Ухвала суду № 53944445, 30.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
372/2954/15-а
Номер документу
53944445
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 372/2954/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Зінченко О.М. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.

У Х В А Л А

Іменем України

30 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Старової Н.Е., Файдюка В.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Київської області в інтересах Держави на постанову Обухівського районного суду Київської області від 13 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Першого заступника прокурора Київської області в інтересах Держави до Обухівської районної ради, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Підгірцівської сільської ради Обухівського району про визнання незаконним рішення та його скасування, -

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник прокурора Київської області в інтересах Держави звернувся до суду з позовом до Обухівської районної ради, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Підгірцівської сільської ради Обухівського району про визнання незаконним та скасування рішення Обухівської районної ради від 25.11.2014 року №546.37.VI «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області».

Постановою Обухівського районного суду Київської області від 13 жовтня 2015 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що позивачем був пропущений строк передбачений статтею 99 КАС України без поважних причин, у зв'язку з чим відмовив в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає, що постанова суду першої інстанції була прийнята з порушенням норм процесуального права, адже відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, 10.07.2015 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Обухівської районної ради від 25.11.2014 року №546.37.VI «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області».

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.

Як вбачається з адміністративного позову про порушення інтересів держави внаслідок прийняття Обухівською районною радою оскаржуваного рішення, прокуратурі області стало відомо з листа Державної інспекції сільського господарства в Київській області, яке надійшло до прокуратури 03.06.2015 року.

Згідно даного листа щодо надання інформації Держсільгоспінспекцією в Київській області здійснено опрацювання документації із землеустрою та надано відповідь Голові постійній комісії з питань розвитку території, землекористування, будівництва, інвестицій та екології Обухівської районної ради Коваленку В.І. листом від 05.11.2014 №02-4-09/6604 до прийняття рішення Обухівської районної ради від 25.11.2014 року № 543.37.VI «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області».

Згідно пункту 1.2. «Порядку підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства» затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 27.08.2014 № 317, саме Клопотання є письмовим звернення до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про необхідність вжиття заходів щодо забезпечення дотримання вимог земельного законодавства.

Вищезазначений Порядок встановлює процедуру підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства (далі - Клопотання), їх обліку, контролю за станом виконання та вжиття заходів реагування у разі невиконання вимог, зазначених у Клопотаннях.

Вимоги цього Порядку поширюються на: державних інспекторів сільського господарства інспекційних органів Держсільгоспінспекції України - в частині дотримання ними встановленого порядку підготовки та внесення (вручення, надсилання) Клопотань, забезпечення їх обліку та контролю за виконанням вимог, зазначених у Клопотаннях; органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування - в частині розгляду і виконання вимог Клопотань, внесених інспекційними органами Держсільгоспінспекції України, приведення власних рішень у відповідність до вимог чинного законодавства, вжиття згідно із законом заходів для припинення порушень земельного законодавства.

Клопотання вносяться з метою: приведення у відповідність до законодавства рішень, прийнятих органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель.

Клопотання оформляється на бланку відповідного інспекційного органу Держсільгоспінспекції України у двох примірниках.

Контроль за своєчасним розглядом та повнотою виконання вимог, зазначених у Клопотаннях, забезпечується відповідними структурними підрозділами інспекційних органів Держсільгоспінспекції України, які виявили порушення та оформили Клопотання.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування виконати вимоги, зазначені у Клопотанні, чи при неотриманні від них протягом 30 днів з дати отримання Клопотання письмового повідомлення про результати розгляду Клопотання відповідний інспекційний орган Держсільгоспінспекції України, що вніс Клопотання, направляє копію Клопотання та матеріали, які засвідчують факт порушення земельного законодавства, до відповідного органу прокуратури для вжиття заходів згідно з вимогами чинного законодавства.

За наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що Держсільгоспінспекція проводила не перевірку, а лише здійснила опрацювання документації із землеустрою та надала відповідь (лист від 05.11.2014 №02-4-09/6604) до прийняття рішення Обухівської районної ради від 25.11.2014 року № 543.37.VI «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області».

Отже, перебіг строку позовної давності в даному випадку слід обраховувати з дня прийняття районною радою рішення від 25.11.2014 року № 543.37.VI «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області», оскільки з цього часу виникли підстави, що дають право на подання позову.

Водночас, відповідно до ст. 51-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міські, районні, міжрайонні, районні в містах, а також інші прокурори на відкритому пленарному засіданні відповідної ради, на яке запрошуються представники засобів масової інформації, не менш як двічі на рік інформують населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці про стан законності, заходи щодо її зміцнення та результати діяльності на відповідній території.

Таким чином, відповідно до приписів ст.ст. 46, 50, 55, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 51-1 Закону України «Про прокуратуру» протоколи сесії ради та її рішення є відкритими та оприлюднюються у встановленому законом порядку, а сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного, у тому числі і прокурора, бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством.

Рішення Обухівської районної ради від 25.11.2014 року № 543.37.V було оприлюднене шляхом опублікування у газеті «Обухівський край» (номер 91 від 28 листопада 2014 року).

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Таким чином колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України, постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

За таких обставин колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржувану постанову суду першої інстанції - скасувати, а позовну заяву - залишити без розгляду.

Керуючись статтями 99, 100, 155, 160, 195, 198, 203, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Київської області - залишити без задоволення, постанову Обухівського районного суду Київської області від 13 жовтня 2015 року - скасувати, адміністративний позов Першого заступника прокурора Київської області в інтересах Держави до Обухівської районної ради, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Підгірцівської сільської ради Обухівського району про визнання незаконним рішення та його скасування - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

суддя Н.Е.Старова

суддя В.В.Файдюк

Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.

Судді: Старова Н.Е.

Файдюк В.В.