Постанова № 53942361, 24.11.2015, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
295/15578/15-а
Номер документу
53942361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/15578/15-а

Категорія 87

2-а/295/388/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.11.2015 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суд м. Житомира ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання неправомірною відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2015 року позивач звернулася до суду з позовом до управління ПФУ в м.Житомирі Житомирської області про визнання неправомірними дій щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до рішення Богунського районного суду м.Житомира від 03.12.2014 року та ст. 37 Закону України "Про державну службу". При цьому зазначила, що нарахування пенсії здійснено за законом в редакції чинній станом на 01.01.2015 року з розрахунку 70 % , хоча право на пенсію виникло у позивача з 24 травня 2013 року мови включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII Про державну службу (далі Закон № 3723-XII).

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від відповідача ОСОБА_3 пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 24.05.2013 року ОСОБА_2 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" за віком як державному службовцю.

В 17 жовтні 2014 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку та індексацію та надала довідки про складові заробітної плати від 16.10.2014 року. за № 061121/7256 та № 061121/17257.

Листом від 24 жовтня 2014 року відповідач повідомив позивачу, оскільки вважав, що підстав для проведення перерахунку пенсії немає.

Постановою Богунського районного суду від 03.12.2014 року по справі № 295/17588/14-а зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити з 01.11.2014 року перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України „Про державну службу" пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації. Ухвалою Житомирського адміністративного апеляційного суду постанову Богунського районного суду м.Житомира залишено без змін.

Зі змісту листа управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області вбачається, що відповідачем на виконанння рішення суду здійснено перерахунок пенсії позивача, однак нарахування пенсії проведено відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням змін внесених до закону ( з 01.05.2014 року) в розмірі 70% від сум заробітної плати за період з 01.05.2011 року по 30.04.2013 року ( лист фонду №577/Б-02 від 24.10.2014 року).

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852. передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

Сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням змін внесених до закону ( з 01.05.2014 року) в розмірі 70% від сум заробітної плати вказує на те, що відповідачем неправомірно та безпідставно зменшено її розмір з 80% до 70 % сум заробітної плати, що призвело до зниження розміру її пенсії, відповідач порушив конституційне право позивача на розмір вже призначеної в 2013 році пенсії в розмірі 80% шляхом звуження та обмеження її права, оскільки 2013 року позивачу була призначена пенсія державного службовця в розмірі саме 80% від її заробітної плати, з огляду на таке.

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії держслужбовців здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.

Згідно ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.

Разом з тим, підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005 року.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії поивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.

Відповідно до порядку визначення заробітної плати, для обчислення пенсії визначеного постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» у редакції чинній на момент визначення пенсії, розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарних місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Зі змісту довідки за № 061121/7256 від 16.10.2014 року вбачається, що останнім місяцем роботи позивача був травень 2013 року, за таких обставин суд приходить до висновку, що для перерахунку пенсії позивачу має бути врахована саме вищезазначена довідка.

Відповідно до ч. 2 ст.19, ст. 22, ч. 2 ст. 46, ст.64 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону № 3723-XII, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-), ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV), ст. 33 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР Про оплату праці (далі Закон № 108/95-ВР), Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2008 року № 865 Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсії, ст.24 Закону України Про відпустки, керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 104, 183-2 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 з зменшеннням її розміру з 80% до 70 % сум заробітної плати, що призвело до зниження розміру пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України „Про державну службу" пенсії ОСОБА_2 починаючи з 01.11.2014 року з урахуванням постанови Богунського районного суду м.Житомира від 03.12.2014 року у справі № 295/17588/14-а, з розміру 80% від сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації, отриманих за останні 24 календарних місяці роботи у період з 01.06.2013 року по 21.05.2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.М.Чішман