Ухвала суду № 53940574, 18.11.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
808/3050/15
Номер документу
53940574
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

18 листопада 2015 рокусправа № 808/3050/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.

судді: Суховаров А.В. Головко О.В.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08 липня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

У червні 2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила зобов'язати відповідача призначити та виплатити позивачу допомогу по вагітності та пологах, згідно листків непрацездатності АВС №211911 з 30.07.2014 по 02.12.2014 та АГВ №958175 за період з 03.12.2014 по 16.12.2014.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 08 липня 2015 року адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Запорізьку міську Виконавчу дирекцію Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу по вагітності і пологах згідно листків непрацездатності АВС № 211911 з 30.07.2014 по 02.12.2014 та АГВ № 958175 за період з 03.12.2014 по 16.12.2014 у відповідності до даних, викладених у довідці про заробітну плату з розшифруванням видів оплат № 130 від 23.09.2015 яку було видано позивачу ПАТ по газопостачанню та газифікації "Донецькміськгаз".

В апеляційній скарзі відповідач посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що матеріальне забезпечення, страхові виплати призначаються за наявності необхідних документів, що підтверджують право на ці виплати, а в разі їх відсутності - за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку встановленому правлінням Фонду соціального страхування України. Відповідно до наданого пакету документів, у позивача відсутня довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Так, позивачу не відмовлено у матеріальному забезпеченні, а лише повідомлено про неможливість здійснення відповідних виплат у встановленому законом порядку до повернення окупованої території під контроль державної влади.

У відповідності до вимог статті 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача щодо призначення та виплати допомоги по вагітності і пологах згідно листків непрацездатності АВС № 211911 з 30.07.2014 по 02.12.2014 та АГВ № 958175 за період з 03.12.2014 по 16.12.2014.

На звернення позивача Запорізька міська Виконавча дирекція Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності листом від 12.05.2015 за вих. № 19-03-1043 відмовила їй у призначені та виплаті допомоги по вагітності та пологам.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі - Закон № 1105-ХІV).

Статтею 18 Закону № 1105-ХІV передбачено, що страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.

Відповідо до частини 1 статті 19 Закону № 1105-ХІV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Частиною 1 статті 20 Закону № 1105-ХІV передбачено, що за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по вагітності та пологах.

Частиною 4 статті 19 Закону № 1105-ХІV передбачено, що застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах: допомога по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

Отже, ОСОБА_1 є застрахованою особою та працювала у ПАТ по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз", який є страхувальником та знаходиться на обліку у Донецькому обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до листа-відповіді виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 09.02.2015 вих. № 01-20-04-К169 заяви-розрахунки страхувальника ПАТ по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз" на фінансування нарахованої допомоги по листкам непрацездатності у зв'язку із вагітністю та пологами надані до Центральної міжрайонної виконавчої дирекції в м. Донецьку Донецького обласного відділення фонду 17.09.2014 та 11.11.2014.

07.11.2014 постановою КМУ № 595 був затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, відповідно до п. 2 якої у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, видатки з бюджетів фондів загальнообов'язкового соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

Отже, ПАТ по газопостачанню та газифікації "Донецькміськгаз" зареєстроване у м. Донецьк, а тому згідно розпорядження КМУ від 07.11.2014 № 1085-р включено до переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

У зв'язку з чим, Центральна міжрайонна виконавча дирекція в м. Донецьку може здійснити фінансування підприємства тільки після повернення даної території під контроль органів державної влади.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 зо № 531 „Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції (далі - застраховані особи), мають право на надання матеріального забезпечення (якщо страховий випадок настав до моменту переміщення застрахованої особи) та соціальних послуг відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" і "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" робочими органами виконавчих дирекцій Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - фонди) за фактичним місцем проживання (перебування) у порядку, встановленому правліннями фондів. Матеріальне забезпечення виплачується застрахованим особам в установленому порядку через банки; 2) матеріальне забезпечення та соціальні послуги надаються за умови подання документів, що підтверджують право застрахованих осіб на їх надання, а у разі відсутності таких документів - на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності у зазначеному Реєстрі необхідних відомостей матеріальне забезпечення надається у мінімальному розмірі, встановленому правліннями фондів, з наступним перерахуванням сум матеріального забезпечення після надходження документів, що підтверджують право застрахованих осіб на його надання.

Так, правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно пункту 2 постанови КМУ № 531 затверджено „Порядок надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції вимушеним переселенцям" № 37 від 26.12.2014 зареєстрованої в Мінюсті 21.01.2015 (далі - Порядок № 37).

Пунктом 8 Порядку № 37 передбачено, що для отримання матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах застрахована особа подає до робочого органу Фонду такі документи: листок непрацездатності; копію першої - четвертої, одинадцятої - шістнадцятої сторінок паспорта або іншого документа, що посвідчує особу; копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (не надається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку у паспорті); копію довідки про взяття на облік; довідку, видану застрахованій особі банківською установою, про відкриття поточного рахунку для зарахування матеріального забезпечення (за наявності); копію трудової книжки (за наявності); довідку про нараховану заробітну плату за відповідний розрахунковий період (помісячно) із зазначенням видів виплат та кількості відпрацьованих днів (годин) (за наявності);

у разі необхідності для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі сто відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи, зазначені в абзаці п'ятому частини першої статті 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" або в пункті 5 частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" , додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу; копію свідоцтва про народження дитини (для встановлення віку дитини при оплаті листка непрацездатності по догляду за хворою дитиною); копію договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) та наявну інформацію про сплачені суми єдиного внеску, зокрема копії квитанцій про сплату єдиного внеску, для добровільно застрахованих осіб.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 було відмовлено у призначені та виплаті допомоги по вагітності та пологах згідно листків непрацездатності АВС № 211911 з 30.07.2014 по 02.12.2014 та АГВ № 958175 за період з 03.12.2014 по 16.12.2014 через відсутність серед документів, наданих позивачем, довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

Статтею 1 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VІІ „Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VІІ) передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Частинами 1, 2 ст. 4 Закону № 1706-VІІ визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Видача довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення регулюється Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, затвердженим Постановою КМУ від 01.10.2014 № 509.

Пунктом 1 Порядку визначено, що довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Листом від 20.05.2015 вих. № К-182-0/01-16 Управління праці та соціального захисту населення по Орджонікідзевському району Запорізької міської ради розглянувши звернення ОСОБА_1 відмовило у видачі довідки про взяття на облік переміщеної особи, оскільки згідно з паспортними даними місце проживання останньої зареєстроване 16.05.2009 у АДРЕСА_1.

У зв'язку з тим, що позивач фактично проживав і працював у м. Донецьку, але залишив за собою Запорізьку реєстрацію, наразі ОСОБА_1 не може отримати статус внутрішньо переміщеної особи.

Право позивача на отримання допомоги по вагітності і пологах в установлених законодавством розмірах не може бути обмежений формальним підходом неможливості отримання ОСОБА_1 довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, враховуючи наявність її постійної реєстрації місця проживання у м. Запоріжжі.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання Запорізької міської Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу по вагітності і пологах згідно листків непрацездатності АВС № 211911 з 30.07.2014 по 02.12.2014 та АГВ № 958175 за період з 03.12.2014 по 16.12.2014 у відповідності до даних, викладених у довідці про заробітну плату з розшифруванням видів оплат № 130 від 23.09.2015 яку було видано позивачу ПАТ по газопостачанню та газифікації „Донецькміськгаз".

Таким чином, суд дійшов висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08 липня 2015 року у справі №808/3050/15 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: О.В. Головко