Справа № 359/10483/15-п
Номер провадження 3/359/3052/2015
Номер протоколу 0598/125120102/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2015 року Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Левченко А.В., розглянувши за участю представника митниці ОСОБА_1, представників правопорушника ОСОБА_2, ОСОБА_3, адміністративний матеріал, який надійшов від Київської обласної митниці, про порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України, щодо громадянки ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої за адресою: ОСОБА_4 м.Франкфурт-на-Майні вул.Бріандрінг, буд.5, власника готелю «HOTEL MESSE» в м.Франкфурт-на-Майні ОСОБА_4, паспорт громадянки ОСОБА_4 для виїзду за кордон С5HTV7WJX, виданий 27.08.2008 р., орган, що видав: STADT FRANKFURT AM MAIN,
встановив:
06.10.2015р. о 14 год. 30 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянка ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), яка прибула до України з ОСОБА_4, м. Франкфурт, літаком авіакомпанії «Люфтганза», рейсом № 1490, своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчила про факти, що мають юридичне значення.
Після перетину пасажиркою «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України громадянці ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), було задано запитання щодо наявності в неї готівки, на що громадянка ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) відповіла, що має при собі приблизно до 10000 євро. Після цього громадянку ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), було запрошено до службового приміщення митниці залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», де нею була видана готівка в розмірі 3511 доларів США та 11300 євро, що знаходились в гаманці пасажирки, що лежав у жіночій сумці (ручна поклажа). Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянки ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), зазначена готівка належить їй особисто. Пасажирка обрала проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10000 Євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).
З виявленої суми громадянці ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) було пропущено 10000 євро.За протоколом про порушення митних правил затримано 3511 доларів США та 1300 євро.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажирка не надала, до моменту перетину нею «білої лінії» до інспекторів митниці не зверталася.
Таким чином, своїми діями громадянка ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянкою ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обовязковому письмовому декларуванню відповідно до Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженою Постановою Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р. зі змінами внесеними Постановою Правління НБУ № 312 від 25.07.2012 р. мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Правопорушник в судове засідання не зявилась, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
Представники правопорушника в судовому засіданні просили повернути вилучені грошові кошти.
Представник митниці просив суд застосувати до порушниці стягнення у виді штрафу та конфіскації вилученої валюти.
Заслухавши думку представника митниці, представників правопорушника, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст.471 Митного кодексу України.
Так, дійсно ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) допустила порушення вимог ст.366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме переміщення через митний кордон України, яка формою проходження митного контролю обрала проходження через "зелений коридор", кількість валюти, переміщення якої через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України (постанова Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №436, Перелік валютних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України).
Так, ввезення валюти через кордон України здійснюється на підставі генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій. При перетинанні кордону України такої ліцензії ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) не мала.
З цього приводу у суду достатньо підстав для визнання ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, оскільки протокол складено 06.10.2015 року.
Вина правопорушниці підтверджується даними протоколу про порушення митних правил, та даними службової записки, та встановлена судом.
Суд також приймає до уваги, що у відповідності з положеннями ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст.17 Закону України "Про міжнародні договори" від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті. які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію "З захисту прав і основних свобод людини", а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Європейський Суд зазначив, що держави мають законний інтерес і в той же час обов'язок вживати заходи в цілях виявлення та контролю руху готівкових коштів через кордони, оскільки значні суми готівки можуть використовуватись для легалізації незаконних доходів, торгівлі наркотиками, фінансування тероризму, вчинення тяжких фінансових злочинів.
Загальна вимога про декларування, яка розповсюджується на будь-яку особу, що перетинає кордон держави, попереджує прихований ввіз і вивіз грошових коштів з країни і конфіскаційна міра, яку тягне недекларування грошових коштів митному органу, є частиною загальної регулятивної системи, передбаченої для боротьби з подібними правопорушеннями.
Суд також вказав, що органи влади повинні дотримувати розумний баланс між заходами, вжитими для забезпечення загальних інтересів суспільства та потребою захищати право заявника на мирне володіння своїм майном, тобто, чи не стали вжиті заходи особистим та надмірним тягарем для заявника. Крім того, суд зауважив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення, зокрема, недотриманню вимоги щодо внесення відомостей до митної декларації, а не тяжкості будь-якого правопорушення, яке можна припустити (наприклад, відмивання грошей або ухилення від сплати податків, але яке насправді не було доведене).
