Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 листопада 2015 р. № 820/10283/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Звягіна Я.І.,
представників сторін:
позивача - Пелих Л.Д.,
відповідача - Полухіна А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Харківський автогенний завод" до державної екологічної інспекції у Харківській області про визнання протиправним та скасування припису, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить суд: визнати протиправним та скасувати припис державної екологічної інспекції у Харківській області № 02-25/33 від 03.09.2015 року в частині пунктів 2,3,8,10,12,13.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з 10.08.2015 року по 28.08.2015 року на підставі наказу від 07.08.2015 року №105/01-04 державною екологічною інспекцією у Харківській області проведено планову перевірку приватного акціонерного товариства "Харківський автогенний завод" з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт №105/01-04/02-09. Позивач не погоджується з висновками акту перевірки №105/01-04/02-09, вважає їх помилковими та безпідставними, а складений на його підставі припис від 03.09.2015 року №02-25/33 в частині пунктів 2, 3, 8, 10, 12, 13 - незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги та доводи позову підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається із викладеною у судовому засіданні, де вказав, що екологічною інспекцію проведено планову перевірку приватного акціонерного товариства "Харківський автогенний завод" з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт, на підставі якого винесено припис від 03.09.2015 року №02-25/33, який на думку відповідача є законним та прийнятим у межах та у спосіб визначений діючим законодавством України, а тому, скасуванню в частині пунктів 2, 3, 8, 10, 12, 13 не підлягає.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) врегульовані положеннями Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року, № 877-V.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 року № 429 "Про затвердження положень про територіальні органи Держекоінспекції України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №120/13387, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема:
б) законодавства про використання та охорону земель;
в) законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів;
л) законодавства про поводження з відходами.
В період з 10.08.2015 року по 28.08.2015 року на підставі наказу від 07.08.2015 року №105/01-04, державною екологічною інспекцією у Харківській області проведено планову перевірку приватного акціонерного товариства "Харківський автогенний завод" з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт №105/01-04/02-09, в якому, серед іншого, встановлено: не проведення переоформлення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою площею 5,5491 га та 0,1034 га за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, 10, у зв'язку із зміню форми власності; не отримання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою загальною площею 0,1758 га за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, що є порушенням ст.ст. 92, 125, 126 Земельного кодексу України; не надання інформації щодо здійснення опалення, водопостачання та водовідведення з відповідними документами за адресою: м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, та договорів на вивіз відходів, що утворюються та актів виконаних робіт до цих договорів за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, що є порушенням п.20-2 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (т. 1 а.с. 19-41).
На підставі акту перевірки №105/01-04/02-09 відповідачем 03.09.2015 року складено припис №02-25/33 з яким позивач частково не погоджується, та яким державна екологічна інспекція у Харківській області приписує приватному акціонерному товариству "Харківський автогенний завод" (т. 1 а.с. 15-17):
п.2 - провести переоформлення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою площею 5,5491 га за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, 10, у зв'язку із зміною форми власності до 03.12.2015 року;
п.3 - провести переоформлення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою площею 0,1034 га за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, 10, у зв'язку із зміню форми власності до 03.12.2015 року;
п.8 - отримати документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою загальною площею 0,1758 га за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д до 03.12.2015 року;
п.10 - надати до Держекоінспекції інформацію щодо здійснення опалення за адресою: м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, у строк 20 днів, після отримання припису;
п.12 - надати до Держекоінспекції інформацію щодо здійснення водопостачання та водовідведення з наданням відповідних документів за адресою: м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, у строк 20 днів, після отримання припису;
п.13 - надати до Держекоінспекції договори на вивіз відходів, що утворюються та акти виконаних робіт до договорів за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, у строк 20 днів, після отримання припису.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 № 464, затверджено Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, п.п. 2.2 п.2 якого визначено, що для здійснення перевірки керівником відповідно органу Мінприроди або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками).
На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником або заступником керівника органу Мінприроди (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Відповідно до п.п.3.3 п.3 Порядку від 10.09.2008 № 464 у повідомленні про проведення планової перевірки зазначається дата початку та закінчення перевірки, найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється перевірка, найменування органу Держекоінспекції.
07.08.2015 року начальником Державної екологічної інспекції у Харківській області на підставі ст.ст. 5, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" прийнято наказ про проведення планового заходу (перевірки) на ПАТ "Харківський автогенний завод" №105/01-04.
