майна, що розташоване за адресою: 65014. Одеська область, місто Одеса, Приморський район, провулок Лермонтовський будинок 2.

Вказаний факт визнається сторонами та є доведеним в порядку ч.1 ст.72 КАС України за рішенням Господарського суду Одеської області від "03" вересня 2015 р. по справі № 916/2615/15,яке набуло законної сили за постановою Одеського апеляційного господарського суду від "27" жовтня 2015 р., за позовом: Державного підприємства „Санаторій „Лермонтовський" (65014, м. Одеса, пров. Лермонтовський, 2, код ЄДРПОУ 39608495) до Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 39/41, код ЄДРПОУ 02583780) Дочірнього підприємства „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства„Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" (65014, м. Одеса, пров. Лермонтовський, 2, код ЄДРПОУ 32432486) ,за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерства юстиції України (01001 м. Київ, вул. Городецького, 13) Фонду державного майна України (01601, м. Київ 133, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про виселення з займаних нежитлових приміщень, яким було відмовлено в задоволенні позову Державного підприємства „Санаторій „Лермонтовський" до Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця", та був частково задоволений позов Державного підприємства „Санаторій „Лермонтовський" до Дочірнього підприємства „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства „Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця", а саме виселено Дочірне підприємство „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства „Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" (65014, м. Одесса, пров. Лермонтовський, 2, код ЄДРПОУ 32432486) з займаних будівель та споруд., що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2: літера „В" - лікувальний корпус; літера „Д" - корпус №2; літера „Е, Е1, Е2" - корпус №1; літера „Ж" - корпус № 5; літера „З,М" - грязелікарня; літера „Н" - котельна; літера „О" - майстерня; літера „Л" - сушка; літера „И" - клуб та поліклініка; літера „Й" - кінобудка; літера „ЬІ" - естрада; літера „П" - водонапірна башта; літера „С" - їдальня; літера „Р, Ю" - адмін. корпус; літера „Я, Я1" - експериментально-монтажний цех; літера „Т" -дитячий садок та аптека; літера „Ф, Э, Щ" - житлові; літера „Ш" - радонова лабораторія; літера „Ч" - приймальне відділення; літера „У" - корпус №4; №1, 2, 26, 36 - кіоски; №10,31, „Ц" - трансформаторні будки; №24 - газобалонна; №11, 12, 13, 14, 15, 16 - аеросолярій; №25, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28 - сараї; №32 - гараж; №3, 17, 18, 21, 22 - навіси; №19 - душова літня; № 20, 9 - убиральні; №35 - танцювальний майданчик; №37 - спортивний майданчик; №38 - метео-майданчик; №ІІІ - VIII - оранжерея; №І - мостіння; №39 - 47 - ворота; №48 - 52 - забори; №29 - резервні запаси води; №11 - бетонний борт; №ІХ - фонтан; №Х-ХХІХ - грязеві басейни.Та відмовлено у задоволенні позову Державного підприємства „Санаторій „Лермонтовський" до Дочірнього підприємства „Клінічний санаторій „Лермонтовський" Закритого акціонерного товариства „Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця" про виселення з займаних будівель та споруд, що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2: літера „Г" - гуртожиток та пральня, літера „X" - бібліотека та перукарня.

Тому , апеляційний суд вважає, що Дочірнє підприємство Клінічний санаторій Лермонтовський Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця є належним позивачем , у розумінні п.8 ч.1 ст.3 КАС України, та особою , яка потребує захисту своїх інтересів, що полягають ,у визначенні відповідно до вимог чинного законодавства, субєкта ,уповноваженого державою на здійснення володіння ,користування та розпорядження цим нерухомим майном, що ,в свою чергу, має суттєве значення для вирішення справи № 916/2615/15 в порядку господарського судочинства.