Правопорушення, яке вчинила ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів в сумі, що підлягає обов'язковому декларуванню.
Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти до України, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинила ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в "зеленому коридорі", тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно з ст.471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.
За матеріалами справи ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) не судима, до кримінальної чи адміністративної відповідальності раніше не притягувалася. Жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
В судовому засіданні представник митниці також не висловлював припущень щодо незаконності походження валютних цінностей.
Таким чином, єдине протиправне діяння, яке вчинила ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу. При цьому представник митниці у судовому засіданні не довів і навіть не ствердив, що одного такого адміністративного стягнення не достатньо для досягнення бажаного стримуючого і карного впливу та запобігання порушень вимог про декларування, його пояснення щодо застосування конфіскації обґрунтовуються виключно тим, що таке додаткове адміністративне стягнення передбачене ст.471 МК України, є обов'язкове.
Шкода, яку ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) потенційно могла завдати державі, була незначною: вона не ухилялася від сплати мита та інших зборів і не завдала державі іншої шкоди, якби вона ввезла гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території держави. Таким чином, метою конфіскації було б не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.
На підставі статті ст. 33 ОСОБА_3 при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих та помякшуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 ОСОБА_3 адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер скоєного, виходячи із змісту ч. 3 ст. 462 МК України, матеріали справи, встановлені судом обставини, думку учасників судового розгляду протоколу, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилученої валюти, яке вказане в санкції ст. 471 МК України, в суду немає.
Стягнення штрафу слід звернути на кошти вилучені працівниками митниці в рахунок забезпечення штрафу.
Саме таке стягнення суд вважає достатнім для виправлення та належної поведінки ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) в подальшому.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" слід стягнути з ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina),на яку накладено адміністративне стягнення судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп.
Керуючись п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 3, 10, ст. 471 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 22, 33 ОСОБА_3 -
п о с т а н о в и в:
громадянку ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої за адресою: ОСОБА_4 м.Франкфурт-на-Майні вул.Бріандрінг, буд.5, паспорт громадянки ОСОБА_4 для виїзду за кордон С5HTV7WJX, виданий 27.08.2008 р., орган, що видав: STADT FRANKFURT AM MAIN - визнати винною у скоєні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України та накласти штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень 00 коп.
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Державний бюджет України; Код ЄДРПОУ: 38007070; код банку: 821018; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області; рахунок: №31117106705004, код класифікації доходів бюджету: 21081100, код виду надходжень бюджету: 050: ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina) № 359/10483/15-п) та зверненню на вилучену згідно протоколу № 0598/125120102/15 від 06.10.2015 року суму 1700 грн. 00 коп. в рахунок його сплати.
Вилучену згідно протоколу про порушення митних правил №0598/125120102/2015 від 06.10.2015 року валюту в розмірі 3511 (три тисячі пятсот одинадцять) доларів США та 1300 (одна тисяча триста) євро - вернути громадянці ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої за адресою: ОСОБА_4 м.Франкфурт-на-Майні вул.Бріандрінг, буд.5, паспорт громадянки ОСОБА_4 для виїзду за кордон С5HTV7WJX, виданий 27.08.2008 р., орган, що видав: STADT FRANKFURT AM MAIN.
Стягнути з громадянки ОСОБА_4 ОСОБА_5 (Kerste-Gavriluk Alina), ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої за адресою: ОСОБА_4 м.Франкфурт-на-Майні вул.Бріандрінг, буд.5, паспорт громадянки ОСОБА_4 для виїзду за кордон С5HTV7WJX, виданий 27.08.2008 р., орган, що видав: STADT FRANKFURT AM MAIN, на користь державного бюджету України (р/р №31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області, отримувач коштів Бориспільське УДКСУ (м. Бориспіль): 22030001) судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною пятою статті 7 ОСОБА_3, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження (опротестування) цієї постанови і може бути предявлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя А.В. Левченко