Начальником Державної екологічної інспекції у Харківській області 07.08.2015 року видано направлення №105/01-04 на проведення планового заходу ПАТ "Харківський автогенний завод", в графі місцезнаходження якого вказано м. Харків, вул. Автогенна, 10 (т. 1 а.с. 195).
З акту перевірки вбачається, представником позивача не заперечувалось, що ПАТ "Харківський автогенний завод" здійснює свою діяльність за наступним адресами: м. Харків, вул. Автогенна, 10; Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д.
Згідно статуту позивача, затвердженого загальними зборами акціонерів протоколом №1 від 19.04.2013 року, ПАТ "Харківський автогенний завод" не має відокремлених підрозділів, філій, представництв, що також підтверджується і довідкою з ЄДРСР (т. 1 а.с. 42-47).
За адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д знаходиться склад готової продукції ПАТ "Харківський автогенний завод" (т. 1 а.с. 23).
Отже, відповідач правомірно у графі "місцезнаходження юридичної особи" визначив адресу проведення перевірки, як "м. Харків, вул. Автогенна, 10", оскільки, згідно даних ЄДРСР позивач не має відокремлених підрозділів, а перевірка проводилась саме юридичної особи - позивача, в тому числі і складу готової продукції ПАТ "Харківський автогенний завод" за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д (т. 1 а.с. 42-47).
А тому, відповідач не порушував вимоги ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності №877-V від 05.04.2007 року та правомірно здійснював перевірку ПАТ "Харківський автогенний завод" в тому числі і за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д.
Проте, актом перевірки №105/01-04/02-09 встановлено, що позивач не провів переоформлення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою площею 5,5491 га та площею 0,1034 га за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, 10, у зв'язку із зміною форми власності, що є порушенням ст.ст. 92, 125, 126 Земельного кодексу України.
У п. 2, 3 припису №02-25/33 від 03.09.2015 року, відповідач приписує позивачу переоформити документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою площею 5,5491 га та площею 0,1034 га за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, 10, у зв'язку із зміною форми власності з терміном виконання до 03.12.2015 року.
Суд не погоджується з даними вимогами припису, через наступне:
Судовим розглядом встановлено, що рішенням виконкому Харківської міської Ради народних депутатів від 29.04.1998 року №336 надано Харківському автогенному заводу у постійне користування земельну ділянку загальною площею 8,2461 га за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, 10 для експлуатації і обслуговування адміністративних, виробничих, складських будівель і споруд та високовольтної підстанції, про що видано державний акт на право постійного користування землею серії ХР-38-01-001711 (т. 2 а.с. 13-19).
Відповідно до внесених змін в землекористування у позивача вилучено із користування земельні ділянки площами: 0,5269 га, 1,3621 га, 0,5023 га та 0,3057 га, а отже, земельна ділянка, що залишилася у користуванні складає 5,5491 га.
Згідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Зі Статуту позивача, затвердженого загальними зборами акціонерів протоколом №1 від 19.04.2013 року, судом встановлено, що приватне акціонерне товариство "Харківський автогенний завод" приведено у відповідність до Закону України "Про акціонерні товариства" згідно з рішенням загальних зборів акціонерів від 22.04.2011 року з відкритого акціонерного товариства "Харківський автогенний завод". Відкрите акціонере товариство "Харківський автогенний завод" створено згідно з рішенням Фонду державного майна України шляхом перетворення Харківського державного автогенного заводу у відкрите акціонерне товариство відповідно до Закону України "Про господарські товариства" та Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 року №1099; засновник АТ - держава в особі Фонду державного майна України. Товариство є правонаступником майнових прав та обов'язків Харківського державного автогенного заводу.
Після зміни організаційно-правової форми ВАТ "Харківський автогенний завод" на ПАТ "Харківський автогенний завод", останній став правонаступником майнових прав та обов'язків Харківського державного автогенного заводу.
А отже, земельна ділянка загальною площею 5,5491 га знаходиться у постійному користуванні приватного акціонерного товариства "Харківський автогенний завод", як правонаступника майнових прав та обов'язків Харківського державного автогенного заводу, на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ХР-38-01-001711 і не потребує додаткового переоформлення, а тому, припис в частині п.2 про зобов'язання здійснити переоформлення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою площею 5,5491 га за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, 10, у зв'язку із зміною форми власності з терміном виконання до 03.12.2015 року підлягає скасуванню.
