Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 листопада 2015 р. № 820/10427/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.
за участю:
представника позивача - Коломєйцевої О.П.,
представника відповідача - Бур'ян М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Завод "Південкабель" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління державної казначейської служби України у Харківській області Управління державної казначейської служби України в м. Харкові про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Публічне акціонерне товариство "Завод "Південкабель", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд :
- стягнути з Держбюджету в особі ГУДКСУ у Харківській області (платник УДКСУ у м. Харкові, вул. Гуданова 4/10, за кодом 14010200 "Бюджетне відшкодування ПДВ грошовими коштами", символ звітності банку 030, р/р 31119030700002 у банку ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДР 37999649) на користь ПАТ "Завод" Південкабель" (код ЄДРПОУ 00214534, адреса: 61099, м.Харків, вул. Автогенна, буд.7) заборгованість з відшкодування ПДВ за травень 2015 року у розмірі 3998134,00 грн.
- стягнути з державного бюджету ( платник УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код ЄДР 37999628, адреса:61010, м. Харків, Червоношкільна наб.,16) на користь ПАТ "Завод"Південкабель" судові витрати 79202,8 грн. сплаченого судового збору за подання позову.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22.06.2015 року позивач подав декларацію з ПДВ за травень 2015 р. та заяву про бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 5280192 грн. Однак, відповідачами сума заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ позивачу не повернута, і тому ПАТ "Завод "Південкабель", посилаючись на приписи пунктів 200.12, 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, вважає, що заборгованості по бюджетному відшкодуванню підлягає стягненню на його користь у судовому порядку.
Представник позивача - Публічного акціонерного товариства "Завод "Південкабель", у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у уточненому позові, просив суд прийняти рішення про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача - Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові МГУ ДФС України, позов не визнав.
У письмових запереченнях на позов відповідач вказав (а.с.51-52), що на виконання норм Податкового кодексу України, Порядку та наказу МФУ від 07.11.2011 року №1396 "Про затвердження форм документів, що використовується у процесі відшкодування сум ПДВ", СДПІ з ОВП у м.Харкові МГУ ДФС були направлені листи з висновками про суми відшкодування ПДВ від 17.07.2015 р. №1292/10/28-09-20-03-25 та 15.07.2015 р. № 1222/10/28-09-20-03-25 до УДКСУ у м. Харкові Харківської області, переданих до органів ДКСУ за податковою звітністю, тобто відповідач зі свого боку виконав усі вимоги чинного законодавства для підтвердження суми бюджетного відшкодування ПДВ по ПАТ завод "Південкабель". За таких підстав, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач - Управління Державної казначейської служби у м.Харкові Харківської області, у судове засідання повноважного представник не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, надіслав на адресу суду заперечення (а.с.25), в яких вказав, що відшкодування бюджетних коштів здійснюється згідно пункту 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України та пункту 9 постанови Кабінету міністрів України №39 від 17.01.2011 року "Про затвердження порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування ПДВ". Так, на підставі висновку відповідного органу державної податкової служби орган державної казначейської служби перераховує платнику податків зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування, та в разі надходження такого висновку від СДПІ зазначені кошти будуть перераховані на рахунок позивача. Право самостійного відшкодування ПДВ чинним законодавством органом ДКСУ не передбачено, а тому відповідач просить суд ухвалити рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. До канцелярії суду представник УДКСУ у м.Харкові Харківської області надіслав також клопотання, в якому просив суд розглядати справу без участі представника управління. (а.с.44).
Відповідач - Головне управління Державної казначейської служби України в Харківській області, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України, правом надати заперечення не скористався, клопотань про перенос розгляду справи не заявляв.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, що прибули у судове засідання, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що 22.06.2015 року позивач - ПАТ "Завод "Південкабель", засобами електронного зв'язку подав СДПІ ОВП у м.Харкові МГУ ДФС податкову декларацію з податку на додану вартість №9129940434 за травень 2015 року у розмірі 5280192 грн. (а.с. 7-11), а також заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку. (а.с.12-13).
