УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2015 р. Справа № 876/11000/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді:Дяковича В.П.,
суддів:Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,
за участі секретаря судового засіданняСердюк О.Ю.,
представника відповідачаОСОБА_1,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Приватної агрофірми "Щирець" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року по справі № 813/3752/15 за позовом Приватної агрофірми "Щирець" до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про визнання протиправним та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Приватна агрофірма "Щирець" звернулася в суд з позовом, яким просила визнати протиправним та скасувати розрахунок Управління Пенсійного Фонду України у Пустомитівському районі Львівської області фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року, яким на них покладено обов'язок відшкодовувати щомісячно за ОСОБА_2 по 1051,40 гривень починаючи з січня 2015 року до 22.07.2017 року та зобов`язати відповідача здійснити розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної громадянці ОСОБА_2 відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з 2015 року, яким на них покладено обов'язок відшкодовувати щомісяця за ОСОБА_2 по 0,72 % від фактичних витрат на виплату та доставку пенсії починаючи із січня 2015 року до 22.07.2017 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Приватна агрофірма "Щирець" постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задоволити повністю.
В апеляційній скарзі покликається на те, що пільгову пенсію ОСОБА_2, згідно з оскаржуваним розрахунком, призначено відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Згідно з вказаною нормою на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, не залежно від місця останньої роботи: жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стаж, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Вказує, що пенсіонерка пропрацювала на ПАФ «Щирець» лише один місяць та 28 днів, а на інших підприємствах (установах, організаціях) 22 роки 2 місяці та 22 дні, отже управління має право розраховувати позивачу лише 0.75% від загальної суми від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій , призначених на пільгових умовах.
В судовому засіданні представник відповідача надала пояснення та заперечила проти доводів апеляційної скарги.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду у Пустомитівському районі Львівської області ОСОБА_2 призначено пенсію на пільгових умовах на підставі п. «ж» статті 13 закону України «Про пенсійне забезпечення» згідно протоколу від 11.07.2007 року №158326.
10.02.2015 року Управлінням Пенсійного фонду у Пустомитівському районі Львівської області скеровано позивачу розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку таких пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2015 року, яким на позивача покладено обов'язок починаючи з січня 2015 року відшкодовувати щомісячно відповідачу 1051,40 грн. Позивачем отримано вказаний розрахунок та у зв'язку з незгодою з відшкодуванням визначених у них сум пенсій оскаржено такий розрахунок до суду.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до пункту 1 статті 1 цього закону - платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (далі - Закон - N 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В абзаці п'ятому цього ж пункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" -"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII (далі - Закон N 1788-XII) визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема згідно з п. "ж" частини першої цієї статті до таких працівників відносяться жінки, які працювали у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
На момент набрання чинності Законом № 1058-IV питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону № 1788-XII, було врегульовано Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (надалі - Закон № 400/97-ВР), відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст. 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Абзацом 3 п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону.
Судом встановлено, що ПАФ «Щирець» до 01.01.2015 року перебувало на фіксованому сільськогосподарському податку, тому не здійснювало відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Проте, з 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з числа загальнодержавних податків і зборів та місцевих податків виключено фіксований сільськогосподарський податок.
Відповідно до цього, з 01.01.2015 року ПАФ «Щирець» перебуває на обліку як платник єдиного податку згідно ст. 10 Податкового кодексу України, а для платників єдиного податку виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до п. 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03р. N 21-1 (далі - Інструкція № 21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п.6.8 Інструкції № 21-1 розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п. 6.8 Інструкції).
За період роботи на ПАФ "Щирець" право на пенсію на пільгових умовах набула ОСОБА_2, на підставі п.п. «ж» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі призначено пенсію на пільгових умовах що підтверджується протоколом управління ПФУ №158326 від 11.07.2007 року про призначення названій вище особі пільгової пенсії та розрахунком стажу. Крім цього, факт роботи у сільськогосподарському виробництві, а саме у ПАФ "Щирець" підтверджується трудовою книжкою (ст. 1,18-19), поданням про призначення пенсії, яке подавалося і оформлялося ПАФ "Щирець". Наявність необхідної кількості дітей підтверджується довідкою, виданою Дмитрівською сільською радою Пустомитівського району про народження та виховання до 14-річного віку п'ятьох дітей №592 від 29.11.2006 року.
На підставі вищезазначених норм законодавства управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі направлено позивачу розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які підлягають відшкодуванню, з 2015 року. Відповідно до цього розрахунку місячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пенсій ОСОБА_2, які позивач повинен відшкодувати управлінню ПФУ становить 1051,40 грн.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області надсилаючи позивачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2015 рік діяло в межах та у спосіб передбачений чинним законодавством України.
Відтак, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Доводи позивача щодо неправильного застосування відповідачем норм чинного законодавства в частині призначення пільгових пенсій є безпідставними, оскільки предметом даного позову є визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а не оскарження розпоряджень про їх призначення.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Приватної агрофірми "Щирець" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року по справі № 813/3752/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддяВ.П. Дякович
СуддіЛ.П. Іщук
ОСОБА_3