Крім того, з матеріалів справи встановлено, що 25.12.2001 року між відкритим акціонерним товариством "Харківський автогенний завод" (землекористувач) та виконавчим комітетом Харківської міської ради укладено договір на право тимчасового користування землею №2740, за умовами якого виконавчий комітет Харківської міської ради рішенням №2612 від 24.12.2001 року надає, а відкрите акціонерне товариство "Харківський автогенний завод" приймає в спільне тимчасове користування визначену частку на земельну ділянку, за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, 10, загальною площею 0,1034 га. Земельна ділянка надається у спільне тимчасове користування строком до 31.12.2024 року для спільного проїзду (дорога) (т. 2 а.с. 20-22).
Розділом "Особливі умови" цього договору визначено, що в разі ліквідації чи реорганізації юридичної особи - землекористувача, права і обов'язки сторін діють в повному обсязі згідно цього договору до припинення його дії в законодавчому порядку (т. 2 а.с. 22).
А отже, до закінчення переоформлення документів на дану земельну ділянку, позивач користується нею на підставі договору про тимчасове користування землею №2740.
Вищенаведений договір надавався перевіряючим під час перевірки, що не заперечувалось відповідачем та підтверджено п.22 опису наданих на перевірку документів (т. 2 а.с. 32-33).
Враховуючи наявність зазначеного договору, суд вважає дійсними права та обов'язки позивача на земельну ділянку, за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, 10 та такими, що діють в повному обсязі до припинення дії договору №2740 в законодавчому порядку, а тому, пункт 3 припису №02-25/33 від 03.09.2015 року підлягає скасуванню.
З акту перевірки судом встановлено, що у зв'язку із відсутністю у позивача документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою загальною площею 0,1758 га, в тому числі під забудовою 0.0465 га за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, відповідач дійшов висновку про самовільне користування ПАТ "Харківський автогенний завод" земельною ділянкою площею 0,1293 га за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, проте суд вважає такий висновок безпідставним через наступне.
Судом із виписки з рішення виконавчого комітету Ізюмської міської ради №059 від 23.07.2002 року, встановлено, що ТОВ фірма "Аргос ЛТД" передано в оренду терміном на 49 років забудовану земельну ділянку площею 0,1260 га, що розташована за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д (т. 1 а.с. 77).
17 листопада 2010 року між ТОВ фірма "Аргос, ЛТД" (продавець) та ПАТ "Харківський автогенний завод" (покупець) укладено договір купівлі - продажу, за умовами якого продавець зобов'язується передати у власність покупцю нежитлові будівлі, що розташовані за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д. Кадастровий номер земельної ділянки для обслуговування нежитлової будівлі, площею 0,1260 га - 6310400000:49:002:0020 (т. 1 а.с. 69-71).
Згідно приписів ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
А отже, до позивача, який набув право власності на будівлю, що знаходиться за адресою м. Ізюм по вул. Соснова 5 д, перейшло право користування земельною ділянкою, на якій розміщена будівля, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно абз. 10 ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними
Враховуючи наявність у позивача договору купівлі - продажу будівлі за адресою: м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, за яким до нього перейшло право користування земельною ділянкою, на якій розміщена дана будівля, відсутність у позивача переоформлених на його ім'я правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може вважатись самовільним зайняттям земельної ділянки.
Поряд із тим, суд зазначає, що рішенням Ізюмської міської ради №0794 від 28.10.2011 року (т. 1 а.с. 80) та рішенням Ізюмської міської ради № 0994 від 27.01.2012 року (а.с.67-68) ПАТ "Харківський автогенний завод" надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 1260 кв.м., що розташована за адресою: Харківська обл., м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д.
На момент розгляду справи в суді, розроблений "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (забудовані землі), комунальної форми власності ПАТ "Харківський автогенний завод" цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: вул. Соснова, 5 д, м. Ізюм, Харківська області", подано на погодження до відповідних органів, а саме: до управління Держгеокадастру в Ізюмському районі Харківської області від 12.11.2015 року та в.о. головного архітектора Ізюмської міської ради Харківської області від 13.11.2015 року (т. 2 а.с. 28-29).
Приймаючи до уваги вище наведене, враховуючи здійснення оформлення документів на право користування земельною ділянкою площею 1260 кв.м., що розташована за адресою: Харківська обл., м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, суд знаходить пункт 8 припису №02-25/33 від 03.09.2015 року необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Поряд із цим, судом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що під час перевірки позивачем не надано інформацію щодо здійснення опалення, водопостачання та водовідведення з наданням відповідних документів за адресою: м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д, у зв'язку із чим складено п.10 та п.12, оскаржуваного припису та надано позивачу 20 денний строк, після отримання припису для його виконання.