СДПІ ОВП м.Харкова МГУ ДФС листами від 15.07.2015 р. №1222/10/28-09-20-09-25 (а.с.53) та від 17.07.2015 р. №1291/10/28-09-20-03-25 (а.с.55) направив висновки про суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2015 року від 13.07.2015 р. №93/1169-10 (а.с.54) та від 13.07.2015 р. №98/1221-20 (а.с.56) до Управління Державної казначейської служби у м.Харкові Харківської області.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків передбачений положеннями статті 200 Податкового кодексу України.
Так, згідно пункту 200.7 та 200.10 статті 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Згідно з пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 2 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом ДПА України та ДКУ №68/23 від 03.02.2011 р., органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше (далі - інформація).
Пунктом 3-6 Порядку встановлено, структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює протягом трьох робочих днів: формування вихідних форм інформації; контроль за відповідністю сум в інформації даним офіційних звітів центрального органу державної податкової служби; передачу інформації структурним підрозділам центрального органу державної податкової служби для проведення ретельного аналізу, за результатами якого відповідні підрозділи надають наявні матеріали структурному підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, для узагальнення; направляє отримані від структурного підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання узагальнених матеріалів, органи державної податкової служби за місцезнаходженням платника за результатами підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість формують висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, реєстри яких органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі направляють до центрального органу державної податкової служби для формування узагальненої інформації.
Центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Державного казначейства України; одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства.
Державне казначейство України: направляє узагальнену інформацію органам державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які згідно з отриманими висновками та узагальненою інформацією відповідно до чинного законодавства здійснюють бюджетне відшкодування податку на додану вартість платникам податку; передає до органів державної податкової служби у порядку, затвердженому наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 №74/194 "Про затвердження Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за № 436/6724, інформацію про здійснене бюджетне відшкодування податку на додану вартість з бюджету.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що у разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 Податкового кодексу України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
Така правова позиція викладена Верховним судом України у постанові від 03.06.2014 року.
З огляду на приписи ст.ст.8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 244-2 КАС України, окружний адміністративний суд не знаходить правових підстав для залишення згаданої постанови Верховного Суду України поза увагою при розгляді і вирішенні даного спору по суті.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд зазначає, що висновок СДПІ про бюджетне відшкодування з податку на додану вартість направлено до УДКСУ в м.Харкові вчасно, також позивач в своїй позовній заяві не пред'являє претензій щодо органів фіскальної служби, тому суд не визнає дії СДПІ ОВП м.Харкова МГУ ДФС неправомірними.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд доходить до висновку, що ПАТ "Завод "Південкабель" має право на бюджетне відшкодування з ПДВ за травень 2015 року у сумі 3998134,00 грн., а отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати слід розподілити відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариство "Завод "Південкабель" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління державної казначейської служби України у Харківській області, Управління державної казначейської служби України в м. Харкові про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Держбюджету в особі ГУДКСУ у Харківській області (платник УДКСУ у м. Харкові, вул. Гуданова 4/10, за кодом 14010200 "Бюджетне відшкодування ПДВ грошовими коштами", символ звітності банку 030, р/р 31119030700002 у банку ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДР 37999649) на користь ПАТ "Завод" Південкабель" (код ЄДРПОУ 00214534, адреса: 61099, м.Харків, вул. Автогенна, буд.7) заборгованість з відшкодування ПДВ за травень 2015 року у розмірі 3998134 (три мільйони дев'ятсот дев'яносто вісім тисяч сто тридцять чотири) 00 грн.
Стягнути з державного бюджету (платник УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код ЄДР 37999628, адреса: 61010, м. Харків, Червоношкільна наб.,16) на користь ПАТ "Завод" Південкабель" (код ЄДРПОУ 00214534, адреса: 61099, м.Харків, вул. Автогенна, буд.7) судові витрати 79202 (сімдесят дев'ять тисяч двісті дві гривні) 80 коп. сплаченого судового збору за подання позову.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 23 листопада 2015 року.
Суддя Панченко О.В.