Апеляційний суд , не ставлячи під сумнів рішення Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі № 9/17-4164-2011, яке набуло законної сили , розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року № 52-р, та наказ Міністерством юстиції України № 29/7 від 28.01.2015 року,яки не були скасовані у судовому чи позасудовому порядку на момент виникнення правовідносин , але із врахуванням висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду України від 11.11.2014 року по справі № 21-357а14, та обовязкового для застосування в порядку ст.244-2 КАС України ,що наявність в Єдиному реєстрі заборон запису про арешт майна є перешкодою для здійснення державним реєстратором реєстраційних дій до того часу, поки таке обтяження не буде зняте, так як , у звязку із відсутністю державної реєстрації права власності вищевказаного нерухомого майна за державою, в особі Фонду державного майна України за рішенням Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі № 9/17-4164-2011, вказана реєстрація є первинною та не може розглядатися, як зміна уповноваженого субєкту без відчуження майна іншому власнику ,що в свою чергу є підставою вважати протиправними : рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 19351779від 14.02.2015року 14:56:35год., прийняте державним реєстратором Реєстраційної служби України ОСОБА_5, дії державного реєстратора Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 стосовно внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності № 8737146від 14.02.2015року о 09:58:37год. про реєстрацію за державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 00015622, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розміщені за адресою: Одеська обл., м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2 ,видача державним реєстратором Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 Свідоцтва про право власності № 33658051від 16.02.2015року .

Щодо визнання протиправними дій державного реєстратора Реєстраційної служби України ОСОБА_5 стосовно прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 19351779 від 14.02.2015 року 14:56:35 год. Вважає, що це є неналежним засобом захисту права , бо якщо результатом дій є відповідне рішення , то воно й підлягає оскарженню , а зобовязання Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування запису про право власності № 8737146від 14.02.2015року о 09:58:37год. щодо реєстрації за державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 00015622, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розміщені за адресою: Одеська обл., м. Одеса, провулок Лермонтовський,є передчасним ,а суд не може відновити ще не порушене право та керуючись можливими порушеннями з боку відповідача зобовязувати його до вчинення дій на майбутнє ,так як в порядку п.41 Порядку № 1141 державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Крім того, апеляційний суд зазначає, що Міністерство юстиції України не позбавляється права подати повторну заяву про державну реєстрацію вказаного нерухомого майна за державою в особі Міністерства юстиції України після скасування у встановленому законом порядку ухвали Приморського районного суду м. Одеси від 10.12.2014 року у справі № 522/23682/14-ц, за №8737205.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до п. 3. ч.1. ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.

Таким чином, апеляційний суд доходить до висновку,що постанову суду 1-ої інстанції слід скасувати та прийняти нову про часткове задоволення позову .

Відповідно до ч.1,3 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Апеляційним судом встановлено , що позивачем ,у звязку зі сплатою судового збору за звернення із позовною заявою та подачу апеляційної скарги, понесені судові витрати у розмірі 1212,88 грн.

Керуючись: ст.11, 94,ч. 1 ст. 195,196,п. 3 ч.1 ст. 198, п. 3 ,4ч. 1 ст. 202, п. 3 ч. 1 ст. 205, ст. 207 , ч.5 ст.254 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Клінічний санаторій Лермонтовський Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця задовольнити частково, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2015 року - скасувати.

Прийняти нову постанову:

Адміністративний позов Дочірнього підприємства Клінічний санаторій Лермонтовський Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця- задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 19351779від 14.02.2015року 14:56:35год., прийняте державним реєстратором Реєстраційної служби України ОСОБА_5.

Визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 стосовно внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності № 8737146від 14.02.2015року о 09:58:37год. про реєстрацію за державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 00015622, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, що розміщені за адресою: Одеська обл., м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2 та скасувати цей запис.

Визнати протиправною видачу державним реєстратором Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 Свідоцтва про право власності № 33658051від 16.02.2015року.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути на користь Дочірнього підприємства Клінічний санаторій Лермонтовський Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України Укрпрофоздоровниця із державного реєстратора Реєстраційної служби України ОСОБА_5, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області ОСОБА_6 солідарно судові витрати у розмірі 808,59 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції

Головуючий суддя Кравець О.О.

Суддя Вербицька Н.В.

Суддя Домусчі С.Д.