Так, 22.09.2015 року, тобто у строк встановлений для виконання оскаржуваного припису, позивачем надано до державної екологічної інспекції у Харківській області довідки №480/15 та №477, якими ПАТ "Харківський автогенний завод" повідомив відповідача, що за адресою: м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д в технічній документації не передбачені та відсутні всередині будинкові мережі з водопостачання та водовідведення. Крім того, опалення приміщень загальною площею 28,9 м-2 за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соснова, 5 д здійснюється електронагрівальними приладами відповідно до договору №61-575 від 28.08.2008 року про постачання електроенергії Акціонерною компанією "Харківобленерго" (т. 2 а.с. 61-62), тобто позивач виконав вимоги п.10 та п.12 добровільно і в повному обсязі, а отже припис в цій частині є виконаним та скасуванню не підлягає.
Крім того, пунктом 13 припису №02-25/33 від 03.09.2015 року державна екологічна інспекція у Харківській області зобов'язала позивача надати договори про вивіз відходів, що утворюються та акти виконаних робіт до договорів за адресою: м. Ізюм, вул. Соснова 5 д в термін 20 днів після отримання припису.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України врегульовані Законом України "Про відходи" від 05.03.1998 року №187/98-ВР.
Відходи в розумінні ст. 1 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 року №187/98-ВР - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Положеннями вищевказаної статті Закону надано визначення послугам з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 року №187/98-ВР, суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію.
Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів (ст. 17 Закону України "Про відходи").
З матеріалів справи встановлено, що 29.10.2012 року між комунальним підприємством "Комплекс з вивозу побутових відходів" (виконавець) та ПАТ "Харківський автогенний завод" (споживач) укладено договір №2359 про надання послуг з вивезення побутових відходів, за умовами якого виконавець зобов'язується за графіком вивозити побутові відходи, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (т. 1 а.с. 93-95). Згідно даного договору відходи вивозяться з об'єкту споживача за адресою: м. Харків, вул. Автогенна,10.
Тобто, наявний у позивача договір №2359 про надання послуг з вивезення побутових відходів стосується об'єкту споживача - ПАТ "Харківський автогенний завод", що розташований у м. Харкові вул. Автогенна,10.
Договір про надання послуг з вивезення побутових відходів про утилізацію відходів з об'єкту споживача, розташованого за адресою: м. Ізюм, вул. Соснова 5 д позивачем ні під час перевірки, ні до суду не надавався і не досліджувався, а тому, суд приходить до висновку про відсутність у ПАТ "Харківський автогенний завод" відповідного договору на утилізацію відходів, наявність якого передбачена положеннями ст. 17 Закону України "Про відходи", а тому п.13 оскаржуваного припису складений відповідачем вірно та відповідає нормам діючого законодавства, а позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним припису в частині пунктів 2, 3, 8, суд зазначає, що вказана позовна вимога не підлягає задоволенню, оскільки поглинається вимогою про скасування вищевказаних пунктів припису, крім того, з урахуванням приписів ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України саме скасування оскаржуваних пунктів 2, 3, 8 припису є тим засобом захисту, який гарантуватиме захист прав позивача.
За правилами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведеного суд прийшов до висновку, що адміністративний позов приватного акціонерного товариства "Харківський автогенний завод" підлягає задоволенню в частині скасування пунктів 2, 3, 8 припису №02-25/33 від 03.09.2015 року. Решта позовних вимог задоволенню не підлягає.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до приписів ч. 1, 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
А тому, на користь приватного акціонерного товариства "Харківський автогенний завод" (6104, м. Харків, вул. Автогенна, 10, код ЄДРПОУ 00204783) підлягають стягненню судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 1 під., 2 поверх, код ЄДРПОУ 37999518) у розмірі 609 (шістсот дев'ять гривень) пропорційно задоволеним позовним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-12, ст.ст.158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов приватного акціонерного товариства "Харківський автогенний завод" до державної екологічної інспекції у Харківській області про визнання протиправним та скасування припису - задовольнити частково.
Скасувати припис державної екологічної інспекції у Харківській області № 02-25/33 від 03.09.2015 року в частині пунктів 2, 3, 8.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства "Харківський автогенний завод" (6104, м. Харків, вул. Автогенна, 10, код ЄДРПОУ 00204783) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 1 під., 2 поверх, код ЄДРПОУ 37999518) у розмірі 609 (шістсот дев'ять гривень).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 30 листопада 2015 року.
Суддя М.О. Лук'яненко