ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/3523/15
Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченко К.В.,
Косцової І.П.
при секретарі: Величко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015р. по справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області до Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді часткового зупинення роботи,-
В С Т А Н О В И Л А:
У червні 2015р. Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області звернулось в суд із позовом до Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення в якому просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення, у вигляді часткового зупинення роботи а саме: корпусу №1 «Фітотрон», корпусу №2 «Південний біологічний центр», центрального складу, столярного цеху, гаражів (боксів) для зберігання сільгосптехніки та інших засобів Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення розташованих за адресою: м.Одеса, вул.Овідіопольська дорога,3; складських та гаражних (боксів) приміщень, будівель та споруд Селекційного центру Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення розташованих за адресою: Одеська область, Біляївський район, с.Дачне, шляхом їх опечатування (опломбування) та знеструмлення з опечатуванням (опломбуванням) пристроїв відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що фахівцями Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області у період з 12.06.2015р. по 18.06.2015р. відповідно до вимог чинного законодавства здійснено планову перевірку Селекційно-генетичного інституту-Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення з метою перевірки дотримання (виконання) останнім законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 18.06.2015р. №174, в якому зафіксовано порушення з боку відповідача Кодексу цивільного захисту України №5403, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014р., зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 5.03.2015р. за №252/26697 та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.
Позивач посилаючись на те, що подальша робота Селекційно-генетичного інституту-Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, просив позов задовольнити.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015р. адміністративний позов задоволено.
Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Селекційно-генетичного інституту-Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення (65036, м.Одеса, вул.Овідіопольська дорога,3; ідентифікаційний код 00494628), у вигляді часткового зупинення роботи а саме: корпусу №1 «Фітотрон», корпусу №2 «Південний біологічний центр», центрального складу, столярного цеху, гаражів (боксів) для зберігання сільгосптехніки та інших засобів Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення розташованих за адресою: м. Одеса, вул.Овідіопольська дорога,3; складських та гаражних (боксів) приміщень, будівель та споруд Селекційного центру Селекційно-генетичного інституту-Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення розташованих за адресою: Одеська область, Біляївський район, с.Дачне, шляхом їх опечатування (опломбування) та знеструмлення з опечатуванням (опломбуванням) пристроїв відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки.
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що подальша діяльність Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення створює загрозу життю та здоров'ю людей внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи та не спростовано сторонами, що у період з 12.06.2015р. по 18.06.2015р. згідно вимог Кодексу цивільного захисту України, ст.5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Розпорядження КМУ від 28.01.2015р. №317-р «Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки», Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 27.04.2015р. №233 «Про здійснення перевірок у травні-червні 2015Р.», плану-графіку від 24.04.2015р. «Про проведення планових перевірок об'єктів суб'єктів господарювання, розташованих на території Одеської області на квітень-червень 2015Р.», на підставі повідомлення про проведення планової перевірки від 27.04.2015р. №03/2541/10/36 та посвідчення на проведення перевірки від 12.06.2015р. №174, здійснено планову перевірку Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення за адресою: м.Одеса, вул.Овідіопольська дорога,3 та Одеська область, Біляївський район, с.Дачне з метою перевірки дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
18.06.2015р. за результатами перевірки складено Акт перевірки №174 дотримання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Підставою для складання вказаного акту стали порушення відповідачем приписів Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014р., зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 5.03.2015р. за №252/26697 та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, а саме було зафіксовано 141 порушень які знайшли своє відображення у акті перевірки.
Позивач, посилаючись на загрозу життю та здоров'ю людей, у тому числі відвідувачів Селекційно-генетичного інституту-Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення, його персоналу, на підставі виявлених порушень, звернувся до суду із позовом в якому просив суд застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення роботи корпусу у вигляді часткового зупинення роботи, а саме: корпусу №1 «Фітотрон», корпусу №2 «Південний біологічний центр», центрального складу, столярного цеху, гаражів (боксів) для зберігання сільгосптехніки та інших засобів Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення розташованих за адресою: м. Одеса, вул.Овідіопольська дорога,3; складських та гаражних (боксів) приміщень, будівель та споруд Селекційного центру Селекційно-генетичного інституту-Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення розташованих за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Дачне, шляхом їх опечатування (опломбування) та знеструмлення з опечатуванням (опломбуванням) пристроїв відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки.
Перевіряючи правомірність та підстави для застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення роботи, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст.1, ч.5 ст.4, ч.1 ст.5, ч.1 ст.6, ч.7 ст.7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно до абз.3 ч.1 ст.6 Закону - підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до ст.64 Кодексу цивільного захисту України - центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно до ст.66 Кодексу цивільного захисту України - центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України - у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Пунктами 1,2 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Частиною 2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Виходячи з вищевикладеного, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
При цьому, відповідачем під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції вказані в акті перевірки порушення, на час розгляду справи, ніяким чином не спростовані, не надано належних та допустимих доказів на підтвердження усунення ним порушень.
Оскільки відповідачем не виконані вимоги чинного законодавства щодо забезпечення належних, безпечних і здорових умов праці, підтвердженням чого є акт №174 від 18.06.2015р., виявлені порушення є загрозою для життя та здоров'я людей, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність застосування до Селекційно-генетичного інституту-Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення заходів реагування у вигляді часткового зупинення роботи.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду постановлена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015р. - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний тест судового рішення виготовлено 27.11.2015р.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: К.В. Кравченко
І.П. Косцова