Постанова № 53928473, 01.12.2015, Бахмацький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
01.12.2015
Номер справи
728/2573/15-а
Номер документу
53928473
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер № 728/2573/15-а

Номер провадження 2-а/728/78/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2015 року м. Бахмач

Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді Новікова О.М.

при секретарі - Макаренко Ю.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області про оскарження дій управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області, щодо відмови у призначенні пенсії у зв»язку з інвалідністю 11 групи на підставі ч.9 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області призначити йому пенсію відповідно ч.9 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» у зв»язку з установленням 11 групи інвалідності та наявності 10 років стажу роботи в органах прокуратури .

В позовній заяві позивач зазначив, що він безперервно працював в органах прокуратури з квітня 1996 року по цей час. Зокрема в період з квітня 1996 року по лютий 1997 року працював на посаді стажиста прокуратури м.Чернігова, з лютого 1997 року по листопад 1998 року слідчого прокуратури Срібнянського району Чернігівської області, з листопада 1998 року по квітень 2004 року старшого помічника прокурора Срібнянського району, Чернігівської області, з квітня 2004 року по травень 2011 року прокурора Срібнянського району Чернігівської області, з травня 2011 року по цей час прокурора Бахмацького району , тобто на час звернення до Управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі за призначенням пенсії на підставі ч.9 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» у зв»язку з інвалідністю 11 групи його трудовий стаж в органах прокуратури, без урахування періоду навчання у вищому навчальному закладі, складає 19 років 6 місяців 5 днів.

Відповідно до довідки до Акту огляду Медико-соціальної експертної комісії серії АВА №018348 від 01.10.2015 року установлено інвалідність 11 групи загального захворювання.

Таким чином він має право на пенсію відповідно до ч.9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року. 15.10.2015 року подав до Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області заяву про призначення йому пенсії відповідно ч.9 до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», але відповідач відмовив в її призначенні, посилаючись на положення Закону України «Про внесення змін до дяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213. Вважає дану позицію відповідача неправомірною, такою, що суперечить вимогам Конституції України, чинного законодавства України, у зв»язку з цим просить позов задовольнити, визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області, щодо відмови у призначенні пенсії у зв»язку з інвалідністю 11 групи на підставі ч.9 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської призначити йому пенсію відповідно ч.9 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» у зв»язку з установленням 11 групи інвалідності та наявності 10 років стажу роботи в органах прокуратури з урахуванням довідки про складові заробітної плати прокуратури Чернігівської області від 15.10.2015 року №188 з дня звернення, тобто з 15 жовтня2015 року.

В судове засідання позивач не зявився, надав суду заяву з проханням розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, надав суду заяву з проханням розглядати справу за його відсутності, в письмових запереченнях на позов, просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що на підставі п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.15 р. № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з цим з 1 червня2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Таким чином, позивачеві відмовлено в призначенні пенсії по 11 групі інвалідності відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» та призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:

Із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 дійсно працює в органах прокуратури з 10.04.1996 року і по теперішній час, трудовий стаж складає 19 років 6 місяців 5 днів.

Відповідно до довідки до Акту огляду Медико-соціальної експертної комісії серії АВА №018348 від 01.10.2015 року установлено інвалідність 11 групи загального захворювання.

Позивач 15 жовтня 2015 року звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області із заявою про призначення йому пенсії відповідно ч.9 до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», але відповідач відмовив в її призначенні.

Суд вважає, що у діяльності посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області при прийнятті рішення мають місце порушення вимог Конституції України, чинного законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування, Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.

Зокрема, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевою самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ст.46 Конституції України Громадяни мають право на соціальний захист,

що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.9 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам, визнаним інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Відповідно до ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.6 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання;

Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня 2015 року гарантії незалежності прокурорів забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.

Частиною 5 цієї статті передбачено , що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші державні органи, їх посадові та службові особи, а також фізичні та юридичні особи і їх об'єднання зобов'язані поважати незалежність прокурора ті утримуватися від здійснення у будь-якій формі впливу на прокурора з метою перешкоджанні виконанню службових обов'язків або прийняття ним незаконного рішення. В свою чергу, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах

держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а1) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).

Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, суд не бере до уваги посилання відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02.03.2015 року, яким скасовуються норми Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення осіб, оскільки це суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Врахувуючи викладене, керуючись ч.3 ст. 22 Конституції України, ст. ст. 16, 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII , ст.2, ст.6, ст.17, ст.18, ст.19, ст.104, ст.105, ст.106, ст.162, ст.163, ч.І ст. 267 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області про оскарження дій управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області - задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії по 11 групі інвалідності відповідно до ч.9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області призначити ОСОБА_1 пенсію по 11 групі інвалідності згідно ч.9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року з дня звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з 15.10.2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя: О.М. Новіков